miniRecenzja IN WIN 303
Firma IN WIN słynie z dość oryginalnego podejścia do wyglądu i funkcjonalności sowich produktów – na swoim koncie mają zarówno konstrukcje wykonane z aluminium (IN WIN 909) jak i limitowane edycje obudów komputerowych, które kosztują bardzo dużo – H-Tower.
Dziś przedstawię wam obudowę IN WIN 303, jak możecie już zauważyć obudowa ta wygląda niezwykle ciekawie a przy tym nie kosztuje absurdalnie dużo ponieważ możemy już ją kupić za około 400zł. Czy jest warta swojej ceny i co ma nam do zaoferowania po za ciekawym wyglądem ? Zobaczmy, zapraszam Was do przeczytania mojej najnowszej publikacji.
Opakowanie i specyfikacja techniczna obudowy
Obudowa IN WIN 303 do przyszłych nabywców trafia w zwykłym kartonowym opakowaniu. Na przodzie pudełka producent umieścił tylko swoje logo.
Z boku pudełka producent umieścił specyfikacje techniczną produktu.
Obudowa jest wzorowo zabezpieczona na czas transportu, produkt zabezpieczony jest przez czarny „materiał” natomiast na rogach znalazły się styropianowe wkładki.
Dane techniczne:
Model: IN WIN 303
• Wymiary obudowy: 500 x 480 x 215mm (wys. x dł. x szer.).
• Standard: mATX/ATX.
• Waga netto: ok 13 KG.
• Ilość zatok:
o Zewnętrzne:
- Brak
o Wewnętrzne:
- 2 x 2,5”,
- 2 x 3,5”.
• Miejsca na karty rozszerzeń: 7
• Maksymalna długość karty graficznej: 350mm,
• Maksymalna wysokość chłodzenia CPU: 160mm,
• System chłodzenia (jeden wentylator w komplecie, maksimum 7):
- Przód: brak
- Tył: 1 x wentylator 120mm,
- Góra: 3 x wentylator 120mm (opcja),
- Spód: brak
- Dół: 3 x wentylator 120mm (opcja),
• Porty na panelu I/0:
- 2 x USB 3.0 (podłączane wewnętrznie)
- 2 x USB 2.0
- 1 x Słuchawki (HD audio)
- 1 x Mikrofon (HD audio)
Zasilacz (standard ATX PS2): brak w komplecie,
Dwa lata gwarancji.
——————————————————————————————————–———
Wygląd zewnętrzny
Obudowy od IN WIN pod względem wyglądu wyglądają nieco inaczej – rzekł bym nawet wyjątkowo, a to wszystko dzięki bocznemu panelowi ze szkła oraz nieco innym podejściu do umiejscowieniu poszczególnych podzespołów we wnętrzu konstrukcji o czym skupie się za chwilkę. Produkt ma następujące wymiary: 500 x 480 x 215mm (wys. x dł. x szer.) waży około 13kg, co robi pozytywne wrażenie a we wnętrzu pomieści płyty główne w standardach mATX/ATX.
Przedni panel jak i resztę konstrukcji wykonano w całości z dość grubej stali którą pomalowano na czarno ( obudowa ta występuje również w białej wersji).
Z przodu znajdziemy panel I/0 na którym znajdziemy przycisk Power, dość mały reset, dwa porty USB 2.0, tyle samo portów w standardzie 3.0 oraz złącza audio ( mikro i słuchawki). Dodatkowo między portami USB producent wkomponował swoje logo, dodatkowo warto wspomnieć że przyciski, złącza jak i logo są delikatnie podświetlone na niebiesko.
Góry panel nie został wyposażony w żadne otwory wentylacyjne.
Jeden z paneli jest pełny i posiada przetłoczone otwory wentylacyjne w kształcie „plastra miodu”. Zamontowany jest on do obudowy na dwóch szybkosrubkach.
Drugi panel wykonano ze szkła hartowanego. Zarówno na dole jaki górze posiada on plastikowe elementy konstrukcyjne – na tym górnym producent umieścił również swoje logo. Panel jest bardzo łatwo demontowany ponieważ w górnej części znajduję się „dźwignia” którą należy wcisnąć – sprawi to, że zaczep zostanie zwolniony i cały panel w górnej części nieco odskoczy od obudowy co ułatwi jego demontaż.
Szkoda tylko że sam „zatrzask” jest plastikowy – metal spisałby się w tym miejscu lepiej.
Po tylnej części obudowy możemy stwierdzić że montaż podzespołów we wnętrzu obudowy In Win 303 jest nieco inny od klasycznych obudów komputerowych. Zaczynając od góry znajdziemy tutaj miejsce do montażu zasilacza, który może być zamontowany w jednej pozycji. Niżej znajdziemy otwory wentylacyjne dla tylnego wentylatora i siedem zaślepek kart rozszerzeń.
Obudowa została wyposażona w dwie plastikowe stopki o wysokości około 25mm, po miedzy nimi producent umieścił filtr przeciwkurzowy typu siateczkowego.
Po jego demontażu możemy zauważyć ze z dołu obudowy producent przewidział możliwość montażu trzech 120mm wentylatorów jak i chłodnicy 360.
——————————————————————————————————
Wnętrze obudowy
Wnętrze IN WIN 303 zostało w całości pomalowane czarnym lakierem. Producent przewidział tutaj dla coolerów CPU ok 160mm wolnej przestrzeni, a maksymalna długość kart rozszerzeń to 350mm. Dzięki temu że zasilacz montujemy w nieco innym miejscu nie jesteśmy ograniczani w jakikolwiek sposób dzięki czemu zmontujemy tam każdą jednostkę.
Po zdjęciu panelu możemy zauważyć dość ciekawy i zarazem innowacyjny sposób rozmieszczenia podzespołów.
W górnej części obudowy możemy zamontować trzy 120 mm wentylatory które będą wyciągały rozgrzane powietrze z obudowy – dodatkowo całość jest zaprojektowana tak że zmieścimy tutaj również chłodnice 360mm. Dzięki otworom wentylacyjnym na bocznym panelu mogę stwierdzić że tak zamontowane wentylatory bez problemu będą w stanie spełnić swoje zadanie.
Nieco niżej po prawej stronie możemy zauważyć miejsca dla 2,5” dysków SSD, które do obudowy przykręcone są na szybkosrubkach.
Dyski montujemy w sankach przy pomocy zwykłych śrub, na samych uchwytach producent umieścił swojego logo.
Karty rozszerzeń montujemy w standardowy sposób – przy użyciu zwykłych śrub. Warte odnotowania fakt jest to że śledzie są demontowane i dodatkowo posiadają otwory wentylacyjne.Nieco wyżej znajdziemy jeden 120mm wentylator – wspomniałem już o nim wcześniej.
Na dole obudowy możemy zamontować do trzech wentylatorów 120mm oraz chłodnice 360mm.
Po zdjęciu prawego panelu możemy stwierdzić, że system zarządzania okablowaniem jest bardzo dobry. Tacka montażowa jest oddalona od krawędzi obudowy o xx mm co daje nam przyzwoitą ilość miejsca na ułożenie okablowania.
Warto również wspomnieć, że tacka montażowa została wyposażona w dość duży otwór służący do montażu chłodzenia CPU bez konieczności wyjmowania płyty głównej z obudowy. Dodatkowo jest tutaj kolejny otwór który posłuży do przeprowadzenia wiązki zasilającej EPS 4/8pin.
Przewody od panelu I/O mają długość 60cm, więc z podłączeniem wszystkiego nie powinno być najmniejszego problemu. Zastosowane złącze do podłączenia przednich portów USB 3.0 w obudowie Firmy IN WIN jest typu wewnętrznego (19pin). Warto wspomnieć że wszystkie przewody są czarne co wpływa na estetykę we wnętrzu konstrukcji.
Z tyłu tacki montażowej znajdziemy jeszcze dwa miejsca na dyski 3,5”. Sam montaż odbywa się przy pomocy 4 śrub. Same tacki są zamontowane w identyczny sposób co mniejsze wersje przystosowane dla dysków 2,5”.
——————————————————————————————————–———
Akcesoria
Wraz z recenzowanym produktem producent dodaje w niewielkim opakowaniu następujące akcesoria:
• Instrukcję obsługi,
• Komplet śrubek montażowych dla dysków i innych komponentów wraz z dystansami do płyty głównej,
• Sześć czarnych opasek zaciskowych
——————————————————————————————————–———
Fabryczne wentylatory
IN WIN 303 wyposażono fabrycznie w jeden 120mm wentylator.
Konstrukcje zamontowano z tyłu obudowy. Same śmigło posiadają następujące wymiary: 120x 120 x 25mm. Ramki wraz z wirnikiem zostały wykonane z ciemnego tworzywa. Śmigło posiada siedem wyprofilowanych łopatek. Za zasilanie odpowiada 40cm czarny przewód zakończony wtyczką 3-pin wraz z rozdzieleniem do podłączenia kolejnego wentylatora. Maksymalna prędkość obrotowa wentylatora wynosi 1000RPM.
——————————————————————————————————–———
Kultura pracy
Przy pomocy sonometru firmy UNI-T UT351 postanowiliśmy sprawdzić kulturę pracy dołączonych do obudowy wentylatorów.
Wszystkie pomiary wykonywane były w następujących warunkach:
• pomieszczenie zamknięte o powierzchni ok. 10 m 2,
• poziom tła: 31,4 dBA (poziom “ciszy” panującej w pomieszczeniu pomiarowym),
• temperatura panująca w pomieszczeniu: ok. 22 stopnie Celsjusza,
• odległość od najbliższej ulicy: ok. 100m,
• godziny pomiarów: 20-24,
• odległość mikrofonu od wentylatora: 10cm,
• pozycja wentylatora podczas pomiaru: pionowa.
Sprzęt pomiarowy:
• UNI-T UT351 (zakres działania: 30-130 dB),
• długość każdego pomiaru: 30s.
Mamy nadzieję, że nasza osobista skala pomoże wam odczytywać wykresy :
30-36,9 dBa – Wentylatory bardzo ciche,
37-39,9 dBa – „Śmigła” ciche – delikatnie słyszalne z bardzo bliska,
40-42,9 dBa – Lekko słyszalne z bliska – akceptowalne,
43-43,9 dBa – Wentylatory słyszalne – jeszcze akceptowalne,
44-45,9 dBa – Konstrukcje wyraźnie słyszalne nawet z dalszej odległości,
46-49,9 dBa – Wentylatory głośne,
powyżej 50dBa – „Śmigła” bardzo głośne.
Jako wynik przedstawiona jest maksymalna wartość w dBA uzyskana podczas 30s testu. Warto na wstępie zaznaczyć, że czym dalsza odległość mikrofonu od wentylatora tym uzyskane wartości (dBA) będą mniejsze. Do tego trzeba zwrócić uwagę na fakt, że podczas korzystania z komputera z zamontowanymi wentylatorem nie będziemy mieli przystawnego ucha bezpośrednio do samej obudowy, więc hałas wytwarzany przez wentylatory będzie mniejszy.
Wentylator zamontowany z tyłu obudowa należy do dość udanych konstrukcji – może nie jest zbyt wydajny zważywszy że w całej obudowie jest tylko jeden, na szczęście wytwarza ona hałas na poziomie 39,8 dBa. Co czyni go dość cichą konstrukcją.
——————————————————————————————————–———
Montaż podzespołów
Montaż komponentów w obudowie od In Win 303 przebiega powoli ponieważ do montażu wszelkich komponentów potrzebny jest „wkrętak”. Za tacką mamy ok. 25mm co jest przyzwoitą ilością miejsca zważywszy na fakt, że system zarządzania okablowaniem jest bardzo dobry.
Po drugiej stronie miejsca jest pod dostatkiem – po zamontowaniu wszystkich elementów platformy testowej mamy jeszcze wolną przestrzeń na dodatkowe komponenty. Do tego warto tu wspomnieć, że recenzowana obudowa jest wprost idealnie kompatybilna z chłodzeniem cieczą – w środku możemy zamontować aż dwie chłodnice 360 (góra i spód) oraz jedną 120 z tyłu. Taki zestaw pozwala schłodzić każą konfiguracje. Do tego mamy dedykowane miejsce na pompę a miejsca na dyski SSD są bardzo ładnie wyeksponowane.
Na zdjęciu przedstawiłem montaż dysków 2,5" - który bardzo mi się podoba, a teraz trochę ponarzekajmy .Najbardziej istotną wadą przynajmniej jak dla mnie jest brak kontrolera obrotów wentylatorów zważywszy na fakt że w obudowie możemy ich zamontować aż siedem. Kolejny minus to słaba przewiewność w podstawowej konfiguracji ponieważ jeden wentylator to za mało aby schłodzić bardzo rozbudowane konfiguracje.
Testy temperatur
Testy temperatur zostały przeprowadzone w konfiguracji: z fabrycznym zestawem wentylatorów. Specyfikacja wyglądała następująco:
Fabryczne wentylatory:
• Tył: 1 x 120mm Max/RPM,
• Góra: Cooler CPU – Fractal Desire Kelvin S24 2 x 1200RPM.
W pomieszczeniu testowym panowała temperatura na poziomie 22°C
Testy temperatur CPU
Pierwszy test polegał na sprawdzeniu osiąganych temperatur przez procesor Intel I5 4600K przy taktowaniu (4,4GHz 1,3V).
• Minimalna temperatura odczytywana była podczas spoczynku, gdy na komputerze były przeglądane strony internetowe.
• Maksymalna temperatura procesora i poszczególnych rdzeni odczytywana była po 30 minutowym teście w programie OCCT. Program OCCT po ukończonym teście prezentuje wyniki na wykresach. Z nich były odczytywane najwyższe temperatury dla poszczególnych rdzeni procesora.
Testy temperatur GPU
Następny test polegał na sprawdzeniu osiąganych temperatur przez kartę graficzną – Sapphire Radeon 290 4GB Tri-X. Karta została podkręcona do wartości 1200MHz dla rdzenia oraz 5200MHz dla pamięci.
• Minimalna temperatura była odczytywana podczas spoczynku, gdy na komputerze były przeglądane strony Internetowe.
• Maksymalna temperatura dla GPU była odczytywana po 30 min teście w programie Heaven DX11 Benchmark 3.0, który obciążał grafikę w 100%.
Testy temperatur Dysków HDD/SSD
• Obciążenie – Test polegał na kopiowaniu folderu plików o łącznym rozmiarze około 30 GB.
• Spoczynek – Temperatura była odczytywana podczas gdy na komputerze były przeglądanie strony Internetowe.
Temperatury były odczytywane dzięki programowi HD Tune Pro (wersja 5.00).
——————————————————————————————————–———
Podsumowanie i moja opinia
IN WIN swoim najnowszym produktem jakim jest obudowa o numerze 303, udowodniło że jest w stanie robić bardzo ciekawe konstrukcje, które do tego są funkcjonalne, nadają się idealnie do chłodzenia wodnego jak i moddingu. A do tego nie kosztują zbyt dużo ponieważ produkt ten możemy kupić już za około 400zł!.
Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie, do tego dochodzi idealnie zagospodarowane wnętrze z dużą ilością miejsca na okablowanie jak i komponenty. Jedyne co mogę jej zarzucić to brak kontrolera obrotów w zestawie. Przewiewność w podstawowej konfiguracji z jednym fabrycznym wentylatorem wymagała znacznej poprawy ponieważ jeden wentylator wyciągający chłodne powietrze to zbyt mało do rozbudowanych konfiguracji.
Obudowa In Win 303 otrzymuje ode mnie zasłużone odznaczenie „dobry produkt”!
OCENA: 4/5
plusy:
• Dobra Jakość wykonania,
• Szklane okno na panelu bocznym,
• Możliwość montażu dodatkowych sześciu śmigieł,
• Dużo miejsca dla kart graficznych i coolerów CPU,
• Możliwość montażu sporej liczby dysków 3,5/2,5”,
• Bogaty panel - I/O, który dodatkowo jest subtelnie podświetlony,
• Filtry przeciwpyłowe,
• Otwór w tacce służący do montażu chłodzenia CPU,
• Specjalne przepusty na przewód EPS 8-pin,
• Przystosowana do chłodzenia cieczą (dwie chłodnice 360 + jedna 120 z tyłu obudowy),
• Bardzo dobry system umożliwiający ułożenie i schowanie okablowania,
• Jeden cichy wentylatory w zestawie…
minusy:
• …to zbyt mało dla rozbudowanych konfiguracji,
• Brak kontrolera obrotów,
• Wszelki montaż wymaga użycia śrubokręta.
Podziękowania dla Firmy In Win za wypożyczenie sprzętu do testów! Bez Waszego wsparcia ta recenzja by się nie ukazała!
- 7
0 komentarzy
Rekomendowane komentarze
Brak komentarzy do wyświetlenia