Skocz do zawartości

Recenzje na luzie

  • wpisów
    2
  • odpowiedzi
    10
  • wyświetlenia
    1055735597

Samsung A5 2016 - telefon z aspiracjami na flagowca


Logox

44229884 wyświetleń

blog-0733348001462790392.jpg

Słowem wstępu
Wielkie kampanie reklamowe flagowych modeli w mediach społecznościowych, spoty, billboardy i ciągłe przygnębienie statystycznego Kowalskiego, który co roku stwierdza, że nie stać go na najnowszy telefon... Trzeba przyznać, że ceny nowych topowych urządzeń są bardzo zaporowe i nie każdy może sobie pozwolić na wydanie większości swojej pensji na "nową zabawkę". Samsung oprócz flagowej serii S oraz Note każdego roku prezentował również kilka mniej kosztownych modeli dla osób marzących o swoim własnym smartfonie. Jednak budżetowe telefony mają jedną wadę - są, jak sama nazwa wskazuje, budżetowe co wiąże się z niską wydajnością urządzeń i zastosowaniem znacznie gorszej jakości materiałów do budowy telefonu. Jeszcze niedawno popularne były mniejsze serie, takie jak Core i Grand, obecnie Samsung rozwija cztery serie: dwie flagowe (o których wspomniałem wcześniej), budżetową serię J oraz średnio-półkową A.

blogentry-86640-0-96488700-1462548932.jpg


Co powinien tak naprawdę oferować średnio-półkowy telefon? Podstawowym kryterium jest to, że cena powinna być niższa od flagowych modeli oraz urządzenie powinno być wyposażone w dobrej klasy podzespoły znacznie różniące się wydajnością od tych budżetowych. Pierwszym urządzeniem Samsunga tej klasy był Samsung Alpha, gdyż wcześniej rolę średniej klasy urządzeń pełniły zeszłoroczne flagowe modele. Z tym urządzeniem było inaczej, dobra wydajność oraz rozsądna cena sprawiły, że telefon był rozchwytywany na całym świecie. Krótko po premierze, pod koniec 2014 roku Samsung przerwał produkcję Alpha i wprowadził zupełnie nową serię A, której zamysłem było właśnie wstrzelenie się w średni segment cenowy. Trzy modele: A3, A5 i A7 (ostatni z nich nie był dostępny oficjalnie w Polsce) zadebiutowały w cenach niższych od flagowców, jednak zdaniem wielu i tak za wysokich jak na możliwości, jakie oferowały. Ich wykonanie również nie było wyjątkowo dobre, prezentowane były jako pierwsze urządzenia z całkowicie aluminiowymi pleckami od Samsunga, które w rezultacie były plastikiem z naniesioną warstwą aluminium zbierającą okropne rysy. Na początku tego roku zaprezentowano odświeżone wersje tej serii. Określenie "odświeżone" może być tutaj raczej mylące, gdyż są to zupełnie nowe telefony o nowym wyglądzie i nowej specyfikacji. Przez ostatni tydzień miałem przyjemność testować jeden z nich, a mianowicie Samsung Galaxy A5 2016. Zapraszam więc do przeczytania mojej recenzji na temat tego urządzenia i nowej serii A.

 


Rozpakowanie

blogentry-86640-0-67190300-1462367623_thumb.jpg


Zawartość pudełka Samsung A5 2016

 


Samsung Galaxy A5 zapakowany jest w białe, estetycznie wyglądające pudełko. Na froncie znajduje się jedynie nazwa modelu z oznaczeniem 6 oznaczającym wersję 2016, a z tyłu skrócony zapis specyfikacji. W środku po pierwszym otworzeniu ujrzymy zafoliowany telefon, fabrycznie oklejony folią chroniącą ekran i tył urządzenia. Pod białą, plastikową tacką znajdują się akcesoria. Wszystkie akcesoria, jak Samsung ma to w zwyczaju od czasu premiery S3, są koloru białego. W skład zestawu wchodzi modułowa ładowarka oznaczona symbolem szybkiego ładowania - Fast Charging 5V - 2A (o którym wspomnę w dalszej części recenzji), przewód microUSB długości ponad 1 m, słuchawki z wymiennymi gumkami oraz metalowy kluczyk do wysuwania tacki kary SIM/microSD, a także karta gwarancyjna ze skróconą instrukcją obsługi w języku polskim i angielskim.

 

Wygląd i wykonanie

 

Telefon na rynku europejskim dostępny jest w trzech wersjach kolorystycznych: białej, czarnej i złotej. Otrzymałem do testów egzemplarz w kolorze złotym i muszę przyznać, że prezentuje się on najlepiej spośród wszystkich. Podczas korzystania z tego urządzenia można odnieść wrażenie, że ma się rzeczywiście kontakt ze sprzętem z wyższej półki. Na wstępie trzeba zaznaczyć, że telefon bardzo szybko się brudzi i palcuje, więc jeśli jesteś maniakiem czystego telefonu rozważ lepiej wersję białą niż czarną (odciski paców w białej wersji nie rzucają się tak bardzo w oczy). Telefon z obu stron pokryty jest warstwą szkła 2.5D. Czym właściwie jest szkło 2.5D? Tego typu szkło jest delikatnie zaokrąglone na krawędziach, sprawiając wrażenie łagodnego i gładkiego przejścia pomiędzy wyświetlaczem a ramką. Ten typ szkła został rozpowszechniony wraz z premierą iPhone'a 6 i jest stosowany obecnie w urządzeniach wyższej klasy. Obie warstwy szkła to Corning Gorilla Glass 4 o wzmocnionej odporności na zarysowania. Ramka urządzenia również wykonana jest z aluminium, zależnie od wersji kolorystycznej jest ona jaśniejsza lub ciemniejsza. Sama bryła telefonu jest bardzo podobna do Galaxy S6, posiada bardzo podobne ścięcia bocznych ramek i identyczne umiejscowienie plastikowych wstawek do prawidłowego działania anten.

blogentry-86640-0-84288400-1462379472_thumb.jpg


Przód telefonu

 


Na przodzie urządzenia znajdziemy fizyczny przycisk Home (w którym znajduje się czytnik linii papilarnych) oraz dwa dotykowe przyciski: wstecz i ostatnich aplikacji, oba są podświetlane przyjemnym i równomiernym światłem. Na górnej krawędzi znajdziemy kamerę do wideorozmów o rozdzielczości 5 Mpx, czujnik światła oraz zamaskowany na czarno głośnik do prowadzenia rozmów.

blogentry-86640-0-89599600-1462379510_thumb.jpg


Szklany tył telefonu

 


Na tyle urządzenia znajdziemy aparat o rozdzielczości 13 Mpx, który wystaje, jednak znacznie mniej niż w przypadku S6 i jest bardziej podobny do tego z S7 (więcej o aparatach w tym urządzeniu znajdziesz w dalszej części recenzji). Na dole tyłu urządzenia znajdziemy znaki towarowe. Szkoda, że Samsungowi nie udało ich się ukryć tak jak zrobione jest to na przykład w Sony Z5.

 

blogentry-86640-0-37206500-1462379535_thumb.jpg

 

blogentry-86640-0-54829500-1462379561_thumb.jpg

 

blogentry-86640-0-69603500-1462379589_thumb.jpg

 

Na dolnej krawędzi urządzenia znajdziemy wszystkie porty. Od lewej port 3.5 mm jack audio, dalej wejście microUSB do ładowania urządzenia i przesyłania danych na PC, głośnik i mikrofon do rozmów. Na górnej krawędzi znajduje się tylko mikrofon zbierający szumy z otoczenia. Lewa krawędź to miejsce dla przycisków głośności, na prawej znajdziemy przycisk Power o przyjemnym i wyczuwalnym skoku, a niżej pod nim tackę na kartę SIM oraz microSD otwieraną za pomocą specjalnego kluczyka. Sama tacka jest wykonana dobrze, jest umiejscowiona ciasno, zatrzask działa poprawnie i nie wyróżnia się specjalnie na tle ramki.

 

blogentry-86640-0-30347300-1462379700_thumb.jpg

 

Telefon dobrze leży w dłoni, jest cienki - jego grubość to zaledwie 7.3 mm. Niestety, ze względu na zastosowanie szkła na tylnym panelu, sama bryła urządzenia nie jest rozbieralna, co wiąże się z brakiem możliwości samodzielnej wymiany baterii, a także możliwością wyślizgnięcia się urządzenia z dłoni. Mój egzemplarz testowy nosił wyraźne ślady użytkowania i niejako miałem możliwość zobaczyć jak ten telefon będzie wyglądał po dłuższym użytkowaniu. Na wyświetlaczu mimo zastosowania rysoodpornego szkła można było zauważyć drobne, niegłębokie ryski, szczególnie wtedy, gdy telefon miał bardzo brudny ekran od odcisków palców. Jednak po dokładnym przeczyszczeniu ekranu, rysy nie były aż tak bardzo widoczne. Również na aluminiowej ramce można było odnaleźć drobne otarcia. Dlatego też dobrym rozwiązaniem po kupnie Galaxy A5 2016 byłoby również nabycie pokrowca chroniącego przed następstwami upadków. Niestety, muszę wspomnieć o bardzo irytującej mnie rzeczy, którą posiadał mój model testowy, jaką był luźno usadowiony przycisk Home. Podczas delikatnego pukania w przycisk było słychać nieprzyjemny dźwięk stukania, co było jedynym elementem, który nie pasował mi do idealnie dopasowanej reszty urządzenia.

 

Specyfikacja

 


blogentry-86640-0-00634000-1462371991_thumb.jpg

 


Do testów otrzymałem wersję z autorskim ośmiordzeniowym procesorem od Samsunga: Exynosem 7580, o taktowaniu 1,60 GHz, z GPU Mali-T720. Telefon dostępny jest na polskim rynku wyłącznie z 16 GB wbudowanej pamięci wewnętrznej, którą jednak w łatwy sposób możemy rozszerzyć poprzez karty microSD do 128 GB. To właśnie obecność slotu kart microSD sprawia, że A5 2016 może być uważany za telefon lepszy od Galaxy S6, gdyż ów smartfon go nie posiada. Do slotu kart pamięci powrócono w najnowszym flagowym modelu Galaxy S7. Nawiasem mówiąc, miło, że Samsung naprawia swoje błędy i przywraca przydatne dla użytkowników funkcje, a zarazem nie usuwa ich z urządzeń średniej klasy. Dalej na pokładzie znajdziemy 2 GB pamięci RAM, tu trzeba zwrócić uwagę, że mogłoby być jej trochę więcej. Galaxy A5 2016, jak już wielokrotnie podkreślałem, jest modelem średniopółkowym i brakuje mu kilku funkcji, które oferują droższe modele. Telefon nie posiada możliwości bezprzewodowego ładowania (ładowania indukcyjnego) i przydatnej diody powiadomień. Zabrakło również IrDA oraz ochrony przed wodą i pyłem.

 


blogentry-86640-0-81971300-1462372763_thumb.jpg


Zrzuty ekranu z programu CPU-Z

 


W urządzeniu zastosowano ekran SuperAMOLED o wielkości 5.2" i rozdzielczości 1080 x 1920 px co daje efekt 424 ppi. Telefon wyposażono poza tym w czujnik światła, który reaguje poprawnie na zmianę oświetlenia; czytelność ekranu w pełnym słońcu jest więcej niż zadowalająca, bez problemu widzimy wszystko dokładnie na wświetlaczu w słoneczny dzień. Również minimalne podświetlanie w nocy nie jest drażniące dla oczu. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami mocnych nasyconych kolorów, z których znane są wyświetlacze Amoledowe, wchodząc do ustawień wyświetlacza dostosujemy kolory do własnego gustu. Możemy wybrać opcję wyświetlacza w trybie adaptacyjnym, który automatycznie optymalizuje zakres kolorów i ich nasycenie lub trzema innymi trybami: Podstawowym, Zdjęciami AMOLED lub Kinem AMOLED. Wersją systemu, którą dostajemy fabrycznie jest Android 5.1.1 Lollipop, bardzo możliwe, że w najbliższym czasie otrzyma on aktualizacje do Androida 6.0 Marshmallow.

 


blogentry-86640-0-55303300-1462377982_thumb.jpg

 


Należy wspomnieć, że telefon podczas testów nie miał kłopotów z zasięgiem sieci komórkowej, a prędkość transmisji danych była ograniczona jedynie możliwościami mojego operatora. Również jakość rozmów stała na najwyższym poziomie.

 

Aplikacje i System

 

Home Screen ma ładny i przyjemny dla oka wygląd. Po przeciągnięciu do prawej krawędzi otworzymy Briefing, gdzie będą wyświetlane najnowsze specjalne spersonalizowane dla nas wiadomości. Po przejściu do ustawień ekranu poprzez przytrzymanie wolnego pola możemy zmienić tapetę, ustawić dodatkowe widżety lub zmienić siatkę ikon (domyślnie ustawiona jest na 4x4, a możemy dokonać zmiany na 4x5 lub 5x5).

 

blogentry-86640-0-21739800-1462448730_thumb.jpg

 

Dialer i Kontakty są bardzo proste w obsłudze, mamy dostęp do dziennika połączeń, a podczas rozmowy możemy szybko utworzyć wydarzenie w kalendarzu z danymi naszego rozmówcy. Wiadomości są bardzo przejrzyste, z poziomu ustawień możemy dodać 9 naszych ulubionych kontaktów, do których szybko będziemy mieli zawsze dostęp z poziomu skrzynki odbiorczej.

 

blogentry-86640-0-06867900-1462449501_thumb.jpg

 

blogentry-86640-0-29474000-1462449847_thumb.jpg

 

Rozsuwana od góry belka powiadomień może pomieścić na przesuwanym pasku 10 opcji szybkiego uruchamiania, które możemy w dowolny sposób przestawiać i zamieniać. Na pasku znajdziemy również przydatną wyszukiwarkę plików i kontaktów - S Szukacz oraz aplikację do dzielenia się treścią pomiędzy innymi urządzeniami Samsunga - Szybkie połączenia. Ustawienia telefonu mają intuicyjny wygląd i są podzielone na kategorie. Sami możemy ustawić 9 skrótów do najczęściej używanych przez nas ustawień.

 

blogentry-86640-0-29856700-1462451041_thumb.jpg

 

Po wciśnięciu przycisku otwartych aplikacji mamy możliwość zamknięcia wszystkich obecnie uruchomionych programów. Jego dłuższe przytrzymanie spowoduje otworzenie menu, z którego możemy uruchomić dwie aplikacje obok siebie. Dzięki podziale ekranu na dwie aplikacje mamy możliwość szybkiego przenoszenia zawartości pomiędzy nimi.

 

blogentry-86640-0-38719400-1462451264_thumb.jpg

 

Wraz z telefonem otrzymujemy zainstalowane podstawowe aplikacje od Google oraz pakiet Microsoft Office Mobile i Skype. Do dyspozycji z pamięci wewnętrznej (16 GB) dla użytkownika pozostaje około 10 GB wolnego miejsca. Dodatkowymi aplikacjami, które oferuje nam Samsung jest między innymi Smart Manager oraz S Health. Smart Manager jest aplikacją do monitorowania i optymalizowania stanu naszego telefonu. Znajdziemy tam takie opcje jak: Bateria (zbierającą informacje na temat stanu baterii), Pamięć (opcja zarządzająca pamięcią wewnętrzną urządzenia), Pamięć RAM (gdzie prezentowane jest procentowe wykorzystanie RAMu oraz gdzie mamy możliwość zamknięcia wszystkich otwartych aplikacji), a także funkcja Bezpieczeństwo Urządzenia (która wykonuje cykliczne skanowania w poszukiwaniu zagrożeń). S Health natomiast jest zbiorem małych aplikacji do monitorowania trybu naszego życia od aktywności fizycznych takich jak bieganie, czy liczenie naszych kroków do planowania odpowiedniej diety. Należy również wspomnieć, że urządzenia posiada wbudowane Radio FM, które działa po podłączeniu zestawu słuchawkowego.

 

blogentry-86640-0-79410200-1462446777_thumb.jpg

 

Szybki przegląd pozostałych aplikacji i ustawień Galaxy A5 2016 znajdziesz na poniższym filmie:

 

 

Gry i multimedia

 

Galaxy A5 2016 jest świetnym urządzeniem multimedialnym, głośnik umiejscowiony na dolnej krawędzi gra głośno i wyraźnie, jednak po podkręceniu głośności na wartość maksymalną mogą pojawić się pewne szumy. Kwestią do przyzwyczajenia się dla niektórych osób może być również samo umiejscowienie głośnika na dole (na samym początku za każdym razem przez przypadek go zatykałem). Telefon bez problemów obsługuje dobry zestaw słuchawkowy załączony wraz zestawem oraz inne modele słuchawek, jakość odtwarzanego dźwięku stoi więc na wysokim poziomie.

 

blogentry-86640-0-23937700-1462427980_thumb.jpg

 

Podstawowym odtwarzaczem muzyki w telefonie jest aplikacja Muzyka, która od kilku lat w urządzeniu Samsunga nie uległa specjalnym zmianom. W łatwy sposób możemy tworzyć playlisty i przełączać się między utworami, również za pomocą gestów. Niestety w ustawieniach aplikacji nie znajdziemy equalizera i opcji automatycznego wyszukiwania okładek w sieci. Do odtwarzania filmów służy aplikacja Filmy (filmy zapisane w pamięci urządzenia lub karcie microSD pojawiają się również w Galerii), która radzi sobie z odtwarzaniem popularnych formatów w FullHD.

 

blogentry-86640-0-53566200-1462428538_thumb.jpg

 

Grami, nad którymi spędziłem kilka dobrych godzin testując wydajność Galaxy A5 2016, były Asphalt 8 Airbone oraz Hearthstone Heroes of Warcraft. Jedynie w Asphalt 8 odczułem pewne spadki płynności gry podczas niektórych zakrętów na bardziej rozbudowanych trasach. Jedyne, do czego mogę się przyczepić, to długie uruchamianie się obu gier i odczuwalne nagrzewanie się urządzenia w okolicach aparatu po kilkudziesięciominutowej sesji grania.

 

Bateria

 

Przejdźmy teraz do najważniejszej kwestii, jaką jest czas pracy tego urządzenia. Podczas mojego użytkowania bateria w tym urządzeniu spokojnie wystarczała mi na półtora dnia intensywnego użytkowania z włączoną transmisją danych, WiFi i Bluetooth (wieczorem drugiego dnia od pełnego naładowania wymagał już podładowania). Praca urządzenia na podświetlonym ekranie wynosi około 4 godzin. Myślę, że jest to dobry wynik i Galaxy A5 2016 znajduje się w czołówce wśród innych modeli w tej cenie. Pełne naładowanie urządzenia od zera do stu procent z użyciem ładowarki Fast Charging wynosi od 95 do 100 minut. Jeśli chodzi o szybkie podładowanie urządzenia od całkowicie rozładowanej baterii w ciągu 10 minut jest w stanie naładować się do 17 procent. Przez noc telefon pozostawiony w trybie czuwania zużywał do 3 procent pojemności baterii. Zauważyć też można było pewną przypadłość podczas ładowania, gdy stan baterii wynosiło około 50 procent urządzenie stawało się odczuwalnie ciepłe, jednak po chwili efekt ten ustępował.

 

blogentry-86640-0-14103800-1462430673_thumb.jpg

 

Samsung udostępnił również specjalne oprogramowanie mogące wydłużyć czas pracy baterii. Jedną z możliwości aplikacji Smart Manager jest Optymalizacja aplikacji. Opcja ta pozwala w ciągu kilku dni prześledzić aktywność poszczególnych aplikacji, a następnie zweryfikować, z których korzystamy najrzadziej i zamykać ich aktywność w tle. Znajdziemy tam również tryb oszczędzania energii, który wprowadza telefon w tryb mniejszej wydajności, ale zarazem pozwala na wydłużenie czasu pracy na baterii. Kolejnym opcją jest Tryb bardzo niskiego zużycia baterii, po jego uruchomieniu telefon pozwala wykonywać jedynie podstawowe funkcje takie jak: połączenia głosowe, odbieranie wiadomości SMS i przeglądanie sieci. Całość interfejsu jest wtedy znacznie uproszczona i wyświetlana w kolorach szarości, bateria w tym trybie pozwala na pracę do kilku dni na jednym ładowaniu.

 

Skaner odcisków palców i inne smart funkcje

 

Tym, co wyróżnia Galaxy A5 2016 wśród innych modeli w tej skali cenowej i przybliża go do flagowych modeli, jest obecność skanera odcisków palców. Skaner ten może służyć nam za jeden ze sposobów odblokowania telefonu. Wystarczy, że wybudzimy telefon przyciskiem Power i dotkniemy klawisza Home. Szkoda, że nie jest to przycisk aktywny, który nawet przy wygaszonym ekranie jedynie dotknięciem odczytuje tożsamość użytkownika. Wystarczy jednak również przy wygaszonym ekranie przytrzymać nieco dłużej przycisk Home, a następnie nie odrywając palca puścić przycisk uzyskując podobny efekt. Sama efektywność działania skanera odcisków była różna. Zazwyczaj jeden na trzy odblokowania z pomocą odcisku kończyły się niepowodzeniem, wtedy pomogło przyłożenie drugiego zeskanowanego palca. Samo skanowanie trwa bardzo szybko, polecam skanować palec przykładając go z różnych stron, skanując również czubek oraz dalszą część za opuszkiem palca. Niestety, możemy zeskanować jedynie trzy palce, moim zdaniem to zdecydowanie za mało, nieraz przypadkowo chwytałem telefon i próbowałem odblokować go niezeskanowanym palcem. W łatwy sposób natomiast możemy przypisać nazwy do danego palca i zmienić odcisk w każdej chwili. W ustawieniach znajdziemy również opcję logowania się do stron za pomocą wyżej opisanego sposobu.
blogentry-86640-0-59315500-1462433231_thumb.jpg

 

Innymi ciekawymi opcjami niespotykanymi w modelach konkurencji jest Smart Stay i obsługa gestów. Pierwsza z nich sprawia, że telefon rozpoznaje za pomocą przedniego aparatu, kiedy na niego patrzymy i przeglądamy pewną zawartość, co nie powoduje automatycznego wygaszania ekranu np. podczas czytania e-booków. W ustawieniach gestów mamy trzy opcje, pierwszą z nich jest inteligentne powiadomienie za pomocą wibracji - kiedy podnosimy telefon ze stołu a mamy jakieś powiadomienie on delikatnie zawibruje. Kolejny gest pozwala na wyciszenie wszystkich alarmów i połączeń przychodzących poprzez odwrócenie telefonu ekranem do dołu. Ostatni pozwala natomiast na wykonywanie screenshotów poprzez przeciągniecie ręki od prawej do lewej krawędzi. Nie zabrakło również funkcji MirrorLink przydatnej dla kierowców.

 

blogentry-86640-0-29313800-1462435293_thumb.jpg

 

Motywy

 

Telefony z pierwszej serii A wprowadziły nowość, jaką była dostępność wyboru motywu w urządzeniach od Samsunga. Funkcja ta tak spodobała się użytkownikom, że jest umieszczana we wszystkich nowych modelach tego producenta. Również w Galaxy A5 2016 nie zabrakło tej opcji, która została znacznie rozbudowana względem poprzednika oferując znacznie więcej motywów. Po przejściu do ustawień poprzechodzimy do sklepu w którym mamy do dyspozycji kilkadziesiąt motywów. Możemy wybierać z kilku kategorii lub ze względu na kolorystykę. Zmiana motywu zajmuje dosłownie chwilę, zmianie ulegają ikony, a także cała kolorystyka systemu.

 

blogentry-86640-0-29991300-1462436323_thumb.jpg

 

Wydajność

 

Wydajność Galaxy A5 2016 jest trudna do jednoznacznego osądzenia. Najlepszym stwierdzeniem będzie, iż wydajność jego podzespołów jest lepsza od flagowca Samsunga z 2014 roku Galaxy S5, ale znacznie słabsza od wnętrza Galaxy S6. Na pokładzie mamy jedynie 2 GB RAMu, z czego po wyczyszczeniu dla aplikacji pozostaje na czysto około 620 MB; to może wydawać się niewiele, jednak w codziennym użytkowaniu nie odczułem żadnych większych spowolnień. Kilka aplikacji otwartych w tle spokojnie dawało sobie radę, czasami jedynie Google Chrome zamykał wcześniej otworzone strony, które wymagały ponownego załadowania. Dobra wydajność w aplikacjach i wcześniej wspomnianych grach sprawia, że otrzymujemy telefon o dobrej wydajności w niewielkiej cenie. Oto testy przeprowadzone w poszczególnych benchmarkach:

  • AnTuTu Benchmark v6.1.4 Wynik: 42492


blogentry-86640-0-45402900-1462439553_thumb.jpg

  • Quadrant Wynik: 21785
  • Super Pi


blogentry-86640-0-72385200-1462440177_thumb.jpg

  • Geekbench 3


blogentry-86640-0-61277900-1462440466_thumb.jpg

  • 3DMark


blogentry-86640-0-86843600-1462440678_thumb.jpg

 


Aparat

 

Przejdźmy teraz do możliwości fotograficznych tego urządzenia. Telefon został wyposażony w dwa aparaty: przedni 5 Mpx oraz tylni o matrycy 13 Mpx, oba posiadają dosyć jasne obiektywy f/1,9, tylni aparat posiada ponadto stabilizację głównego modułu. Interfejs aparatu jest klasyczny i nie uległ on szczególnym zmianom. Spośród głównych opcji możemy znaleźć zmianę rozdzielczości wykonywanych zdjęć, ustawienia lampy błyskowej i samowyzwalacza, możliwość przełączenia się pomiędzy podstawowymi filtrami oraz przejście to różnych trybów. Sam aparat jesteśmy wstanie uruchomić poprzez szybkie dwukrotne klikniecie klawisza Home z dowolnej aplikacji, a także przy zablokowanym ekranie.

 

blogentry-86640-0-85533000-1462471058_thumb.png

 

Samych trybów fotografowania nie znajdziemy zbyt wiele. Mamy tam tryb HDR oraz profesjonalny (tylko z nawy), gdzie możemy zmienić jedynie czułość ISO, wartość ekspozycji i balansu bieli, jednak przeciętny użytkownik i tak nie wyjdzie poza tryb automatyczny, więc głównie na nim skupimy naszą uwagę.

 

blogentry-86640-0-31340700-1462471432_thumb.png

 

Przednia kamerka jest przeciętna, wykonuje niezłe zdjęcia przy dobrym świetle i tyle dobrego o niej można powiedzieć. Filmy nią kręcone zawierają mało szczegółów. Tylna kamera działa całkiem przywozicie, szybkość migawki jest bardzo dobra, autofocus ma czasem problemy z ostrzeniem, jednak gdy złapiemy ostrość możemy łatwo wyznaczyć miejsce do ponownego wyostrzenia.

blogentry-86640-0-13363100-1462471800_thumb.jpg
Zdjęcie skupione na pierwszym planie

 

 

 

 

 

 

 

blogentry-86640-0-54946600-1462471892_thumb.jpg


Zdjęcie skupione na drugim planie

 


Należy wspomnieć, że zdjęcia w rozdzielczości 13 Mpx są wykonywane w formacie 4:3, a w formacie 16:9 rozdzielczość wynosi 9.6 Mpx. Możliwość przybliżenia cyfrowego nie oferuje zbyt wiele, a sama jakość przybliżonych zdjęć jest mierna. Jednak w dobrym oświetleniu możemy wykonać naprawdę niezłe fotografie.

blogentry-86640-0-16820600-1462472473_thumb.jpg

 

 

 

 

 

blogentry-86640-0-87475400-1462472547_thumb.jpg
Zdjęcia wykonane przy dobrym świetle

 


Znacznie gorzej wypadają zdjęcia robione przy małej ilości światła. Na zdjęciu rejestrowane jest wtedy bardzo dużo szumów, są blade i nie zawsze ostre. Zdjęcia robione przy użyciu lampy błyskowej wypadają lepiej, jednak fotografując duże, ciemne przestrzenie możemy uzyskać efekt białej poświaty bijącej od lampy.

 


blogentry-86640-0-91543000-1462472944_thumb.jpg


Zdjęcie wykonane przy słabym oświetleniu

 


Nagrane materiały wideo prezentują się dobrze, mówiąc delikatnie, stabilizacja działa średnio. Maksymalna rozdzielczość, jaką możemy rejestrować to FullHD. Ta sama sytuacja co z fotografiami pojawia się, gdy mamy mniej światła, nagranie zawiera wtedy duże ilości szumów. Jakość rejestrowanego dźwięku jest dobra, jednak już przy delikatnym wietrze słychać wyraźne szumy. Jedną z bardzo irytujących mnie rzeczy było nienaturalne odzwierciedlenie koloru trawy na niektórych zdjęciach. Podczas wykonywania serii kilku zdjęć lub nagrywania wideo czasami pojawia się intensywny, nienaturalny kolor zielonej roślinności; na jednych zdjęciach on występuje, na innych już nie (wyraźnie widać to na jednym z materiałów wideo jak w trakcie nagrania diametralnie zmieniają się kolory). Oto krótkie materiały nagrane Galaxy A5 2016 w różnych warunkach:

 

 

Więcej zdjęć i filmów w oryginalnych formatach znajdziesz tutaj.

 

Czy to telefon z aspiracjami na flagowca?

 

Tak. Ten telefon spokojnie mógłby być flagowym modelem, może niekoniecznie Samsunga, który posiada już w swojej ofercie dużo lepsze urządzenia, ale mniej znanego producenta. Moim osobistym zdaniem tak powinien wyglądać Samsung Galaxy S5, premiera takiego telefonu w 2014 roku wywołałaby jeszcze więcej szumu niż pierwowzór. Nie mogę zaprzeczyć, że Galaxy A5 2016 ma "to coś" z klasy premium, obok czego nie da się przejść obojętnie. Obecna cena tego urządzenia wynosi 1450zł. Czy ten smartphone jest warty swojej ceny? Uważam, że jak najbardziej. Za niewygórowaną kwotę dostajemy w pełni funkcjonalny smartfon o nieprzeciętnym wyglądzie i wykonaniu oraz zadowalającej wydajności, na którego wady można przymknąć oko.

 

Wady:
- aparat średniej jakości
- nie zawsze dobrze działający czytnik odcisków palców
- możliwość zeskanowania tylko trzech palców
- odczuwalne nagrzewanie podczas długiego grania
- brak diody powiadomień

 

Zalety:
- nieprzeciętny wygląd
- solidne wykonanie
- rozsądna cenna
- nie najgorsza wydajność
- dobry czas pracy baterii

  • Popieram 15

10 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Świetny tekst, miło się czytało. Duży plus, że wstawiłeś masę screenów.

 

Nie zgadzam się tylko z jednym punktem: czas pracy na baterii. 3 godziny na wyświetlaczu to trochę kiepski wynik jak na taki telefon. Szkoda, że smartfony, nawet te topowe, nie wytrzymują nawet trzech dni bez ładowania...

Ale to tylko moje przemyślenia na temat telefonu. O recenzji złego słowa powiedzieć nie mogę.

Odnośnik do komentarza

Super recenzja. Bardzo szczegółowo i schludnie napisany tekst, dużo screenów, telefon pokazany praktycznie w każdym aspekcie. Porządna robota krótko mówiąc.

Odnośnik do komentarza

Super recenzja. Masa screenów. Niekiedy masa tekstu jest mniej precyzyjna niż jedno zdjęcie. Pamiętałeś o tym. Leci duży +!

Odnośnik do komentarza

Super recenzja. Masa screenów. Niekiedy masa tekstu jest mniej precyzyjna niż jedno zdjęcie. Pamiętałeś o tym. Leci duży +!

Dzięki za miły komentarz i głos, ale proszę by nowi użytkownicy nie głosowali na mnie, bo i tak te głosy będą nieważne... 

Odnośnik do komentarza

Mój A3 z tego roku też ma kilka rysek na ekranie po dwóch miesiącach używania. Mam czarny i reczywiście na tym szkle z tyłu widać paluchy.

Odnośnik do komentarza

Bardzo dobra recenzja, poprawna językowo, dużo screenów, szczegółowo opisane i uwidocznione możliwości telefonu, jak i jego aparatu. Dobra robota! :)

Odnośnik do komentarza

Bardzo dobrze i fajnie tu wszystko opisane.Mam ten telefon i też jestem jak na razie bardzo z niego zadowolony.

Odnośnik do komentarza

Nie zgadzam się tylko z jednym punktem: czas pracy na baterii. 3 godziny na wyświetlaczu to trochę kiepski wynik jak na taki telefon.

Nie 3, a 4 godziny ;)

 

Recenzja całkiem fajna, przyjemnie się czyta, zrozumiała recenzja ;)

Odnośnik do komentarza

Hello visitors of this page! The most professional writers help learners in getting high quality dissertations or essays. We have earned our reputation of being one of the most trusted and the cheapest writing help agency by working so hard to constantly improve our new standards. For more needful for you information just  try this https://essaywriter.org/dissertation-abstract-writing-help webservice and purchase essays online!!!

Odnośnik do komentarza
×
×
  • Dodaj nową pozycję...