Skocz do zawartości

Techraptor

 • wpisów
  9
 • odpowiedzi
  53
 • wyświetlenia
  70836580

Lipton

5768536 wyświetleń

blog-0854241001376486682.pngOstatni spadek cen kart graficznych bardzo mocno odbił się na pozycji kilku najbardziej polecanych konstrukcji. Jest on tyle ciekawy, że powstał na zasadzie kostki domina. Jedna karta pociągnęła za sobą całą resztę i taką sytuację obserwujemy do dnia dzisiejszego. W dzisiejszym wpisie na blogu chciałbym przeanalizować sytuację na rynku kart graficznych w cenie do 1000 złotych. Let’s go!

 

Przedział cenowy 700-1000 złotych w ostatnich tygodniach jest bardzo burzliwy. Wejście na rynek GTX 760 spowodowało ruch wszystkich kart znajdujących się w podobnej cenie. Warto przypomnieć sobie ten moment, gdy GTX 760 trafia na półki sklepowe. Cena modelu referencyjnego oscylowała wokół 999 złotych. Model z teoretycznie lepszym chłodzeniem (czyt. niereferent) mogliśmy wyszukać w kwocie nieco powyżej 1000 PLN. Oznaczało, to że nieznacznie wolniejsze konstrukcje takie jak HD 7950 i GTX 660 Ti stracą rację bytu. Rzeczywiście cenowo w tym momencie wypadały bardzo blado przy premierowym produkcie nV. Pierwszy, obniżek cen doczekał się drugi z wyżej wymienionych modeli. 660 z legendarnym dopiskiem „Ti”. Była, to oczywiście odpowiedź na pojawienie się GTX 760. Od połowy lipca obserwujemy stały trend spadku cen modelu. Najlepiej obrazuje, to w tej chwili najtańszy MSI GTX 660 Ti OC. Jeszcze dwa miesiące temu za tą konstrukcje musielibyśmy wyłożyć ponad 1000 złotych, dziś jest to 250 złotych mniej. Co z HD 7950? W ciągu dwóch tygodni Radeon stracił na wartości aż 200 złotych. Prawdopodobnie 899 złotych, to punkt graniczny i dalszych spadków cen nie powinniśmy odnotowywać. Podsumowując trzy pierwsze konstrukcje – GTX 660 Ti to koszt co najmniej 760 złotych, HD 7950 – 899 złotych i GTX 760 – 950 złotych. Pod względem stosunku cena/wydajność najlepiej wypada GTX 660 Ti pozostawiając daleko w tyle dwie pozostałe produkcje. Pamiętajmy jednak, że już 19 sierpnia, światło dziennie ujrzy kolejna część promocji AMD Never Settle Forever. Za cenę 899 złotych otrzymamy do Radeona HD 7950 dwie wybrane przez nas superprodukcje. Może, to być na przykład Tomb Raider i Hitman: Absolution, a wtedy cena GTX 660 Ti zdaje się zupełnie tracić znaczenie, a GTX 760 nawet rację bytu.

 

blogentry-30166-0-83978700-1376486642_thumb.png

MSI GTX 760 TF coraz tańszy...

 

Temat kontynuujemy z trzema innymi kartami, którym cenowo bardzo blisko do 660 Ti. Na sam początek HD 7870. Karta, która wydajnością plasuje się nieznacznie nad GTX 660. Oczywiście jeśli nie bierzemy pod uwagę potencjału OC, który wypada zdecydowanie korzystniej na karcie AMD. Z drugiej strony cena 720 złotych jest zupełnie nieatrakcyjna ponieważ za niewiele więcej otrzymujemy opisany w poprzednim akapicie GTX 660 Ti. Sprzedaż HD 7870 od 19 sierpnia obejmie trzecia edycja promocji AMD Never Settle Forever, jednak i to nie powinno zmienić jej pozycji. Na dalszą obniżkę cen czeka HD 7870 XT. Karta kompromis między 7870 i 7950 cenowo wypada mizernie, a nowa promocja AMD jeszcze mocniej ją pogrąży w niebycie, z racji dodania tylko jednej słabszej jakościowo gry w porównaniu do serii 7900. Dopiero cena 750 złotych wydaje się być adekwatna do jej możliwości na tle GTX 660 Ti i ceny HD 7950. Przy takim rozwoju wypadków spodziewajmy się dostępności HD 7870 w cenie poniżej 700 złotych. Na samym końcu warto wspomnieć o GTX 660, który w ciągu ostatnich kilku tygodni doczekał się najmniejszych spadków cenowych z całego grona, które postanowiłem przedstawić. Wydaje mi się, że karta powinna być atrakcyjna dla kupujących jeśli jej cena spadnie do kwoty 600 złotych. Pamiętajmy, że Radeon HD 7870 nie tylko wygrywa z nią na polu osiągów, ale również w jakości dołączonych gier. Niestety, promocja na Metro: Last Light dobiegła końca, a GTX 660 przeżywa najcięższy okres na rynku kart graficznych.

 • Popieram 5

11 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Pomyśleć, że rok temu dałem za mojego HD 7870 1250zł, co i tak było kwotą niższą od sklepowych o jakieś 200-300zł :D 

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Gość usunięty

Napisano

A ja mam GTX460 1GB SUperoverClocked od Gigabyte i na razie daje radę. Czekam jednak na Wiedźmina 3 a wtedy się pomysli o przesiadce - i zapewne nie będzie to Radeon z uwagi na brak PhysX. CDP.pl tworzy bowiem swoją grę z implementacją tego silnika grafiki czyli pod karty nVidii. A wymieniony Radeon HD7870 od nVidii nie jest :P

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza

Wybór karty może być uzależniony od preferencji gracza. Dla mnie PhysX jest zbędnym dodatkiem ;)

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza

Igor, póki co ten Radek wystarcza mi do wszystkiego, jeśli zabraknie mocy- wymienię, nie mam obiekcji cd. nV, nie jestem fanboyem, więc to nie będzie problem. Póki co wolę poczekać na więcej informacji o tym zastosowaniu PhysX w W3, nie wiadomo czy jest tego warte. Nie znamy też wymagań, myślę, że jakoś dużo wyższe nie będą, ale to się okaże. Jeśli zajdzie taka potrzeba- wymienię kartę i tyle, po sprawie, na razie nie mam na co narzekać :)

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Gość usunięty

Napisano

 

 

Dla mnie PhysX jest zbędnym dodatkiem ;)

Może. Lecz kupując grę chciałbym mieć możliwość korzystania ze WSZYSKICH zaimplementowanych w nią opcji oraz możliwośc grania na najwyższych możliwych detalach oraz "bajerach" graficznych tak, aby mi przy pierwszym uruchomieniu szczęka opadała i abym naprawdę miał wielką radość z konkretnej gry. Gdyby CDP.pl zaimplementowało do Wiedźmina 3: Dziki Gon zamiast PhysX obliczenia w Havok Physics tudzież TressFX to wybór mój byłby inny - na dzisiaj jednak widzę, że będzie nowe GeForce... lub drogie identyczne do kolekcji ;)

 

 

 

Póki co wolę poczekać na więcej informacji o tym zastosowaniu PhysX w W3, nie wiadomo czy jest tego warte.

Tak. I dlatego napisałem "na dzisiaj" ale i tak wstrzymam się do premiery, zapewne w drugim kwartale 2014 roku dopiero :/

 • Popieram 2
Odnośnik do komentarza

Wiedźmina 2 kupiłem nie od razu po premierze, ale jakoś w 2012 roku. Grafikę miałem wymaksowaną, poza uberpróbkowaniem oczywiście, a szczena mi nie opadła, choć to wcale nie znaczy, że nie zachwycałem się grafiką :) Lecz jak wiesz, dla mnie to nie jest najważniejsze, liczę na dobra optymalizację, a jeśli będzie trzeba, to zainwestuję w nV :) 

Odnośnik do komentarza

Czy szczena opadła Ci kiedy włączałeś Skyrima? Wątpię. Gry pokroju Wieśka nie mają powalać szatą graficzną na kolana. Ja bardzo sceptycznie podchodziłem do dwójki i nadal będę stawiał pierwszą część zdecydowanie wyżej od kontynuacji. Jak chce widzieć wodotryski, to włączam BF3 lub Crysisa. PhysX naprawdę nic tu nie zmieni.

 

[email protected] optymalizacja, to rzecz święta. Mam nadzieję, że nie załatwią czerwonych jak miało, to miejsce w Asassin's Creed 3...

Odnośnik do komentarza

To o Skyrimie do mnie czy do Igora? 

Myślę, że czegoś takiego nie będzie, nie każdego stać na to, żeby wymieniać czerwone na zielone :) 

Odnośnik do komentarza
Gość usunięty

Napisano

Gry pokroju Wieśka nie mają powalać szatą graficzną na kolana.

Mają - a wybitnym... eeee... dobitnym tego przykładem będzie Wiedźmin 3: Dziki Gon :P Ale niezależnie od tego kupię kartę na jaką w danym momencie będzie mnie stać a która będzie spełniała wymagania. A ten Radeon, na dzisiaj, wydaje się ich nie spełniać z uwagi na brak zaimplementowanej obsługi technologii PhysX. Niestety.

Dodam, że fanbojem nie jestem - miałem karty zarówno od AMD/ATi jak i od nVidii - dla mnie ważne jest aby karta była odpowiednia do moich ulubionych gier a na teraz wydaje się, że bardziej te wymagania spełnia nVidia.

Odnośnik do komentarza

Bez PhysX można grać, najpierw chcę wiedzieć, co dokładnie jego zastosowanie da, jeśli będzie warto, pomyślę nad zmianą karty, jeśli nie- zostanę przy tym co mam :) 

Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...