miniRecenzja PC audio - Teufel & Gamdias, czyli recenzja słuchawek i wielofunkcyjnego uchwytu
W ostatnim czasie miałem okazję zaprezentować kilka modeli słuchawek komunikujących się ze źródłem dźwięku za pomocą USB, Bluetooth, jak i standardowego kabla zakończonego wtyczką jack 3,5 mm. Tym razem postanowiłem sprawdzić dwa produkty, celujące w całkiem odmienne grupy odbiorców.
Gamdias EROS to słuchawki na USB skierowane dla graczy, oferowane w całkiem przystępnej cenie, która jak na produkt „gamingowy” jest wręcz za niska. Dlatego postanowiłem sprawdzić czy ten produkt jest warty uwagi – czy niska cena nie ciągnie za sobą kiepskiej jakości wykonania i/lub dźwięku?
Drugi model to AIRY marki Teufel, jest to produkt zbliżony funkcjonalnie do AKG K 845BT, przy czym jego cena jest niższa.
Postanowiłem skonfrontować te dwa wybrane modele z ich teoretycznymi rywalami (dla Gamdias EROS będzie to m.in. Razer Kraken 7.1 USB) oraz dodatkowymi produktami w celu m.in. określenia opłacalności zakupu i jakości dźwięku.
Oprócz słuchawek w grudniu zaprezentowałem elegancki stojak na słuchawki marki SilverStone, tym razem postanowiłem zaprezentować wprawdzie tańszy produkt, ale równie interesujący ze względów użytkowych.
Serdecznie zapraszam do zapoznania się z produktami marek Teufel oraz Gamdias.
Gamdias EROS GHS2200 USB
Gamdias EROS GHS2200 USB to słuchawki przeznaczone dla graczy, podłączane do komputera za pomocą złącza USB.
Zawartość opakowania jest raczej uboga – naklejki z logo producenta oraz instrukcja użytkowania/podłączenia.
Po wyjęciu z pudełka w oczy rzucają się dwie rzeczy – gabaryty słuchawek oraz błyszczący plastik.
Po chwili obcowania z tym modelem nie ma wątpliwości, materiał z jakich je wykonano znacznie odbiega jakością od produktów z jakimi miałem do czynienia. W zasadzie ostatni raz takie materiały widziałem na produktach marki Ozone Rage ST i 7HX. Te drugie są w sumie oferowane w tej samej cenie.
Regulacja pałąka też nie zachwyca – skok jest dosyć duży i do tego wydaje puste plastikowe odgłosy.
Na pochwałę zasługuje wykonanie padów oraz spodu pałąka – jak na produkt oferowany za lekko ponad 200 zł jest całkiem dobrze.
Całkiem użyteczny pilot umieszczony jest na przewodzie w sznurkowym oplocie. Sam pilot może nie jest wykonany z wysokiej jakości materiału, ale prezentuje się całkiem dobrze. Do jego działania też nie mam zastrzeżeń.
Mikrofon umieszczony na lewej stronie jest całkiem masywny – dobrze współgra z całością, aczkolwiek wygląd tego produktu mnie nie przekonał.
Jakość rejestrowanego dźwięku jest dobra, ale gorsza od np. tego, co oferują modele marek Razer (Kraken 7.1 USB), czy Kingston (HyperX Cloud).
Całość budzi mieszane uczucia i stwierdzenie „budżetowy produkt” tutaj chyba najbardziej pasuje.
Gamdias AEGIS
Gamdias AEGIS to całkiem ciekawy produkt, który może się spodobać nie tylko graczom, ale i osobom korzystającymi ze słuchawek czy też hubów USB.
AEGIS to uchwyt na słuchawki, który należy przykleić do krawędzi monitora. Ramię na słuchawki można skierować w bok albo do tyłu (obraca się o 90 stopni).
Dodatkowo produkt posiada wbudowany hub USB. Hub posiada 4 gniazda USB 2.0 i może pracować w trybie aktywnym (po podłączeniu zasilania - gniazdo DC-IN), ale producent nie dodaje potrzebnego do tego przewodu.
Przewód sygnałowy (USB) jest dosyć długi (1,5 m) i posiada gruby oplot.
Całość jest wykonana należycie i sprawia wrażenie solidnego produktu. Gamdias do zestawu dodaje naklejki z logo producenta oraz dodatkową taśmę montażową (w razie gdyby użytkownik musiał zamontować gdzieś indziej uchwyt ze względu na np. zmianę monitora).
Teufel AIRY (anthracite)
Słuchawki marki Teufel sprzedawane są w ciekawie prezentującym się opakowaniu, wewnątrz którego znajduje się w zasadzie tylko etui.
Wewnątrz etui znajdziemy słuchawki AIRY oraz wszystko to, co potrzebne do korzystania z nich. No może poza jedną rzeczą – producent nie dodał przejściówki na dużego jack’a (6,3 mm).
Poniekąd usprawiedliwia to przeznaczenie produktu – mobilne działanie po Bluetooth. Co ciekawe AKG do swojego (droższego od AIRY) modelu K 845BT także nie dodał takiego adaptera.
Przewody (USB i jack 3,5 mm) ukryte są w specjalnych wgłębieniach pod miejscem przeznaczonym na pałąk słuchawek.
Wbudowany w słuchawki akumulator pozwala na ich użytkowanie nawet przez 20 godzin, co jest wynikiem co najmniej odpowiednim, a patrząc na K 845BT (zaledwie 8 h pracy na baterii) wręcz fenomenalnym.
Przewód zakończony wtyczkami jack 3,5 mm posiada sznurkowy oplot i niewielką średnicę. W użytkowaniu nie sprawia żadnych problemów – jest lekki i giętki.
Same słuchawki są dosyć lekkie i niewielkie. Jest to model nauszny, przez co muszle jak i same pady są niewielkie.
Nacisk pałąka na głowę nie jest duży, dzięki czemu wygoda użytkowania stoi na odpowiednim poziomie. Izolacja od i z otoczenia jest bardzo dobra.
Regulacja pałąka działa tak jak należy – wyraźny i wyczuwalny skok bez niepokojących odgłosów.
Regulacja została oparta nie tylko na plastikowej, ale i metalowej konstrukcji, dzięki czemu wszystko działa jak należy.
Wewnętrzna silikonowa część pałąka sprawia wrażenie mogącej psuć komfort użytkowania, ale w rzeczywistości się sprawdza.
Na mocowaniu prawej kopuły umieszczono przyciski oraz pokrętło do zmiany poziomu głośności.
Wszystko to działa oczywiście tylko, gdy słuchawki działają w trybie BT. Do transmisji bezprzewodowej słuchawki korzystają z technologii BT 4.0 oraz kodeka apt-X.
Oprócz przycisków i gniazda do ładowania, na mocowaniu prawej kopuły znajduje się otwór mikrofonu. Trzeba przyznać, że jest on umieszczony dosyć daleko. W AKG K 845BT był on umieszczony na samej muszli - przy policzku. O ile w pomieszczeniach mikrofon radzi sobie całkiem dobrze to na zewnątrz bywa z tym różnie.
Słuchawki wraz z dodatkami są wykonane należycie z odpowiedniej jakości materiałów. Samo etui pozwala na bezpieczne transportowanie słuchawek wraz z akcesoriami.
Platforma testowa
[table]
Platforma testowa:[/table]
[table]
Rywale:[/table]
Dodane do powyższego zestawienia modele wokółuszne marek AKG i Beyerdynamic posłużyły jako punkt odniesienia.
"Kombo" FiiO (E9 + E7) jak i DAC SilverStone Ensemble EB01-E zostały podłączone za pomocą (dołączonych do zestawów) kabli USB do komputera.
Przetwornik Ensemble EB01-E był głównym urządzeniem testowym dla słuchawek poza modelami podłączanymi na USB (Eros i Kraken).
Testy
Testy zostały przeprowadzone na powyżej zaprezentowanej platformie testowej.
W przypadku muzyki były odtwarzane te same utwory na urządzeniach użytych w teście.
Film – porównałem wybrane momenty na testowanych produktach.
Gry – kilka wybranych tytułów m.in. Counter-Strike: Source, Colin McRae: DiRT 3, Assassin's Creed IV: Black Flag, Battlefield 4, BulletStorm oraz Call of Duty: Black Ops w trybie wieloosobowej rozgrywki.
Użyte utwory/albumy:
- Imagine Dragons - Night Visions
- Daft Punk - Random Access Memories
- Green Day - dyskografia
- Awolnation - Megalithic Symphony
- Breathe Carolina - Hell Is What You Make It
- Linkin Park - dyskografia
- Vivaldi - Four Seasons
- Sum 41 - Chuck, Underclass Hero
- David Guetta - Nothing But The Beat, Nothing But The Beat 2.0
- Nickelback - dyskografia
- LMFAO - Sorry For Party Rocking
- DJ Antoine - WOW
- Nirvana - Nevermind
- Chris Cornell - Scream
- Flo Rida - Wild Ones
- Shania Twain - Greatest Hits
- Muse - The 2nd Law
- Red Hot Chili Peppers - Greatest Hits
- Guns N' Roses - Greatest Hits
- Rise Against - The Unraveling, Appeal To Reason
- Carly Rae Jepsen - Call Me Maybe, Kiss
- Far East Movement - Free Wired, Dirty Bass
- Swedish House Mafia - Until Now
- Calvin Harris - 18 Months
- Macklemore & Ryan Lewis - The Heist
Filmy:
- „Minionki rozrabiają”
- "Igrzyska śmierci"
Muzyka, filmy i gry
http://www.benchmark.pl/uploads/image/linia3.jpg
Teufel AIRY to słuchawki skierowane do użytkowania głównie z urządzeniami mobilnymi, tym samym ich głównym rywalem był model AKG K 845BT. Na jego tle wypadły całkiem dobrze zwłaszcza patrząc na różnicę w cenie.
Wygoda użytkowania jest równie dobra, a do tego czas działania na wbudowanym akumulatorze jest znacznie dłuższy. Pod względem jakości dźwięku AIRY ustępują K 845BT co do tego nie mam wątpliwości. Słuchawki AKG oferują nie tylko większą przestrzeń, ale i bardziej szczegółową i rozbudowaną scenę. Same instrumenty brzmią lepiej (naturalniej), ale np. wokale w AIRY są całkiem interesujące, pomimo tego, że są troszeczkę sztuczne. Jako całość, przekaz jest bardzo przyjemny w odbiorze – bardziej zrównoważony od K 845BT zwłaszcza pod względem dolnych rejestrów, przy czym wciąż nowoczesny.
W grach i filmach nie spotkałem się z jakimiś problemami z alokacją dźwięków –prezentowany dźwięk był spójny i nie męczył słuchacza. Przy czym efekty specjalne były należycie podkreślane i prezentowane.
Przesiadka na K 550 czy Custom One Pro pozwalała na bardzo szybkie wychwycenie braków – pomimo, że są to produkty oferowane w podobnej cenie to ich rynek docelowy jest inny i stąd głownie ta różnica.
Model marki AKG pozwolił na wychwycenie zniekształceń przekazu – podkreślanie dolnych i górnych rejestrów. O ile w grach i filmach nie stanowi to problemu, a czasami nawet wpływa pozytywnie na spektakl to w muzyce często powoduje problemy. Niestety faktycznie w muzyce słuchawki sprawdzają się różnie. W (zwłaszcza nowszych) utworach potrafiących zyskać na podkreśleniu wokalu i niskich tonów jest co najmniej dobrze. Gdy z kolei przyjdzie nam ochota posłuchać bardziej stonowanych i artystycznych kawałków to wyczulone ucho może wyczuć braki.
Jak na słuchawki mobilne pod względem jakości dźwięku jest naprawdę dobrze, ale jak na produkt oferowany w cenie K 550 czy COP to oczekuję czegoś więcej.
Jeśli chodzi o drugi model słuchawek to jest on pod każdym względem słabszy. Produkt marki Gamdias nie może się mierzyć nawet z produktami, z którymi chciałem go skonfrontować – Razer Kraken 7.1 USB, nie wspominając już o Kingston HyperX Cloud.
O ile w grach czy filmach można by spróbować konfrontować ze sobą Krakena z Erosem to różnice są znaczne – na korzyść produktu Razera.
HyperX Cloud pod względem ogólnej jakości dźwięku deklasuje oba te produkty „dla graczy”. Dlatego też nie ma sensu nawet przechodzić do tematu związanego z muzyką, gdzie HyperX Cloud nie dały żadnych szans rywalowi - Eros brzmi po prostu sztuczno i tandetnie.
Pozytywnym aspektem Erosa, przynajmniej w teorii, powinien być kodek audio ustawiony pod niego (w końcu jest to model wpinany pod USB). Niestety słabej jakości przetworników nie ratuje nawet DSP.
W przypadku produktu marki Gamdias liczyłem na walkę cenową jak w przypadku AIRY marki Teufel, gdzie długie tradycje w branży audio wpływają pozytywnie na ich produkty. Mimo to Gamdias brakiem doświadczenia nie może się zasłaniać - Kingston udowodnił, że można zlecić komuś wykonanie słuchawek i oferować ciekawy produkt w rozsądnej cenie.
Podsumowanie i ocena
Teufel modelem AIRY po raz kolejny udowodnił, że potrafi robić produkty ciekawe i sprawdzające się w swoim przeznaczeniu. Są to słuchawki skierowane do użytkowników urządzeń mobilnych i z nimi radzą sobie bardzo dobrze.
Głównym rywalem tego modelu w tej recenzji są słuchawki marki AKG – K 845BT, które wypadają lepiej pod względem jakości dźwięku, ale gorzej pod względem wyposażenia (nie otrzymujemy etui) oraz długości pracy na baterii (20 vs 8 h). Dodatkowo model marki Teufel jest też znacznie tańszy.
Finalnie AIRY oceniam jako „Dobry produkt 4/5” ze względu na odpowiednie wyposażenie oraz jakość dźwięku. Dodatkowym atutem jest możliwość komunikacji bezprzewodowej. Niestety obecna cena AIRY jest zbyt wysoka. W podobnej cenie oferowany jest np. model K 550, który nie posiada modułu Bluetooth, ale za to oferuje coś znacznie lepszego pod względem jakości dźwięku.
Teufel AIRY
Cena w dniu publikacji: 149,99 € / około 640 zł
Sprzęt marki Gamdias w tej recenzji zostawił po sobie mieszane uczucie. O ile podczas ostatniej recenzji myszki i podkładki tej marki jednym z głównych zarzutów była wysoka cena spowodowana nikłą dostępnością to w przypadku tutaj zaprezentowanych produktów jest to odrobinę bardziej skomplikowane.
AEGIS to produkt będący totalnym przeciwieństwem słuchawek EROS. Jest to dobrze wykonany uchwyt na słuchawki oferowany w odrobinę za wysokiej cenie. Poza ceną nie mam żadnych zastrzeżeń. Jeśli chodzi o słuchawki to niestety są one wykonane z kiepskiej jakości materiałów, które dają o sobie znać od pierwszych chwil użytkowania, do tego dochodzi słaba jakość dźwięku. Finalnie nie mogę polecić nikomu tego produktu – warto rozejrzeć się za czymś lepszym (nawet w tej cenie - około 220 zł).
Gamdias AEGIS oceniam jako „Super produkt 5/5”, z kolei słuchawki EROS GHS2200 pozostawiam bez odznaczenia, gdyż po prostu nie polecam zakupu tego produktu.
Gamdias AEGIS
GST1100
Cena w dniu publikacji: około 120 zł
Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.
dla wymagających graczy i nie tylko
- 3
1 komentarz
Rekomendowane komentarze