miniRecenzja Corsair Gaming K70 RGB, czyli mechaniczna klawiatura dla wymagających graczy i nie tylko
Po przeszło dwuletniej przygodzie z klawiaturą Corsair Vengeance Gaming K60, nadeszła pora na jej wymianę na model z podświetlanymi klawiszami. Podświetlane klawisze (choćby i najprostsze) w wielu przypadkach są po prostu zbędne, aczkolwiek osobiście odczułem ich brak i postanowiłem poprawić sobie komfort korzystania z komputera wieczorami, czy też nocą.
Oprócz poprawy komfortu przy słabo oświetlonym stanowisku pracy, podświetlane klawisze nadają klawiaturze ciekawego wyglądu i co za tym idzie pełnią walory estetyczne.
Wybór klawiatury okazał się oczywisty, czyli Corsair Gaming K70 RGB. Dlaczego? Ponieważ układ K60 odpowiadał mi w pełni (włącznie z klawiszami multimedialnymi), a brakowało mi tylko podświetlenia.
Zapraszam do dalszej lektury i zapoznania się z tą ciekawą klawiaturą.
Corsair Gaming K70 RGB Cherry MX Red
Corsair Gaming K70 RGB oferowana jest w kilku wariantach różniących się układem klawiszy oraz zastosowanymi przełącznikami mechanicznymi niemieckiej marki Cherry (MX Blue, Brown i Red).
Oprócz klawiatury wewnątrz opakowania znajduje się podpórka pod nadgarstki.
Co ciekawe wycięcia z dołu klawiatury K70 RGB pozwalają na montaż krótszej podpórki z modelu K60.
Podpórka jest wykonana z plastiku, ale została pokryta gumowym materiałem, dzięki czemu jest przyjemna w dotyku i wpływa pozytywnie na komfort użytkowania klawiatury.
Z tyłu klawiatury znajduje się przycisk reset oraz suwak do wyboru próbkowania (1,2,4 lub 8 ms).
Produkt wyposażony jest w przewód zakończony dwoma wtyczkami USB – w przypadku posiadania płyty głównej z USB 3.0 wystarczy podłączyć przewód z oznaczeniem klawiatury.
Dla osób nieposiadających wolnych portów USB 3.0 przewidziano możliwość podłączenia klawiatury za pomocą dwóch wtyczek do portów USB 2.0 (wynika to z zapotrzebowania na prąd). Przy czym najpierw należy podłączyć tą dodatkową a następnie tą oznaczoną logiem klawiatury - o tym informuje oczywiście sam producent.
Tak samo jak i w modelu K60 mamy tutaj dostępne przyciski multimedialne: 5 przycisków do zarządzania odtwarzaczami wraz z dodatkową rolką do zmiany poziomu głośności.
Na spodzie K70 RGB znajdują się cztery gumowe stopki i tyle samo plastikowych nóżek (po dwie z przodu i z tyłu).
Dzięki nim możemy łatwo dostosować kąt nachylenia, a tym samym klawiaturę do naszego stanowiska pracy.
K70 RGB nawet bez włączonego podświetlania prezentuje się całkiem okazale, nawet lepiej od K60.
Cała konstrukcja jest bardzo solidna, zastosowane plastiki są odpowiedniej grubości i raczej nie powinno być z nimi problemów.
Dodatkowo dzięki zastosowaniu aluminium nie mamy tutaj do czynienia z nadmiernie (i tandetnie) błyszczącymi powierzchniami typowymi dla produktów „dla graczy”.
Oprogramowanie Corsair Utility Engine (CUE)
Corsair Utility Engine to oprogramowanie pozwalające na dostosowanie klawiatury K70 RGB.
CUE obsługuje także pozostałe modele klawiatur z rodziny RGB (K65 RGB i K95 RGB), a także myszki M65 RGB, Sabre Laser RGB i Sabre Optical RGB.
W moim przypadku w panelu są dostępne dwa posiadane przeze mnie produkty: K70 RG oraz myszka M65 RGB.
Za pomocą CUE możemy dokonać zmiany podświetlenia, przypisać makra czy zaktualizować firmware. Użytkownik może nawet przypisać np. efekt naciśnięcia przycisku myszki dla danego klawisza.
Oświetlenie z zakresu palety RGB możemy przypisywać dowolnie dla: pojedynczego klawisza lub grupy, czy nawet wszystkich klawiszy jednocześnie.
Stworzenie własnego, ciekawego efektu podświetlania – np. reakcji na naciśnięcie klawisz jest bardzo proste. Aczkolwiek wymaga zapoznania się z zasadą działania oprogramowania.
Ustawień jest bardzo wiele, do tego możemy je łączyć, np. użytkownik może zdefiniować ciągłe podświetlenie i do niego dodać reakcję na naciśnięcie – przykładowo klawisz świeci na niebiesko a po jego naciśnięciu przez sekundę będzie podświetlany na zielono. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby do przejścia przez wybraną gamę kolorów dodać reakcję na naciśnięcie klawisza.
Możliwości jest bardzo wiele. Po zdefiniowaniu typów oświetlenia ich przypisywanie jest bardzo proste. Mimo to sterowniki mogły być bardziej przejrzyste – np. lepsza prezentacja jakie oświetlenie już zostało przypisane.
Użytkownik może także sam zmienić ustawienia przycisku odpowiedzialnego za zmianę jasności podświetlania, a także ustawić podświetlanie, gdy np. system jest zablokowany.
Jedyna rzecz, która jest odrobinę dziwna i należy się do niej przyzwyczaić to to, że profil tworzony jest dla wszystkich obsługiwanych urządzeń – jeśli zmienimy profil dla klawiatury to automatycznie zmieniamy go i dla myszki.
Użytkowanie
Klawiatura Corsair Gaming K70 RGB wraz z myszką M65 RGB i podkładką MM600 zastąpiły mój wcześniejszy zestaw – Vengeacne K60 + M60. Zmiana na nowe produkty poprawiła nie tylko walory wizualne posiadanego zestawu, ale także wpłynęła pozytywnie na komfort pracy (chodzi głównie o klawiaturę z podświetlanymi klawiszami).
K70 RGB wspiera pełne NKRO tzn. że możemy aktywować na raz wszystkie przyciski na klawiaturze.
Jak na klawiaturę mechaniczną z przełącznikami MX Red przystało, klawisze wymagają niewielkiego nacisku i są bardzo łatwo wyczuwalne, dodatkowo towarzyszy im ciekawy „klik”. Głośność działania w dużej mierze zależy od tego jaki mamy styl pisania – aktywacja klawiszy jest bardzo szybko wychwytywana i nie ma potrzeby wciskać do końca klawisza.
Klawisze do obsługi odtwarzaczy, jak i sam regulator głośności to jest coś, z czego po prostu się korzysta – najczęściej używany przycisk to zatrzymanie odtwarzania oraz sama rolka.
Bardzo ciekawą opcją klawiatury jest możliwość zablokowanie przycisków systemowych – przypadkowe naciśnięcie klawisza wywołującego menu start już nas nie będzie gnębić. Wystarczy tylko kliknąć na przycisk kłódki z logo Windows.
Przycisk do zmiany mocy podświetlenia raczej wydaje się zbędny, ale dobrze że pomyślano i o czymś takim.
Samo podświetlanie wymaga ustawienia w sterownikach, ale po skonfigurowaniu może być bardzo imponujące – efekty świetlne jakie można uzyskać po prostu cieszą oko.
Dodawana do klawiatury podpórka dobrze zgrywa się z całością, dodatkowo jest użyteczna i poprawia komfort korzystania z tego produktu.
Podsumowanie i ocena
Klawiatura Corsir Gaming K70 RGB to bardzo ciekawy, ale drogi produkt. W zamian za 170 dolarów (obecna cena producenta) otrzymujemy jednak bardzo wiele, rozpoczynając od aluminiowej, solidnej konstrukcji, a kończąc na ogromnych możliwościach dostosowania podświetlenia (z palety RGB) dla każdego z klawiszy osobno. Także dodawana podpórka to bardzo użyteczny dodatek.
Gracze z pewnością docenią w pełni działający anty-ghosting, NRKO, czy zastosowanie przełączników MX marki Cherry. Do tego dochodzą także przyciski multimedialne dobrze wykorzystujące wolną przestrzeń powierzchni klawiatury. Sam nie jestem zwolennikiem dodatkowych klawiszy funkcyjnych stąd wybór K70 RGB zamiast K95 RGB.
Finalnie Corsir Gaming K70 RGB oceniam jako „Super produkt 5/5”. Na tę ocenę wpływa jakość produktu oraz jego możliwości, ale nie ukrywam, że jest to odrobinę naciągana ocena – obecna cena w Polsce jest bardzo wysoka.
Corsair Gaming K70 RGB (Cherry MX Red)
CH-9000068-NA
Cena w dniu publikacji: około 670 zł
Podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej recenzji.
interesujących zasilaczy
- 4
9 komentarzy
Rekomendowane komentarze