Skocz do zawartości

Byzyl / Blog

  • wpis
    1
  • odpowiedzi
    4
  • wyświetlenia
    5275174

Przyszłość AMD - może nie będzie aż taka zła jak nam się wydaje?


byzyl

5269588 wyświetleń

blog-0406167001399375843.jpegNie od wczoraj wiemy ze AMD i jego ostatnie procesory nie są wielkim sukcesem, zresztą sami to przyznają. Co prawda nie są to złe jednostki, aczkolwiek wykonany krok, z konstrukcyjnego punktu widzenia, wydawał się na początku rewolucyjny, niestety taki nie był, ze względu na negatywny skutek jaki wywołał: budowa CMT, w pełni zautomatyzowany proces projektowania Bulldozera, w wyniku czego dochodzi zwiększonego zapotrzebowania na energię, większe rozmiary, migracje elektronów, większe prawdopobieństwo hazardu w układzie logiczncznym itp. (przyp. http://www.ip.pl/artykuly/byly-inzynier-amd-tlumaczy-porazke-ukladow-amd-fx.htm ). Nacisk firmy na oszczedność, odbił się czkawką. Zmuszeni do pracy w ten sposób inżynierowie w większości zostali zwolnieni. Zanotowany zysk wydajnościowy względem poprzedników był niewielki, a pod hasłem rewolucji otrzymaliśmy ewolucje. Bulldozer miał pociągnąć ekonomię firmy, a stał się nieomal jej gwoździem do trumny. Niebiescy, też zaliczyli wpadkę, wydając w 2000 r. Pentium IV, który poprzez kolejne jądra stawał się coraz mniej konkurencyjny zwłaszcza wobec nowych udanych jednostek AMD (np. seria Athlon 64 itd. – 2003 r. +). Czare goryczy dopełnił Pentium D w 2004 r. Jednak Intel wykazał się sporym refleksem, szybko porzucono coś co nie wróżyło dobrze. Poświęcono czas na nowy udany projekt Intel Core (2005 r.), którego rozwinętą koncepcję nadal użytkujemy. Mamy teraz bardzo wydajne, niestety już nie najtańsze procesory – gdzie te czasy dobrej zdrowej dla nas konsumentów konkurencji kiedy i5 2500k kosztowal 750zł.

 

Jakiś czas byliśmy mamieni, że wejdzie nowe jądro (moduł), który wreszcie namiesza na rynku i AMD odzyska honor, a my konsumenci będziemy wychwalać firmę i jej produkty pod niebiosa, polecając je wszem wobec i każdemu z osobna . Pomimo, że zawsze jest lepiej, szoku nie ma. Cena jaką musimy zapłacić za jednostke na podzespołąch AMD pozostaje podobna, do jednostek złożonych na podzespołach konkurecji, ze wzglądu na dodatkowe elementy jakie musimy dołożyć do zestawu aby go użytkować i uzyskać przyzwoitą wydajność – chłodzenie na procesor, płyta główna z wydajną najlepiej chłodzoną sekcją zasilania. Zużycie prądu które zawsze bagatelizowałem, mimo wszystko także pozostawia pewien ślad zaniepokojenia w podświadomości. Pomimo wszystko wydajność takiego zestawu często po OC ledwo dorównuje w codziennym użytkowaniu zestawowi zbudowanego o podzespoły niebieskich.

 

Po wczorajszej konferencji prawdopobnie możemy spojrzeć bardziej optymistycznie na przyszlosc AMD. Pojawiło się swiatełko w tunelu, którego właściwie już od dawna nie byliśmy w stanie dostrzec.

 

Zgodnie z wypowiedziami CEO AMD, za rok może półtora szykuje się nam ciekawostka. Prawdopodobnie AMD skupi się na modułach dla APU. Możliwe, nie wypowiedziano tego wprost, że więcej już nie zobaczymy modułów dla „wydajnych” obecnych jednostek typu FX.

 

Czytając między słowami AMD potwierdziło prowadzone prace od podstaw nad nowym jądrem x86, którymi dowodzi weteran IT (przyp. http://www.extremetech.com/computing/181867-amds-project-skybridge-new-arm-and-x86-chips-that-are-pin-compatible ).

 

Jakiś czas, około rok temu, pojawiły sie przecieki jakoby z testów Phenona III/IV(?), wypłyneły wtedy screeny z programów diagnostycznych. Podobno była to próbka inżynieryjna nowego CPU procesie 25nm, gdzie za cel postawiono powrót do wydajnej architektury SMT, jak to jest w Intel Core czy poczciwym Phenonie.

 

Przechodząc do projektowania, zakłada się że projektowanie, powstanie koncepcyjnej próbki inżynieryjniej zajmuje ok roku. Cały proces testowania wdrażnia na rynek zajmuje ok 5 lat.

 

Przyjrzyjmy się więc faktom:

 

– Jim Keller powraca do AMD w 2012 r., twórca podstaw bardzo udanej serii K8 (athlon 64, athlon 64 x2, athlon FX, Opteron itp), bazowal na wersji K7 (spędził nad pojektem rok – 1998 – po czym przekazał go Fredowi Weberowi, który pociągnął projekt do końca - tj. 2003 r.),

 

– pierwsze przecieki nt. nowego procesora AMD, trzeci kwartal 2013 r. ( http://wccftech.com/rumor-amd-phenom-iv-x12-170-baeca-25nm-cpu-leaked-features-12-cores-6-ghz-core-clock-am4-socket-compatbility/ ),

 

– maj 2014 r., oficjalne potwierdzenie prac nad nowym procesorem wraz z podaniem z imienia i nazwiska osoby prowadzacej ów projekt,

 

– maj 2014 r., kolejny przeciek z Chin nt. powstającego procesora w technologi SMT (przyp. http://www.purepc.pl/procesory/nowe_procesory_amd_fx_beda_bardzo_wydajne_premiera_w_2015_roku ),

 

– planowane wdrożenie do sprzedaży połowa/koniec 2015 r.,

 

– wiele przecieków wobec AMD z przeszłości się już potwierdzało (np. http://www.miastogier.pl/wiadomosc,19376.html ).

 

Mam nadzieje, że pomimo niełatwej sytuacji finasowej AMD, choć zakładam że ulegającej pewnej poprawie, oraz ilości prowadzonych nowatorskich projektów na chwilę obecną (chipy dla rynku smartphonów, tabletów ogolnie ARM, APU dla desktopów/laptopów, GPU itp.), firma zachowa zdrowy rozsądek i pozwoli inżynierom pracować nad projektami, co zaowocuje konkurencyjnymi i nowatorskimi produktami, z jakich słynęła firma AMD.

 

Nam użytkownikom nie pozostaje nic innego jak tylko trzymać kciuki za zielono/czerwonych, ponieważ ich przyszłe sukcesy będą także naszymi, gdyż my jako konsumenci możemy tylko na tym skorzystać.

 

Serdecznie zapraszam do komentowania, wytykania moich błędów merytorycznych, ewentualnie podrzucania nowych informacji na powyższy temat, linków.

 

Pozdrawiam i serdecznie dziekuje za komentarze dodatkowe infromacje, uwagi.

  • Popieram 10

4 komentarze


Rekomendowane komentarze

Trochę poleciałeś z wnioskami.

- CMT w Bulldozerach to jedna z niewielu rzeczy, które wyszły dobrze. Buldek ma problemy z cachem, długim potokiem i Bóg jeden wie co jeszcze, ale CMT akurat działa tak jak powinno. Gdybyś to usunął to FX-8 miałby 6 pełnych rdzeni, a nie 4 moduły (które średnio mają wydajność 6-7 hipotetycznych, niemodułowych rdzeni).

- P4 od pierwszej generacji powoli stawał się coraz bardziej konkurencyjny. Nawet przez chwilę ich flagowiec miał koronę wydajności (chociaż i tak bardziej opłacał się Athlon). Nigdy nie był za dobry, ale nie można było im zarzucić, że stawał się coraz gorszy.

- Intel miał to szczęście, że rozwijali równolegle Cora (opartego na P6), bo Netburst nie nadawał się do komputerów mobilnych. Początkowo nie planowali robić z tego swojego flagowego rdzenia. Po latach inżynier Intel opowiadał nawet, że próbowali przenosić niektóre rozwiązania z Core do Netburst, ale bez większych sukcesów. Prawdopodobnie prace nad desktopowym Corem zaczęły się po porażce z K8 (2003 rok).

- Phenom nigdy nie miał SMT ani żaden inny procesor AMD.

- A ten Phenom IV to była ewidentna fotoszopka, nic się w tamtym screenie nie trzymało kupy.

- Swojego K12 AMD zapowiedziało na 2016 rok. W 2015 możemy się spodziewać Carrizo (chociaż niektórzy twierdzą, że AMD go anulowało, bo ani słowem nie wspomnieli o nim na konferencji), Pumy w 20nm i nową rewizję A57 (chyba też w 20nm).

 

Poza tym nie bardzo wiadomo czego się spodziewać, bo mimo że wspominali na konferencji o highendzie to w kontekście ARM highend może być różnie rozumiany (Snapdragon to też highend w swoim segmencie, ale nie ma startu nawet Atoma albo rodziny Cat). Może być tak, że AMD zwinie się do urządzeń mobilnych i mikroserwerów, ale tak naprawdę mało było konkretów na tej konferencji. Krótko mówiąc nic nie wiemy, poza tym, że będzie ciekawie i różnorodnie.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza

A tak bajdełejem, źródła które podałeś w artykule poza ExtremeTech nie są zbyt rzetelne. Szczególnie WCCF na który autorzy wrzucają praktycznie wszystko co znajdą w necie.

Odnośnik do komentarza

Gdzie te czasy, kiedy 2500K kosztował 750 zł ? Uwzględniając wzrost wydajności i inflację, 4670K, za 830 zł, wychodzi taniej.

Odnośnik do komentarza

Też nie wiem po co było wspominać o cenach skoro to akurat zasługa kursów walut, a nie producenta.

Odnośnik do komentarza
×
×
  • Dodaj nową pozycję...