Skocz do zawartości

WatchInDarkness

 • wpis
  1
 • odpowiedzi
  9
 • wyświetlenia
  12288873

miadsz

12274119 wyświetleń

blog-0201436001391725020.jpgWstęp

W dzisiejszym teście chciałbym Wam przedstawić antywirusa AVG Internet Security, który według producenta, jest ich „najlepszym antywirusem”. Przekonajmy się czy tak naprawdę jest. Zapraszam do czytania ;)

 

Pudełko, pierwsze rozpakowanie

Szata graficzna pudełka utrzymana jest w czerni. Z przodu widzimy logo producenta, nazwę produktu oraz grafikę laptopa z zainstalowanym antywirusem. Z tyłu pudełka natomiast zobaczymy podstawowe informacje o produkcie, jego najważniejsze zalety, wymagania systemowe, kompatybilność z systemami itp. W środku opakowania znajdziemy płytkę instalacyjną również w kolorze czarnym, instrukcję obsługi, broszurę reklamową oraz naklejkę na komputer ;)

 

Instalacja

Proces instalacji jest jak dla mnie bardzo nieporęczny i dziwny. Po włożeniu nośnika do stacji dysków i odpaleniu autorun.exe odpala nam się przeglądarka. A to dlaczego? Ponieważ menu instalacyjne jest zapisane w formie pliku html, co dla mnie jest zaskakujące. Pomijając to, oto wygląda strona startowa naszego instalatora:

 

http://imageshack.com/a/img33/6716/lfpj.jpg

 

Przechodząc do instalacji antywirusa pojawia nam się kolejna strona, z której musimy wybrać, jaki produkt producenta chcemy zainstalować.

 

http://imageshack.com/a/img844/2696/0fn9.jpg

 

Po wyborze produktu przechodzimy dalej i klikamy zainstaluj. Teraz kolejna dziwna rzecz: otóż instalator „pobiera” nam się na dysk i dopiero po uruchomieniu go przechodzimy do klasycznego, okienkowego instalatora.

 

http://imageshack.com/a/img33/564/ml9y.jpg

 

Instalacja sama w sobie jest bardzo prosta i nie powinna nikomu sprawić większego problemu.

 

http://imageshack.com/a/img849/9568/nru6.jpg

 

Wygląd oraz okno główne

Wygląd programu jest dedykowane moim zdaniem do systemu Winodws 8 - przyciski w formie kafelek, na których właśnie opiera się ten system.

 

http://imageshack.com/a/img196/5930/xzas.jpg

 

W menu głównym mamy do wyboru takie opcje jak:

 

 

 

·
Komputer
– Mamy tutaj do wyboru dwie opcje:
AntiVirus
oraz
Sejf Danych
. Pierwsza odpowiedzialna jest za ochronę komputera przed wirusami. Możemy ją włączyć lub wyłączyć, zmienić zaawansowane ustawienia oraz przejrzeć statystki. Druga opcja umożliwia utworzenie Sejfu danych, który chroni wszystkie nasze prywatne dane i informacje.

·
Sieć WWW
– Ten kafelek odpowiedzialny jest za ochronę przeglądania sieci. Jak wcześniej, mamy tutaj dwie opcje:
LinkScanner Surf-Shield
oraz
Ochrona Sieci
. Obie uzupełniają się tworząc kompleksową ochronę podczas korzystania z przeglądarki internetowej.

·
Tożsamość
– Zawiera składnik
Identity Protection
, zapewniający aktywną ochronę przed kradzieżą tożsamości.

·
Poczta email
– Zakładka odpowiedzialna za ochronę naszej poczty elektronicznej. Dostępne są tutaj dwie funkcje:
Skaner poczty elektronicznej
, który skanuje wszystkie nasze wiadomości, jak przychodzące tak i wychodzące oraz
Anti-Spam
, jak sama nazwa wskazuje, filtruje spam i chroni przed wyłudzaniem danych.

·
Zapora
– Dotyczy zasad kontroli dostępu między komputerem i siecią, możemy tutaj ustawić tryb zapory oraz możliwość udostępniania plików i folderów, jak w systemowej zaporze systemu.

·
Popraw wydajność
– Tutaj dostajemy dostęp do programu
PC Analyzer
, który sprawdza błędy rejestru, pliki wiadomości-śmieci, fragmentację oraz przerwane skróty. Przydatna funkcja.

·
Aplikacje mobilne
– W tym miejscu prezentowane są nam programy na system Android, które zabezpieczą nasz telefon. Większość programów jest darmowa, lecz znajdzie się tez taki, który trzeba kupić.

·
Dla Tabletów
– Podobnie jak dla telefonów, lecz programy przystosowane są do tabletów.

·
Więcej od AVG
– Umożliwia pobranie dwóch aplikacji:
PC TuneUP
oraz
Mobile Security
.

·
Skanuj teraz
– Bezpośrednie kliknięcie tego przycisku rozpocznie skanowanie całego komputera. Klikając natomiast trzy kreseczki po prawej dostajemy możliwość wyboru trybu skanowania: skanuj cały komputer, skanuj wybrane pliki lub foldery oraz skanuj komputer w poszukiwaniu programów typu rootkit.

Na samym dole okna mamy informację o rejestracji. Jest tak dlatego, ponieważ klucz otrzymany w pudełku jest tymczasowy na 30 dni, natomiast jeśli zarejestrujemy go na stronie producenta, otrzymamy pełną, roczną licencję. Poniżej wygląd ów formularza rejestracyjnego.

 

http://imageshack.com/a/img199/3939/ivje.jpg

 

Praca programu w trybie monitora oraz podczas skanowania

 

Podczas pracy w trybie monitora wszystkie procesy uruchomione przez program pobierają ok 62 MB, czyli bardzo mało. Samo okno programu pobiera niecałe 15 MB. Niezauważalne jest użycie procesora.

Inaczej już jest podczas skanowania całego komputera. Użycie pamięci i procesora zmienia się bardzo często, w różnych procesach. Podczas skanowania program pobiera do ok 150 MB. Użycie procesora jest bardzo małe.

Przeskanowanie ok 200 GB danych zajęło antywirusowi mniej więcej 29 minut, natomiast przenośnego dysku, na którym znajdowało się około 600 GB danych, w tym głownie obrazy płyt, instalatory programów oraz pare filmów zajęło 4 minuty.

 

http://imageshack.com/a/img35/1158/pnj4.jpg

 

Podsumowanie

AVG Internet Security to naprawdę dobry program antywirusowy. Oferuje bardzo wiele funkcji zabezpieczających nas w sieci jak i nasz dysk twardy. Program zużywa według mnie bardzo mało pamięci RAM. Jedynym chyba minusem jest rozwiązanie z przeglądarkowym menu instalacji, lecz to też kwestia gustu.

 • Popieram 2

9 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Ja już go więcej nie zainstaluję. Dlaczego? Po próbie instalacji na Windows 8.1 Pro x64 system zawiesił się, wywalił BSOD'a i później już nie odpalał z powodu błędu. Dobrze, że miałem płytę z systemem i to naprawiłem...

Przypadek bądź nie - nie tknę AVG już nigdy.

Odnośnik do komentarza

@@kamild1996, Ja instalowałem na Windows 8 Pro x64 bez problemów. Możliwe że miałeś ten problem gdyż AVG jeszcze nie wspiera Windy 8.1. Choć Twój przypadek bardzo ciekawy. Sprawdzę przy najbliższej okazji ;)

Odnośnik do komentarza

Cześć,

 

AVG działa na Win 8,1 x64 bez zastrzeżeń. Bez szczegółów BSODa niewiele da się powiedzieć ale na pewno jesteśmy w stanie pomóc.

W przyszłości, w podobnych przypadkach piszcie na pomoc@avg.pl na pewno znajdziemy rozwiązanie :).

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza

Po samej instalacji stwierdziłeś ze to naprawdę dobry program antywirusowy, dobre naprawdę kawał dobrej roboty, lol

Odnośnik do komentarza

Właśnie korzystam z AVG IS na Windows 8.1 x64 i działa bezbłędnie i nie obciąża tak systemu jak inne pakiety antywirusowe. Polecam.

Odnośnik do komentarza

Ja już go więcej nie zainstaluję. Dlaczego? Po próbie instalacji na Windows 8.1 Pro x64 system zawiesił się, wywalił BSOD'a i później już nie odpalał z powodu błędu. Dobrze, że miałem płytę z systemem i to naprawiłem...

Przypadek bądź nie - nie tknę AVG już nigdy.

Windows 8 i 8.1 ma wbudowanego antywirusa.

Odnośnik do komentarza

Nie chcę wyjść na "hate'ra", ale ta namiastka recenzji nic nie wnosi.
Poza przydatną informacją na temat niewielkiego zapotrzebowania na zasoby systemowe, nie ma tutaj nic, czego nie można się dowiedzieć z okładki pudełka.

Od recenzji można i należy oczekiwać więcej

 

Program AVG, wykorzystuję z przerwami na różnych systemach od ponad 8 lat, na zmianę z Kasperskim i Avastem.

Kasperky Lab przejmuje kontrolę nad zasobami w taki sposób, że nie potrzebujesz już wirusów, żeby się wkurzać na powolność systemu. Drugi zaś uważa za niebezpieczne wszystko co zauważy, informując Cię o wszechobecnych zagrożeniach, niczym komunistyczna propaganda o amerykańskiej stonce.

 

AVG występuje w 3 wersjach:

- AVG Free 2014

- AVG Antivirus 2014

- AVG Internet Security 2014 (pełna wersja)

 

Kilka uwag:

 

- program AVG 2014, niezależnie od wersji rzeczywiście zużywa niewiele zasobów systemowych. Można go z powodzeniem stosować na słabszych konfiguracjach bez obawy, że stanie się najważniejszym procesem w menedżerze zadań

- co do jego skuteczności, mogą się wypowiadać jedynie specjaliści od zabezpieczeń, ale wg, mojej wiedzy w rankingach jest notowany zawsze wysoko. Trzeba jednak pamiętać, że jako bezpłatny i powszechnie znany antywirus jest przedmiotem "testów" profesjonalnych hakerów.

- Sam skaner działa przeciętnie. Wychwytuje zagrożenia wybiórczo. Często nie zgłasza uwag wobec skanowanych plików, a alarmuje dopiero w momencie ich uruchomienia (o tym poniżej)

- heurystyka działa prawidłowo, pliki co do których miałem pewność lub prawie pewność, że zawierają szkodliwe oprogramowanie wykrywał podczas próby uruchomienia.

- skaner poczty, wyłączyłem po 2 godzinach. Krótko mówiąc, porażka. Testowany na Win 8.1, poczta.wp.pl i Mozzila Thunderbird.  Wprawdzie skanuje pocztę błyskawicznie, ale za to usuwa wiadomości z serwera pop3 pomimo innej konfiguracji klienta pocztowego. Na szczęście serwer, ważne e-maile z kilku lat, przeniósł do kosza zamiast usuwać definitywnie.

W opcjach skanera oczywiście brak jest opcji definiujących postępowanie ze starymi wiadomościami. AVG wie najlepiej, że wiadomości starsze niż 2 tygodnie są zbędne..

- ze względu na powyższe nie udało mi się sprawdzić filtra SPAM

- dodatek AVG safe search do przeglądarki jest przydatnym narzędziem informującym o potencjalnych zagrożeniach. Wystarczy wejść na pierwszą lepszą stronę z ładnymi kobietami :D, żeby zapłonął na czerwono, co wskazuje na jego wysoką skuteczność w tej materii

 

Podsumowując, polecam, jako najprzyjaźniejszy użytkownikowi antywirus od czasu secesji arcaVir i mks_vir, oczywiście z w/w zastrzeżeniem dotyczącym skanera poczty.

AVG 2014 ma prosty interfejs, skromną aczkolwiek przyjemną oprawę graficzną, posiada wersję bezpłatą na tyle skuteczną, żeby ustrzec Nas przed większością zagrożeń. Przy tym wszystkim na pochwałę zasługuje jego niskie zapotrzebowanie na zasoby.

Mówiąc jednak o bezpieczeństwie, pamiętajmy, że najsłabszym ogniwem jest zawsze człowiek i nawet najlepszy antywirus nie wystarczy jeśli uruchamiamy pliki jak popadnie, bez względu na ich pochodzenie

 • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
×
×
 • Dodaj nową pozycję...