Wstęp
Natec dobrze znany i ceniony producent akcesorii komputerowych. Do 2011 roku produkowali: klawiatury, myszki, słuchawki, głośniki, gamepady, czytniki kart, huby USB, kamery internetowe, torby do laptopów, podkładki. Ze względu na duży rozwój gamingu postanowili sprostać oczekiwaniom klientow, dlatego jesienią 2011 roku poszerzyli swoją działalność i zajęli się produkcją akcesorii gamingowych po marką Genesis Gaming Gear. Natec dobrze rozpoznawalny jest nie tylko w Polsce, ale także w innych rejonach Europy. Dostępne są m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii, Rumunii, Czechach i Słowacji.
Producent niedawno dodał do swojej oferty dwa nowe modele gryzoni gamingowych, są to: GX78 i GX88. Czy godne są uwagi? Czy obie myszki przeszły pozytywnie wszystkie testy? O tym dowiecie się w dzisiejszej recenzji. Nie przedłużając zapraszam.
Opakowanie i jego zawartość
GX78
Prezentowana mysz umieszczona jest w kartonowym opakowaniu o ciekawej, jasnej kolorystyce. Na jego powierzchni zapisano najważniejsze informacje dotyczące specyfikacji technicznej. Na przodzie opakowania umieszczono klapę przykrywającą niewielkie okno, przez które możemy ujrzeć naszego gryzonia w całej okazałości.
GX88
Drugim modelem oczekującym w kolejce jest GX88. Opakowanie jest identyczne jak u poprzednika, dlatego go nie opisałem. Natomiast większe różnice zobaczymy dopiero spoglądając na dane techniczne, ale o tym później.
Wewnątrz opakowań obu gryzoni znajdziemy ten sam zestaw:
-
myszkę,
-
dodatkowy komplet ślizgaczy teflonowych,
-
płytkę miniCD (z oprogramowaniem),
-
instrukcję obsługi (w języku angielski i polskim).
Gwarancja oferowana przez producenta to 2 lata.
Oprogramowanie
Natec Genesis Gx78 i Gx88
Producent do zestawu obu myszek dołączył płytkę miniCD wraz z dedykowanym oprogramowaniem, więc nie musimy ściągać aplikacji przez internet, tak jak stosują to co niektórzy producenci myszek gamingowych. Szkoda, że dołączony program jest w języku angielskim.
Po zainstalowaniu przechodzimy do uruchomienia aplikacji. W głównym oknie widzimy podłączoną obecnie myszkę.
Po lewej stronie znajdują się 3 oddzielne kategorie. Pierwszą z nich jest: Button function, służy do przypisywania odpowiednich funkcji każdemu z przycisków. Później gotowe zestawy możemy przypisać do 5 różnych profili jakie również są dostępne w tej części menu.
Kolejną kategorią jest: Macro management, w tej części menu możemy natomiast przypisywać makra wg własnych preferencji.
Trzecią i ostatnią kategorią jest: DPI & tool, tutaj możemy zarządzać wartością DPI, zmieniać prędkość scrolla oraz ustawić prędkość raportowania, tutaj do wyboru mamy cztery wartości 125/250/500/1000 Hz.
Budowa
Genesis GX78 i GX88
Prezentowane modele zostały zaprojektowane dla osób praworęcznych. Dzięki swoim rozmiarom (szer.: 78 mm, wys.: 42 mm, dł.: 125 mm) jak i dobrze wyprofilowanej obudowie obie myszki zapewniają komfortową pracę na wiele godzin. Wierz pokryto częściowo gumowym tworzywem. Nie brakuje także akcentów dekoracyjnych, choćby podświetlany scroll, który przy każdej zmianie profili świeci na inny kolor. W górnej części obu gryzoni znajduje się 7 przycisków: dwa klasyczne (lewy i prawy), przycisk F.S. (służący do regulacji osi XY), czterokierunkowy scroll oraz dwa programowalne przyciski znajdujące się przy prawym klawiszu (PPM).
Przechodząc na prawą stronę gryzoni zauważymy, że została pokryta gumowym tworzywem oraz wyprofilowanym miejscem na dwa palce: serdeczny i mały.
Po lewej stronie znajdziemy niewielki fragment wyprofilowanej powierzchni wykończonej gumą z miejscem na kciuk, otoczony błyszczącym plastikiem. Oprócz tego znajdziemy tam również klawisz do regulacji DPI, wskaźnik informujący nas o poziomie DPI oraz dwa przyciski zaprogramowane domyślnie jako wstecz i dalej (używane w przeglądarkach).
Przechodząc do spodu myszek na pierwszy rzut oka widzimy serce jaki jest sensor laserowy Avago z trzech stron otoczony trzema dużymi, wymiennymi podkładkami teflonowymi.
Patrząc na przód gryzoni zauważymy opleciony kabel o długości 2 m z pozłacaną koncówką USB 2.0.
Na grzbiecie możemy dostrzec pokaźne logo Natec Genesis.
Moje oględziny dobiegły końca. Zapraszam was teraz na test, a później na końcowe podsumowanie.
Testy
Platforma Testowa
Procesor: AMD Athlon 250 3,0 GHz
Płyta główna: Asus M5A97 LE R2.0
Karta graficzna: MSI Nvidia GTX660
Zasilacz: Logic ATX 600W
System: Windows 7 64 bit SP1
1.Pierwszy z testów polega na sprawdzeniu częstotliwości przesyłania danych przez myszki. Upewnieniu się, czy wartość podana przez producenta pokrywa się z rzeczywistą. Do tego użyłem programu: Mouse Rate Checker.
Dla pewności test został przeprowadzony na dwóch szybkościach: 250 Hz i 1000 Hz.
Natec GX78
250 Hz
1000 Hz
Natec GX88
250 Hz
1000 Hz
2.Drugi test polega na sprawdzeniu rozdzielczości DPI podanej w specyfikacji przez producenta z tą rzeczywistą. Do tego testu użyłem programu: Vmouse Bench.
Testy przeprowadziłem w trzech rozdzielczościach: 800 DPI, 1600 DPI, 3200 DPI.
Natec GX78
800 DPI
1600 DPI
3200 DPI
Natec GX88
800 DPI
1600 DPI
3200 DPI
3.Trzeci test polega na sprawdzeniu tzw. Interpolacji. Zostanie przeprowadzony w programie: Vmouse Bench.
W tej części testu, należy przesuwać powoli myszkę ze wciśniętym lewym klawiszem myszy (LPM).
Natec GX78
Natec GX88
Akceleracja Wsteczna
Polega na szybkim ruchu myszką i sprawdzeniu, czy postać odwzorowuje to w grze (np. obraca się w tym samym czasie jak ruszymy myszką). Test przeprowadziłem w grach: Batman Arkham Origins, oraz Call of Duty 2.
Obie myszki testy przeszły pozytywnie na 5+. Testy przeprowadziłem na zwykłym blacie biurka bez użycia podkładki.
Podsumowanie
Jak na swoją cenę oba produkty oferują bardzo dużo. Zarówno wygląd (choć to kwestia gustu), sensol laserowy (przy GX78 jest to model 9500, a przy GX88 model 9800) i dołączone oprogramowanie stoją na dosyć wysokim poziomie. Nie można zapomnieć o bogatej zawartości zestawu jaką oferuje nam producent przy obu produktach (drugi zestaw podkładek teflonowych, płytę z oprogramowaniem i instrukcję obsługi). Jak na razie przedstawiłem same zalety gryzoni, nie można zapomnieć o wadach. Myślę, że pierwszą sprawą będzie brak regulacji wagi. Drugą sprawą jest to, że myszy zostały wykonane dla osób praworęcznych, co niektóre osoby mogą być zawiedzione tym faktem. Nie zmienia to jednak faktu, że modele: GX78(116-135 zł wg ceneo)
i GX88 (138-178 zł wg ceneo) są bardzo ciekawą propozycją przeznaczoną dla graczy raczej ze sporymi zasobami finansowymi. Chociaż model GX78 jest w doosyć przystępnej cenie, a niewiele różni się od swojego brata bliźniaka, jakim jest drugi prezentowany gryzoń.
Niewątpliwie testowane przeze mnie myszki są godne polecenia. Oba modele gwarantują wiele mile spędzonych godzin podczas gier.
Podziękowania dla redakcji Benchmark.pl za wypożyczenie myszek do testów.
-
7
19 komentarzy
Rekomendowane komentarze