Skocz do zawartości

Cichy i zimny PC

 • wpisów
  13
 • odpowiedzi
  31
 • wyświetlenia
  110467813

Źródła hałasu komputera


Solomon

6002175 wyświetleń

blog-0902871001375388939.pngPierwszym krokiem na drodze do wyciszenia komputera PC powinna być identyfikacja źródeł hałasu oraz ich uszeregowanie według znaczenia.

 

Układy chłodzenia – wentylatory

 

Wentylatory są podstawowymi i dominującymi pod względem natężenia dźwięku elementami przeciętnego współczesnego komputera PC. Zwykle nieodzowna jest w obudowie obecność przynajmniej kilku sztuk, z których każdy ma określone zadanie (zasysać chłodne powietrze do wnętrza, wyciągać gorące powietrze na zewnątrz lub przepychać powietrze przez radiatory najgorętszych elementów mających często dziesiątki stopni Celsjusza). Niestety pracy wentylatorów towarzyszy szum powietrza oraz dźwięk samego łożyska.

 

Możemy wyróżnić cztery główne lokalizacje wentylatorów:

- na radiatorze procesora (zwykle jeden, rzadziej dwa lub trzy),

- na radiatorze karty graficznej (zwykle 1-2, rzadziej trzy),

- w zasilaczu (zwykle jeden),

- na ściankach obudowy (zwykle dwa, ale można spotkać nawet kilka).

 

Z racji funkcji i stawianych wymagań najgłośniejsze są zwykle wentylatory pracujących pod obciążeniem kart graficznych oraz procesorów. Wynika to z faktu, że oba te elementy emitują spore ilości ciepła, które należy odprowadzić z ich radiatorów. W mniejszym stopniu problem dotyczy wentylatorów zasilaczy oraz tych na ściankach obudowy.

 

Konwencjonalne dyski twarde

 

Konwencjonalne dyski twarde podczas pracy są jednym ze źródeł hałasu komputera, niekiedy zresztą bardzo irytującego chrobotania. Dzieje się tak, ponieważ talerze w dyskach obracają się z wysokimi prędkościami rzędu tysięcy obrotów na minutę. Dodatkowo swoją część dokłada przesuwająca się głowica magnetyczna.

 

Napędy optyczne

 

Do źródeł hałasu należą również napędy optyczne, jednak ich rola wydaje się mniej istotna, jeśli odczytujemy lub nagrywamy płyty sporadycznie.

 

Zasilacze

 

Niekiedy z zasilaczy dobiega brzęczenie i buczenie cewek, które w wydajnych jednostkach o cichym układzie chłodzenia może być dokuczliwe. Niektóre modele wydają się pod tym względem robić „karierę” na You Tube (wystarczy w wyszukiwarce do nazwy modelu dodać na przykład zwrot „coil whine”, zachowując jednak pewną dozę rezerwy odnośnie takich materiałów).

 

Inne źródła hałasu

 

Do mniej typowych źródeł hałasu należą na przykład drgania wynikające z niewłaściwego montażu elementów komputera lub zaburzenia przepływu powietrza (np. bliskie sąsiedztwo łopatek wentylatora i paneli perforowanych). Inną przyczyną hałasu może być zużycie elementów – w szczególności łożysk wentylatorów.

 

Na zakończenie coś wesołego na temat hałasu z nieco odleglejszych czasów, bo jak to w życiu bywa – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło i nawet hałas można zmienić w muzykę:

 • Popieram 1

0 komentarzy


Rekomendowane komentarze

Brak komentarzy do wyświetlenia

×
×
 • Dodaj nową pozycję...