miniRecenzja ESET Smart Security 6 - zaufaj Niebieskiemu Bratu
ESET to jeden z najbardziej znanych producentów oprogramowania antywirusowego na świecie. Jego historia sięga zamierzchłych czasów początku Internetu. Firma intensywnie się rozwija.
Skutki są widoczne gołym okiem: ESET regularnie wypuszcza na rynek coraz to nowsze i skuteczniejsze programy. Niestety, „środowisko” wirusów rozwija się jeszcze szybciej, dlatego trudno jest stworzyć idealny program antywirusowy.
Przekonajmy się, jak w tym temacie przedstawia się nowy produkt ESET – Smart Security 6. Oferuje on wiele nowych i starych funkcji, które mogą okazać się bardzo przydatne.
Zapraszam gorąco do lektury!
Testy przeprowadzone były na dwóch komputerach stacjonarnych PC z świeżo zainstalowanym systemem Windows.
Komputer stacjonarny 1
Procesor: AMD Athlon 64 X2 Dual 5000+ 2,61 GHz
Płyta główna: Gigabyte GA-MA69VM-S2
Pamięć: 1024 MB DDR2
Karta graficzna: ATI Radeon Xpress 1200
Dysk: Samsung 75 GB
System: Windows XP 32 bit
Komputer stacjonarny 2
Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3 GHz
Płyta główna: Gigabyte GA-Z77-D3H
Pamięć: Kingston HyperX DDR3 2x4 GB
Karta graficzna: Gigabyte Geforce Nvidia GTX 560 OC Ti
Dysk: Seagate Barracuda 1 TB
System: Windows 7 Ultimate 64 bit
Smart Security 6 w porównaniu do poprzednich wersji programu oferuje wiele nowych funkcji. Zobaczmy, jak prezentuje się to w tabeli.
[table]
Porównanie wersji programuZapewnia nieprzerwaną ochronę przed nowymi, nieznanymi zagrożeniami.[/td2][td2=15][/td2][td2=15][/td2]
Optymalizuje skanowanie dzięki wykorzystaniu białych list „bezpiecznych” plików pobieranych z sieci.[/td][td=15][/td][td=15][/td]
Nie wpływa na wydajność komputera.[/td2][td2=15][/td2][td2=15][/td2]
Chroni przed wirusami, robakami i trojanami.[/td][td=15][/td][td=15][/td]
Eliminuje programy szpiegujące i próby kradzieży haseł i innych poufnych danych.[/td2][td2=15][/td2][td2=15][/td2]
Usuwa ukryte zagrożenia.[/td][td=15][/td][td=15][/td]
Udaremnia wyłudzenia i oszustwa.[/td2][td2=15][/td2][td2=15]
Ochrona rejestru systemu i plików przed działaniem złośliwych aplikacji (HIPS).[/td][td=15][/td][td=15][/td]
Pozwala zarządzać dostępem do pamięci USB (pendrive) i płyt CD/DVD.[/td2][td2=15][/td2][td2=15][/td2]
Chroni przed złośliwymi linkami i szkodliwymi treściami.[/td][td=15][/td][td=15]
Pomaga odnaleźć Twój skradziony lub zgubiony laptop.[/td2][td2=15] [/td2][td2=15]
Chroni dziecko przed nieodpowiednimi treściami w Internecie.[/td][td=15] [/td][td=15][/td]
Usuwa niechciane wiadomości e-mail w programach pocztowych.[/td2][td2=15] [/td2][td2=15]
Chroni przed atakami hakerów.[/td][td=15] [/td][td=15][/td]
Automatyczna zmiana poziomu ochrony przy zmianie sieci (zaufana, Wi-Fi, publiczne hot-spoty).[/td2][td2=15] [/td2][td2=15][/td2]
Blokuje wyświetlanie komunikatów w trakcie pracy pełnoekranowej.[/td][td=15][/td][td=15][/td]
[/td2]Diagnozuje stan systemu operacyjnego.[/td][td=15][/td][td=15][/td]
Tworzy dysk ratunkowy.[/td2][td2=15][/td2][td2=15][/td2]
[/td][td=15][/td][/td2][td2=15][/td2][td2=15][/td2]
[/table]
Wymagania sprzętowe gwarantujące prawidłowe działanie programu przedstawiają się następująco:
-
Procesor: i386 (Intel® 80386), AMD64 (x86-64)
-
Systemy operacyjne: Microsoft Windows 8, Microsoft Windows 7, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows XP
-
Wolne miejsce na dysku: 400 MB
-
Wspierane programy pocztowe: Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Mail, Windows Live Mail, Mozilla Thunderbird do wersji 5
Opakowanie, w którym znajduje się oprogramowanie jest dość spore. Opisano na nim najważniejsze funkcje ochrony programu. Jednak po otworzeniu pudełka okazuje się, iż większość miejsca zajmuje… powietrze. Cała zawartość opakowania to tylko płyta w zwykłym, papierowym opakowaniu oraz certyfikat potrzebny do zarejestrowania programu. Najbardziej brakuje tu plastikowego boxu na płytę (zwykłe opakowanie może nie uchronić płyty przed uszkodzeniami mechanicznymi) oraz ewentualnie krótkiego przewodnika dla początkujących.
Instalacja przebiega standardowo, jak w przypadku większości programów. Z umieszczonej w napędzie płyty należy uruchomić instalator programu, a następnie postępować zgodnie z poleceniami.
W opcji instalacji zaawansowanej użytkownik może samodzielnie wybrać ścieżkę instalacji, ustawienia proxy, włączyć wykrywanie potencjalnie niepożądanych aplikacji, oraz wybrać tryb filtrowania zapory osobistej. Do wyboru są: Tryb automatyczny, Tryb automatyczny z wyjątkami (reguły zdefiniowane przez użytkownika), Tryb interaktywny, Tryb oparty na regułach oraz Tryb uczenia się.
Pod koniec instalacji program poprosi o wybranie rodzaju sieci, z jakiej korzystamy. Do wyboru są Sieć publiczna oraz Sieć w domu/pracy.
Następną opcją jest ewentualne włączenie Anti-Theft (o czym za chwilę) oraz rejetracja produktu i jego aktywacja.
ESET Smart Security 6 prezentuje bardzo przejrzysty i intuicyjny interfejs. Nie powinien on sprawić nikomu problemu, ponieważ jest prosty w obsłudze i posiada (z pozoru) mało opcji.
Działający program objawia się poprzez obecność zielonego kółeczka w pasku zadań, zaraz obok aktualnej godziny.
Okno programu podzielono na dwa panele. Pierwszy gromadzi zakładki umożliwiające nawigację po programie, natomiast drugi stanowi już rozszerzenie aktualnie wybranej opcji.
ESET Smart Security 6 nie posiada żadnych zbędnych dodatków w interfejsie. Wygląd prezentuje dużą prostotę, która coraz częściej gości w najnowszych programach.
Opis podstawowych funkcji interfejsu
Program oferuje nam 6 zakładek, w których pogrupowano oferowane przez program opcje. Pierwszą z nich jest „Menu główne”, w której zgromadzono podstawowe informacje, np. o poziomie aktualnej ochrony. Dostępne są również takie opcje, jak statystyki antywirusa czy dostęp do funkcji ESET Social Media Scanner. W zakładce tej nie zabrakło też miejsca dla terminu ważności licencji.
Druga zakładka to „Skanowanie komputera”. Gromadzi ona wszystkie opcje skanowania, począwszy od skanowania inteligentnego, przez skanowanie niestandardowe, aż po skanowanie nośników wymiennych. Jest również opcja „Powtórz ostatnie skanowanie”. Program daje również możliwość zaglądnięcia do dziennika skanowania czy też ustawień skanowania komputera.
Kolejna zakładka nosi nazwę „Aktualizacja”. Umieszczono tu informacje o aktualnej bazie wirusów, z której korzysta program. Można też w prosty sposób ją aktualizować, klikając opcję „Aktualizuj teraz”. Z kolei przycisk „Sprawdź dostępne aktualizacje” pod panelem „Aktualizacja produktu” pozwala na uaktualnienie wersji programu ESET Smart Security 6. Twórcy zachęcają do korzystania z każdej najnowszej aktualizacji, gdyż zmniejsza to ryzyko zainfekowania komputera. W ramach posiadanej licencji na programy ESET użytkownik może bezpłatnie, w dowolnym momencie, zaktualizować program do nowszej wersji. Możliwa jest zatem sytuacja, w której posiadacz programu w wersji 5 bezpłatnie aktualizuje program do wersji 6. Zalecane jest zatem aktualizowanie programu do nowszej wersji zaraz po udostępnieniu jej przez producenta.
Czwarta już zakładka to „Ustawienia”. Jest to jedna z dwóch najbardziej rozbudowanych opcji. Zgromadzono tutaj wszystkie funkcje oferowane przez program. Użytkownik nie może ingerować w ich działanie. Możliwości usera ograniczają się jedynie do możliwości wybrania, czy dana funkcja ma być włączona, czy też może jednak z niej zrezygnować. Zaleca się jednak, aby opcje optymalnie włączone przy instalacji pozostały aktywne.
Oprócz wszystkich funkcji można tu również aktywować produkt, jeśli jeszcze nie zrobiliśmy tego w czasie instalacji. Aby rozpocząć takową procedurę, należy kliknąć opcję „Aktywacja produktu…”, a następnie postępować zgodnie z poleceniami.
Nie zabrakło również miejsca dla „Import i eksport ustawień” oraz „Wprowadź ustawienia zaawansowane”, które zawierają ustawienia szczegółowe, a dostęp do nich możliwy jest jedynie po wpisaniu ustalonego wcześniej hasła.
Przedostatnią zakładką są „Narzędzia”. Z tego miejsca mamy dostęp do większości oferowanych przez program funkcji i opcji.
Są to:
- „Pliki dziennika”
- „Harmonogram”, w którym można zaplanować dane działania,
- „Statystyki ochrony”
- „Kwarantanna”, w której program umieścić wszystkie podejrzane pliki,
- „Monitor aktywności”, gdzie można podejrzeć wykresy związanie z działaniem programu i wynikami jego pracy,
- „ESET SysInspector"
- „Uruchomione procesy”
- „Połączenia sieciowe”
- „Prześlij do analizy” – miejsce, w którym można przesłać podejrzany przez użytkownika plik do laboratorium ESET. Próbki, które otrzymuje laboratorium ESET trafiają w czasie rzeczywistym do analityków zagrożeń. W zależności od stopnia skomplikowania sygnatura dodawana jest do programu ESET natychmiast po zakończonej analizie - oczywiście pod warunkiem, że przesłana próbka rzeczywiście okazała się zagrożeniem. Wyniki analizy nigdy jednak nie trafia do użytkownika.
- „ESET SysRescue” – opcja tworzenia ratunkowej płyty CD.
- „ESET Social Media Scanner” – opcja ochrony konta w serwisie Facebook.
- Ostatnią zakładką jest „Pomoc i obsługa”, gdzie znajdziemy takie informacje, jak „Help”, „Aktywacja produktu”, „Dział obsługi klienta” czy też „Informacje dodatkowe”.
Opcja Anti-Theft to jedna z tych usług, która w oprogramowaniu ESET gości po raz pierwszy. Warto więc poświęcić jej nieco więcej uwagi.
Jak dobrze wiemy, nie ma oprogramowania, które złapie za rękę złodzieja, ale jest już takie, które w razie kradzieży pozwoli odnaleźć utracony sprzęt. Takie możliwości prezentuje wspomniany Anti-Theft – zabezpieczenie na wypadek kradzieży dodawane do produktów ESET serii 6. Oprócz ustalenia lokalizacji utraconego komputera, system niweluje ryzyko dalszych poważnych szkód, które mógłby wyrządzić złodziej korzystając z naszych danych. Wystarczy kilka minut działania w sieci, by utracony komputer z tarczą Anti-Theft zablokował włamywaczowi dostęp do wszystkich cennych informacji.
Funkcjonalność Anti-Theft działa, jeśli utracony komputer połączy się z siecią Internet. Działanie Anti-Theft i ilość zebranych informacji może być również ograniczona w zależności od typu nawiązanego połączenia z Internetem.
Aby zabezpieczenie zadziałało, konieczna jest rejestracja chronionego komputera w bazie ESET. Instalację produktu można zakończyć wybierając „skonfiguruj funkcję Anti-Theft”, w głównym oknie programu otwieranym ikoną z paska zadań. Użytkownik zostaje poproszony o założenie konta na stronie my.eset.com.
Od tej pory przez dowolną przeglądarkę, na dowolnym urządzeniu istnieje dostęp do konsoli Anti-Theft, w której jest podgląd chronionego sprzętu.
Jak wygląda zatem konsola Anti-Theft? Prosty i przejrzysty interfejs zawarto w kilku oknach.
„Stan” - ekran startowy umożliwiający:
- Zgłoszenie utraty komputera przyciskiem „Brakuje mojego komputera”. To pierwszy i najważniejszy krok. Gdy oznaczone urządzenie zostanie uruchomione i uzyska dostęp do Internetu, automatycznie rozpocznie procedurę bezpieczeństwa:
- W przeciągu kilkudziesięciu sekund od połączenia z siecią Anti-Theft restartuje system operacyjny.
- Po ponownym uruchomieniu utworzy fikcyjny pulpit widmo (tzw. phantom desktop), na który przekieruje aktualnego użytkownika
- Zablokuje uprawnienia administratora
- Ukryje historię twojej aktywność w Internecie
- Ukryje ikonę ESET z prawej strony paska zadań, wyświetlającej aktywne usługi
- Przetestowanie funkcji Anti-Theft. Nie należy jednak testować funkcji na utraconym komputerze, ponieważ można tym samym zawiadomić o tym złodzieja.
- Skorzystanie z pomocy – ta możliwość przewinie się przez wszystkie ekrany konsoli.
„Działania”:
- Podstawowe:
- Test funkcji Anti-Theft
- Ostatnia znana pozycja - Konsola wyświetla ostatnią lokalizację, z której komputer przesłał informacje do bazy ESET.
- Zdjęcia i obrazy - Jeżeli utracony komputer jest wyposażony w kamerę internetową, możemy zobaczyć, kto aktualnie używa naszego sprzętu. Anti-Theft z wybraną przez nas częstotliwością będzie robił zdjęcia, które wyświetli w tej właśnie zakładce. Minimalny przedział czasowy między kolejnymi fotografiami to 10 minut.
- Lokalizacje - Konsola Anti-Theft wyświetla przybliżone połączenie komputera wykorzystując grafikę mapy Google.
- Adresy IP - tutaj poznasz: adres IP naszego sprzętu, dostawcę Internetu, z którego usług korzysta aktualny posiadacz urządzenia, a w przypadku, gdy korzysta on z kilku dostawców Internetu poznamy również częstotliwość korzystania z poszczególnych łączy ostatnią zgłoszoną obecność naszego urządzenia w sieci.
„Diagnostyka”: Mechanizm diagnostyczny funkcji Anti-Theft pomaga skonfigurować komputer w taki sposób, aby zwiększyć szanse odzyskania straconego urządzenia. Jeżeli pojawi się problem z działaniem usługi, system zasugeruje jego optymalne rozwiązanie.
Ponadto znaleźć możemy zakładki „Wiadomości” oraz „Ustawienia”, które nie wymagają szczegółowego opisu.
Firma ESET, producent rozwiązań antywirusowych, z których korzysta ponad 3,5 mln Polaków, udostępniła samodzielne narzędzie, pozwalające chronić profil użytkownika w popularnym serwisie społecznościowym Facebook. ESET Social Media Scanner identyfikuje odnośniki, które prowadzą do stron WWW zawierających złośliwą zawartość lub próbujących wyłudzać prywatne dane. Narzędzie działa nawet wtedy, gdy użytkownik nie jest zalogowany do swojego konta w serwisie Facebook.
Popularność Facebooka sprawia, że użytkownicy tego serwisu stanowią atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. Aplikacja identyfikuje i wskazuje złośliwą zawartość lub odnośniki do takiej zawartości wśród elementów tablicy użytkownika lub wśród jego prywatnych wiadomości. Skaner działa automatycznie, regularnie kontrolując profil internauty, nawet wtedy, gdy ten nie jest zalogowany do swojego konta. Proces skanowania można uruchomić również w dowolnym momencie, wybierając stosowny przycisk w menu ESET Social Media Scanner. Co ciekawe, narzędzie można skonfigurować w taki sposób, aby wykrywało złośliwą zawartość również w profilach znajomych użytkownika.
ESET Social Media Scanner może informować o wykrytych infekcjach albo poprzez wiadomość e-mail, albo publikując stosowną informację przy wykrytym na tablicy użytkownika zagrożeniu. Narzędzie umożliwia także korzystanie ze skanera antywirusowego ESET Online Scanner - aplikacji online, która identyfikuje i usuwa z dysku komputera wirusy, konie trojańskie, robaki internetowe itp.
Aby zabezpieczyć swój profil na Facebooku za pomocą ESET Social Media Scanner należy wyszukać aplikację we wspomnianym portalu społecznościowym i ją zainstalować. Wcześniej, należy przyznać aplikacji stosowne uprawnienia, niezbędne do prawidłowego działania narzędzia. Chwilę potem można korzystać z ESET Social Media Scanner. Kliknięcie przycisku „Skanuj profil” uruchamia proces analizowania konta użytkownika w poszukiwaniu złośliwej zawartości. Działania skanera można skonfigurować wybierając zakładkę "ustawienia".
Szczerze powiedziawszy, skaner dobrze spełnia swoje zadanie. W żaden sposób nie przeszkadza w czasie używania Facebooka, ale po cichu spełnia swoje zadanie. W razie wykrycia zagrożenia program wysyła do nas e-mail z ostrzeżeniem, treścią podejrzenia oraz radą bezzwłocznej interwencji. Skaner „dobiera się” nawet do czatu, więc możemy mieć pewność, iż nasz profil na FB jest pod całkowitą ochroną.
Można wiele mówić o różnorodnych funkcjach programu antywirusowego, jednak na zawsze najważniejszym aspektem będzie dla użytkownika skuteczność ochrony przed wirusami – do tego przecież zostały stworzone takie programy jak Smart Security.
Skuteczność testowana była poprzez dostęp do potencjalnie zagrożonych plików znajdujących się na eicar.org oraz malc0de.com.
Test polegał na pobraniu losowo wybranych zagrożonych plików z eicar.org oraz próbę dostępu do plików znajdujących się pod linkami znajdującymi się na malc0de.com.
Na początek zacznę od pierwszego testu, który początkowo mnie zawiódł. Żaden z plików nie został powstrzymany przez program przed pobraniem. Co więcej, nawet już po ukończeniu pobierania i całkowitego przeskanowania go przez program zagrożenie nie zostało wykryte. Jednak okazało się, że błąd nie leży po stronie programu - a mojej. Standardowo większość antywirusów ma wyłączoną opcję filtrowania szyfrowania SSL. Producenci robią tak, ponieważ większość przeciętnych użytkowników nie zagłębia się w skomplikowane opcje szczegółowe, a jedynie poprzestaje wyłącznie na zainstalowaniu programu. Tak więc - po włączeniu opcji filtrowania SSL antywirus nie pozostawił żadnych złudzeń i wykrył wszystkie, bez wyjątku, wirusy w plikach. Co więcej, nie pozwolił nawet na uruchomienie pobierania, nie mówiąc już o zapisaniu go na komputerze.
Drugi test poszedł podobnie. Wszystkie próby udania się na strony z podejrzanymi plikami zostały zablokowane. W zależności od stopnia zagrożenia, jaka widniała w bazie danych antywirusa, program ostrzegał przed podejrzeniem, i zalecał udanie się pod inny adres, lub też całkowicie odcinał dostęp do potencjalnie zagrożonej strony. Test ten pokazuje, że użytkownik nie musi się bać o skuteczność ochrony.
ESET Smart Security 6 posiada wbudowaną funkcję skanera pocztowego. Ma on za zadanie ochronę przed niechcianymi wiadomościami, np. typu spam.
Programy pocztowe, które wspiera program, to Microsoft Outlook, Outlook Express, Windows Mail, Windows Live Mail oraz Mozilla Thunderbird do wersji 5.
Funkcja ochrony spisuje się dobrze – o ile klient pocztowy już nie przesiewa wiadomości przez filtr spamu, to możemy być pewni, że ESET zrobi to z jeszcze większą dokładnością.
Kolejną funkcją oferowaną przez ESET Smart Security 6 jest kontrola rodzicielska. Trzeba przyznać, iż została ona dobrze przemyślana i wykonana. Twórcy postawili – jak w przypadku całego programu – na prostotę.
Cały zabieg kontroli sprowadza się do dwóch etapów. Pierwszym jest utworzenie konta dla dziecka, przeciw któremu zakładana jest ochrona. Dodatkowo polecam wybrać wiek dziecka – wówczas program automatycznie dostosuje ustawienia z możliwością pominięcia etapu drugiego.
Gdyby użytkownik chciał jednak w całość kontrolować ustawienia, przechodzi do drugiego etapu – wyboru blokady niechcianych treści. W tym oknie możemy wybrać treści, do jakich nie będzie mieć dostępu dziecko. Dziedziny są już domyślnie posortowane w zależności od wieku dziecka, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaznaczyć lub odznaczyć dowolną treści z innej grupy wiekowej.
Mały test przeprowadzony w związku z kontrolą rodzicielską wypadł dość dobrze. Przetestowanych zostało kilkanaście stron internetowych, na których znajdowały się treści teoretycznie zablokowane.
Ciekawa sytuacja pojawiła się w czasie próby dostępu do serwisu pudelek.pl – strony, która może potencjalnie przedstawiać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Dostęp do tej strony został całkowicie zablokowany, co było jak najbardziej słuszne. Jednak inna strona z podobnymi zagadnieniami – pomponik.pl została już dopuszczona do załadowania. Byłem nieco zdziwiony, jednak program ostatecznie spełnił swoje zadanie – całkowicie zablokował obrazki wyświetlające się na stronie. Dzięki temu ochrona została w większości zapewniona.
Pozostałe strony nie wykazały problemów z funkcjonowaniem zapory – wszystko przebiegło pomyślnie.
Ogólne funkcjonowanie i użytkowanie
ESET Smart Security 6 został zaprojektowany w taki sposób, by jak najlepiej zintegrować się z użytkownikiem, dając mu dostęp do szeregu funkcji, a jednocześnie nie zniechęcić mnogością ustawień.
Zabieg ten udał się programistom ESET – antywirus jest ciekawie zaprojektowaną, przejrzystą aplikacją nie sprawiającą użytkownikowi problemów…. z małymi wyjątkami, ale o tym za chwilę.
Prostota poskutkowała szybkim przyswojeniem się z funkcjami programu, a oddzielenie podstaw programu od ustawień zaawansowanych dało pewną granicę, która pozwoliła laikom nie przejmować się szczegółowymi zastosowaniami programu, a użytkownikom bardziej zaawansowanym dostęp do wszystkich bez wyjątku opcji.
Jednak coś w ogólnym zarysie programu mnie nie przekonuje do siebie. Nie potrafię opisać co to za uczucie, jednak uniemożliwiło mi ono całkowite polubienie antywirusa. Może to właśnie ta prostota, która powinna być zaletą, a może kłopoty związane w funkcjonowaniem.
Tak, mówię o nieprzyjemnościach, które dotknęły mnie w związku z testowaniem. Przez większą część okresu testowego program nie sprawiał żadnych trudności, jednak pod koniec testów zaczął nieco wariować. Po teście kontroli rodzicielskiej (i oczywistym jej wyłączeniu po całej procedurze), Smart Security zaczął… blokować mi dostęp do niektórych stron. Zmienianie ustawień i ponowne uruchamianie w niczym nie pomogło. Dopiero po przeinstalowaniu program zaczął normalnie funkcjonować. Niestety – tylko pozornie. Po ponownej instalacji okazało się, iż mam dostęp jedynie do poczty Gmail, wyszukiwarki Google (i tylko do niej – bez możliwości udania się na któryś z linków) oraz portalu Facebook.
Pomogła zmiana antywirusa na inny program. Do dziś pozostał u mnie niesmak, który będzie mi przypominał dwa dni spędzone nad wymyślaniem coraz to innych możliwych przyczyn braku dostępu do internetu, począwszy od zmiany ustawień, a skończywszy na kontakcie z dostawcą internetu.
Przyczynę problemu znalazł dopiero ekspert ESET, z którym się skontaktowałem. Okazało się, że mój poprzedni antywirus pozostawił po sobie elementy, których nie usunął deinstalator. Aby skutecznie i dobrze usunąć oprogramowanie antywirusowe, należy posłużyć się specjalnymi programami, które można bez problemu "wygooglować" lub znaleźć bezpośrednio na stronie producenta.
Moja rada dla Was na przyszłość - jeśli macie jakieś problemy z oprogramowaniem ESET - kierujcie się do ekspertów zajmujących się rozwiązywaniem problemów użytkowników. Z pewnością Wam pomogą.
ESET Smart Security 6 to program, którego twórcy mieli bardzo ambitne plany. Ich zamierzeniem było stworzenie antywirusa, który będzie w sobie łączył wszystkie ważne funkcje chroniące użytkownika przed wszelkiego rodzaju wirusami, a jednocześnie pozostanie przyjaznym i prostym w obsłudze.
Czy zamiar ten został osiągnięty? Z czystym sercem mogę przyznać, iż do ideału zabrakło niewiele – a przypominając znane stwierdzenie „Nic na tym świecie nie jest idealne”, trzeba zdać sobie sprawę z tego, że Smart Security to obecnie jeden z najskuteczniejszych antywirusów na rynku. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że Panowie z ESET poprawią drobne błędy, które wkradły się w funkcjonowanie programu, i następnym razem stworzą zaporę nie do przejścia dla niechcianych wirusów, której nazwa brzmieć będzie „ESET Smart Security 7”.
Plusy:
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Łatwy w obsłudze interfejs
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Ładny wygląd
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Ciekawe i użyteczne funkcje
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Anti-Theft
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Skaner Facebooka
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Dobra skuteczność ochrony
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Stabilność działania
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Darmowa aktualizacja do nowszej wersji w okresie licencji
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Tryb gier
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Niskie zużycie procesora
http://www.benchmark.pl/uploads/image/plusik.gif Płyta ratunkowa
Minusy:
http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Ochrona rodzicielska jest nieco niedopracowana
http://www.benchmark.pl/uploads/image/minusik.gif Czasami, mimo prostoty, sprawia wrażenie przytłaczającego
Orientacyjna cena w dniu publikacji:
ok. 170 zł za rok / 1 stanowisko
Podziękowania dla redakcji benchmark.pl za wypożyczenie oprogramowania do testów oraz ESET za przeprowadzoną konsultację.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszam do komentowania i oceniania mojej recenzji. Jest to mój pierwszy tekst z dziedziny software'u, dlatego wiele czynników jeszcze muszę poprawić. Jeśli możesz poświęcić swój cenny czas, jestem otwarty na rady i komentarze.
- 4
3 komentarze
Rekomendowane komentarze