Firmę iBox możliwe, że kojarzycie - często w marketach pojawiają się ich produkty i to w dość atrakcyjnych cenach - są to głównie peryferia komputerowe, choć nie tylko. Jednak jak jest z jakością ich produktów? Z tym bywa różnie - przykładowo zasilacze tej firmy są na tzw. "czarnej liście".
Jak to będzie z testowanym tabletem o dumnie brzmiącej nazwie "Eos" (w mitologii greckiej bogini i uosobienie zorzy porannej, brzasku i świtu)? Opiszę to dokładnie w tej mini-recenzji.
Zapraszam do czytania
Dane techniczne
Trzeba przyznać, że iBox postarał się o dość dobre podzespoły dla swojego tabletu. Ogólnie rzecz biorąc, to specyfikacja wygląda dość dobrze.
- system operacyjny: Android 4.1,
- dwurdzeniowy procesor RockChip RK3066 Cortex-A9 1,5Ghz,
- ekran IPS 8-cali o rozdzielczości 1024x768,
- 1 GB pamięci RAM typu DDR3,
- wbudowane 8GB pamieci flash + slot kart pamięci Micro SD,
- dwa aparaty: przód – 0,3 Mpix, tył – 2,0 Mpix,
- Wi-Fi,
- G Sensor ,
- wbudowany głośnik,
- port Micro HDMI i Micro USB (z funkcją hosta),
- wymiary: 200.2mm * 151.3mm * 9.4mm ,
- obudowa wykonana z aluminium*,
- akumulator o pojemności 4000 mAh.
Zawartość opakowania
Tablet zapakowany jest w niewielkich rozmiarów kartonowe opakowanie z grafikami przedstawiającymi urządzenie itd = czyli standard. Wewnątrz znaleźć możemy prócz samego tabletu również:
- instrukcję obsługi,
- słuchawki,
- ładowarkę,
- kabel USB,
- kartę gwarancyjną,
- oraz "bonus na telefonii internetowej IFON"
Niestety zabrakło przejściówek : microHDMi -> HDMi, microUSB -> USB.
poniżej zamieszczam zdjęcia zestawu:
Jakość wykonania
Firma iBox chwali się, że obudowa została wykonana z aluminium. Niestety, mam ku temu pewne obawy (choć mogę się mylić) - z pewnością ramka urządzenia wykonana została z metalowego tworzywa, a co do tylnego panelu - nie mam pewności. Spasowanie elementów wygląda całkiem przyzwoicie, nic nie skrzypi i nie są widoczne jakieś rzucające się w oczy mankamenty - tak więc jak na tę klasę cenową jest naprawdę dobrze. Pamiętajmy jednak, że tutaj nie znajdziemy np. Gorilla Glass - takie tworzywa zarezerwowane są dla droższych urządzeń.
1. Przód
Jak to w tabletach bywa, przód to w głównej mierze sam ekran. Dodatkowo znaleźć tutaj możemy kamerkę do wideo-rozmów, która znajduje się na czarnej ramce urządzenia.
2. Tył
Na środku tylnego panelu (który również jest w czarnym kolorze) znajduje się logo - raczej trudno go nie zauważyć. Jednak widoczne tutaj są jeszcze inne elementy, takie jak:
- dwa otwory, przez które wydobywać się ma dźwięk z głośnika,
- miejsce na kartę pamięci microSD
- przyciski - cofania, zmiany głośności i włącznik (zauważyć również można tylny aparat)
- porty: wejście słuchawkowe, mikrofonowe oraz wyjście microHDMI (w tym miejscu jest również mikrofon i przycisk resetu).
Ogólnie jakość wykonania obudowy oceniam jako - dobra
Testy syntetyczne
Jak wszyscy wiemy - testy syntetyczne nie oddają w pełni wrażeń jakie bezpośrednio odczuwa użytkownik urządzenia. Jednak jest to popularna metoda służąca do porównywanie wydajności wielu produktów - dlatego również ja przetestowałem tablet "Eos" w kilku popularnych benchmarkach na Androida.
Po ogarnięciu się, ze zrobieniem screen-shotów - zrobiłem dokładny opis uzyskanych wyników.
1. AnTuTu
W teście AnTuTu testowany tablet uzyskał 13915 punktów. Trzeba przyznać, że jest to dość dobry wynik, szczególnie, gdy porównamy go do Nexusa 7 - 1 generacji. Ten mając układ SoC Tegra 3 uzyskuje podobne wyniki w tym teście.
2. Quadrant
W tym teście udało się uzyskać wynik 3756 punktów. Przy okazji na wykresie można porównać go do innych urządzeń.
3. 3D Mark
Jeden z najnowszych benchmarków na Androida. Postanowiłem go dodać, ponieważ jest to bardzo znany program dla wszystkich PC-towców. Wynik jaki uzyskał "Eos" to 2965 punktów.
4. Testy szybkości transferu przez USB
Często brakuje mi tej informacji w przypadku testów wielu urządzeń przenośnych. Z tego powodu w moim teście postanowiłem zawrzeć ten aspekt.
- duża ilość plików MP3 w rozmiarze około 5 MB każda, kopiowała się na tablet z przędnością około 6 MB/s, natomiast w drugą stronę było to od 11-do 15 MB/s.
- duży plik ISO na tablet wrzucany był z prędkością maksymalną 7 MB/s w druga stronę było to również około 15 MB/s.
Działanie urządzenia w praktyce
W tym miejscu postaram się dokładnie przybliżyć, to jak naprawdę działa urządzenie.
1. Interfejs
Producent wyposażył tablet w Androida bez dodatkowych nakładek. W sumie dzięki temu mamy wolną rękę i sami możemy zadecydować - czy chcemy stosować dodatkowe launchery/nakładki, czy też nie. Mnie się ten pomysł bardzo spodobał. Przy pierwszym uruchomieniu nie jesteśmy tez proszeni o zakładanie żadnego konta
Jedyną ingerencją producenta było doinstalowanie kilku aplikacji jak np. program do obsługi połączeń Voip. Reszta jest standardowa.
2. Jakość dźwięku
Nie oszukujmy się, jest to tablet (w dodatku niedrogi jak na tego typu urządzenie). Z tego powodu ani wbudowany głośnik, ani słuchawki z zestawu (ani sam układ dźwiękowy) nie należą do najlepszych tego typu urządzeń. Jest po prostu przeciętnienie, nawet czasem można rzec, że nie najlepiej - choć niektórym może to nie przeszkadzać (ja akurat jestem wrażliwy w tym temacie).
Ponadto ergonomia samych słuchawek z zestawu pozostawia wiele do życzenia (kiepskie spasowanie).
3. Jakość wyświetlacza
Wyświetlacz w rozmiarze 8-cali wydaje się być idealnym kompromisem między mobilnością, a wygodą użytkowania (format 4:3 bywa naprawdę wygodny). Ekran ma dość przeciętne kolory i kąty widzenia, jednak nie jest tutaj najgorzej - jest przyzwoicie. Podobnie sprawa się ma do rozdzielczości - 1024 x 768 pikseli może nie wydaje się ogromne, jednak do większości prac wystarcza.
4. Czas działania na baterii
Każde urządzenie mobilne powinno działać na baterii jak najdłużej (tego wymagają użytkownicy). Jednak jak to wypada w praktyce? Dzięki pewnej opcji dodanej bezpośrednio do systemu, jestem w stanie podać Wam bardzo dokładnie, ile potrafi działać urządzenie na baterii.
Jak widać na powyższym zrzucie ekranu - (urządzenie z ekranem włączonym na 100%) przy umiarkowanym użytkowaniu tablet nie wytrzyma dłużej niż 5 godzin (co nie jest dobrym wynikiem). W przypadku wytężonej pracy... czas pracy może spaść nawet do 2 godzin.
5. Wygoda użytkowania - czyli działanie systemu
Niestety iBoxa za model Eos nie można pochwalić jeżeli chodzi o sprawne działanie systemu. Jest źle. Nie działa przykładowo ustawienie jasności ekranu (ciągle jest 100%), niektóre elementy nie zostały spolszczone, a i przywieszanie się nie jest obce dla tego urządzenia. Niestety producent nie chciał mi powiedzieć nic na temat poprawek systemu
Co ciekawe, mimo wysokiego wyniku w benchmarku AnTuTu - nie jesteśmy w stanie pograć np. w Real Racing 3 (przycina się). Choć na Tegrze 3, która uzyskuje podobny wynik - gra działa "bez zająknięcia".
6. Aparaty
Osobiście nie mam nic przeciwko aparatom w urządzeniach mobilnych. Jednak w przypadku tego produktu - zastanawia mnie ten fakt. Nie rozumiem po co w ogóle montować tak kiepskiej jakości aparaty - dla mnie jest to niepotrzebne marnotrawienie pieniędzy na produkcję i miejsca w tablecie. Zresztą sami spójrzcie na jakość jaką prezentują aparaty (po prostu jest to przerażające):
Zdjęcia wykonane w niemalże idealnych warunkach (bez wstrząsów itd.)
- Frontowy
- Tylny
Zdjęcie wykonane w momencie delikatnego przesunięcia (katastrofa). Czyli takie jak zazwyczaj wychodzi
7. Sieć WiFi
Jak wygląda sprawa z w temacie łączności bezprzewodowej ? Około 2 metry od routera żadnych problemów nie było. W momencie kiedy oddaliłem się o około 10 metrów (plus ściana) - połączenia były zrywane. O tyle jest to ciekawe, że Nokia 603 nie miała żadnych problemów.
8. Ciekawostka...
Od samego początku posiadania tabletu - ładowałem go przez USB od PC. Zawsze tablet był obok mnie po prostu. Podczas testów długości czasu ładowania... okazało się, że ładowarka z zestawu nie działa! To już naprawdę świadczy o solidności firmy iBox...
Podsumowanie
Bardzo dziwi mnie zaistniała sytuacja. Z jednej strony dostajemy naprawdę przyzwoity sprzęt (tak mówi specyfikacja), jednak z drugiej strony mamy do czynienia z wysoce niedopracowanym systemem operacyjnym, który tym wszystkim zarządza. Niestety, z tego powodu w moich oczach tablet ten sporo stracił - a
zapowiadał się naprawdę przyzwoicie. Nie wiem jak Wy, ale ja jeśli chciałbym kupić jakiś tablet do zabawy (do pracy raczej odradzam wszystkie tablety - przerośnięty telefon), to z pewnością omijałbym ten produkt szerokim łukiem. No chyba, że iBox poprawi działanie oprogramowania zainstalowanego w ten produkt - na co póki co się nie zanosi.Szczerze mówiąc mam problem - jak ocenić ten produkt - w tej chwili mogę jedynie powiedzieć, że większość tanich tabletów, nie nadaje się do dłuższego użytkowania (bardzo często słyszę o tym, że się psują, albo przynajmniej wieszają).
[table]
iBox Eos
przyzwoita cena, jak za produkt o tych parametrach,
[/td]
częste zawieszanie się,krótki czas działania na baterii.
błędy w oprogramowaniu (spolszczenia, niedziałająca regulacja jasności ekranu - choć jest).
[/td2]
[/td]
[/table]
Podziękowania dla redakcji benchmark.pl za wypożyczenie sprzętu do testów
- 7
7 komentarzy
Rekomendowane komentarze