Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

rbxxxx

Rejestracja: 29 wrz 2008
OFFLINE Ostatnio: wczoraj, 10:25
-----

Moje posty

W temacie: Śledz eSATAp, i podłączanie wewnętrzne USB

14 luty 2018 - 22:33

eSATA to standard wywodzący się z czasów USB 2.0, na nim się opiera i do dziś nic się nie zmieniło. Po wprowadzeniu USB 3.0 stracił rację bytu i przestał być rozwijany.
Wyjaśnijmy sobie jak działa bracket z pierwszego postu.
Ma doprowadzony pełny sygnał USB (z prądem) z płyty głównej. Jest to USB 2.0 (5V x 500mA=2,5W), dla dwóch portów
wystarczy łącznie 5W; gdyby to było jednak za mało, dodatkowo wspomaga go przejściówka z zasilacza.
Także z zasilacza doprowadzone jest 12V.
Kabel/taśma eSATAp 12V, taki jaki mam, ma w podstawowej części (przesył danych oraz 5V) grubość 3mm, a z boku dołączone przewody gr. 4mm (12V). Kabel zakupiony przez mutissj'ego wygląda na taśmę o takiej samej grubości na całej szerokości, ponieważ nie ma linii 12V.
I to wystarcza wg producentów tych przejściówek. Żadne wynalazki o grubości samochodowych kabli rozruchowych nie są i nie były na rynku dostępne od momentu wprowadzenia standardu na rynek. Argument w rodzaju "tanie złączki" jest bezprzedmiotowy i nie ma racji bytu.


W temacie: Śledz eSATAp, i podłączanie wewnętrzne USB

14 luty 2018 - 09:29

Wg standardu pojedyncza wtyczka zasilająca SATA powinna dostarczyć 4,5A na każdej z linii prądowych (3,3;5 i 12V).
Myślę, że jednemu dyskowi 7200 w zupełności wystarczy 1A na 5 i 1A na 12V. 17W na urządzenie to aż za dużo. Wielkich obciążeń te kable nie zaznają.

Przykładowo ST8000NM0055, Seagate 8TB, 6 talerzy, 12 głowic pobiera podczas typowej pracy poniżej 10W.

 

I jeszcze tak ogólnie na temat eSATA na panelu z portami na płycie. Jest to nic innego jak wyprowadzony na zewnątrz jeden z kanałów kontrolera SATA. Dokumentacja mojej obecnej płyty zawiera uwagę: The SATA3_1 is shared with the eSATA1 port on the I/O panel. Czyli w praktyce działa albo port o numerze SATA3_1 albo eSATA. Priorytet ma port na płycie i jeżeli coś jest do niego podpięte, eSATA działało nie będzie. Limit długości kabla eSATA to 1m.


W temacie: Śledz eSATAp, i podłączanie wewnętrzne USB

13 luty 2018 - 19:20

Nie obstawiałbym, że będzie, trzeba sprawdzić konkretną konfigurację, a działanie nie gwarantuje braku problemów w przyszłości.
Za czasów zasilania moleksem 4 pin sprawy były prostsze, 12V było do silników, 5 do elektroniki.
Od czasów wprowadzenia standardu SATA producenci dysków stosują różne sztuczki i niestandardowe rozwiązania. Mają 15 pinów różnej długości (obsługa HotPlug/Hot Swap) i dodatkowo napięcie 3,3V, co daje większą elastyczność, a ostatecznie i tak testują na Intelu i jeżeli jest OK, to idzie do produkcji.
Swego czasu głośna była sprawa mostku południowego VIA VT8237, który nie widział dysków SATAII — trzeba było wymusić zworą pracę w standardzie SATAI. Były dyski WG Green, które po przełączeniu w tryb oszczędzania energii, nie potrafiły się z niego wybudzić. Były MediaPlayery na Realteku, które po kilkunastu dniach pracy potrafiły uśmiercić elektronikę każdego dysku.


W temacie: Śledz eSATAp, i podłączanie wewnętrzne USB

13 luty 2018 - 16:09

Do standardowego eSATAp doprowadza się niezależnie sygnał z kontrolera SATA i USB 2.0 z kontrolera USB (a więc max. 5V). Niewielu producentów decyduje się na dodatkowe dociągnięcie linii 12V z zasilacza.

Tutaj dokładnie objaśniono, ze zdjęciami, jak odróżnić wersje gniazd/wtyczek 5 i 12V:

https://superuser.co...vides-12v-power


W temacie: Śledz eSATAp, i podłączanie wewnętrzne USB

13 luty 2018 - 15:03

Jeżeli tak twierdzi to zapewne sprawdzał i tak jest (i prawdę mówiąc nie wspomina tam o 12V).
 Zachowane powinny być dwa warunki — 12V dostępne w złączu eSATAp oraz kabel, który dostarczy te 12V do urządzenia.
 W sklepach typu Ali bardzo często można spotkać np. kable do ładowania urządzeń (USB/microUSB), gdzie sprzedający pisze o zastosowaniu przewodów miedzianych o większej średnicy np. 25AWG i pozłacanych końcówek, ale gdzieś tam w aukcji małymi literami dodaje, że on wyłącznie ładuje. Sprawa jest prosta, zamiast pary przewodów do przesyłu prądu i drugiej do transferu danych, z oszczędności zastosowano tylko tą pierwszą. Nie są to przy tym tanie kable, kosztują ok. 5USD za 1 metr.