Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Dawidox

Rejestracja: 11 wrz 2019
OFFLINE Ostatnio: 13 wrz 2019 01:51
-----

Moje posty

W temacie: Skoki temperatury do 255 stopni Celsjusza i spadki FPSów (AMD Phenom II X4 9...

12 wrzesień 2019 - 15:54

Zasilacz nic nie zmienił. Skoki nadal występują. Czyli MOBO do wymiany.


W temacie: Skoki temperatury do 255 stopni Celsjusza i spadki FPSów (AMD Phenom II X4 9...

12 wrzesień 2019 - 02:06

Czyli to na 100% płyta główna? Wiecie, nie chciałbym znowu wywalić pieniędzy i później się przekonać, że to jednak znowu nie w tej części leżał problem.


W temacie: Skoki temperatury do 255 stopni Celsjusza i spadki FPSów (AMD Phenom II X4 9...

11 wrzesień 2019 - 23:30

Oto link do screenów z HW i CT po pograniu 20 minut w BDO na rekomendowanych ustawieniach:

 

https://imgur.com/a/TIZJAH8

 

Załatwiłem zasilacz od znajomego. Jutro go przełożę i dam znać, czy to coś pomogło.


W temacie: Skoki temperatury do 255 stopni Celsjusza i spadki FPSów (AMD Phenom II X4 9...

11 wrzesień 2019 - 17:01

Postaram się załatwić jakiś zasilacz w ciągu najbliższych kilku dni, bo aktualnie nie mam żadnego na podmiankę i dam znać, czy to coś dało. W między czasie czekam także na inne pomysły. ;)


W temacie: Skoki temperatury do 255 stopni Celsjusza i spadki FPSów (AMD Phenom II X4 9...

11 wrzesień 2019 - 16:11

Twój sprzęt ma trochę lat ale spokojnie. Do takiej sytuacji trzeba podejść metodycznie i nie panikować. Jak kolega wyżej stwierdził zmiana temperatury CPU z 55 stopni na 255 w ciągu 1 sekundy czy 2 nie jest możliwa, na to trzeba czasu chyba że ma miejsce zwarcie ale w takiej sytuacji sprzęt miałby problemy z uruchomieniem. Dlatego powinieneś sprawdzić kilka rzeczy i wykonać kilka czynności. Podstawą jest zresetowanie ustawień bios tzw. Clear CMOS, wykonuje się go przeznaczoną do tego zworką albo po przez wyjęcie na 2 minuty baterii z płyty głównej(polecam to drugie). Na czas operacji odłącza się napięcie od komputera a po wyjęciu baterii z płyty można nacisnąć kilka razy przycisk Power by rozładować kondensatory(nadal bez zasilania 230V). Po ponownym zamontowaniu baterii należy sprawdzić w bios czy wskazania temperatury CPU też skaczą.  Jeśli wskazania nie są stabilne należy sprawdzić czy chłodzenie ma właściwy docisk i jest prawidłowo zamontowane, usunięto taśmę klejącą ze spodu chłodzenia, czy nadmiar pasty nie spłynął po CPU i czy plastikowe mocowanie chłodzenia do płyty gdzieś nie pękło. Jeśli powyższe nie zachodzi należy ustawić prawidłowo bios(data, godzina ) i monitorować wskazania CPU. W sprawę może być zamieszany również zasilacz o którym nic nie wspomniałeś. Co to za konstrukcja i ile ma lat.  

 

Zapomniałem dodać, że takową metodę też testowałem, lecz bezskutecznie. Jedyne co się stało po resecie biosu, to zamiast 8GB RAMu pokazywało mi, że mam tylko 4GB i musiałem się nieźle namęczyć, aby to naprawić...

Temperatura sprawdzana w BIOSie jest stabilna, tzw. nie ma skoków - stałe 32-37 stopni Celsjusza. Temperatura skacze dopiero w momencie, gdy pogram chwilę w jakąś nawet średnio wymagającą grę, która kiedyś chodziła bez problemu. Jeśli używam po prostu przeglądarki, robię prezentację, pracuję w wordzie, tworzę muzykę itd. to temperatura nigdy nie przekracza 42 stopni, nawet po dłuższym użytkowaniu. Chłodzenie jest zamontowane prawidłowo, brak pęknięć i wycieków pasty. Data i godzina ustawiona jest prawidłowo.

 

Taki zasilacz aktualnie posiadam w komputerze:

- Zasilacz MODECOM 500W (FEEL1 500 ATX 120mm) (https://www.morele.n...x-120mm-235928/)

 

Zasilacz wymieniany 3-4 lata temu, gdyż poprzedni się spalił. Ogólnie każda część w komputerze była wymiana max 5 lat temu, bo wszystko po kolei zaczął szlag jasny trafiać... Najpierw dysk, potem RAMy, następnie zasilacz, dwa razy karta graficzna i procesor. Wydaje mi się, że tylko płyta główna pozostaje niezmienna od nowości i nie była wymieniana od bodajże 8-10 lat.

 

PS.: Nawet ze zdjętą obudową w pokoju o temperaturze 21 stopni i postawionym obok wiatrakiem, który dmucha jak burza, podczas grania w grę temperatura nadal potrafi skoczyć na te dwie, trzy sekundy co chwilę. Także myślę, że na pewno winowajcą tutaj nie jest chłodzenie.