Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Azurusek

Rejestracja: 09 sie 2019
OFFLINE Ostatnio: 24 sie 2019 21:13
-----

Moje posty

W temacie: Komputer się wyłącza - tak po prostu

24 sierpień 2019 - 14:47

że tak powiem, mam jeden PC co się właśnie identycznie zachowuje od kilku miesięcy, na zupełnie innych podzespołach, zasilacz to SeaSonic Focus Plus Gold 650W (SSR-650FX), objawy identyczne, nagle się wyłącza sam z siebie (nie restartuje), zwykle przy odpalonej przeglądarce, eksploratorze, czy office. Jakby ktoś kabel wyciągnął, żadnych błędów, napięcia zasilacza ok, testy power supply, jak i 3D-mark-i mogą chodzić ile chcą i nic się nie dzieje. Żadnych zewnętrznych źródeł napięcia. Też mam problem z diagnozą...
Dziś go pewnie całego rozłożę i przepatrzę wszystko, za śladami iskrzenia, jak i posprawdzam kondensatory, elementy sekcji zasilania i resztę elementów SMD.
Pisze tylko dlatego, żeby mi w powiadamiania wyskakiwały, jak ktoś podrzuci pomysł, co może powodować takie zachowanie.

Chyba znalazłem przyczynę. Wstawiam linka na YouTube, może też masz taki problem. https://youtu.be/Q6wrlQY17zA

W temacie: Podzespoły i obudowa pod napięciem, mimo że pstryczek na OFF

11 sierpień 2019 - 14:29

Neonówka to słabe narzędzie do testowania, ale objaw oznacza, że z komputerem wszystko w porządku. Porażenie Ci raczej nie grozi, u mnie w bloku na czwartym piętrze między przewodem neutralnym a kaloryferem mam 110V i żyję ;)
Zrezygnowałem z ochrony, wypiąłem przewód ochronny w gniazdku i problem z głowy. Możesz to równie dobrze zrobić w zasilaczu - żółto-pomarańczowy przewód (środkowy we wtyczce) jest przykręcony do obudowy - odkręć, zaizoluj końcówkę i będziesz miał spokój. U mnie wyeliminowało to też prądy błądzące (ground loop) i wreszcie przy nagrywaniu z mikrofonu nie mam w tle buczenia.

Jenot


Teraz znowu sprawdziłem probówka i nie swieci się. Nie mam pojęcia o co chodzi.

W temacie: Podzespoły i obudowa pod napięciem, mimo że pstryczek na OFF

11 sierpień 2019 - 14:14

Napięcie na obudowie przy prawidłowo dobranej ochronie przeciwporażeniowej natychmiast wywala bezpiecznik/wyłącznik instalacyjny albo zabezpieczenie różnicowo-prądowe. U Ciebie jest albo zbyt duża impedancja przewodu ochronnego, albo zbyt duża rezystancja uziomu w złączu. Dotknij "bolca" w listwie - też szczypie?

A najlepiej miernikiem sprawdź napięcia między: obudową zasilacza a ziemią (czyli np. Niepomalowaną częścią kaloryfera czy kranem, o ile nie masz plastikowych rurek, między "bolcem" a ziemią, między bolcem a pozostałymi przewodami w gniazdku (między fazą a "bolcem" powinno być około 230V, między "bolcem" a przewodem neutralnym góra kilka woltów.)

Jenot


Właśnie dotknalem śrubokrętem na bolec i zaświecił się. No i co w tej sytuacji zrobić?

W temacie: Podzespoły i obudowa pod napięciem, mimo że pstryczek na OFF

11 sierpień 2019 - 13:28

@Azurusek mieszkasz w domu jednorodzinnym, bloku? Które piętro, gdzie jest licznik, złącze z uziomem? W jaki sposób jest zrealizowana ochrona przeciwporażeniowa?
Z tego co piszesz wynika, że jest jakaś różnica potencjałów między przewodem ochronnym (bolec), a "ziemią". Przewód ochronny jest połączony z obudową urządzeń, Ty masz potencjał "ziemi", więc jeśli coś się dzieje po drodze między złączem (gdzie jest uziom, tam przewód ochronno-neutralny rodziela się na ochronny i neutralny), a gniazdkiem to efektem jest właśnie walenie prądem po łapach.


To jest domek jednorodzinny, instalacja w pokoju jest nowa trójżyłowa, gniazdko również, przedłużacz również z uziomem. Mam dziwne wrażenie że coś jest z tym zasilaczem albo kablem. To jest w ogóle możliwe że zasilacz na 0 może podawać prąd dalej? A jednak wszystko się świeci. Mam wrażenie że coś jest z tym zasilaczem, ale co? To raczej nie jest możliwe żeby kabel zasilający jakkolwiek przerzucał napięcie na podzespoły i obudowę skoro sam przy dotykaniu nie kopie. Jeżeli chodzi o ochronę to na pewno z instalacją wszystko jest w porządku i instalacja jest nowa. Mam dziwne wrażenie że stało się to od momentu kiedy rozkręcałem kompa i wymieniałem pastę termoprzewodzaca, ale przecież zawsze robiłem tak samo, a to w ogóle nie wyjaśnia że zasilacz na 0 nadaje prąd na obudowę mimo że nie ma żadnego napięcia w każdym kablu.