Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Zygfryt

Rejestracja: 26 sty 2009
OFFLINE Ostatnio: 03 mar 2017 18:17
-----

Moje tematy

Dołożenie 16 GB RAM - widzi tylko po MemOK!

24 luty 2017 - 22:27

Witam.

Postanowiłem dołożyć kolejne 16 GB RAM do mojej maszyny, żeby było okrągłe 32 GB. :)

Dotychczas miałem dwie kości (2 x 8 GB) Goodram (GY2400D464L15). Dokupiłem kolejne dwie kości Goodram (GY2400D464L15S - Single-Sided).

 

Niestety po zainstalowaniu ich BIOS nie widzi nowych kości. Sprawdzałem kilka konfiguracji i w każdej widzi tylko dwie "stare" kości. Natomiast jeśli zostawię tylko dwie "nowe" kości, to są one wykrywane.

 

Dodam, że np. CPU-Z wykrywa zawsze wszystkie zainstalowane kości, mimo że OS (Windows 10) ani BIOS nie widzą połowy.

 

Jako że moja płyta główna (ASUS X99-A) posiada "magiczny" przycisk MemOK!, postanowiłem z niego skorzystać.

I teraz tak. Po wciśnięciu przycisku restartuje się komputer i pojawia się komunikat z informacją, że wszystko skończyło się pomyślnie i należy przejść do BIOS'a (UEFI), aby zapisać działającą konfigurację. Po przejściu do BIOS'a rzeczywiście wykrywane są wszystkie kości (częstotliwość zmieniona na 2133 MHz). Po wciśnięciu klawisza F10 (zapis ustawień) komputer się restartuje i wszystko wraca do "normy". Znowu są wykrywane tylko dwie kości.

Jeśli po wciśnięciu MemOK! przejdę do BIOS'a i od razu wybiorę boot systemu (bez wciskania F10), to system po uruchomieniu widzi 32 GB RAM. Niestety, po wyłączeniu komputera znowu widoczne jest tylko 16 GB. Musiałbym za każdym razem uruchamiać komputer przyciskiem MemOK!, żebym mógł korzystać z pełnej pamięci...

 

Zamieściłem ten temat w dziale RAM, ale wydaje mi się, że to problem z płytą główną. Czy ma ktoś jakieś sugestie? Może mam coś źle ustawione w BIOS'ie, chociaż przeglądałem wszystkie opcje dwukrotnie.

Czy powodem może być fakt, iż dwie kości to DS, a pozostałe dwie SS?

Dodam jeszcze, że robiłem reset CMOS i przeczyszczałem sloty oraz mam najnowszą wersję BIOS'a.

 

Pełne informacje o moim zestawie: http://www.benchmark...fryt-17855.html

 

Pozdrawiam.