Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

RalfNwn

Rejestracja: 20 lis 2017
OFFLINE Ostatnio: wczoraj, 19:03
-----

Moje posty

W temacie: Komputer nie widzi dysku WD ELEMENTS

wczoraj, 16:41

. Rozbrajanie dysku to już dla mnie za wysoka szkoła jazdy

 

Na początek warto by wyjąć ten dysk WD z aktualnej obudowy "elements":

 

 

Po wyjęciu dysku sprawdzamy czy to faktycznie z dyskiem jest problem a może jest to kwestia właśnie obudowy/gniazda/kabla - trzeba by się zaopatrzyć w jakąś sprawdzoną obudowę USB lub podpiąć ten dysk bezpośrednio do jakiegoś PC i sprawdzić czy jest wykrywany poprawnie i czy można do niego się dostać/odczytać dane S.M.A.R.T..


W temacie: Komputer nie widzi dysku WD ELEMENTS

wczoraj, 15:29

Obym się mylił ale objawy wskazują na padniętą elektronikę... Trzeba by rozbroić obudowę, wyciągnąć dysk i podpiąć przez inną kieszeń USB czy kabel USB-SATA. Jeśli to nie pomoże i nadal nie można będzie sprawdzić danych S.M.A.R.T. z np. HDTunePro to zostaje sam dysk - jeśli się rozpędza po podłączeniu zasilania i nie słychać dziwnych kliknięć to jest spore prawdopodobieństwo, że padła elektronika dysku i wtedy istnieje mała szansa, że po podmianie z identycznego dysku WD (modelu/serii) i ewentualnym przelutowaniu BIOS odzyskasz swoje dane - kiedyś tak ratowałem jakiegoś WD 500GB 3,5" i działa po dziś dzień ale już jako dysk na pierdoły.


W temacie: Acer Nitro 5 Problem z chłodzeniem i temp.

wczoraj, 15:11

Spora część producentów umożliwia otwarcie lapa nawet jak jest plomba na obudowie

 

Nie pisałem tutaj o plombach transportowych tylko o naklejce/plombie na jednej ze śrub mocujących chłodzenie do płyty głównej - jeśli jej nie ma to zmiana pasty jest dość bezpieczna bo już widzę (jakby jakimś cudem w trakcie gwarancji padł ten laptop) jak jakiś z naszych serwisów będzie analizował chemicznie skład pasty by udowodnić nam, że ją zmieniliśmy co nawet jeśli by wyszło, to niekoniecznie mogło by mieć wpływ na daną usterkę laptopa - no chyba, że ktoś np. użyje jakiejś badziewnej pasty silikonowej, która różni się wyraźne kolorem albo tak nawali tej pasty, że spłynie na płytę główną to wtedy faktycznie mogą się domyślić.


W temacie: Acer Nitro 5 Problem z chłodzeniem i temp.

wczoraj, 14:14

Dokładnie tak, czyli jak nie jesteś zbyt doświadczony w temacie ciekłych past to optymalnym rozwiązaniem byłoby położenie Kryonaut'a a efekt powinien i tak być wyraźny - przynajmniej tak to wyszło na poniższym filmiku:

 

 

Co do utraty gwarancji to niekoniecznie - jeśli nie ma "plomby" na jednej ze śrub mocujących chłodzenie (na w/w filmiku nie widać takowej) to położenie pasty nie powinno powodować problemów w serwisie, ba, nawet po mokrym niedźwiedziu da się, odpowiednim nakładem pracy, tak oczyścić chłodzenie, że serwis się nie przyczepił (usterka dotyczyła problemów ze startem przy niższych temperaturach ale gdyby został Conductonaut to kto wie jak by się naprawa gwarancyjna potoczyła a oczyszczenie ciekłego metalu było dość pracochłonne bo jednak tego typu pasta robi delikatne zmiany w warstwie miedzi na styku z CPU/GPU). 


W temacie: Acer Nitro 5 Problem z chłodzeniem i temp.

wczoraj, 12:29

Dobra pasta i przeczyszczenie chłodzenia zawsze pomaga - gdzieś widziałem filmik, gdzie na praktycznie identyczny laptop z fabryczną pastą w stresie podchodził pod 90-95C a po użyciu Kryonaut'a spadł z temperaturą do około 70-75C (Conductonaut były nawet lepszy ale kwestia ryzyka przy aplikacji tego typu pasty).