Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

norbertg

Rejestracja: 28 paź 2014
OFFLINE Ostatnio: 09 mar 2015 13:07
-----

Moje tematy

APU, RAM, monitor 24", rozdzielczość i wydajność - jak to wszystko działa?

23 grudzień 2014 - 10:27

Witam,

od jakiegoś czasu jestem szczęśliwym posiadaczem procesora AMD A10-7850k oraz monitora o przekątnej 24" (w proporcji 16:10) i od momentu zakupu procesora zastanawiam się nad korelacją rozdzielczości, mocy przerobowych zintegrowanego rdzenia R7, ilości (oraz szybkości) zastosowanego RAMu.

Na początek konfiguracja:

1. Płyta główna MSI A88XM-E45;

2. AMD APU (Kaveri) A10-7850k;

3. 2x GoodRAM GR1600D364L9/4GDC 4 GB DDR3 PC3-12800 (1600 MHz) CL 9 = 8GB;

4. 1GB pamięci przypisany na potrzeby grafiki pozostałe 7 GB na system;

5. HDD WD 80GB - więcej nie pamiętam dysk ma ponad 10 lat (sic!) jest przewidziany do wymiany;

6. Monitor Samsung SyncMaster 24" 16:10  modelu nie pamiętam (piszę z innego kompa) ale ma już około 7 lat;

7. Ubuntu 14.04LTS 64bit (+32bit);

8. AMD Catalyst 14.12 Omega drivers.

 

Teraz to co wiem (wiedza pochodzi z internetu więc może zawierać błędy):

1. do rozdzielczości 1080px 1GB pamięci to ilość wystarczająca (dotyczy to FullHD 1920x1080 czyli proporcji 16:9), większa ilość pamięci jest potrzebna do obsługi większych rozdzielczości;

2. w przypadku APU szybkość RAM (tj. częstotliwość i opóźnienia) mają istotny wpływ na szybkość pracy układu graficznego ze względu na współdzielenie pamięci;

3. Dysk SSD - znacząco poprawia szybkość dostępu do danych a tym samym szybkość pracy całego zestawu ale nie powinien mieć wpływu na wydajność układu graficznego nawet zintegrowanego;

4. Linuxowa partycja SWAP przechowuje dane "podręczne" podobnie jak RAM (tyle że jest ograniczona szybkością dysku i połączenia ale może mieć wpływ na poprawę pracy komputera).

 

Czas na domysły i pytania:

1. Czy różnica w rozdzielczości pomiędzy 1920x1080 a 1920x1200 (a więc 16:9 a 16:10) jest na tyle istotna, iż niezbędne jest podanie większej ilości RAMu tj. 2GB?

2. Próbowałem zmiany z 1 GB na 2 GB nie zauważyłem istotnej poprawy (test robiłem na Wiedźminie 2 który chętniej współpracuje z kartami nvidia może powinienem sprawdzić na innym tytule np. Civ5)

3. Czy przesunięcie tego 1 GB na grafikę i uzyskanie sytuacji 2GB na grafikę, 6GB na resztę nie spowoduje pogorszenia pracy reszty komponentów przy jednoczesnym minimalnym lub żadnym wzroście wydajności grafiki (teoretycznie ani OS, ani żadne oprogramowanie nie potrzebuje aż tak dużej ilości RAMu - raczej sprawdza się w niektórych zastosowaniach)?

4. Czy zastosowanie dysku SSD - może poprawić płynność wyświetlania grafiki (poprawi na pewno działanie całego systemu, mógłbym też zastosować partycję SWAP na szybkim dysku mogłoby to wpłynąć znacząco na poprawę sprawności ale czy ma to znaczenie dla grafiki?)

5. Czy zmiana monitora na nowszy jednocześnie w proporcji 16:9 (ale też co najmniej 24") może odciążyć grafikę lub poprawić wydajność w jakikolwiek sposób?

6. Jak zastosowanie szybszego RAMu wpłynie na poprawę działania - w przypadku gier może pomóc na przesiadkę z detali low/medium na medium ale czy wpłynie też na poprawę obsługiwanych rozdzielczości?

7. Ponieważ jest to procek z odblokowanym mnożnikiem i płyta główna z łatwym w obsłudze BIOSem  - można też zwiększyć napięcie na RAMie :) czy podkręcanie ma jakikolwiek sens przy obecnych parametrach czy nie będzie to raczej sztuka dla sztuki?

 

No i ostatnie pytanie - jakie zmiany w konfiguracji mają największy sens (poza przesiadką na SSD - decyzja podjęta czeka na finansowanie) także ekonomiczny?

Dodam, że rady typu zmiana OSu na Windows lub przesiadka na intela czy też inne wymagające zmiany platformy możecie od razu schować sobie w buty - nie wchodzi w grę. Rady typu zmniejszenie rozdzielczości również nie spotykają się z moimi oczekiwaniami. Zachęcam raczej do jakiejś konstruktywnej dyskusji która mogłaby mi uzmysłowić jakie mechanizmy mają / mogą mieć istotny wpływ na poprawę obsługiwanych rozdzielczości i to przede wszystkim. Jestem otwarty na pewne zmiany w zestawie np. monitor jeśli może to przynieść zauważalną poprawę.

 

Łączę wyrazy szacunku i mam nadzieję na ciekawą dyskusję.