Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

norbertg

Rejestracja: 28 paź 2014
OFFLINE Ostatnio: 09 mar 2015 13:07
-----

#1759342 Windows 7/8 czy Linux do słabego laptopa

Napisane przez norbertg w 24 luty 2015 - 08:36

Siema!

Nie mam żadnych doświadczeń z Win 8.1 (widziałem kliknąłem kilka razy ale nie używałem łącznie dłużej niż 2 godziny od czasu wydania OSu :) ) natomiast mam dość spore doświadczenia z win7 oraz ubuntu i lubuntu (także starym openSUSE).

 

Specyfikacja wydaje się być dostatecznie dobra aby poradzić sobie z win7, więc jeśli wolisz okienka to odpowiednia konfiguracja uprawnień i efektów graficznych powinny wystarczyć (pierwsza żeby nikt szajsu nie instalował druga przyspieszy działanie systemu).

 

W kwestii ubuntu i lubuntu (będącego generalnie tym samym systemem tylko z innym środowiskiem graficznym) sprawa prezentuje się następująco:

standardowa wersja ubuntu spokojnie będzie działała na tym sprzęcie (polecam wersje LTS - wymaga mniej zabawy i łatwiej uzyskać pomoc), natomiast nie spodziewaj się że będzie to demon wydajności.

W kwestii szeroko pojętej szybkości działania lubuntu wypadnie znacznie lepiej, kosztem wyglądu - interfejs graficzny nie jest ładny i cukierkowy ale przejrzysty czytelny i nie wymaga znacznej ilości zasobów, dzięki czemu znacznie więcej pozostaje ich na potrzeby innych programów.

 

Na koniec ciekawostka lubuntu 14.04 LTS używam na moim starym netbooku Nokia Booklet 3G z prockiem Intel Atom Z530 1,6 GHz (jeden rdzeń + grafika Intel GMA 500) + 1 GB RAM - komputer radzi sobie z internetem i pakietem open office, zdarzało mi się nawet uruchomić GIMPa i lekko edytować zdjęcia. Bez problemu działa wi-fi, 3G i bluetooth (jedna niedogodność to że nie da się ich osobno wyłączyć - więc albo działają wszystkie karty sieciowe albo żadna). Ten sam komputer standardowo dostarczony był z win7 starter - w żadnym momencie użytkowania (ani 5 minut po wyjęciu z pudełka ani po 3 latach) komputer nie działał w sposób w pełni zadowalający.

 

Mam nadzieję że trochę pomogłem :)


  • 1


#1735615 Komputer do internetu z możliwością rozbudowy w przyszłości. Kwota 600 zł.

Napisane przez norbertg w 05 luty 2015 - 10:26

A zdecydowałeś się już na jakieś rozwiązania np. producenta procesora itp.? Wydaje mi się, że warto pomyśleć o nowej płycie głównej pod jakąś platformę i na początek najtańszych podzespołach które planujesz z czasem wymienić, jednak kwota 600 zł jest szalenie ograniczona.

Może jakiś stary laptop albo poleasingowy zestaw biurowy? Ceny będą atrakcyjne ale możliwości rozbudowy mogą być mocno ograniczone.

A w przyszłości co planujesz na nim robić? Czy zawsze to będzie głównie maszyna biurowa, czy później planujesz też na nim grać lub uruchamiać jakieś bardzie rozbudowane oprogramowanie (np. graficzne)?

 

Co ze swojej strony mogę polecić to platforma AMD FM2+ (sam korzystam), płytę główną (nową) z chipsetem A88 można kupić już w granicach 200 zł (z innym chipsetem będą tańsze), najtańszy procesor ze zintegrowaną grafiką (nowy) znajdziesz nawet za 150 zł, z zasilaczem do 100 zł (nowym) też nie będzie problemu, RAM już masz więc na dysk twardy tez jakiś wystarczy. To niestety zamyka kwotę 600zł

 

Na allegro bez problemu znajdziesz natomiast używany , zasilacz, dysk HDD i obudowę za każdy z podzespołów zapłacisz do 50 zł (oczywiście liczy się tylko cena z czasem będzie to wymagało wymiany).

 

Całość późnij będziesz mógł swobodnie usprawnić - poprzez wymianę procesora i dowolnej innej części, jednak na tej platformie nie zbudujesz komputera (chyba że AMD wprowadzi jakieś nowe procesory na tą platformę które to zmienią) do grania w najnowsze tytuły AAA itp.

 

A pomijając moje osobiste preferencje i pomysły to tu maszciekawy artykuł - co prawda przedziały cenowe wyższe, ale może któryś posłużyć Ci jako pomysł wyjściowy z np. płytą główną i prockiem, wykorzystasz posiadany RAM i już Ci jakiś wydatek odpada.


  • 1


#1734462 Komputer do gier zestw do wyboru

Napisane przez norbertg w 04 luty 2015 - 12:50

Z własnego (ponad półrocznego) doświadczenia z A10-7850k i 8GB RAM 1600MHz - taka konfiguracja nie nadaje się do gier.

Myślę że niższe modele APU (a więc A8 czy A6) wypadną jeszcze gorzej przy takiej pamięci, podejrzewam że podobnie będzie z prockami od intela (ale to już tylko podejrzenie).

 

Jest to spowodowane następującą zależnością - karta zintegrowana z prockiem używa RAMu jako VRAM - i nawet jeśli rdzenie graficzne są w stanie dokonać obliczeń to czas dostępu do danych jest zbyt długi i powoduje to widoczne przycinanie się obrazu.

Oczywiście dotyczy to przede wszystkim grafiki 3D (czyli lwiej części popularnych gier).

 

Moja rada jest następująca - jeśli chcesz w coś pograć w miarę komfortowo (na najniższych detalach graficznych w celu uzyskania sensownej płynności) APU A10 od AMD powinno być w stanie unieść sporo dostępnych na rynku tytułów (poza niektórymi AAA ale zawsze lub prawie zawsze w najniższych ustawieniach detali) ale będzie do tego potrzebowało szybkiej pamięci RAM i myślę że 2133 MHz będzie w tym przypadku wartością minimalną i jedynym możliwym do zaakceptowania rozwiązaniem.


  • 1