Skocz do zawartości

GeForce GTX 770 EVGA OC 2gb


Recommended Posts

Witam,

 

Otóż posiadam kartę GeForce EVGA GTX 770 OC 2GB i mam pewien problem.

 

Podczas grania w przeróżne trochę bardziej wymagające gry jak np. CS: Global Offensive mam freezy. Pojawiają się w losowych momentach i fpsy nie pokazują tych dropów jednak są takie ścięcia na dosłownie kilka ms i potem znowu leci normalnie. Karta jest nowa ma dopiero tydzień nie jest podkręcana.

 

Temperatury jakie osiąga w tej grze to trochę wysokie bo do 80 stopni dochodzi. W testach karty graficznej trzyma te 79-80 stopni więcej nie przekracza. Może po prostu tak jest zrobiona. Pewien człowiek powiedział mi, że te mikro przycięcia mogą być spowodowane temperaturą i bios może zbijać mhz. Pytanie jak ja mam to sprawdzić i jak temu zaradzić, bo to jest nieco uciążliwe. Dodatkowo strasznie hałasują wentylatory karty podczas właśnie grania i można to jakoś uregulować obniżając ich pracę? tylko z drugiej strony temperatury pewnie skoczą więc nie wiem czy to najlepszy pomysł. Najbardziej zależy mi na wyeliminowaniu tych mikro przycięć. Z góry dziękuje.

Link to post
Share on other sites

Problemem jest tutaj z pewnością thrtottling. 80C to już dużo, nawet jak na Keplery drugiej rewizji (7xx). Z moich obserwacji wynikało, że GTX770 zaczyna od 76C dość agresywnie zrzucać taktowania. Mikro-przycięcie jest z pewnością wywołane momentem w którym karta przechodzi w niższy tryb taktowania.

 

Czy na pewno masz zapewniony w obudowie dobry przepływ powietrza? Poukładane starannie kable, dobrze zamontowane wentylatory?

 

Jeśli tak proponuję włączenie grze synchronizacji pionowej (V-Sync), która w pewnym sensie ogranicza wykorzystanie karty przez ustalenie limitu FPS do 60. Płynność jest i tak całkowita (bowiem większość monitorów więcej niż 60 "nie wyświetli"), a wpłynie to korzystnie na temperatury Twojej karty.

 

Jest też rozwiązanie "bezkompromisowe", a więc wymiana chłodzenia na karcie, na np. Gelid Icy Vision albo Arctic Accelero - EVGA pozwala na to bez utraty gwarancji na kartę.  

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Więc nie wiem o co chodzi z tymi Kemplerami, ale wnioskuje, że mam jakąś starą wersje ?

 

Karta była zamówiona w sklepie morele.net za 1600-700 zł jakoś wraz z nowym komputerem, gdzie nigdy nie miałem takiego sprzętu i granie na minimum było problemem przez wiele lat, a tu niestety na nowym wymarzonym sprzęcie takie rzeczy się dzieją, że aż serce boli.

 

Pytanie czy mimo wszystko w karcie za 1600zł nie przemyśleli dobrego chłodzenia i trzeba je samemu dokupić, żeby wgl dało się swobodnie grać? Przepływ powietrza chyba jest dobry.

 

Przy składaniu parę osób poleciło mi właśnie Fractal Midi R2. Ze względu na dobry przepływ powietrza. Kable są w porządku tak mi się wydaje. Trochę mało ma miejsca, bo pod wentylatorami jest zasilacz w niewielkiej odległości, ale już nie przesadzajmy 10 cm jest na pewno a dokładnie jutro sprawdzę. 

 

 

Chyba zainwestuję w chłodzenie, gdyż V-Sync mnie nie ratuje. Gram na monitorze 120hz i 120 klatek to taki priorytet, dużo gram w gry typu fps.

 

Jednak czy inwestowanie w jedne z chłodzeń o których mówisz na pewno zniweluje problem ? i jakie mogą być różnice temperatur oraz które chłodzenie do niej bardziej polecasz, budżet nie gra roli. Chcę tylko poczuć tę magię gier na full detalach bez mikro przycięć i innych pierdół które nie powinny mieć miejsca w takim komputerze. Po prostu rozkoszować i delektować się czymś o czym zawsze marzyłem.

 

Dzięki ogólnie za rozjaśnienie sytuacji :)

Edytowane przez Youngman
Link to post
Share on other sites

1) Kepler to ogólna nazwa architektury obecnie stosowanej w kartach NVIDIA

-Kepler 1 gen to seria 6xx

-Kepler 2 gen to seria 7xx i Titan (czyli m.in. 770).

 

Kepler 1 gen. zbijał taktowania już chyba od 72C - w Keplerze 2 gen. podniesiono tą granicę, ale dalej występuje takie zjawisko. 

 

2) Czy mógłbyś dać zdjęcie środka komputera? 

  • Popieram 3
Link to post
Share on other sites

 

 

Kepler 1 gen. zbijał taktowania już chyba od 72C - w Keplerze 2 gen. podniesiono tą granicę, ale dalej występuje takie zjawisko.

:roll: ale wafle, a nie można tego jakość wyłączyć? każdy producent ma tak samo (o gigabyte by mi głównie chodziło)? Od jakiej temperatury w GTX760 to by zaczynało działać?

 

@Youngman tą kartę dokładnie masz?

http://allegro.pl/geforce-gtx-770-evga-2gb-superclocked-acx-cooler-i3561530469.html

Można się zdenerwować wydając tyle kasy na kartę i się okazuje, że mimo że jest za głośna, to ma za wysokie temperatury. Również jestem ciekaw zdjęcia Twojego wnętrza obudowy. Fractal Midi R2 jest dobrą obudową. Napisz również jakie masz wentylatorki w środku (chyba że standardowe które były) i jak je masz ustawione, na 12V czy inaczej?

Link to post
Share on other sites

Tak, dokładnie taką. Wnętrze obudowy zrobię jutro przy dziennym świetle, bo niestety tak nic nie będzie widać. Wentylatory mam standardowe czyli 3 ustawione w sumie nie wiem jak są, bo nie chciało mi się podpinać regulacji ich, ale pewnie na 5. 

 

@gtxxor

 

Mam pytanie. Które chłodzenie będzie najlepsze do tej karty?

Gelid Icy Vision czy Arctic Accelero? Dodam, że jeśli jest jakieś lepsze droższe i warto zapłacić więcej to nie ma problemu. Cena nie gra roli. Ile też powiedzmy obniży temperatury wymiana chłodzenia na jedne z powyższych ?

Link to post
Share on other sites

Musisz miec chyba wszystkie mozliwe wodotryski w cs go wlaczone...

Ja przy srednich detalach z msaa x 4 i  120 fps synchro on  mam  660Ti obciazone na ok 30% (sprawdzalem evga x-precision ) ...

 

CS GO to silnik sourca wiec glownie procka katuje...

 

Mikroprzyciecia o ktorych piszesz moga wynikac z ostatnich aktualizacji - Vavle zaleca instalowac steroniki beta dla kart NVIDII ( problem z memory leak ) - ja je mam i troche pomogly ( mialem losowe dropy do 90 fps - monitorowem zuuzycie procka i grafiki to ani jedno ani drugie nie bylo obciazane nawet w 60% - grafa jak pisalem < 30 % na najwyzszych obrotach ). Teraz wyszly nowe stabilne drivery ale jeszcze ich nie testowalem.

 

A temp rzeczywiscie spora - 3 wentylatory to dosc malo jak na dzisiejsze budy. NO chyba ze mowimy o 3x20 cm :)

Edytowane przez sadys
Link to post
Share on other sites

Tak mam wszystkie ustawienia na najwyżej z możliwych, bo przecież nie po to kupuje kartę za 1700zł żeby grać na średnich i to jeszcze w niezbyt wymagającą grę, bo przecież Crysis 3, czy Far cry 3 to nie jest i ta karta bez problemu sobie powinna radzić. W innych grach jakie miałem okazje sprawdzić czyli War Thunder, często spadają klatki z np. 60 do 50 i jest takie mikro przycięcie i wtedy z powrotem wraca do 59-60. W Planetside 2 natomiast już na samym początku przy spawnie bardzo klatkuje przez kilka sekund i potem wraca do normy jednak podczas gry też zdarzają się dosyć często te mikro przycięcia. W League Of Legends też zauważam spadki z 60 na np. nagle 51 i widać ten drop jak właśnie takie przycięcie. W War Thunder na full też dochodzi do 80 stopni, w lolu jedynie jest max 60 i tam to się pojawiało z początku teraz już tego nie zauważam praktycznie. 

 

Tak to są te wielkie wentylatory po 15cm mają czy nawet więcej. Właśnie pobrałem najnowsze sterowniki 327, chociaż wątpię, że to ich wina. Które chłodzenie lepiej kupić? Gelid Icy Vision czy Arctic Accelero i o ile temperatury mogą gdzieś spaść ?

Link to post
Share on other sites
Gość effendi360

 

 

Kepler 1 gen. zbijał taktowania już chyba od 72C

 

O 13MHz... Nie ma to większego wpływu na wydajność.


@Autor

 

Robisz czystą instalkę systemu i sterów, zakładając że robisz wszystko normalnie i poprawnie, jeżeli nadal się coś dzieje, najlepiej sprawdzić dla pewności z inną kartą NV. Upewniając się w swoich przekonaniach, odsyłasz kartę na gwarancję, jeżeli ma tydzień to chyba od ręki wymiana na nową i pokrycie kosztów przesyłek, leży po stronie sprzedawcy.

Link to post
Share on other sites

Tylko jest pewien problem, bo nie mam jak sprawdzić innej karty, gdyż po prostu nie posiadam. Jedynie co przychodzi mi do głowy to sprawdzenie ze zintegrą na minimum i wtedy obserwować czy też są mikro ścinki. 

 

Niestety karta ma już 2 tygodnie więc zostaje podstawowy serwis. Może zainwestować w to chłodzenie inne do niej i zobaczyć wtedy? I jeśli było by to samo to wtedy ew. odesłał bym kartę. A chłodzenie mimo wszystko nawet założę wtedy na nowy egzemplarz. Dobrze też jak by się dało to dokładnie sprawdzić, czy to na pewno wina zbijania taktowania przez tempy. 

Link to post
Share on other sites

Dziwne bo posiadam tą samą kartę od kilku dni i codziennie ją katuje nowymi grami na maksymalnych detalach i nic wszystko ok. Crysis 3 FC 3 Metro LL BF3 wszystko śmiga bez problemu. I nie jest głośna. Wymiana chłodzenia może pomóc, choć nie wiem o ile będzie ona chłodniejsza. Może masz jakiś wadliwy model i grzeje się przez to nadmiernie.  

Link to post
Share on other sites

W takim razie pierw może po prostu zamówię chłodzenie inne i zobaczę jak będzie śmigać. Jeśli to nie pomoże to odsyłam kartę i niech ją naprawiają bądź wymieniają i tyle. Być może mam tylko uszkodzony system chłodzenia i po wymianie będzie już ok. Pytanie tylko które chłodzenie będzie lepsze Gelid Icy Vision czy Arctic Accelero?


Czy po prostu odsyłać kartę a nie się cackać z chłodzeniami skoro tak nie powinno być.

Link to post
Share on other sites

Hmm może na początek zrób czystą instalacje bo to nic nie kosztuje. Wgraj na nowo system(format "C" musi być  :menda: ) wgraj nowe stery do grafiki do płyty głównej zainstaluj gre i zobacz może to coś da. Jaką grafikę miałeś wcześniej? To jest całkowicie nowy komp czy zmieniałeś tylko grafiką? Co tam jeszcze na pokładzie siedzi? Daj fotki środka budy.

Link to post
Share on other sites

Cały jest nowy wcześniej to miałem starocia GT 9500. 

 

Specyfikacja komputera:

 

http://www.morele.net/inventory/info/28DMaT/

 

Właśnie dziś wgrałem na nowo system wraz z najnowszymi sterownikami, odpalam League Of Legends i zobaczymy. Fotki budy dam jutro, bo przy dziennym świetle tylko będziecie w stanie dobrze zobaczyć jak to tam siedzi.

Link to post
Share on other sites
3 wentylatory to dosc malo jak na dzisiejsze budy. NO chyba ze mowimy o 3x20 cm :)

Tam są 14cm wentylatory, skoro nie są podłączone pod regulator to chodzą na 12V, wtedy są bardzo wydajne i bardzo głośne. 3 sztuki dają bardzo duży przepływ powietrza, w zupełności powinien wystarczyć.

 

@Youngman osobiście na pewno nie kupowałbym dodatkowego chłodzenia. Nie po to płaci się za kartę takie pieniądze, żeby jeszcze wymieniać chłodzenie. Jedyną rzecz jaką możesz kupić, to jeszcze jeden wentylatorek 14cm i zamontować go na dole obudowy, że będzie wdmuchiwał powietrze pod kartę graficzną (podejrzewam, że teraz masz 2 na froncie i jeden z tyłu). Jeśli karta nadal będzie miała tak wysokie temperatury, to po prostu jest albo uwalona albo do niczego, bo nie może karta osiągać 80 stopni w obudowie z 4x140mm na 12V i jeszcze na dodatek piszesz, że jest za głośna, więc wentylatorki muszę nieźle dawać, że są wstanie zagłuszyć Twoje 3x140mm na 12V.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites

Tutaj prostuje swój pomysł z dodatkowym chłodzeniem. Nie kupować. Myślałem że karta autora to modyfikowany referent (EVGA Cooler), a to jest ACX, czyli autorska konstrukcja. Tutaj zmiana chłodzenia jest bez sensu.

 

Problemów szukałbym w 2 kwestiach

-oprogramowanie

-monitor 120hz, na którym bardziej dają się we znaki wszystkie mikro-ścięcia. chcąc grając w 120hz kupuje się raczej 780 / titan niż 770.

Link to post
Share on other sites

Mam też 60hz monitor + tv i żadnej różnicy nie widać więc, w takim razie odsyłam tę kartę, bo nie widzę lepszego rozwiązania. Mam nadzieję, że wymienią ją na nową.

 

Oprogramowanie dziś na nowo zainstalowałem z systemem od 0 po raz trzeci już w sumie i ciągle jest to samo. Czyli co napisać w opisie usterki? Żeby to było jakoś tak napisane z głową i widać, że ktoś kto to pisał się na tym zna i wie co się dzieje z kartą, bo wcisną mi kit, że karta działać działa a to że temperatury są wysokie to już nie ich wina.

 

Szkoda, że, aby dojść do tego wszystkiego minęły 2 tygodnie i już nie mogę zwrócić karty ani zażądać od razu wymiany na nową i zostaje podstawowy serwis. W tym przypadku chyba wszelkimi siłami będą chcieli ją naprawić? Czy jak sprawdzą, że rzeczywiście ma coś tam walniętego to wymieniają na nową i nie robią problemu ? 

Link to post
Share on other sites

rano zrobię zdjęcia jak już pisałem, przy dziennym świetle


teraz grając w league of legends podczas gry też są te spadki mianowicie jest 60fps i nagle takie mikro ścięcie, pokazuje 50fps i znowu wraca i tak co jakiś czas. Temperatury w lolu to maks 40 stopni więc nie wiem, skoro w CS:GO mogła to być wina zbicia taktowania przez wysokie tempy a tutaj natomiast nie ma temperatur wysokich a problem jest nadal więc już nie rozumiem.

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...