Skocz do zawartości

Pomoc w OC 4930k + Asus x79 RIVE


Recommended Posts

Witam - po przesiadce z 2600k i z68 mam mały problem z podkręcaniem na tej płycie.

Problem jest taki, że ma ona ogromne ilości ustawień w biosie, a w porównaniu do mojej poprzedniej z68 to po prostu dżungla. Widziałem 2 poradniki, ale dotyczą one sandy bridge-e.

W jednym z nich proste porady - dawać Vcore i już, a drugi z nich to tylko opis co oznaczają funkcje.

Teraz sprawa wygląda tak - daję Vcore 1,285 i 4,4GHz - procek stabilny.

Na 4,5GHz nie jest stabilny nawet z 1,385V. Dodatkowo nie do końca orientuje się gdzie są ustawienia V-droopa i innych ważnych ustawień do stabilizacji procka.

Aktualnie dałem tylko i wyłącznie Vcore 1,285V, a windows odczytuje nawet 1,31 V przy max stresie.

Przy 4,5GHz próbowałem dawać ciut więcej VTT oraz VCSSA - bez skutku (do 1,15V oba).

Jest cała masa ustawień jakiś stabilizacji napięć - medium/high/extreme, ale nie wiem, które ustawić, aby czasami procka lub płyty nie ugotować.

Trochę poczytałem i raczej obawiam się wysokich napięć na procka.

Niby bezpieczne to 1,35V przy chłodzeniu powietrzem, lub 1,4V przy wodzie.

Przy ustawieniu 4,5GHz z 1,385V - windows widział 1,400V w max stresie, lecz temperatury 2ch rdzeniu dochodziły do 81-82*C, a pozostałe od 70 w górę. Nie lubię takich temperatur tym bardziej do codziennego użytkowania. Wiadomo, że gry i programy mi nie zrobią takich temperatur, ale to chyba ciut za wysoko i za ciepło.

Aktualnie tak jak mam teraz - samo napięcie i 4,4GHz procek przy max grzaniu robi do max 70*C na najcieplejszym rdzeniu.

Jest tylko jedno ale - nie miałem wcześniej asusa i nie znam biosu.

Miałem gigabyte i asrocka, ale tutaj zupełnie jestem zielony i nie ma podobnych funkcji w biosie.

Proszę więc ładnie o jakieś podpowiedzi.

 

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Troszke mało poszedł, moja sztuka na zwykłym x79 poszła na 4600 Mhz przy napięciu 1,31V ustawionym na sztywno w biosie, plus LLC na ultra high, proc dziła stabilnie a max co widziałem wpo godzinie grzania OCCT to 68 st. na najcieplejszym jajku. Procesor chłodzony TT frio extreme z wentylatorami skręconymi na sztywno na minimum, 1100 obr. Same nastawy w biosie to wszystko na domyślne z wyjątkiem Vcore, na sztywno 1,31V, pamięci na 1,5V (1866 geil leggera) plus LLC na ultra i troche zacieśnione timingi z XMP.

Link to post
Share on other sites

Mam niestety chyba słabą sztukę, która robi 4,4GHz z 1,315V, LLC na HIGH to w stresie 1,31V, a w idle 1,32/33V.

Ponoć dobrą sztukę można poznać po napięciu VID - ja mam 1,34V w stresie.

Rdzenie od 55*C do 66*C na najcieplejszym po godzinie Prime95 oraz 3 sesjach LinX przy użyciu 14 z 16GB Ram.

Czekam na nowy bios - ludzi piszą że także mają WALL przy 4,5GHz najczęściej ale nie wiem czy to coś da.

Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...

Wracam do tematu:

- 4.4GHz robię przy 1.305V i LLC very high (prime95 / linx / kodowanie filmów / gry / testery - stabilne)

- 4.5GHz robię przy 1.385V i LLC very high (prime95 / linx / kodowanie filmów / gry / testery - stabilne)

 

Teraz pojawia się kwestia bezpieczeństwa na dłuższy czas.

Nigdzie nadal nie mogę znaleźć tabeli datasheet takiej jak do sandy bridge-e dla nowych ivy-e gdzie są opisane napięcia.

Nie wiem jakie max napięcie dać na procka, aby go nie zajechać i mieć stabilne i bezpieczne 24/7.

Na forach ludzie spekulują, że najpewniej jest nie przekraczać 1.4V, inni piszą że jak chłodzenie wodne to max 1,45V.

Przy 4.4GHz i stresie mam max 1.33V, a przy 4.5GHz max stres pokazuje 1,42V i nie wiem czy to bezpieczne.

Tutaj akurat przekraczam 1,4V i jak na razie zrezygnowałem z tego i śmigam na 4.4GHz.

Pojawia się jeszcze kwestia ciepła procka - przy 4.4GHz tempa dochodzi do 70*C w linx/prime, w grach ok 50*C, czasami przekraczam 50*C na kilku rdzeniach. Natomiast na 4.5GHz tutaj temperatura podwyższona znacznie - widywałem już blisko 78*C na niektórych rdzeniach, natomiast w grach i typowym użytkowaniu do 60*C max.

Nowy bios nic nie pomógł w podkręcaniu - jednak nadal nie wiem jakie są te bezpieczne wartości napięć i tu mam problem.

Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy warto dawać prawie 0,1V więcej dla tych 100MHz.

Chyba zostanę na spokojnych i bezpiecznych 4.4GHz.

4.5GHz to sobie mogę testy porobić.

Jak na razie różnice między wcześniej posiadanym [email protected] są spore.

 

Dla przykładu trochę suchych syntetyków:

 

3DMark Vantage:

[email protected] - 43300 pkt

[email protected] - 52000 pkt

 

3DMark 11:

[email protected] - 14900 pkt

[email protected] - 16500 pkt

 

3DMark 13:

[email protected] - 169 / 27 / 10

[email protected] - 183 / 34 / 11

 

W trakcie pisania tego posta wygrzewam procka na 4.4GHz w Prime95 po dzisiejszej kolejnej aktualizacji bios do wersji 4503 i jak na razie Vcore w stresie to 1.336V wg CPU-Z (1.34V wg. HWMonitor), a max temperatury to 68*C na najcieplejszym rdzeniu i 58*C na najzimniejszym rdzeniu pomiar w HWMonitor.

Niestety VID procka jest wysoki co potwierdza tezę słabego egzemplarza do OC - VID wynosi 1,34V - dokładnie tyle ile napięcie Vcore - pomiar w HWMonitor.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

 

 

Problem jest taki, że ma ona ogromne ilości ustawień w biosie, a w porównaniu do mojej poprzedniej z68 to po prostu dżungla.

 

Mam podobny problem. Przesiadka z Gigabyte GA-EX58-UD5 na Asus Rampage IV Black Edition. Na początek chciałbym podkręcić do 4.00 - 4.20 GHz. Zgodnie z tym co napisałeś wystarczy ustawić na sztywno wyższy Vcore a reszta bez zmian i odblokowanym mnożnikiem podnieść do wymaganej wartości. Czy coś się może zmieniło w Twoim sposobie kręcenia? Jaki Vcore ustawić? Load Line Calibration ustawię na medium, że mi w stresie nie podnosił na bardzo napięć. 

Link to post
Share on other sites

U mnie tak jak pisałem:

- wszystkie mnożniki na 44

- napięcie ile potrzeba dla stabilności w prime95 i linX przez przynajmniej 1h stresu

- load line calibration dałem na ultra high przy tej wartości mam 1.32V w spoczynku a 1.34V w max stresowaniu)

 w niższych ustawieniach w stresie spadało mi napięcie w stresie a w idle niepotrzebnie miałem za wysokie

- pamięci ram mam w XMP 2133MHz bez problemów

Link to post
Share on other sites

Przestawiałeś ręcznie wszystkie mnożniki? Wymień proszę wszystkie.

Jeśli chodzi o napięcia to zmieniłeś jedynie Vcore? Podaj aktualną wartość, którą ustawiłeś w BIOSie? Ustawiłeś napięcie manualnie na sztywno? Lepiej nie przesadzać przy Load Line Calibration, do 4.4 GHz extremalne ustawienia nie są konieczne. Wyższe napięcie w stresie niż w idle...Niby logiczne ale łatwiej puścić coś z dymem.

Link to post
Share on other sites

Ustawienia mnożników - sync all cores i x44.

LLC - ultra high - to jedyna wartość która nie obniża napięcia w stresie (dla przykładu - high - 1.32V idle - stres 1.31V).

Napięcie potrzebuję 1.305V w biosie, a w windowsie odczytuje tak jak pisałem 1.320V idle i 1.336V w stresie).

Pod LLC jest jeszcze opcja którą daję na 130% (nie pamiętam nazwy).

Tak wyczytałem na poradnikach i tak ustawiam.

Nic więcej nie potrzebuje do stabilnego 4.4GHz - w przypadku 4.5GHz już potrzebuję 1.385V w biosie co daje w stresie 1.42V w windowsie (1.4V to dla mnie bariera której nie chcę łamać dla procka do codziennego użytku mimo że chłodzę go wodą).

Zawsze staram się oszczędzać podzespoły w kompie i nigdy nie przeginam z oc. 

Link to post
Share on other sites

 

 

jest jeszcze opcja którą daję na 130% (nie pamiętam nazwy).

 

 

Chodzi o CPU Current Capability 130%?

 

A czy w ustawieniach jest coś o nazwie PCI Express Frequency? Na płycie Gigabyte GA-EX58-UD5 trzeba było ustawić na stałe domyślną wartość 100 (MHz), żeby w trakcie podkręcania nie podnieść automatycznie jej częstotliwości taktowania i nie usmażyć karty graficznej.

Link to post
Share on other sites

Dziwią mnie te wasze kombinowanie na RIVE? Moje podkręcanie procka 3930K do 4.2GHz  nie potrzebowało nawet podniesienia napięcia.

Ustawiałem tyko mnożnik i  już.

I teraz z 4930K jest to samo. Chciałem wam podać linka do rog.asus.com/forum/, ale trzeba być zalogowany żeby zobaczyć fotki, więc wrzucę je poniżej, a poczytajcie sami.  Guide: Easy Overclocking with Ivy Bridge-E

 

 

http://img542.imageshack.us/img542/8081/vf6z.jpg

 

http://imageshack.us/a/img19/8081/jepf.jpg

 

 

http://img46.imageshack.us/img46/7769/h2jm.jpg

 

After that, simple press F10 to save and exit.

Enjoy!
 

 

Napięcia VTT i VCCSA podnosi się tylko w przypadku podkręcania pamięci powyżej 2400MHz. Przy niższych częstotliwościach wystarczy 1,15V lub AUTO chyba że będę BSOD 0x124

 

p.s.

W którym sklepie kupowaliście procki (4930K). ja kupiłem w Morele.net

To jest BATH#:3331B489 mojego procesora (jest na pudełku), okazał się "IntelShit"

Na EVGA x79 DARK tylko 4.3GHz EK-supremeHF (H2O) na napięciu przekraczającym wszystkie normy

 

 

 

 

 

 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No przecież tak właśnie podkręcam.

Ja też mam procka słabego do oc.

Słyszałem - ale nie próbowałem - że lepiej się podkręcają z strap na 125.

Co do oc to u mnie nie ma blue screenów - mam windows 8 i robi on totalnego freeza - wtedy wiem za mało V core.

Link to post
Share on other sites

Dziwią mnie te wasze kombinowanie na RIVE? Moje podkręcanie procka 3930K do 4.2GHz  nie potrzebowało nawet podniesienia napięcia.

Ustawiałem tyko mnożnik i  już.

I teraz z 4930K jest to samo. Chciałem wam podać linka do rog.asus.com/forum/, ale trzeba być zalogowany żeby zobaczyć fotki, więc wrzucę je poniżej, a poczytajcie sami.  Guide: Easy Overclocking with Ivy Bridge-E

 

 

 

 

 

 

 

http://img46.imageshack.us/img46/7769/h2jm.jpg

 

After that, simple press F10 to save and exit.

Enjoy!

 

 

Napięcia VTT i VCCSA podnosi się tylko w przypadku podkręcania pamięci powyżej 2400MHz. Przy niższych częstotliwościach wystarczy 1,15V lub AUTO chyba że będę BSOD 0x124

 

p.s.

W którym sklepie kupowaliście procki (4930K). ja kupiłem w Morele.net

To jest BATH#:3331B489 mojego procesora (jest na pudełku), okazał się "IntelShit"

Na EVGA x79 DARK tylko 4.3GHz EK-supremeHF (H2O) na napięciu przekraczającym wszystkie normy

 

Wielkie dzięki. Miałem kupować na morelach ale zamówiłem w pobliskim sklepie, żeby dać znajomym zarobić.

Mam nadzieję, że okaże się nieco lepszy do OC. Cieszę się, że przy 4.00 - 4.20 GHz nie trzeba jeszcze podnosić napięć.

 

Moje RAMy chodzą na 1600 MHz.

"Set DRAM Frequency to the correct speed for the memory modules - IF NOT USING XMP ONLY!"

Nie wiem jak mam to rozumieć, chodzi mi o drugą część wypowiedzi w kontekście pierwszej. Jeśli włączę XMP (btw gdzie jest odpowiednia opcja - pewnie znajdę bez problemu) to nie ustawiać na sztywno DRAM Frequency na 1600 MHz?

(Corsair Vengeance 1600MHz CL9 3x4GB triple memory channel komplet+ 1x4 GB dokupiona kość,chodzi w triple więc w quad też będzie.)

 

 

http://img542.imageshack.us/img542/8081/vf6z.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Ai Overclock Tuner:
- Auto
- Manual
- X.M.P.
Zastanawia mmie ta ostatnia opcja, chodzi o standarwody Extreme Memory Profile, który podkręca pamięci (przede wszystkim ustawia agresywne timingi), czy może X.M.P. w niektórych pamięcia podkręca również procesor, BCLK etc.
Edytowane przez est_ars
Link to post
Share on other sites

Zastanawia mmie ta ostatnia opcja, chodzi o standarwody Extreme Memory Profile, (przede wszystkim ustawia agresywne timingi)

 

XMP ustawia tylko RAM-y. Timingi ustawia takie jakie są w specyfikacji kości RAM XMP

http://i.imgur.com/bPicSU3.jpg

 

czy może X.M.P. w niektórych pamięcia podkręca również procesor, BCLK etc.

 

Nie, do tego służą np. Load Normal OC Profile; Load Gamers OC Profile i poniższe.

 

 

Jeśli włączę XMP (btw gdzie jest odpowiednia opcja - pewnie znajdę bez problemu) to nie ustawiać na sztywno DRAM Frequency na 1600 MHz?

 

Tym się włącza XMP--->Ai Overclock Tuner: - X.M.P.

Nie, nic się nie ustawia, po prostu klikasz w BIOS-ie na XMP, a BIOS ustawi wszystkie timingi w zależności od specyfikacji twoich RAM-ów. Napięcie RAM-ów też ustawi się samo.

 

 

Słyszałem - ale nie próbowałem - że lepiej się podkręcają z strap na 125.

 

Tak, np. (mnożnik) 34 x (szybkość magistrali) 125= CPU 4250MHz

Wtedy proc pracuje na mnożniku 34, potrzebuje mniej napięcia, a działa poprzez przyśpieszenia szyny j.w.

 

http://i.imgur.com/wZ9ASoT.jpg

 

@est_ars możesz podać BATH#:XXXXYXXX swojego proca. Sprawdzę w necie, podam ci co jest wart i jak okaże się "Gold" to kupię u twoich znajomych (jak podasz adres)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Wygląda na to, że nic się nie zmieniło z XMP od czasu pojawienia się mojej starej płyty Gigabyte GA-EX58-UD5. Na niej bez problemu podkręcałem swojego i7-920 do 4.00 GHz, więc coś tam na temat OC wiem. Pytam o wszystko, ponieważ zakładam, że kilka rzeczy mogło się zmienić.

 

Jeśli istnieje możliwość pozostawienia BCLK w spokoju i podniesienia taktowania wyłącznie mnożnikiem to z niej skorzystam. Szczególnie, że moje RAMy raczej nie dadzą się podkręcić (Corsair Vengeance 1600MHz CL9 1.5V wysokie radiatory).Oczywiście da się to obejść ustawiając np. niższe SPD (System Memory Multiplier) ale po co kombinować, skoro przez pierwszy miesiąc wystarczy mi zegar 4.0 GHz.

 

Nie mogę w tej chwili podać informacji na temat mojego CPU, ponieważ do jutra przebywam poza domem. Zrobię to jutro. 


Cały sprzęt sprzedawany w Polsce pochodzi z tych samych źródeł. Nie sądzę, żeby trafiło mi się coś wyjątkowego.


Tak, np. (mnożnik) 34 x (szybkość magistrali) 125= CPU 4250MHz

Wtedy proc pracuje na mnożniku 34, potrzebuje mniej napięcia, a działa poprzez przyśpieszenia szyny j.w.

 

Tak na chłopski rozum: procesor pracujący z tym samym taktowaniem powinien potrzebować tyle samo prądu, bez względu na to czy został podkręcony mnożnikiem czy BCLK; podkręcanie poprzez BCLK powinno być bardziej prądożerne dla całego systemu, ponieważ podkręca nie tylko jednostkę centralną ale również inne podzespoły współpracujące na niej.

Link to post
Share on other sites

Na x58 procka podkręcało się BCKL, zmniejszając mnożnik CPU i RAM, a na x79 dodatkowa opcja, tylko mnożnikiem CPU, bez konieczności zwracania uwagi na takty RAM-u

 

 

więc coś tam na temat OC wiem Pytam o wszystko, ponieważ zakładam, że kilka rzeczy mogło się zmienić.

 

 

I tak to odczułem. Masz nowe i chcesz się upewnić.

 

Masz dwa wybory OC na x79, wybrałeś mnożnikiem, ok.

Twoje RAM-y na pewno pójdą wyżej na 1,65V, przynajmniej 2133MHz

9-10-9-27, zestaw działał bez zarzutu na 2000 MHz 1.5V

 

Link to post
Share on other sites

@est_ars możesz podać BATH#:XXXXYXXX swojego proca. Sprawdzę w necie, podam ci co jest wart i jak okaże się "Gold" to kupię u twoich znajomych (jak podasz adres)

 

Nie warto tam zamawiać. Mój egzemplarz przyszedł w lekko uszkodzonym pudełku, Na tyle nieznacznie, iż nic nie miało prawa się stać z zawartością. Mała rzecz a wkurza. Pomyślałem, że gość minął się z powołaniem i powinien sprzedawać kalarepę a nie sprzęt komputerowy ale... nie chciałem robić scen. Zapłaciłem, wziąłem fakturę i wyszedłem.

Przy okazji: zastanawia mnie dlaczego dwa takie same towary mają różne kody producenta.

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-4930k-12m-cache-do-3-90-ghz-cm8063301292702-604826/

CM8063301292702

http://www.morele.net/procesor-intel-core-i7-4930k-12m-cache-do-3-90-ghz-box-bx80633i74930k-604822/

BX80633I74930K

Link to post
Share on other sites

Wyszedł nowy bios 4701 i myślę że coś ładnie w nim poprawili.

Dałem procka na 4.5GHz i obniżyłem wcześniej wymagane napięcie z 1,385V w biosie do 1,360V.

Mam teraz max stresowe 1,392V, lub czasami podskakuje do równych 1,400V i procek jest stabilny !

Katuje go teraz podczas pisania tego posta Prime95 - jest stabilny i wiele zimniejszy. Temperatury rdzeni od 61 do 73*C.

Jak dla mnie cudnie - przeleciał też 3 sesje LinX używając 12 z 16GB ramu także stabilnie.

Jak tak dalej zostanie, to zostawiam go na ładnych i okrągłych 4.5GHz z max napięciem 1.4V nigdy nie przekraczanym.

Reasumując - rozsądny zegar z bezpiecznym napięciem i temperaturami.

Link to post
Share on other sites

Tak na chłopski rozum: procesor pracujący z tym samym taktowaniem powinien potrzebować tyle samo prądu, bez względu na to czy został podkręcony mnożnikiem czy BCLK; podkręcanie poprzez BCLK powinno być bardziej prądożerne dla całego systemu, ponieważ podkręca nie tylko jednostkę centralną ale również inne podzespoły współpracujące na niej.

 

Na x79 jest inaczej. Nie trzeba się obawiać w przypadku kręcenia szyną, że również podkręci nam magistralę PCI-E i DMI.

Intel wprowadził BLCK straps, i realny mnożnik, na 1,00 (stock), 1,25, 1,67 i 2,5. Więc ostateczna częstotliwość CPU = mnożnik procesora X BLCK X BLCK Strap. Częstotliwość pamięci = mnożnik X BLCK X BLCK Strap. Ponieważ częstotliwość pamięci również jest związane z BLCK straps, trzeba zwracać na to uwagę.

Co do niższych napięć, nie pamiętam gdzie to czytałem, a nie mogę teraz znaleść źródła.

Nie ma w necie jeszcze dokładnego opisu twojego proca z w/w BATH#: Jest tylko wzmianka u "żabojadów" 4.5GB na 1.3V

@kamyk a twój BATH podasz? i gdzie kupiony. Mój już oddany do morele. 19.12.br będzie kasa muszę gdzieś kupić, lepszą sztukę od mojej poprzedniej.

Link to post
Share on other sites

Mój średniak to - 3328B037 - Made in Costa Rica - kupiony w demod.pl


Jest coraz lepiej - ten bios czyni cuda - cały czas schodzę z napięcia na 4.5GHz i już zszedłem do 1,350V !!

W stresie mam max 1,384V i Prime95 śmiga stabilnie. Pomęczę go 1h i pocisnę od razu LinX dla sprawdzenia.


Dalsze obniżenie Vcore na 1,340V po kilkunastu minutach w Prime95 dało mi BSOD - zostaje więc 1,350V, bo nie chce mi się bawić w testowanie pośredniego 1,345V.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...