Skocz do zawartości

Komputer się wyłącza po sekundzie


Recommended Posts

Witam, o to sprzęt:

MB: Asus Crosshair V Formula-Z

CPU: AMD FX-8350

GPU: Gainward GeForce GTS 450

RAM: GeIL 1600Mhz 2x8GB

Zasilacz: Corsair AX1200i

 

Problem:

Pewnego ranka gdy włączyłem komputer, wszystkie wiatraczki się zakręciły i po sekundzie się wyłączył komputer. Spróbowałem jeszcze raz ale nic nie drgnęło. Dopiero po wyłączeniu z prądu i włączeniu jeszcze raz do prądu mogłem uruchomić komputer ale stało się to samo, po sekundzie się wyłączył. I tak w kółko...

Zawiozłem go do serwisu komputerowego i tam przez dwa dni nic się takiego nie działo, stwierdzono jednak, że przy 8 wejściach sata na płycie 3 są uszkodzone i dysk, który mam podpięty do jednego z tych portów trzeba przepiąć albo wysłać na gwarancje.

Zabrałem sprzęt do domu i już na drugi dzień stało się to samo. Odkręciłem boczny panel obudowy, odpiąłem dysk SSD, HDD i napęd od płyty (wszystkie porty sata wolne), wyłączyłem komputer z prądu, włączyłem i to samo... po sekundzie zdechł.

 

Podejrzewałem na samym początku zasilacz, na tym 1200 wattowym olbrzymie jest dioda, świeci na czerwono, nie wiem czy to dobrze czy źle ale normalnie świeciła chyba na zielono.

 

Coś jest nie tak, generalnie wszystko mam w tej obudowie nowe ale nie wiem co reklamować :(, jeśli ktoś wie lub podejrzewa co może być proszę o odpowiedź.

 

Znalazłem tutaj opis takiego samego problemu ale nie ma odpowiedzi:

http://peb.pl/archiwum-forum-sprzet/869663-komputer-wy-cza-sie-po-sekundzie.html

 

Jeszcze coś takiego, chyba przyjrzę się zasilaczowi:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1465034.html

Edytowane przez siwy3551
Link to post
Share on other sites

Witam,

czytając twój opis nie jestem w stanie określić sytuacji która Cię dotknęła. Piszesz że komputer się wyłącza u Ciebie,natomiast w serwisie działał??? Gdzie stwierdzono uszkodzenia dysku i wejść sata czyli płyty głównej.

Podzespoły masz prawie nowe?

Więc tu pytanie Kto składał Ci to cacko?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No więc tak :)

Komputer u nich działał dwa dni, gdy przywiozłem go do domu to działał u mnie do wieczora. Na drugi dzień stało się to samo po kilkunastu próbach, nawet zacząłem kręcić filmik na telefonie, żeby na yt wrzucić jak tu wygląda ale po jakiś 10 minutach odpalił i już działał do dziś.

Nie stwierdzono uszkodzonego dysku, a tylko wejść sata na płycie głównej, właśnie w tym serwisie, gdzie był.

 

W tych linkach, które umieściłem goście opisują dokładnie ten sam problem ( beż żadnych problemów z wejściami sata ) i w drugim linku gość piszę, że to wina zasilacza. Być może muszę swój posprawdzać miernikiem.

 

PS. Sam to składałem, i nie wiem po co mi to  :roll:

Wszystko z tego roku, kupowane na wiosnę.

Edytowane przez siwy3551
Link to post
Share on other sites

Zasilacz fakt ,ogromny.........ale przyszłościowy. 

Jeżeli to problem zasilacza to nic innego Ci nie pozostaje jak przetestować sytuację na innym ,I tyle 

Skoro serwis stwierdza uszkodzenie wejść sata to trzeba reklamować lub zapytać jaka przyczyna była uszkodzenia? Na moja głowe to trudno uszkodzić takie wejście....

 

W elektryka bawił się nie będe ale może spróbuj podłączyć komputer z innego źródła zasilania

Edytowane przez marcio78
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No tak tylko, że nie mam zasilacza "na zapas" :)

Bd musiał zanieść kompa jeszcze raz do nich i powiedzieć im o tym, że problem się pojawił nawet, gdy wszystkie kable sata były odłączone.

 

A i jeszcze coś, ten zasilacz posiada coś takiego "...Dodatkowo producent wyposażył ten model w złącze Corsair Link, dzięki któremu można monitorować parametry jego pracy – napięcia wejściowe/wyjściowe, sprawność, prędkość obrotową wentylatora oraz temperaturę. ..."

 

Tylko, że nawet nie wiem jak z tego skorzystać, chociaż teraz to pewnie i tak nic nie sprawdzę, bo przecież komp się nie uruchamia.

Edytowane przez siwy3551
Link to post
Share on other sites

To nie zasilacz, Tylko RAMY (prawdopodobnie). Masz na płycie Debug LEDs (Wyświetlacz błędu) Zobacz kod który wyświetli się przed wyłączeniem. Podaj tu, albo sprawdź  w instukcji płyty. np. 50  to RAMY

Ha! No mam ;p

W ogóle to mam więcej diod,guzików, przełączników, wyjść, wejść i innych rzeczy na tej płycie niż w jakim kolwiek innym sprzęcie w domu :)

Chciałem coś zobaczyć ale komp się tak szybko wyłącza, że nic nie pokazuje tzn, pokazuje F.F. :)

 

PS. Przed chwilą sprawdzałem, dalej to samo, odpiąłem dwie kości RAM i to samo.

Link to post
Share on other sites

Masz jakieś zwarcie kolego w domowym sprzęcie, płyta się broni przed startem z niesprawnym sprzętem i dlatego tak reaguję. Odepnij wszystko co zbędne i startuj peceta. Może jakieś urządzenie USB, myszka, monitor itp. Lub nawet przycisk obudowy, dioda, kabel ma uszkodzenie i są problemy z rozruchem maszyny. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W ogóle to mam więcej diod,guzików, przełączników, wyjść, wejść i innych rzeczy na tej płycie

 

Na mojej Rampage IV Extreme jest jeszcze większa "choinka". Użyj tylko jednej kosci RAM. Zresetuj Bios. Sprawdź.

Jesze jedno, Możesz wejść do Biosu.

Jeżeli by był problem sprzętowy to byś miał BSOD-a.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dobra. Rozkrecilem wszystko. Bd podpinal wszystko od nowa bez obudowy. Plyta leży na stole. Poflacze zasilacz, procka i postaram sie to uruchomic

 

Zrobilem test zasilacza. Jest na nim guzik z napisem self test, zrobilem go zgodnie z instrukcja i wychodzi na to, ze jest sprawny.

 

Ok.

zasilacz wydaje sie sprawny, zrobilem mu "self test" i wszystko dziala poprawnie. Podpialem później wszystko jak trzeba oprócz obudowy i odpalilem. Dziala :).

EDIT:

24 września stało się to co wcześniej, czyli obudowa odpada :)

 

tutaj umieściłem filmiki jak to wygląda:

http://www.youtube.com/watch?v=Lg4B-7CLDqE

http://www.youtube.com/watch?v=aoaV63sUF38

 

i wcześniejszy filmik, jeszcze w obudowie:

http://forum.benchmark.pl/topic/99657-komputer-si%C4%99-wy%C5%82%C4%85cza-po-sekundzie/

 

generalnie nie mam diagnozy dlatego spakuje zasilacz i płytę i wysyłam obie rzeczy na serwis gwarancyjny.

Edytowane przez siwy3551
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

Dziwna sprawa. Jesteś pewny, że to zasilacz? Dioda ewidentnie sygnalizowała jakieś zwarcie w którym z podzespołów albo okablowaniu. Podmieniałeś zasilacz na inny, żeby to sprawdzić? Corsair to dobra firma nie robi lipnych zasilaczy. Jeśli uda Ci się odpalić płytę na innym zasilaniu zrób aktualizację bios. Gdy sprawdzasz zasilacz, płytę główną i procesor nie musisz montować ramu, nawet grafiki czy podpinać dysków chodzi o sam fakt startu. Jeśli wszystkie wymagane z zasilania podpiąłeś dobrze nawet nie dobrze to sprzęt i tak powinien startować(obracać wentylatorem CPU do momentu aż nie wyłączysz  wciskając przycisk start na płycie). Jeśli nadal masz taki sam objaw ja na filmikach zrób po kolei tak jak pisałem wyżej. Do tego wyciągnij baterie na 2 minuty i naciśnij kilka razy start na płycie głównej bez podpiętego zasilania 230V. Włóż baterie z powrotem. Potem zdemontuj chłodzenie. Wyciągnij CPU. Zamontuj go ponownie dociskając go lekko przy montażu i zamykaniu dźwigni socketu. Załóż chłodzenie wepnij złącze CPUFan. Podepnij do płyty z CPU i chodzeniem tylko zasilacz i spróbuj wystartować. Jeśli wystartuje i będzie obracać wiatrakiem dłużej niż na filmiku. Zamontuj ram i grafikę oraz podłącz monitor i znowu wystartuj. Jeśli nie wystartuje bez grafiki i ramu. Odepnij zasilanie wentylatora CPU(złącze CPUFAN) i wepnij jak się da w inne złącze tego typu na płycie a w złącze wentylatora CPU Fan wepnij inny wiatrak np. z obudowy. Zobacz czy całość odpala. Jeśli nie odpali wypnij na chwile całkowicie wentylator CPU ale zostaw dodatkowy wntylator wpięty w złącze CPU fan na płycie. Sprawdź czy całość odpala. Jak odpali możliwe, że oryginalny wiatrak ma zwarcie lub płyta go nie wykrywa przez co nie chce wystartować by nie uszkodzić CPU. Wtedy koniecznie trzeba zmienić chłodzenie z box na inne. Jednak gdy płyta odpali z oryginalnym chłodzeniem dłużej na dłużej niż na filmie. A z zamontowaną grafiką lub ramem nie będzie chciała wtedy, któryś z tych elementów powoduje problemy z rozruchem i trzeba te podzespoły sprawdzić już na innej w 100% sprawnej platformie. By wykluczyć awarie, któregoś z nich. Poprawny start całości lub brak startu od początku testu(płyta+cpu+ram+grafika i testy jak wyżej) może oznacz problemy kompatybilności lub, awarię zasilacza tu koniecznie trzeba sprawdzić platformę na innym zasilaczu. 

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

W sumie to zrobię tak jak mówisz, nie wpadło mi do głowy, że boxowe chłodzenie może stwarzać ten problem. Załatwię sobie jakieś chłodzenie testowe i zasilacz. Dam jutro znać co i jak.

 

up@

no jak długo czekałem? Przecież mówię, że problem pojawił sie dziś, a od kiedy płyta wróciła mi z serwisu to wszystko działało ok, więc olalem sprawę

Edytowane przez siwy3551
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...