Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć

Ostatnio dużo czytałem o OC i chciałem się dowiedzieć co będzie najważniejsze do przyspieszenia sprzętu ;) procesor wybrałem i5 3570k  i została mi tylko płyta główna i teraz moje pytanie brzmi:

Czy wynik końcowy OC będzie w większej mierze zależał od faz zasilania czy od samych możliwości procesora ? Rozmyślałem o Mpower z77 albo gd55 

Posiadam dwie karty gtx 660 ti boost które będą pracowały w Sli ;) więc oc będzie w moim przypadku wskazane ;)

Link to post
Share on other sites

Cześć

Ostatnio dużo czytałem o OC i chciałem się dowiedzieć co będzie najważniejsze do przyspieszenia sprzętu ;) procesor wybrałem i5 3570k  i została mi tylko płyta główna i teraz moje pytanie brzmi:

Czy wynik końcowy OC będzie w większej mierze zależał od faz zasilania czy od samych możliwości procesora ? Rozmyślałem o Mpower z77 albo gd55 

Posiadam dwie karty gtx 660 ti boost które będą pracowały w Sli ;) więc oc będzie w moim przypadku wskazane ;)

Mam GD55, bo wydawała mi się rozsądnym kompromisem pomiędzy ceną a możliwościami, m.in. chodziło o zasilanie.

Podkręciłem bez problemu 3570K natomiast ta płyta, a może to zależy od UEFI MSI, chyba nie da się ustawić tak, żeby zrzucać mnożnik i napięcie przy pracy bez obciążenia. Coś tam uzyskałem, ale nie wiem, czy to to - printscreeny w temacie o OC 3570K.

Link to post
Share on other sites
Czy wynik końcowy OC będzie w większej mierze zależał od faz zasilania czy od samych możliwości procesora ?

Raczej od możliwości procesora

 

Rozmyślałem o Mpower z77 albo gd55

Mpower odpuść sobie,bardzo awaryjne mobo.GD-55 mobo O.K. lecz nie ma sensu się w nie pakować,jak już to g-45 wystarczy w zupełności.

Tak jak pisze kolega wyżej płyty MSI na z77 nie posiadają offsetu,jak Ci to nie przeszkadza to O.K.

Edytowane przez chudy131080
Link to post
Share on other sites

Tak jak pisze kolega wyżej płyty MSI na z77 nie posiadają offsetu,jak Ci to nie przeszkadza to O.K.

 

Chudy131080, jak to jest w praktyce z tym offsetem - rozumiem, że ta funkcja pozwala na "zrzucanie" taktu i napięcia w miarę zmniejszania obciążenia procesora, i na odwrót, obciążenie rośnie, to ... ?

W sensie jakie są z tego korzyści? Pomińmy mniejsze zużycie energii, bo o ileż może być mniejsze?

Dłuższa żywotność procesora?

Mniejsze zużycie wentylatorów?

Dziwi mnie, że taka ekspansywna firma jak MSI nie pomyślała o tym?

Link to post
Share on other sites

Przy offsecie zrzuca napięcie w idle,a czy to coś daje?Trzymanie proca na wysokim napięciu w jakiś tam sposób go degraduje,nie piszę że po miesiącu czy roku ale jednak.Oczywiście są zwolennicy offsetu jak i ustawień napięcia na sztywno,ja podkręcałem za pomocą offsetu i jest to dla mnie normalne i przyzwyczaiłem się do tego.Dlaczego MSI nie dało offsetu na z77 to do tej pory się zastanawiam.Na konkurencyjnych płytach jest offset i miło by było gdyby wybór między offsetem a ustawieniem na "sztywno" zależał od Ciebie a nie od MSI.

Link to post
Share on other sites

Przy offsecie zrzuca napięcie w idle,a czy to coś daje?Trzymanie proca na wysokim napięciu w jakiś tam sposób go degraduje,nie piszę że po miesiącu czy roku ale jednak.Oczywiście są zwolennicy offsetu jak i ustawień napięcia na sztywno,ja podkręcałem za pomocą offsetu i jest to dla mnie normalne i przyzwyczaiłem się do tego.Dlaczego MSI nie dało offsetu na z77 to do tej pory się zastanawiam.Na konkurencyjnych płytach jest offset i miło by było gdyby wybór między offsetem a ustawieniem na "sztywno" zależał od Ciebie a nie od MSI.

Tylko na płytach z chipsetem Z77 nie mają offsetu, czy generalnie w to nie weszli?

Link to post
Share on other sites

 

 

W sensie jakie są z tego korzyści? Pomińmy mniejsze zużycie energii, bo o ileż może być mniejsze? Dłuższa żywotność procesora?

 

Ale po co obniżać ? Dla paru watów ? Mikrofalówka w kilkanaście minut pociągnie tyle co OC procesora przez rok. A degradacja procesora to mit. Jeśli nie będziesz przekraczał napięć sugerowanych przez producenta procesor z dobrym chłodzeniem pożyje wiele lat. Do czasu zmiany na wydajniejszą platformę z pewnością wytrzyma bez zająknięcia...

Link to post
Share on other sites

Jeśli nie będziesz przekraczał napięć sugerowanych przez producenta procesor z dobrym chłodzeniem pożyje wiele lat.

A skąd wziąć oficjalne intelowskie maksymalne dopuszczalne wartości napięć i temperatur dla 3570K?

Na stronie ark.intel.com podają tylko TCase (temperatura obudowy procesora) = 67,4 stopni C.

 

Generalnie na forum uważa się, że 90-95 stopni dla rdzeni i 1,4-1,5 CPU VCore to dopuszczalne wartości, ale skąd się te opinie biorą???

Chyba znalazłem, datasheets na intel.com. (http://www.intel.com/content/www/us/en/processors/core/3rd-gen-core-desktop-vol-1-datasheet.html)

 

Ale po co obniżać ? 

O to trzeba by zapytać producentów BIOSów umożliwiających obniżenie napięć i taktowania, a co za tym idzie temperatury. Po coś to robią.

Chudy131080 napisał, że płyty pod Haswella mają w BIOSie offset. Może dlatego, że generalnie są cieplejsze od Ivy Bridge i producenci zdecydowali, że dobrze im zrobi odpoczynek od czasu do czasu, a właściwie, biorąc pod uwagę, że 100% obciążenia to raczej rzadkość, dobrze in zrobi jak wskoczą na maksymalne obroty jedynie od czasu do czasu.

Edytowane przez uppersilesian
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...