Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wita. Posiadam dysk Samsung HD080HJ. Od już dłuższego czasu miał wysokie temp ok 50 stopni i chodził dość głośno. Ale dopiero niedawno zauważyłem że ogólna wydajność systemu spadła. Windows się długo ładuje, same poruszanie się po nim nie jest płynne, a gra która wcześniej chodziła w ok. 30 fps działa przy takich samych ustawieniach w ok. 10/5 fps.

 

Mój benchmark:

 

 

http://s6.ifotos.pl/img/benchmrak_nwqnhpw.PNG

 

 

 

 

Benchmark z testu dysku:

 

 

http://dyski.cdrinfo.pl/benchmark/hdtune/hdtune-562-75226-90.png

 

 

Przy okazji prosiłbym o podanie jakiegoś dość taniego dysku który by dział sprawniej od mojego. Cena tak do 200 zł

Edytowane przez CocoJambo966
Link to post
Share on other sites

Diagnostykę dysków najlepiej przeprowadzić z poziomu systemu bootowalnego livecd - tam gdzie żadne procesy systemowe/użytkownik nie piszą i nie odczytują po dysku.

Ten drugi wykres jest prawidłowy natomiast pierwszy to tragedia - spadki odczytu nie mal do zera i czasy dostępu do sektorów (żółte kropki) dużo wyższe. Ale jak pisałem to może być wina jakiegoś procesu a może padającego twardziela - jego mechaniki, to już na obecne czasy mało wydajny staruszek.

Do tej analizy dobrze by było dodać skan powierzchni sektorów (error scan) i odczyt SMART (health).

 

W okolicach 200zł ze sklepów internetowych masz dyski 500GB czyli np WD Blue - WD5000AAKX, Seagate Barracuda 7200.14 ST500DM002.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do narzędzi diagnostycznych, to Hiren's Boot CD ma ich wiele, również do diagnostyki HDD i odpala się z bootowalnego CD, Na szybko możesz jeszcze spróbować odinstalować kontrolery ATA/IDE (w zależności od tego, na jakim ten dysk jest podpięty) w Menadżerze Urządzeń (po restarcie Windows sam zainstaluje je na nowo), mi taki zabieg kiedyś pomógł ożywić dysk, który bez żadnego wyraźnego powodu zaczął mieć problemy w postaci bardzo spowolnionej pracy.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O, wiec zrobilem benchmark z live cd i tu jego wyniki:

 

http://s4.ifotos.pl/img/Screensho_nwqexer.png

 

 

Wynik jest o wiele lepszy, ale nadal sa spadki, no chyba ze tak ma byc. I teraz mam pytanie. Czy jesli bym zakupil jakis dysk SSD i na nim zainstalowal system i jakas gre to czy stary dysk ktory nadal bedzie podpiety i beda sie na nim znajdowal jakies inne pliki np. filmy, zdjecia itp bedzie spowalnial ogolna wydajnosc systemu.

Link to post
Share on other sites

To dość leciwy dysk. Ma ładnych parę lat. Taka usterka jak u Ciebie, to pierwszy sygnał, ostrzegawczy. Kup lepiej nowy dysk i szybko kopiuj ważne dla Ciebie dane albo pal na płyty. Awaria może się zdarzyć w każdej chwili i nic Cię przednią nie uratuje. Kopia zapasowa to najlepsze wyjście.  PS. Nie męcz tak starego dysku, żadnymi testami benchmarkami ani defragmentacją. Kopia i dopiero się możesz bawić z tym dyskiem. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Taka usterka jak u Ciebie, to pierwszy sygnał, ostrzegawczy.

 

A jaką przepraszam ten dysk ma usterkę. Widoczne parametry  SMART ma wzorowe. Brakuję C7 , C8 , C9 ... Pełny SMART do wklejenia jeszcze raz.. Ale tak czy inaczej dysk wygląda na sprawny, a przyczyna problemów leży gdzie indziej.  

Edytowane przez Werturko
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Up. Usterka jak w tytule postu. To że wszystko jest w SMART ok. Nie oznacza, że dysk jest w 100% sprawny. SMART to nie wyrocznia. Wszystko się zużywa. Sam bym chciał, żeby dyski były wieczne, ale to niemożliwe. Nie wykluczam, że problem, może leżeć gdzieś indziej. Ale dla tak starego dysku. Trzeba przedsięwziąć środki ostrożności. Potem można się bawić, testować, formatować. Po za tym doświadczenie mnie nauczyło, że jak dysk zwalnia diametralnie a ma już parę lat to nic dobrego to nie wróży. Można zmienić taśmę. Usunąć partycję, formatować. Można skanować antywirusem, czyścić ustawienia biosu itp. Dysk po prostu ma swoje lata. I może się tak zdarzyć, że padnie po testach, którymi kolega będzie go katował. Może się zdarzyć, że uruchamiając scandisk wyrządzi sobie więcej szkody niż pożytku. Zalecam tylko ostrożność. No chyba, że nic na tym dysku ważnego nie ma. I można sobie pozwolić na testowanie.  

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

 

 

@Up. Usterka jak w tytule postu

 

 

 

że ogólna wydajność systemu spadła

 

System = słowo klucz. Cuda wianki w systemie = słaba wydajność, zarówno dysku jak i systemu. Jedno z drugim jest powiązane. Niby czemu mam zakładać usterkę dysku skoro nic na to nie wskazuję. Za to benchmark wskazuję , że jest jakiś burdel w Windowsie, ktorego już nie ma przy live cd . 

 

A dysk, jaki on leciwy? Że ma parę lat ! Za to przebieg malizna , raptem 11 h. godzin. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dysk ma już kilka lat, 5 czy 6 już nawet nie pamiętam.  Sam myślałem że jest to wina systemu ,ale był wczoraj instalowany od początku.  Odczyty są może i dobre, ale dysk potrafi czasami tak głośno pracować że jest to wtedy najgłośniejszy element w komputerze i temp. przy dłuższym używaniu dochodzą do ponad 50 C.

Link to post
Share on other sites

Może póki co wklej resztę parametrów SMART. A świeża instalka niczego nie przesądza i nie wyklucza. Pozwolę sobie zacytować Priv z gościem ( chyba się nie pogniewa , bo to nic szczególnego ) a też ciężko było dojść dlaczego HDD muli. 

 

cyt. odpalałem system na czysto wyłączająć w msconfigu wszystkie usługi i wstał normalnie, potem metodą wykluczania, wiesz co sie okazało?? że usługa programu AMD Overdrive zmulała tak system . A nie pomyślałbym że to może być oprogramowanie, świeża instalacja systemu, mam płytkę z programami które standardowo instaluje po wgraniu systemu, więc już w zaraz po postawieniu systemu OD był zainstalowany, ale nie pomyślałbym, że tak to może mulić, )  

 

Poza tym nic nie wiadomo jaką autor ma konfiguracje ( zasilacz etc..) , co tam z tym systemem ładuje, świeży system też potrafi mocno z HDD korzystać ( defendery , aktualizacje , indeksowania i inne pierdoły ) 

Edytowane przez Werturko
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Czaje tylko sprawdzam czy kolego Werturko umiesz czytać 11 tysięcy a nie 11 godzin to spora bo 1000 krotna różnica. I jak autor postu pisze system ma świeży. Co potwierdzą moją teorię. Może i dysk nie pracował długo, ale to niczego nie przesądza. Dysk mógł pracować te 11 tyś. godzin w niekorzystnych warunkach. Wysoka temperatura i niska temperatura, duża wilgotność powietrza, niestabilne zasilanie, częste awarię zasilania, wstrząsy mechaniczne. Błędy smart są pomocne w diagnozie usterek, niestety nie dają pełnego obrazu.

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Masz niewielkie błędy przy paramtrze C7 - Data = 6 . Zazwyczaj jest to wina kabelka SATA . Ilość błędów jest na tyle niewielka , że trudno podejrzewać to, jako przyczynę mulenia. Ale tak czy inaczej dobrze było by go albo wymienić , albo poprawić wpięcie  przy dysku i przy płycie. Ot wyjąć i wpiąć ponownie. Błędy nie powinny rosnąć w dalszej perspektywie użytkowania. 

 

Co do sprawdzania dysku ( skoro SMART jest dobry ) pozostaje, albo zainstalować jakiegoś Linuksa i obadać jak będzie się zachowywał , albo sprawdzić na innym zestawie. Poza tym możesz jeszcze użyć do skanowania programu MHDD. 

Edytowane przez Werturko
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeszcze jedna kwestia bo tu jej nie dostrzegłem możliwe, że w jakiś cudowny sposób(tweaker) Twój dysk zmienił nagle tryb komunikacji z płytą główna z trybu DMA na np. PIO. I  dlatego tak bardzo zamula. Sprawdź ustawieniach IDE w menadżerze urządzeń czy dla te Twojego dysku masz aktywne DMA. Jeśli płyta główna jest na chipsecie Intel może brakować sterownika. 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Raczej nie. Benchmark na poziomie kilkudziesięciu MB/s wyklucza tryb PIO .

 

 Ja się wypowiedziałem co do parametrów SMART HDD które są dobre. A jak SMART jest dobry to dysk można winić w ostatniej kolejności. Wpierw należy wszystko inne przetestować, sprawdzić. Typu - temperatury , ramy, napięcia , obadać płytę kondensatory, system etc etc. A na samym końcu jak wszystko inne gra winić dysk.

 

 Oczywiście to jeśłi chodzi o sprawdzanie w ramach własnego zestawu. Bo jak jest możliwość podpiąć HDD pod inny, to od razu powinno wszystko się wyjaśnić. 

Edytowane przez Werturko
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...