Skocz do zawartości

Fractal R3 Newton 600W Wybija bezpieczniki :/


Recommended Posts

Cóż. Siedzę na Fractalu R3 (obecnie na starym komputerze, bo nowy padł... (http://forum.benchmark.pl/topic/99083-nowo-złożony-komputer-nie-chce-się-uruchomić/), zasilacz bezszelestny. Wentylator włącza się co kilka minut na kilkanaście sekund i wyłącza. Nic nie piszczy, żadnych cewek nie słychać, ALE... Wybija bezpieczniki... Mam na głowie już całą pogniewaną rodzinę, bo ciągle tym Fractalem wybijam bezpieczniki w domu... (Podczas włączania go przełącznikiem). Mój BeQuiet 550W wybił je tylko raz, w przypadku gdy po wyłączeniu go tylnym przełącznikiem, za szybko z powrotem go włączyłem (gdy jeszcze się nie "rozładował" i na płycie świeciła kontrolka). Ogólnie w BQ można tym przyciskiem go włączać i wyłączać do woli (przydatne podczas montażu podzespołów, testowania, itd). Tu wybijanie bezpieczników to codzienność... To normalne? Szczerze mówiąc, mam tego powoli dość, reszta domowników też (jadąc mnie, że zniszczę im sprzęt i ich kompy) zwrócić już nie mogę, będę go musiał chyba sprzedać... (Ktoś chętny?) Mógłbym zostawiać komputer z włączonym przełącznikiem, ale mam podpiętą zewnętrzną kartę muzyczną, dwie klawiatury sterujące (muzyczne ;)), hub, zewnętrzny dysk twardy - to wszystko radośnie jest zasilane i pobiera prąd, więc wolę całkowicie odcinać dopływ prądu do zasilacza. Niestety w przypadku Fractala, nie jest to możliwe :/ (Uprzedzam od razu, że Fractal wywala bezpieczniki bez podłączenia tego dodatkowego osprzętu - nie zdążyłem nawet wszystkiego jeszcze podłączyć). Te wybijanie bezpieczników jest przypadkowe, 3 razy odpala normalnie, za czwartym wybije :/ Pytanie teraz, czy BQ z serii Dark Power miałby taką samą przypadłość... Instalacja elektryczna w mieszkaniu jest nowa, w budynku też była wymieniana (nie wiem jak do końca jest z uziemieniem), bezpieczniki nowe (3 lata mają), nie zerkałem ilu amperowe, ale na tyle mocne że są w stanie udźwignąć 4 komputery, 3 telewizory, kilka odtwarzaczy dvd, dwie konsole). Po za tym, stary zasilacz nigdy nie osiągał takiej mocy na starcie, by wyrzucać bezpieczniki. Powoli zaczynam woleć głośniejszy wentylator i piszczące cewki, niż co chwilę wyrzucać bezpieczniki "w powietrze"... ;(

Czy to normalne? Czy ktoś ma lub miał może podobny problem?

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

czemu nie możesz go zwrócić? otworzyłeś go czy jak?

pytanie czy to na pewno wina zasilacza, ja bym przeliczył pobór wszystkiego co jest włączone bo to bardziej wygląda na problemy przeciążeń sieci niż samego zasilacza skoro raz na ileś odpala (ewentualnie jakieś zwarcie w zasilaczu)

tak więc sprawdź co jest podłączone na gniazdkach w pokojach (łazienka i kuchnia powinny mieć osobny bezpiecznik, to samo lampy) być może przekracza to łącznie 16A bo takie bezpieczniki zazwyczaj są montowane w mieszkaniach

Link to post
Share on other sites

Nie mogę zwrócić, bo dzisiaj upływa dziesiąty dzień posiadania przeze mnie tego zasilacza. Mogę oddać na reklamację, ale straszą mnie opłatami w przypadku gdyby okazało się, że zasilacz jest sprawny (A czy jest sprawny? Nie mam pojęcia. Cała nowa platforma padła mi po złożeniu po 40 minutach pracy... Teraz testuję, nieco ryzykując, na starym komputerze...).

Bezpiecznik dotyczy gniazdek elektrycznych w pokojach (być może w łazience i ubikacji też ;)). Kuchenne gniazdka mają osobny bezpiecznik (a nawet osobne, osobno piekarnik, osobno kuchenka mikrofalowa, osobno lodówka, etc.).

Wywala bezpieczniki kiedy mu się podoba. Czasem działa niemal wszystko (telewizory, komputery) i nic się nie dzieje, czasem nikogo nie ma w mieszkaniu oprócz mnie, wszystko jest wyłączone i po przełączeniu wybija bezpiecznik. Co prawda sprawdziłem przed chwilą i bezpiecznik jest tylko 10A (16A mam tylko na kuchnię - a dokładnie na kuchenkę mikrofalową bo wywalała oraz na piekarnik bo mocny). Jednak... Po pierwsze, znajomy elektryk a również elektrycy którzy montowali te bezpieczniki oraz gniazdka i kable po przeprowadzce twierdzili, że 10A jest bezpieczniejsze dla elektroniki (aczkolwiek przyznaję się, nie mam o tym pojęcia). Po drugie dziwi mnie fakt wywalania bezpieczników, bo poprzedni zasilacz BeQuiet E5 550W przez lata ich nie wywalał, a przełącznikiem odłączałem dopływ prądu zawsze po skończeniu pracy/graniu... Nie wiem też, czy współdomownicy zgodzą się na wymianę bezpiecznika, zwłaszcza że do tej pory wszystkie zasilacze zamontowane w domowych komputerach odpalają bez wywalania korków... (1x Chieftec, 1x Modecom, 1x BeQuiet).

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

Według  mnie to coś nie tak jest z instalacją .

Dziwnie podzielone masz coś te obwody .

NA gniazdka powinno być 16A a  na oświetlenie 10A .

Masz tam może wyłącznik różnico prądowy lub jeszcze jakieś inne ?

Proponuję wezwać porządnego elektryka żeby sprawdził całą instalację .

Link to post
Share on other sites

Ja bym sprawdził przede wszystkim różne gniazdka w domu bo to wygląda jak problem z siecią elektryczną skoro i be quiet! wywalał. Poza tym masz to wszystko podpięte do listwy? Jest w niej uziemienie? Jest uziemienie we wszystkich gniazdkach w domu?

Link to post
Share on other sites

kml7000 Mam takie coś. Ot, całe bezpieczniki. Wywala bezpiecznik 3 od lewej. To bezpiecznik od gniazdek elektrycznych w pokojach. Ogólnie wygląda to tak licząc od lewej:
1. Światło górne
2. Kuchenka Mikrofalowa (oddzielne mocne gniazdko w kuchni)
3. Gniazdka elektryczne w pokojach (ten wywala Fractal)
4. Gniazdka łazienka i ubikacja

5. Gniazdka w kuchni (Lodówka, Okap)
6. Piekarnik i kuchenka gazowa (elektryczne zapalarki przy palnikach) dwa gniazdka
7. Gniazdka w pakamerze w tym pralka :P

http://www.acid19.linuxpl.com/neotech/PC/fael.jpg

 

Możliwe, że 10A to za mało - nie znam się na tym. Wiele osób mówiło (mających więcej pojęcia ode mnie) że 10A będzie bezpieczniejsze dla sprzętu elektronicznego właśnie, pomimo tego, że działa pod nim sporo sprzętu. Jeżeli ktoś z Was zna się na tym, niech coś poradzi, zastanowię się ew. wspólnie z resztą domowników nad wymianą tego bezpiecznika - chcę jednak, by nie okazało się, że coś później się popali i będzie na mnie ( bo ja i te moje komputery, oraz forumowe porady ;) ). Zwłaszcza, że wszystkie inne zasilacze z moim poprzednim, ani razu (mój raz ale to moja wina była) nie wywaliły bezpiecznika (fakt, że wszystkie są słabsze - 500W + mój 550W). Chociaż kiedyś miałem Chiefteca 300W jeszcze na starej instalacji w innym mieszkaniu, który też wywalał korki...

Mareczq - Odpisali mi ze sklepu, że przyjmą na reklamację, ale jeśli producent lub dystrybutor odeśle im z kwitkiem że sprawny i z żądaniem pieniędzy za ekspertyzę, to zażądają tych pieniędzy ode mnie, zanim wydadzą mi sprzęt... :/

t.luk BeQuiet wywalił mi raz i to moja wina była. Wyłączyłem i zbyt szybko włączyłem ponownie - składałem wtedy poprzedni komputer - ten z którego się teraz przesiadam z problemami na nowy... Była skumulowana energia w zasilaczu (kontrolka na płycie świeciła) a ja ponownie włączyłem - i bezpiecznik wywalił. Jeśli tylko poczekało się na "rozładowanie" i zgaszenie diody płyty głównej czy urządzeń peryferyjnych, można było swobodnie włączać go bez strachu o to, że wywalą korki. I tak przez 5 lat nawet na starszej instalacji elektrycznej bez uziemienia. Pamiętam, że bardzo dawno temu na starej instalacji miałem strzelającego Chiefteca... Cóż, po prostu może niektóre zasilacze tak mają. Jest mi trochę przykro, smutno... Nie wiem co robić, bo zasilacz bardzo mi się podoba - kultura pracy. Nic nie piszczy, nie skwierczy, jest bezgłośny, wentylator odpala co jakiś czas na chwilę. W porównaniu do mojego BQ to niebo a ziemia, ale co z tego, jak wysadzam wszystko w domu nim w powietrze jak chce tylko odpalić komputer... :/ Gdzieś na forum elektroda czytałem o szybkim/agresywnym ładowaniu PFC przez niektóre zasilacze... Może ten tak ma? Tam radzili człowiekowi wymianę bezpiecznika albo na 16A albo na zwłoczny typu C.

 

Nie wszędzie jest uziemienie. Ale testowałem na gniazdku i uziemionym i nieuziemionym. Listwa ma bolce, ale rzec jasna, do niczego się na nieuziemionym gniazdku i nieuziemionej instalacji elektrycznej nie nadają... Chociaż lata świetlne na takim gniazdku pracowałem. Nie próbowałem jeszcze tylko na uziemionym 16A, czyli w kuchni. Tylko czy to oby bezpieczne? Nie chcę sobie ubić płyty głównej (z którą i tak mam już problemy i pojawiły się właśnie po takim strzale na Fractalu :/). Dzisiaj Fractal strzelił mi 2x na starszym komputerze (nowy wyjąłem z obudowy i złożyłem znowu poprzedni zostawiając Fractala dla testów), na razie działa, więc mam nadzieję, że płyta lub procesor z nowego zestawu to nie jego sprawka.

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

dziwne to jest... nawet bardzo, ja by zaczął od sprawdzania sprzętu na innym gniazdu, właśnie np od lodówki lub innej uziemionej rzeczy

sam w domu na kontaktach w pokojach mam C20 aby nie było problemu (na twoim włączysz żelazko i już jesteś bliski wywalenia)

ewentualnie jak masz taką możliwość to sprawdziłbym go też w innym mieszkaniu

 

być może w zasilaczu uszkodzeniu uległ pozystor i bierze zbyt duży prąd na starcie

ewentualnie, bo szukamy problemu zasilacz/bezpiecznik, a może zwyczajnie jest przebicie na kablach w ścianie przy większym prądzie gdy elektrolity w zasilaczu się ładują, jeżeli podepniesz w kontakt od lodówki i nadal wywali tą 16tkę to wtedy ewidentna wina zasilacza, szkoda że nie masz na żadnym zwłocznego bezpiecznika

Link to post
Share on other sites

Nie mogę zwrócić, bo dzisiaj upływa dziesiąty dzień posiadania przeze mnie tego zasilacza.

 

10 dni to masz na zgłoszenie zwrotu, następne 7 albo 10 na dostarczenie do sklepu. A sklep ma chyba 7 dni na oddanie kasy.

Czyli jak dziś jeszcze wyślesz maila do sklepu o zamiarze zwrotu to możesz odesłać go w poniedziałek.

Link to post
Share on other sites
Mareczq - Odpisali mi ze sklepu, że przyjmą na reklamację, ale jeśli producent lub dystrybutor odeśle im z kwitkiem że sprawny i z żądaniem pieniędzy za ekspertyzę, to zażądają tych pieniędzy ode mnie, zanim wydadzą mi sprzęt... :/

 

Fractal tego nie zrobi, więc się nie przejmuj.

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...

Dzięki wszystkim za pomoc. Zasilacz wymieniłem w sklepie w którym składałem cały zestaw. Teraz jestem szczęśliwym (przynajmniej na razie, chociaż mam nadzieję, że tak pozostanie) posiadaczem zasilacza BeQuiet Dark Power P10 650W opartym o FSP Aurum. Działa bezszelestnie - co najlepsze, niezależnie od obciążenia http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/bigsmile.gif. Oczywiście nie ma mowy o wybijaniu bezpieczników (można odpalać całą listwę i jest ok, aczkolwiek ja zawsze wyłączam przełącznikiem na obudowie zasilacza). Polecam i żałuję, że od razu nie przesiadłem się ze swojego poprzedniego BeQuieta na tego http://forum.pclab.pl/public/style_emoticons/default/smilies/smile.gif

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dla Fractala (600W) za słabe. Dla BeQuiet (650W) widać idealne :) Ale Fractal R3 tak ma, z tego co czytałem. Ja go wymieniłem jednak (bo tak wymieniłbym bezpiecznik pewnie) z powodu źle działającego półpasywnego systemu chłodzenia, odpalającego się na pełną prędkość co ok. 2 minuty, niezależnie od obciążenia i przy otwartej obudowie.
FILM:

Edytowane przez BioComp
Link to post
Share on other sites

Moze trafila Ci sie wadliwa sztuka z tymi bezpiecznikami.- i wentylem bez obciazenia.

 

EDIT.

Wlasnie testuje ten zasilacz i u mnie na test benchu, pod obciazeniem wlacza sie co okolo 3 minuty, niestety rowniez dosc wysokie obroty wentyla.

Edytowane przez Blackwhite
Link to post
Share on other sites

Nie da sie ukryc, bo lipa jest.

Bez obciazenia  wentyl sie nie wlacza w ogole - to jest duzy plus, zwlaszcza jak siedzisz na necie, czy grzebiesz w office.

Natomiast pod obciazeniem wentyl sie zalcza , jak pisalem , co 3 minuty i jest niestety glosny.

Seasonic ma ta opcje zdecydowanie lepiej rozwiazana.

Edytowane przez Blackwhite
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zapraszam serdecznie.

 

 

High end na pewno jest chocby ze wzgledu na bebechy, certyfikat Paltinum  i jakosc wykonania, pomijajac oplot na 24 pin :P  tutaj tez fail jak nic.

 

Natomiast jak ktos ma wyciszonego kompa z pewnoscia nie bylby zadowolony z dzwieku wydawanego  przez wentylator ;)

Edytowane przez Blackwhite
Link to post
Share on other sites

Więc pewnie u mnie było coś nie tak. Bo u mnie włączał się bez obciążenia, na nowo postawionym systemie, nowo złożonym komputerze (więc raczej nic w tle go nie mogło obciążać). Wybrałem, bo kilka osób go polecało, że idealny dla "cichofoba" ;), że bez obciążenia pasywny, że pod obciążeniem nadal regulujący obroty (że odpala wentylator na kilkanaście % mocy). Dodam, że zasilacz tak pracował bez obciążenia, przy otwartej obudowie, obudowa zasilacza również była chłodna. Aczkolwiek, żeby być dokładnym, po uruchomieniu PC w trybie pasywnym pozostawał ok. 30 minut, po mniej więcej takim czasie dostawał "szaleju", nawet oczywiście jeśli przez te 30 minut komputer był odpalony po ekranie post, z prośbą o włożenie napędu/dysku w celu odczytania danych/systemu, więc jak domniemam, nieobciążony (bo trochę testów mu narobiłem, bijąc się z myślami czy oddawać czy zostawiać).

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...