Skocz do zawartości

Recommended Posts

jako, że dopiero zaczynam przygodę z SSD wolę zapytać co polecilibyście w mym przypadku :)

 

Chciałbym wstawić SSD na partycję systemową do laptopa. Miałaby działać wraz z drugim obecnym już dyskiem, który zostawiłbym na pozostałe dane. Nie chcę pchać się w koszty, wystarczy mi 60GB - 80GB pod W7 to w sam raz. Głównie zależy mi na szybkiej reakcji programów, których używam masę. Ponad 20 ikonek w trayu to norma, nie wspominając o kilku przeglądarkach oraz innych programach na pasku, stąd chciałbym zainwestować w SSD. Jako, że posiadam tylko kontroler SATA II na płycie głównej, więc także nie ma co się pchać w większe szybkości niż 350MB/s, ale też minimum 200MB/s (SSD nie może być wąskim gardłem przy zapisie nieskompresowanego materiału video podczas nagrywania np. pulpitu czy gier). Komputer jest moim zdaniem mocno eksploatowany. Średni dzienny przepływ danych przez mój obecny dysk twardy to 21 GB odczytu i 21 GB zapisu. Nie planuję wykorzystywać tego SSD w przyszłości z szybszym kontrolerem. Pobór prądu jest kwestią mało ważną, ale jeśli istnieją alternatywy to oczywiście lepiej jak najniższy, ale nie kosztem procesu technologicznego. 32nm, nie mniej, chciałbym, by ten dysk mi trochę popracował... ;)

Prawie zapomniałbym :DPróg cenowy to 250 zł, wolałbym nawet do 200 zł, ale jestem w stanie odrobinę nagiąć ten próg.

I dodatkowe pytanie - czy jeśli mam programy (dziesiątki programów) poinstalowane na partycji niesystemowej, to czy warto je przenosić będzie na SSD?

 

Specyfikacja sprzętu:

Laptop Compal JHL90
CPU: Intel Core2 Duo Mobile P8400 2.26 GHz
karta graficzna: nVidia GeForce 9 9600 GT 512MB
dyski twarde: WD Scorpio Black 160 GB
płyta główna: chipset Intel laptop PM45
pamięć RAM: DDR-2 800 4 GB
Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites

sprzęt nie jest najwyższej klasy, więc nie jakieś mega wymagające aplikacje. Programy z usługami chmurowymi, przeglądarki internetowe, kilka programów do diagnostyki komputera i monitoringu jego zachowań, aplikacje typowo biurowe i trochę softu do obróbki materiału audio, video, fotografii. Cała gama, nie ma co o tego wymieniać.

W zasadzie chodzi mi o to, że ze startem systemu włączam kilkanaście aplikacji i okropnie to wydłuża oczekiwania na rozpoczęcie pracy z komputerem. Czy jak przeniosę system na drugi dysk, a soft zostawię na talerzówce, to czy coś to zmieni? Bo później to te programy raczej mało korzystają z HDD. Na SSD poprzenosiłbym poza systemem chyba jedynie programy do obróbki grafiki i przeglądarki.

Z resztą, może zacznijmy od dysku :) A reszta wyjdzie w praniu, co przenosić na SSD, a co zostawić.

Link to post
Share on other sites

Realny max dla sata2 to 275-280MB/s. Mam akurat 1 ssd 120GB SATA2 ze starego laptopa. SSD jest po wymianie gwarancyjnej i nigdy nie uzywany. Nie wiem jeszcze, czy na pewno chcę go sprzedawać, ale myślałem własnie nad 250zł. Ewentualnie mam jeszcze 2x4GB DDR2-800 też na gwarancji, procka c2d X9000 i dużo innych części do lapków tej generacji.

Link to post
Share on other sites

Taka mała uwaga Compal JHL90 ma tylko 1dno miejsce na dysk. Więc współistnienie SSD I HDD było by utrudnione (HDD w obudowie zewnętrznej podłączone na USB2.0). Brak złącza mini-PCIe/mSATA powoduje że odpada możliwość instalacji dysku tego typu.

Co do dysków to polecam Cruciala M4 bądź Microna 2,5 RealSSD C400.

Link to post
Share on other sites

już reklamować się zaczynają :D Poczekam jeszcze na więcej opinii. Jak zawsze lubię używki, tak tym razem jednak postawię na gwarancję i pewność. Crucial M4 często widzę się przewija, ale czy jest 60GB? Co do miejsca na dysk w lapku, to mam zamiar przerobić napęd DVD na zewnętrzny pod USB, a w jego miejsce wstawić dysk.

Link to post
Share on other sites

Crucial M4 64GB polecam jako użytkownik tego dysku. Tak jak kolega wyżej mówi - używki to zły pomysł. Z tym, że teraz jego cena kształtuje się w okolicach 300zł, a w Twoim przypadku (sata2), to chyba byłoby już lepiej za około 320-330 kupić kingstona v300 120GB - tak wiem, że nie chcesz dokładać.

Reasumując, nie dołożysz do Cruciala, więc zastanów się nad Kingstonem.

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

 

KIciulek czy wybrałeś już dysk? Mam takiego samego Compala (tylko dysk inny- WD Scorpio Black 750 GB) i będę robił modernizację po padniętym napędzie DVD. Wybiorę chyba GoodRam 60GB 2,5" SATA SSD MLC THUNDER za 259 zeta a obecny dysk wsadzę w uniwersalną kieszeń 12.7mm (ok. 60zł) a zamiast wbudowanego napędu dam na usb 2.0 Asus SDRW-08D2S-U czarny slim za 118 zł.

 

Link to post
Share on other sites

Chwilowo, muszę odłożyć w czasie kupno dysku, bo wypadły mi pilniejsze wydatki. Daj znać jak poszło. Ja zamiast jakiejś dedykowanej obudowy zamierzam podpinać w razie potrzeby nagrywarkę pod przejściówkę SATA od zewnętrznego dysku. Tyle co się korzysta z nagrywarki, to nie ma sensu wydawać ponad stówę.

Edytowane przez KIciulek
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...