Skocz do zawartości

Temperatury bez OC I5 4670k, czy można wywnioskować po nich potencjał procesora?


Recommended Posts

Witam, pozwólcie że zadam nietypowe pytanie, właśnie zakupiłem I5 4670k i testowałem go pół godziny OCCT na standardowych zegarach i zastanawiam się czy temperatura jest OK. Mianowicie na najcieplejszym rdzeniu przy teście bez AVX miałem 53 stopni natomiast z AVX najcieplejszy rdzeń miał 65 stopni... Jutro będę zabierał się za OC niego i chciałbym się dowiedzieć jakiś temperatur nie przekroczyć. Myślę że jak przy teście z AVX będę miał okolice 85 stopni to będzie wszystko w porządku? Dodam że obudowa dobrze wentylowana z 5 wentylatorami a chłodzenie to Thermalright Silver Arrow SB-E Extreme ustawione w UEFI na tryb silent, będę go jeszcze edytował gdyż wentylator CPU nie przekracza prędkości 700 obrotów... co wydaję Mi troszku mało... a na trybie normal był aż nadto słyszalny...  Reasumując nasuwa Mi to pytanie czy po temperaturach bez OC można wnioskować potencjał procesora? Oby te 4.5 GHZ wyciągnąć...


 

Link to post
Share on other sites

 

 

Reasumując nasuwa Mi to pytanie czy po temperaturach bez OC można wnioskować potencjał procesora?
Można w jakimś tam stopniu się sugerować, ale miej na uwadze że masz naprawdę konkretny cooler CPU, a procek jak dla mnie ma już nieciekawe temperatury, z tym że to Haswell, a z nimi wiadomo jak jest. Dodam że na 3930K bez OC mam poniżej 63stopni w stresie, a to jest 6 jajek w 32nm, a nie 4 w 22nm.

Co do 4,5GHz to będzie ciężko, chyba że trafisz na naprawdę dobrą sztukę, czego Tobie oczywiście życzę  ;)

Co do max temperatury - podczas wypiekania w OCCT max. 95stopni (podczas normalnej pracy nie dojdziesz do tej temperatury, także spokojnie, sam procek do 100 stopni chodzi stabilnie, powyżej tego pułapu masz już zabezpieczenia w formie zbicia taktów na rdzeniach - także spalić to go nie spalisz, najwyżej zwolni co nie co  ;)

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites
Gość DRAGOPL

Hey

Rozumiem że testowałeś procka na STOCKOWYCH ustawieniach i w teście OCCT osiągnoł na najcieplejszym rdzeniu 65 st C

 

to powiem Ci że mając tak dobre chłodzenie jak Ty trafił Ci się KIEPSKI procek noo chyba że płyta wali wysokie napięcie na stocku i dlatego tak się grzeje

 

Ja osobiście mam I7 4770K i Fractala Core 3000 z 3 wentylami tryb silent  i Noctę NH-D14 i mi na stokowych zegarach czyli w Trybie Turbo 3900MHz daje Asus Maximus VI Hero napięci 1,024Vcore i temperaturkę mam 54 st max

 

Jak ustawiłem na 4400MHz napięcie max płyta z auto dała 1,124 i wtedy temperaturka skoczyła do 65 st

 

Więc Twoja sztuka przeciętna i nie wiem czy 4,5GHZ da radę stabilnie osiągnąc

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Hey

Rozumiem że testowałeś procka na STOCKOWYCH ustawieniach i w teście OCCT osiągnoł na najcieplejszym rdzeniu 65 st C

 

to powiem Ci że mając tak dobre chłodzenie jak Ty trafił Ci się KIEPSKI procek noo chyba że płyta wali wysokie napięcie na stocku i dlatego tak się grzeje

 

Ja osobiście mam I7 4770K i Fractala Core 3000 z 3 wentylami tryb silent  i Noctę NH-D14 i mi na stokowych zegarach czyli w Trybie Turbo 3900MHz daje Asus Maximus VI Hero napięci 1,024Vcore i temperaturkę mam 54 st max

 

Jak ustawiłem na 4400MHz napięcie max płyta z auto dała 1,124 i wtedy temperaturka skoczyła do 65 st

 

Więc Twoja sztuka przeciętna i nie wiem czy 4,5GHZ da radę stabilnie osiągnąc

Bez zmiany niczego w OCCT miałem 53 stopnie ;) Po zaznaczeniu ptaszka nad AVX Capable Linpack osiąga 65 stopni :(

 
Płyta widzę że pod obciążeniem daje napięcie 1.189v (dane z HW Monitor oraz z CPU-Z) czyli dość duże napięcie jeśli dobrze rozumiem?
Link to post
Share on other sites
Gość DRAGOPL

Nie wiem czy czytasz wątek od początku Kolega pisze że ma takie napięcie na Stockowych zegarach bez podkręcania bawienia się w BIOS na auto ustawieniach

 

Więc albo płyta wali napieciami jak głupia albo słaby proc i nie wyrabia na nizszych napięciach

Link to post
Share on other sites

1,189V to jest bardzo dużo, możliwe ze płyta dobra napięcie na zapas albo trafiłeś na padakę. Jaki masz batch i vid ???

Właśnie podałem wartość VID bo myślę że to jest napięcie podawane procesorowi więc tak. VID mam 1,189V przy maksymalnym obciążeniu, wartości batch nie mogę znaleźć dołączam screna z HWMonitor tak będzie najlepiej.  Scren zrobiony po godzinym obciążeniu w OCCT wraz z zaznaczonym parametrem AVX. 

 

 

Ok Panowie  właśnie zauważyłem że podałem wam złe dane :/ Mój błąd V-core jaki max zarejestrowałem to 0,888V.

 

http://i39.tinypic.com/fvaet0.jpg

Edytowane przez kameh1
Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy czytasz wątek od początku Kolega pisze że ma takie napięcie na Stockowych zegarach bez podkręcania bawienia się w BIOS na auto ustawieniach

 

Więc albo płyta wali napieciami jak głupia albo słaby proc i nie wyrabia na nizszych napięciach

Kolego, masz rację lecz nie do końca mnie zrozumiałeś lub i Ja nie jasno napisałem :)

 

Chodzi o to, że puki nie ustawisz na sztywno napięcia (nie zależnie czy to OC czy fabryczne zgary) to płyta główna może zadawać błędne napięcia. Może, co nie oznacz, że tak jest zawsze. U mnie na przykład muszę ustawić na sztywno timingi pamięci bo inaczej płyta ustawia tak, że wywala niebieski ekran ;)

 

Mógł byś wyjaśnić Twoje ostatnie zdanie. Jakoś nie kojarzę jakiegokolwiek mechanizmu/instrukcji/funkcjonalności aby "coś" podnosiło napięcie przy fabrycznych zegarach bo "proc nie wyrabia". Proszę.

Link to post
Share on other sites

Przepłaciłeś za chłodzenie jakieś 100 zł, ja na i5 3570K ,który też ma problemy z temperaturami na 4.5 GHz z napięciem z CPU-Z ponad 1.440 V stabilne mam max temp. z AVX 75*C na Thermalright HR-02 Macho ,a jak dobrze wyczytałem (jestem zmęczony) to na stockowych masz 65*C z AVX :)

 

Ew. strać gwarancję, otwórz proca i zmień pastę pod IHS :D

Link to post
Share on other sites

@UP

Jak chcesz na szybko sprawdzić możlowości o/c swojego cepa to:

ustaw na sztywno napięcie 1,2V lub 1,25V

ustaw mnożnik ringbusa na najniższy (34)

resztę możesz zostawić na auto

i wystarczy ze będziesz podbijał mnożnik cpu o jeden sprawdzając stabilność.

 

Jeśli chcesz się bardziej wgryźć w temat o/c hsw to polecam

http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_jak_podkrecic_procesor_intel_haswell_pod_lga_1150

Link to post
Share on other sites

Batch oznacza serie procesora zaczyna się na L i jest nadrukowana na ihs, jak i na pudełku. Vid natomiast sprawdzasz w biosie przy defalutowych ustawieniach cpu.

 

 

W tym przypadku vid proesora wynosi 1,032V

Więc tak :) Batch: L313B994 Natomiast Vid z Biosu to 1.078.  Próbowałem tak po pracy teraz pobawić się w zmianę napięcia i mnożnika i aby Winda wstała na mnożniku 45 musiałem dać aż 1,31V Vcore! i tak nie było stabilności ale wstał bo przy Vcore 1.30 wgl. nie chciał :/ No nic wolne w środę i będę próbował kręcić go stopniowo oraz poczytam wszelakie poradniki gdyż zapewne nie tylko Vcore trzeba zmienić :) Ale już widzę że mogę mieć ciężko z wymarzonym 4.5 :/ Ale nie tylko GHZ się liczą :D

 

 

//e

Nie cytuj zdjęć.

Edytowane przez dodo24x
Link to post
Share on other sites
Gość DRAGOPL

Kolego, masz rację lecz nie do końca mnie zrozumiałeś lub i Ja nie jasno napisałem :)

 

Chodzi o to, że puki nie ustawisz na sztywno napięcia (nie zależnie czy to OC czy fabryczne zgary) to płyta główna może zadawać błędne napięcia. Może, co nie oznacz, że tak jest zawsze. U mnie na przykład muszę ustawić na sztywno timingi pamięci bo inaczej płyta ustawia tak, że wywala niebieski ekran ;)

 

Mógł byś wyjaśnić Twoje ostatnie zdanie. Jakoś nie kojarzę jakiegokolwiek mechanizmu/instrukcji/funkcjonalności aby "coś" podnosiło napięcie przy fabrycznych zegarach bo "proc nie wyrabia". Proszę.

 

 

Miałem na mysli to że proc procowi nie równy i jeden będzie działał stabilnie na VCore 1.02V przy 4GHz a inny będzie potrzebował 1,2 V

Link to post
Share on other sites

Więc tak :) Batch: L313B994 Natomiast Vid z Biosu to 1.078.  Próbowałem tak po pracy teraz pobawić się w zmianę napięcia i mnożnika i aby Winda wstała na mnożniku 45 musiałem dać aż 1,31V Vcore! i tak nie było stabilności ale wstał bo przy Vcore 1.30 wgl. nie chciał :/ No nic wolne w środę i będę próbował kręcić go stopniowo oraz poczytam wszelakie poradniki gdyż zapewne nie tylko Vcore trzeba zmienić :) Ale już widzę że mogę mieć ciężko z wymarzonym 4.5 :/ Ale nie tylko GHZ się liczą :D

Najlepsza sztuka to nie jest, moj robi 4.5 przy 1.26, L312B499  :menda:

Link to post
Share on other sites

Doszedłem do wniosku że w zasadzie wykorzystuję PC tylko i wyłącznie do gier więc jako że lubię równe cyfry postanowiłem podkręcić Moje CPU do 4 GHZ. Zrobiłem to w ten sposób że zminiłem mnożnik dla wszystkich rdzeni na 40 oraz podniosłem napięcie procera w Biosie do 1,120V nic poza tym nie zmieniałem. Napięcie musiałem takie dać ponieważ przy napięciu 1.110V nawet Windows nie wstawał :/ Teraz Moje pytanie czy bezpiecznie jest podnieść tylko V-Core czy muszę jeszcze jakieś inne napięcia poustawiać na "sztywno" dla bezpieczeństwa? Dodam tylko że nie raz mój PC chodzi 24/h na dobę :) Ponierzej dodaję zrzut ekranu wykonany w czasie 30 minuty testu OCCT wraz z odpalonym HW Monitor oraz CPU-Z. Proszę o info czy na takich ustawieniach mogę go pozostawić... 

 

http://i44.tinypic.com/2nv3wua.jpg

Link to post
Share on other sites
Gość DRAGOPL
Adam0s  nikt nie jest Wróżką /Wrózbitą  na ile dasz radę na tyle będzie ale nie liczył bym na kokosy i na 5GHz

Może trafiła Cis się superrr sztuka i 4,5 GHz pójdzie stabilnie a może nie NIKT nie wie Trzeba osobiscie sprawdzić

 

 

Osobiscie nie polecam NOCTY NH-D14 noo chyba że stać cię na to by wydać 300 zł a w sumie taki sam efekt dostaniesz na tańszym o połowę SilentiumPC Fortis HE1225  (cena około 130 zł) 

 

Sam mam Noctue NH-D 14 ale tylko dlatego że naprawdę Cenię sobie ciszę i komp działa 24/7

Nocta ma 2 wentyle które nie mają PWM tylko są odpowiednie przejściówki zwalniające pracę wentyli ( U mnie na U.L.N.A działa w sumie kręci się 900 RPM Niesłyszalne prawie )  Tylko dlatego mam taki cooler  w innym przypadku nie opłacalny

Link to post
Share on other sites

 

 

Nocta ma 2 wentyle które nie mają PWM
Jesteś pewien?  ;)  Sprawdź SE2011.

 

 

Osobiscie nie polecam NOCTY NH-D14 noo chyba że stać cię na to by wydać 300 zł a w sumie taki sam efekt dostaniesz na tańszym o połowę SilentiumPC Fortis HE1225
Tutaj to już przesadziłeś - Fortisowi brakuje dosyć sporo do Noctuy, a pisanie że że osiągnie taki sam efekt to już wprowadzanie w błąd  :!:
Link to post
Share on other sites
Gość DRAGOPL

Jestem Pewien Mam oba chłodzenia najpierw testowałem na SilentiumPC Fortis HE1225 ustawionym na 4,4 GHz I7 4770K i temperatury w stresie OCCT  nie przekraczały 72st ale wentylator wył jak cholira , po przesiadce na Nocte NH-D14 (bez SE2011bo to nie mój socket)  ten sam test 4,4 GHz przy zastosowaniu UNLA  prawie identyczna temperatura max 74 st więc Tak jak piszę jesli ceni się ciszę To Noctua jeśli Cisza nie jest podstawą i nie przeszkadza szum wentyli to chyba 200 zł w kieszeni lepiej mieć :P

 

Adam0s  jeszcze mam pytanie jaka dysponujesz obudową bo my możemy se wywody robić co lepsze co kto ma a może nie zmiesci się w Twojej obudowie Noctua NH-D14

 

W sumie Testowałem tez Thermalright HR-02 Macho Black White który ma wentylator Thermalright TY147 14 cm

i powiem ten też był Niezły ale cena oscyluje w granicach 200 zł

 

U brata w kompie mam zamontowanego Thermalright HR-02 Macho 120 Bo ma małą obudowę i proc podkręcony do 4,3GHz i temperatury nie przekraczają 60 st więc też nieźle a cena 160 zł 

Edytowane przez DRAGOPL
Link to post
Share on other sites

Na fortisie 72stopnie, na Nocti 74stopnie - naprawdę wiarygodny test  :D Na chłodzeniu za 120zł masz lepsze temperatury niż na chłodzeniu za 350zł ?? Do tego porównujesz budżetowca do "króla". Nie no tester musisz być 1 klasa - weź w ogóle się nie wyhulaj z takimi teoriami, bo ludzi w błąd wprowadzasz. Jeszcze ktoś łyknie to co piszesz i kupi "wydajniejszego" Fortisa. Masz multum testów na necie - poprzeglądaj i przeanalizuj jak to się ma do tego co wypisujesz.

Masz 1 odnośnik - swój CPU, który z tego co wspominałeś chodzi na niskim napięciu, więc nie jest zbyt ciepłym egzemplarzem, także takie testy można o kant ... rozbić  ;)

Następnie - "jesteś pewien" było do braku PWM w Nocti,, który jest dostępny w wersji SE2011  ;)

I przestań już z tym porównaniem Noctuy do Fortisa - to nie ta półka jest. Fortisowi daleko do Macho B&W,a  co dopiero do Noctuy.

 

Real test : 3930K@4,6GHz / vcore 1,40 + pasta Noctua NT-H1

Fortis : powyżej 90 stopni, czyli ponad max.temp. dla procka (nie przeszedł testu w ogóle)

Noctua D14 : max.84-85 stopni

O kulturze pracy nie wspominam nawet  ;)

Link to post
Share on other sites
Gość DRAGOPL

stelek Albo jeszcze Śpisz albo nie wiem co TY czytasz

Przecież piszę że SilentiumPC Fortis HE1225  działał na max obrotach wentylatora to jest 1480 RPM 

plus 3 Wentyle w obudowie na max czyli 1300 RPM

Temp 72 st

A noctua oba wentyle działały na przejściówkach ULNA czyli 900 RPM plus 3 wentyle w obudowie TRYB silent 400RPM 

 Tem 74 st

Stąd różnica w temperatuże ale i w głośności działania

Oba działały na tej samej paście na tym samym procku i płycie w tych samych warunkach pogodowych

 

http://www.noctua.at/main.php?show=productview&products_id=34&lng=en&set=1

  • 1x NF-P14 premium fan
  • 1x NF-P12 premium fan
  • 2x Ultra-Low-Noise Adaptor (U.L.N.A.)
  • Rotational Speed (+/- 10%)   1200 / 1300 RPM
  • Rotational Speed with U.L.N.A. (+/- 10%)   900 / 900 RPM

Jestem pewny bo mam !!!!

 

Edytowane przez DRAGOPL
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...