Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam

Mam na pokładzie nowy dysk Seagate Barracuda ST2000DM001 i czytając trochu o nim wyczytałem że lepiej wyłączyć mu tak zwane " parkowanie głowic " a chociaż zniwelować to .

 

Mam wgrany HDDScan for Windows 3.3 i znalazłem tam zakładke IDE Features i w niej Advanced Power Management .

W tej chwili mam na ON ( Current 254 ) .

 

Sprawdzałem też jak mam ustawione dwa pozostałe dyski ( Samsung F1 ) i tam APM mam na OFF .

 

Teraz pytanie .

 

Co dokładnie daje Advanced Power Management ?

Czy to faktycznie to tak zwane " parkowanie głowic " gdy dysk jest w spoczynku ?

 

I czy lepiej to wyłączyć ??

 

Jakie są plusy i minusy APM na ON i OFF ??

Link to post
Share on other sites

Witam,

wyłączając APM wyłączysz parkowanie głowic. Samo parkowanie głowic ma na celu oszczędzanie energii ale przy agresywnym ustawieniu, kosztem podwyższonej eksploatacji podzespołów dysku (częste rozkręcanie talerzy i pozycjonowanie głowicy) i nieco niższej wydajności praktycznej (oczekiwanie na rozkręcenie i pozycjonowanie głowicy). Jeśli zależy Tobie na najwyższej wydajności, warto wyłączyć.

Link to post
Share on other sites

Główną wadą wyłączenia parkowania głowic będzie podwyższona głośność dysku i ewentualnie więcej wibracji w zależności od obudowy komputerowej i mocowania do niej dysku. Wydawać by się mogło, że po wyłączeniu parkowania dysk będzie zużywał się szybciej po talerze i głowice pracują cały czas ale w praktyce jest odwrotnie. W codziennej pracy (internet,pakiet biurowy,gry,filmy) kiedy dysk ma dużo odczytów i zapisów parkowanie głowic nie tylko spowalnia pracę ale będzie też bardziej zużywało podzespoły dysku. Wiąże się to z tym, że w momencie gdy dane muszą być zapisane/odczytane a głowice są zaparkowane dysk potrzebuje je zpozycjonować i rozkręcić talerze. Jeśli taka sytuacja występuje np. 200-300 razy na godzinę to dysk naprawdę się napracuje nie tylko mechanicznie ale też elektrycznie bo każda zmiana stanu potrzebuje zwiększenia energii a to niesie za sobą szybsze zużycie podzespołów elektronicznych. Parkowanie głowic ma sens w np. komputerach włączonych 24/7, które wykonują niewiele zapisów/odczytów danych z dysków twardych lub w przypadku gdy dla użytkownika priorytetem jest cisza.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...