Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam!

 

Przeszukałem pół googli, ale wciąż nie mam pewności co do kilku spraw z baterią (litowo-jonową, Lenovo IdeaPad Z500). Czy może zaszkodzić jej:

1. Ładowanie w stanie początkowym powyżej 20%?

2. Ładowanie do pełna (100%)?

 

Dodatkowo chcę "zastacjonować" laptopa, czyli mieć stale podłączoną ładowarkę. W tym celu wyjąć akumulator czy nie?

 

Ponieważ na innych stronach napotykałem spore rozbieżności w zdaniach, chciałbym, aby każdy jakoś to uzasadniał.  ;)

 

Pozdrawiam!

Link to post
Share on other sites

Wiem że u mnie w Biosie (Dell N5110), da się wyłączyć ładowanie baterii nawet jak jest włożona i podłączony zasilacz,

więc może i u ciebie istnieje taka możliwość.

Mam go ponad 2 lata i prawie stale jest podpięty do ładowarki, szczerze mówiąc przestałem się przejmować tymi zaleceniami bo można zwariować od ciągłego pilnowania stanu baterii.

Jak chcesz mogę sprawdzić jakimś programem aktualny stan akumulatora.

Link to post
Share on other sites

Zacznijmy od tego, że z500 ma wbudowany na stałe akumulator, zatem jak chesz go wyjąć? Bez sensu.

 

Nie wiedziałem.

 

 

Wiem że u mnie w Biosie (Dell N5110), da się wyłączyć ładowanie baterii nawet jak jest włożona i podłączony zasilacz,

więc może i u ciebie istnieje taka możliwość.

 

W programie od Lenovo ani w systemowym nie ma takiej opcji. W Biosie nieco boję się grzebać, ale jakby ktoś umiał pokierować...

 

 

Jak chcesz mogę sprawdzić jakimś programem aktualny stan akumulatora.

 

Nie trzeba.  :)

 

 

Ktoś jeszcze ma coś do powiedzenia?

Link to post
Share on other sites

Generalnie jest tak jak pisze Synergia czyli nawet gdybyś wyciągnął baterie to z czasem zacznie ona tracić pojemność nawet leżąc na półce w szafie.. Trochę szkoda by jej było bo przecież zapłaciłeś za nią przy zakupie laptopa. Nowym bateriom litowym ładowanie w różnych poziomach nie szkodzi tak bardzo jak wcześniejszym modelom więc stopniem naładowania nie musisz się za bardzo przejmować. Bardziej szkodzi im częste doładowywanie lub kompletne rozładowanie. Sam laptop nie będzie ładował baterii rozładowanej kilka procent (np. 3%) aby wydłużyć jej żywotność a Ty możesz ustawić poziom krytyczny na np. 20% aby uniknąć przypadkowego, całkowitego rozładowania.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...