Skocz do zawartości

Pamięć RAM - FAQ i poradnik


Recommended Posts

  • 6 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...

 

 

w przypadku 2x2 +1x4 nie będzie triple-channel, pamięć nie będzie w ogóle działała wielokanałowo, a triple-channel obsługuje tylko LGA1366

Oczywiście triple nie zadziała ale Dual jak najbardziej ;) proponuję przetestować sobie różne kombinacje i zobaczysz że wyłączenie Dual-Channela to nie aż tak prosta sprawa (pomija fizyczne wyłączenie w BIOSie).

 

Musimy tylko pamiętać by dało się pojemności podzielić na pół (równe moduły), nie wiem jak wyjaśnić to ale dam przykład:

 

2x2 + 1x4 = Dual Channel bo 2x2=4 + 4 czyli jakby mamy 2x 4GB

2x2 + 1x8 = Nie zadziała bo 2x2 = 4, 4 i 8  się rózni więc nie poleci

2x2 + 1x8 +1x4 = Dual znowu zadziała bo 2x2+4 =8, czyli mamy dwa moduły po 8GB i channel musi działać :)

Link to post
Share on other sites

GA-M720-US3 też uparcie w instrukcji ma 2 lub 4 moduły, mimo to łykała bez problemu 2x1GB +2GB w dualu, ba dual działał dalej po dołożeniu 512MB ram, (teoria, nie testowałem tego programami do wydajności) ale wtedy ta 512MB działała już w singlu.

 

Można to chyba porównać do RAID 0 soft w Linuksie, gdzie można dać dwa dyski o różnych pojemnościach i nadmiarowe miejsce na większym po prostu działa jako single disk :)

Edytowane przez bullseye
Link to post
Share on other sites
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...
  • 3 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

 

 

2x2 + 1x4 = Dual Channel bo 2x2=4 + 4 czyli jakby mamy 2x 4GB


Mam aktualnie 2x2GB 1333 CL9 @ 1600MHz od goodram.
Chce dokupić kolejne 4GB ramu, ale prawdopodobnie będzie to jeden moduł. Czy dual channel na pewno będzie działać?
Bardziej logiczne wydaje mi się że potrzebne jest aby taka sama ilość była rozmieszczona w slotach tego samego koloru niż slotach różnego koloru.
Te dwie kości aktualnie mam w dwóch niebieskich slotach, kolejną kość wpiął bym do pierwszego białego od strony procesora.
Procesor to A8-3870k, Llano. Płyta: Gigabyte a75m-ud2h.
Link to post
Share on other sites

u ciebie problem jest w tym, że masz AMD ( sam nie wiem jak to tam działa ) 
przy intelu takie ułożenie będzie działać ( bo dual channel stworzy się wirtualnie między osobnymi kanałami ) 2x2GB w jednym kanale, będą udawały kość 4GB 


 

 

2x2 + 1x8 +1x4 = Dual znowu zadziała bo 2x2+4 =8, czyli mamy dwa moduły po 8GB i channel musi działać

 
tego nie widzę, musiał by mi to rozpisać na kolejne sloty, abym się mógł wypowiedzieć, ale według mnie najwyżej może się flex channel załączyć ( czyli 2x2GB pracuje w dual z sobą + 2x4GB pracuje w dual z sobą i połowa kostki 8GB ( 4GB ) pracuje w single )

Edytowane przez kokosnh
Link to post
Share on other sites

Posiadam Corsair Vengeance LPX DDR4 2x4GB 2666.

W płycie głównej posiadam również 2 miejsca na kolejne kości. Zastanawiam się nad kupnem kolejnych 2x4GB. 

Czy duże mogły by być problemy kiedy umieściłbym większe traktowanie. Wiem że w sumie nic wielkiego by się nie stało, ale czy lepiej działałoby 2x4GB 2666 + 2x4GB 3200 czy 4x4GB 2666.

Pozdrawiam

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
  • 4 miesiące temu...

 

 

Pytanie: Które pamięci DDR4 są lepsze: 16GB (2x8) 2400 Mhz CL12 czy 16GB (2x8) 3200 Mhz CL16? Ogólnie chodzi mi o to czy większy wpływ na wydajność ma taktowanie pamięci czy jej opóźnienia. 
 oczywiście że taktowanie, obecnie opóźnienia są tak duże, że nie robią większej różnicy. 
Link to post
Share on other sites
  • 1 rok później...
  • 4 tygodnie później...

Świetny temat, ogromne dzięki, przyjemnie się czyta. 

Mam pytanie do bardziej zaawansowanych ode mnie: posiadam 4x4 gb, ddr4, 2x2666 i 2x2400, przez długi czas od zakupu nie było problemu, ale ostatnio praca pc przy grach stała się fatalna. System działa bez zarzutów, natomiast w lolu klatki zchodzą poniżej 60, a o grze w EUIV nie mam co myśleć. Większość programów pokazuje mi, że mam zainstalowane i sprawne 16gb, ale wykonałem test w 3dmark 11, i tam podczas końcowego wyniku widziałem że wykożystywane było tylko 8gb. Jest sposób aby sprawdzić czy da sie coś z tym zrobić? Szukałem troszeczkę tutaj po forum, ale ciężko coś znaleźć. Mogę założyć temat panowie modowie?

Spec:

I7 6700K

MSI Z170 Gaming M3

MSI GTX1080 8gb

2x4 gb corsair vengeance 2666 + 2x4 gb corsair vengeance 2400

be quiet! 650w

Pozdrawiam.

 

PS

Jeśli nie doczekam się odpowiedzi w przeciągu tygodnia, proszę wybaczyć ale stworzę nowy temat, mam nadzieję że nie zaśmiecę forum. 

Edytowane przez aljoppok
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...