Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam serdecznie,

  To mój pierwszy post, aczkolwiek chciałbym zacząć z grubej rury, czyli poradzić się was - ekspertów. Mianowicie, zamierzam kupić sprzęt do kwoty 4500 zł.Będzie to jednostka przeznaczona głownie do grafiki 3d - rendering, praca w 3dmax jak i od swięta jakaś gra(lubię nowinki techniczne z tej dziedziny i czasami coś włączę
na mozliwie najwiekszych detalach). Przeczytałem już kilka konfiguracji którymi się zasugerowałem, i tym bardziej nie chciałbym być odsylany do wątków które już przemaglowałem, po prostu mam kilka wątpliwości. Do sedna:

   Procesor:    
       Xeon E3 1230V3 lub wersja trochę mocniejsza Xeon E3 1240V3 - dopłata ponad 100 zł


 Po pierwsze - nie interesuje mnie podkręcanie, aczkolwiek byłoby fajnie gdyby dało się wycisnąć troche więcej z samego procka, pomimo tego, że ta wersja ma zablokowany mnoznik, można "podkręcić go na szynie" - nie wiem czy dobrze to ujołem, i czy faktycznie można. Jesli można to jaki % większej mocy oda mi się uzyskać ?
 Druga kwestia to czy opłaca sie dopłącac te 100-130 zł do Xeon E3 1240V3 ? Nie ukrywam, że zależy mi na wydajności a co za tym idzie na CZASIE.
 Trzecia rzecz to ten oto test:     
        

    http://www.xtremesystems.org/forums/showthread.php?286605-Xeon-E3-1230V3-Hasswell-Impressive-with-Vray-renderer.

 Niemal się zesikałem jak zobaczylem, że jest kilka % gorszy od 6-cio rdzeniowego procesora i7-3930K, który jest moim marzeniem. Pytanie jak to sie ma do rzeczywistości, czy to jest prawda ? Czy jakaś ściema autora ? To jest chyba najważniejsze pytanie, poniewaz o ten procesor chcę oprzeć cała swoja konfigurację.

   Płyta głowna:

       MSI Z87-G43 Intel Z87
       ASRock Z87 Extreme4
- kusi mnie Realtek ALC1150 Audio Codec, mam słuchawki Sennheiser hd 380 pro i lubię posłuchac sobie muzyki !
      ASRock Z87 Extreme4M - czy też może wersja mATX ? Moja obuowa jest kompatybilna także i z tym formatem, jej rozmiar ma jakis wpływ na jej zachowanie i innych komponentów, np. wieksze - mniejsze grzanie itp. ?
      Asrock Fatal1ty H87 Performance  - tak jak wyżej + cena jest najtańsza ze wszystkich bo 375 zł

 Jedyny upgrade jaki planuje to dokupienie ramu do 32GB. Jakie są wasze propozycje ?

   RAM:
      Patriot DDR3 16GB (2x8GB) 1600MHz Viper III Intel Extreme Masters CL9
      Patriot DDR3 16GB (2x8GB) 1866MHz Intel Extreme Masters CL10


 Myślałem o tych pamięciach, aczkolwiek w przypadku płyty Asrock Fatal1ty H87, z tego co sie doczytałem nie ma sensu. Czy do tego procesora moga być pamięci z taktowane na  1866MHz?
Jakie są wasze propozycje ?

   Dysk:

      Plextor SSD 128GB SATA3 (PX-128M5S) + mój stary seagate 512 GB

 Tutaj raczej nie mam wątpliwości, zastanawiam się czy nie przyoszczędzić i dołożyć 100 zł do wersji PRO, nie wiem na ile będzie zauważalna szybkośc i płynność mojej pracy, to czy ststem wystartuje 5s szybciej
mnie mało interesuje.

  Karta graficzna:
       Gigabyte GeForce GTX670 4GB DDR5/256bit DVI/HDMI/DP PCI-Express (ver. OC)


 Zdecydowałem się na nią ponieważ jest dośc szybka i ma 4gb ramu. Do renderingu RealTime lub do renderingu gotowego produktu w tak zwanych hybrydach. Obawiam się ze te 4 gb może być za mało w większości scen, gdzie jest po 2000 drzew posianych w scenie. Ale ułatwi mi pracę z gęstszymi modelami i ich materiałowaniem. W tym przypadku wasze zdanie równiez jest ważne.

  Chłodzenie:
       be quiet! Dark Rock 2


 Tutaj obawiam się, że wydaję trochę za dużo na chłodzenie. Czy są chłodzania tańsze o podobnej wydajności ?


  Zasilacz:
      XFX Core 550W

 

Może jakiś be Quiet! lub silencium PC ? Mam CHIEFTEC'a od 5 lat i działa elegancko :).

Obudową mam swoją sprzed 5 lat.

 http://www.pc-tuning.pl/Obudowa+Cooler+Master+Mystique+632+czarna_p1390.html


 Będę BARDZO wdzięczny za każdą pomoc, propozycję i wytkinęte błędy w rozumowaniu. Pomimo tego, żę zdaję sobie sprawę, że w tej dziedzinie ten komp po 2 latach będzie trupem, chciałbym aby ta jednostka dawała radę przez jakieś 4-5 lat w zakresie grafiki(płynna, bezstresowa praca) jak i gry(moja obawa to nadchodzące konsole nowej generacji które poprchną grafikę mocno do przodu).

 

Edytowane przez funkybeat
Link to post
Share on other sites
 Po pierwsze - nie interesuje mnie podkręcanie,

A powinno Ciebie interesować jak najbardziej  ;)

 

Nie ukrywam, że zależy mi na wydajności

Jak to się ma do cytatu wyżej ??

Musisz kręcić - jak zmienisz zdanie to daj znać ;)  

Co do testu to przyjrzyj się tam dobrze co i jak - a jak chcesz poprawną ocenę to patrz na CineBench11.5. 

 

Ja bym brał na Twoim miejscu i7 @4,5GHz (ivy, bo "srasłell" na 4,2 może nie wskoczyć nawet) + 16GB ramu. Reszta wedle uznania.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzięki stelek za odowiedź. Rozważałem ta opcję, niestety rozmyśliłem się, wynika to z tego, że nie chce zostawiac kompa samego w domu liczącego przez 5 dni podkręconego do jego granic. Strach, że coś się przepali itp. itd. nie da mi spokoju, będę srał pod siebie ;). Dlatego napisałem, że interesuje mnie nieznaczny OC (ale zawsze jakiś). Zależy mi na wydajności, ale do danej kwoty i właśnie bez takeigo mocnego podkręcania. Jeśli ten test procesora jest w 100% prawdziwy będę w zupełności usatysfakcjonowany. Miałem nadzieję, że ktoś bedzie w stanie to potwierdzić, bo sam przekonał się o mozliwościach tego proca. Inna rzecz jaka przemawia za tym procem to brak wbudowanej w nim grafiki co odbija sie takrze na cenie.

 

Edit.

 

Wg twoich wskazówek poszukałem testów z CineBench i sytuacja jest zupełnie odwrotna - http://www.servethehome.com/intel-xeon-e3-1220-v3-benchmark-review-haswell-xeon/ . Renderer V-ray co coś zupelnie innego niż ten z Cinema4D, może V-ray używa jakiś instrukcji których nie uzywają inne renderery ? Stąd wynika jego przewaga akurat w tym pierwszym tescie który podalem a tak na prawde twoja opcja w V-ray'u była by i tak lepsza od mojej ?

Edytowane przez funkybeat
Link to post
Share on other sites

 

 

Strach, że coś się przepali itp. itd. nie da mi spokoju, będę srał pod siebie
Zobacz w moją  sygnaturkę - dodam że to standard jest > 4,6GHz na SB-E, który jest gorącym CPU (6 rdzeni grzeje swoje), do tego 1,4 Vcore, czyli rozsądny max dla tego socketu. Maszyna renderuje czasami po kilka dobrych dni i jest stabilna. Cały myk w tym żeby dobrze OC przeprowadzić i przetestować przede wszystkim. Dobrze dobrane parametry gwarantują stabilność taką samą jak na fabrycznych zegarach. Wydajność po OC skaluje się w 100% - czyli 4,5GHz to +/- 40% wydajności więcej, czyli niemal o połowę masz szybszy procek. Patrz na to jak mocny jest wątek (rdzeń), czyli przede wszystkim taktowanie rdzenia i tutaj procki po OC widać jak odskakują od non-OC. Jak już wydawać kaskę to na coś porządnego  ;)

 Poniżej masz przykładowy konfig do pracy w 3d w cenie około 4000zł :

 
4050zł - zestaw dla średnio zaawansowanego użytkownika
i7 3770K
HR-02 Macho Black&White
MSi Z77A G45
16GB ddr 1600 CL9 Crucial Ballistix 2x8GB
Gigabyte gtx650 Ti Boost 2GB / Quadro K600 1GB gddr3 / Quadro q2000 1GB gddr5(używana - Allegro) 
SSD 128GB Plextor M5P
HDD 1TB Seagate DM003
DVD-RW LiteOn iHAS120
PSU XFX 450W
Buda Zalman Z9 Plus

 

PSU zamień na XFX550W lub BQ L8 630 CM (jak wolisz modularny) żeby podołał nowemu GPU.

GPU zamień na gtx760 4GB i masz porządny zestaw. gtx760 będzie szybszy w "pracy" od 670 z racji szerszej szyny pamięci i mniejszym cięciom w obliczeniach double precision. 

Co do GPU - chcesz tak pracować czy już tak pracujesz ? 

 

Do renderingu RealTime lub do renderingu gotowego produktu w tak zwanych hybrydach.
Link to post
Share on other sites

Czołem !

 

 

Sugerując się tobą i tym, że faktycznie uda mi sie wyciągnąć 4,5 GHz(podejrzewam, że dużo zależy od sztuki jaka mi sie trafi). Postanowiłem kupić kompa :). Dokłądnie takiego jak mi napisałeś lecz z lekkimi zmianami, czyli:

-udało mi się kupić chłodzenie Dark Rock pro 2 za 200 zł

-G.Skill DDR3 16GB (2x8GB) 1866MHz RipjawsX CL10 - sprawdziłem twoja sygnaturę i spodobały mi się te kości, pytanie tylko, czy lepiej dołożyć do wersji z wyższym taktowaniem, czy może lepiej wrócić do kości które mi zasugerowałeś ? Bo różnicy nie odczuję, a 100 zł dopłacam za sam wygląd ?

 

 

Co do twojego pytania, jedyna zastosowanie jakei znalażłem w Gtx 580 3gb to proces materiałowania, z nieduża ilością obiektów - nie spodziewam sie cudów po wersji 4 gb ale może umili mi to prace(denerwuje mnie chowanie obiektów i sprawdzanie czy tym razem karta udzwignie scene w RT). W Arionie renderujemy różne rzeczy czasami z texturami 7000x7000 - zazwyczaj sa to 2 lub 3 obiekty ale to wystarcza żeby wysypała się karta. W niektórych scenach daje rade, ale rzadko.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...