Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witajcie w moim drugim worklogu. W piątek otrzymałem paczkę z nową obudową Fractal Design Arc midi R2, a wczoraj z coolerem CPU Be Quiet! Dark Rock Pro 2. Dzisiaj przełożyłem wszystko do nowej obudowy z poprzedniego Zalmana i oplotłem (nie do końca) kabel 6 pin - oraz w całości udało mi się opleść przewody obudowy. Tak to wygląda na chwilę obecną:

 

 

http://imageshack.us/a/img690/9308/8o2j.jpg

 

http://imageshack.us/a/img827/9103/12jz.jpg

 

Plany na najbliższą przyszłość:

- dokończenie oplotów (24 pin będzie biały z czarnymi wstawkami - 2,3,5, 14,15,17 będą czarne), zielona wtyczka zasilacza zostanie zmieniona na czarną

- bacpklate na GPU i cover na kieszeń 5,25"

- ogarnięcie wentylatorów: tutaj potrzebowałbym porady na temat ich montażu - jaki typ/producent/model - chciałbym na front wcisnąć jakieś dwa 120 lub 140 mm z białym podświetlneniem

- podświetlenie wnętrza led'ami - kolor biały

- przestawienie koszyka na dyski bliżej zasilacza (zastanawiałem się nad piwnicą ale chyba nie ma ona sensu)

 

Mile widziane będą jakieś sugestie i porady.

Edytowane przez rysiooo
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dzisiaj jak się klika na zdjęcia to się powiększają, a wczoraj były małe :) O taki zabieg właśnie mi chodziło :)

Dokładnie tak jak kolega mówi, miałem wcześniej włączone skalowanie zdjęć do 800x600 na serwisie, ale poprawiłem i myślę że już jest ok. Aktualnie jestem w trakcie oplatania reszty kabelków (na zdjęciach widoczne niebieskie oploty - pozostałości po ostatnim moddingu Zalmana, ale pozbywam się już tego). 

Jaka kombinacja oplotów białego i czarnego by ładnie pasowała dla reszty przewodów (mogę ewentualnie zmienić jeszcze kabel GPU w przypadku ciekawej propozycji).?

Link to post
Share on other sites

Ja bym miał radę z punktu technicznego, a mianowicie. Masz 2x140mm które wdmu****ą powietrze do obudowy przez filtr przeciw kurzowy, który ogranicza przepływ powietrza. 2x140mm wyciąga powietrze z obudowy i tam filtrów nie ma. W obudowie w tym momencie jest zdecydowanie za mało powietrza i wentylatory wyciągowe będą Ci zasysać powietrze każdą możliwą szczeliną jaka jest w obudowie. Dostanie Ci się kurz i to wszystko zrobi się brzydkie co teraz robisz. Jest zasada, że więcej powietrza musi być wdmuchiwana do obudowy, niż wydmuchiwana i trzeba uwzględnić to że filtry przeciw kurzowe ograniczają przepływ powietrza. Ja mam 3x140mm które przez filtr przeciw kurzowy wdmu****ą powietrze, a tylko 1x140mm bez filtra wydmu****e. Mam obudowę Fractal R4. U Ciebie radziłbym dołożyć 1x140mm na dole obudowy i dąć na niego czarną kratkę metalową i chociaż trochę ograniczyć wentylatorki wyciągowe lub przyspieszyć te które będą wdmuchiwać powietrze. Mam dokładnie te same kratki przeciw kurzowe i wiem że bardzo mocno ograniczają powietrze. Wystarczy podłożyć rękę jak filtr jest i jak go nie ma. Różnice czuć mocno, dlatego ja zdecydowałem się w proporcjach 3 do 1.

 

Pytanko, na kablach SATA też robiłeś oploty, czy takie kupiłeś? :) Jak patrzę na kabel zasilający ATX to... oj było roboty :D O wiele łatwiej się układa taki kabel w pojedynczych oplotach niż w jednym? :)

Edytowane przez AndreoKomp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@up

bardzo słuszna uwaga, z którą się zgadzam. Tylko jeszcze powiedz mi jakie wentylatory są warte uwagi.

 

Na kablach SATA także robiłem oploty. Miałem dwa kable SATA z białymi wtyczkami i założyłem tylko oploty z termokurczami na końcach. 

Co do ATX, to było roboty, ponieważ miałem wyłącznie wtyczki, przewód, piny i oplot - wszystko musiałem sam poskładać :P  A teraz znowu to wszystko pozmieniać, ponieważ kolorystyka nie pasuje...ciężkie życie :)   Tak nie do końca rozumiem o co chodzi z tym układaniem kabla. Chodzi o ułożenie kabla w pojedynczym oplocie wewnątrz obudowy?

Link to post
Share on other sites

Wentylatorki mogę Ci polecić z czystym sumieniem, bo ostatniego czasu przekopałem cały internet w poszukiwaniu bezgłośnych 140mm wentylatorów. Potrzebowałem takie do budowy bezgłośnego komputera. Wybór padł na Noiseblocker BlackSilent Fan XK1 140mm za 44zł. To wentylatory niemieckiej firmy z trzyletnią gwarancją. Ten model jest już bardzo długo na rynku i nie ma z nim żadnych problemów. Są na łożysku NB-NanoSLI które ce****ą się bardzo cichą pracą, żywotnością wynoszącą 80 000h i mogą pracować w pozycji pionowej oraz poziomej. Pracy łożyska nawet nie ma co porównywać do Fractal Silent Series R2 które masz w obudowie. Swoje 2 sztuki które miałem dołączone do Fractala R4 oczywiście sprzedałem, ponieważ z bliska tyrkotały bardziej niż SilentiumPC Zypher za 23zł oraz na 5V nadal miały za dużą wydajność. Przechodzące przez obudowę powietrze wyraźnie tworzyło szum powietrza, a ja chciałem idealną ciszę. Noiseblocker BlackSilent Fan XK1 startują od 5V mimo że ich maksymalne obroty to tylko 800rpm. Dzięki temu dają duże pole regulacji. Na 12V pracują z prędkością 800rpm (są bardzo wydajne), na 7V ok. 530rpm (ledwo słyszalne), na 5V ok. 380rpm (niesłyszalne). Przepływ powietrza odpowiednio: 55, 32, 20 m^3/h. Kultura pracy można powiedzieć taka sama jak Noctua NF-A14 ULN za 85zł. U siebie tak jak pisałem wyżej mam 4 sztuki XK1 ustawione na 5V i to w zupełności wystarczający obieg powietrza do chłodzenia Core2Duo E8400 podkręcony na 3.6GHz i GF9600GT OC. Wystarczający obieg to taki, ze po włączeniu maksymalnego obciążenia CPU i GPU w OCCT temperatury idą w górę, a po jego wyłączeniu w 3 sekundy wracają do prawie normalnych. Dzieje się tak, bo w obudowie jest chłód. Dzisiaj testowałem akurat temperatury i wysyłałem znajomemu, więc też Ci je wkleję. W pokoju 25 stopni.

Wentylatory na 5V:

płyta: 44

procesor: 59

rdzeń 1: 65

rdzeń 2: 65

GPU: 49

 

Wentylatory na 7V

płyta: 43

procesor: 57

rdzeń 1: 63

rdzeń 2: 63

GPU: 47

 

U Ciebie przy zasilaczu Be Quiet! Pure Power L8 i coolerze CPU Be Quiet! Dark Rock Pro 2 aż prosi się o bezgłośne wentylatorki w obudowie, czyli takie XK1 na 5V, maksymalnie na 7V. Nie wiem czy wiesz, ale przy wentylatorkach takich jak XK1 lub Noctua gdzie łożyska są niesłyszalne, a same wentylatorki nie tworzą bezsensownych zawirowań powietrza, to już nie wentylatorki w obudowie hałasują tylko powietrze które przechodzi przez obudowę, dlatego nie ma czegoś takiego jak bardzo wydajny i bardzo cichy wentylatorek. Regulator który masz fabrycznie w obudowie super się sprawdzi do kontrolowania XK1. Wybierzesz takie obroty jakie będą Ci pasować.

Edytowane przez AndreoKomp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

http://www.kurtmedia.pl/product-pol-385207-Noiseblocker-BlackSilent-Fan-XK1-140mm.html  chodzi o te wentylatory?

Powiem szczerze, że teraz przytrzymałem pracujące fabryczne wentylatory i są niesłyszalne przy 5V, dopiero przy 7 zaczynają być głośne. Jedynym dźwiękiem przy 5V, który u mnie słychać jest praca dysku (wirowanie talerza?).

Edytowane przez rysiooo
Link to post
Share on other sites
http://www.kurtmedia...-XK1-140mm.html chodzi o te wentylatory?

Dokładnie tak :) W bardzo dobrej cenie są, aż za dobrej.

Jak error407 ostrzega przed tym sklepem to bym się zainteresował tematem. Szkoda niekiedy nerwów dla paru zł różnicy. Patrząc na gwiazdki sklepu faktycznie musi robić jakieś jaja, że nie zawsze jest dobrze oceniany i o jedną gwiazdę jest odchudzony.

http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/673853

Ja zamawiałem w 3kropki.pl, wszystko super ale tak jak piszę na stronie po 3 dniach je dopiero wysłali.

Jeśli otworzyłeś obudowę i je zatrzymałeś to w taki sposób nic nie sprawdzisz. Wtedy faktycznie są niesłyszalne, bo jak obudowa jest otwarta to nie ma szumu powietrza przechodzącego przez nią. Jak wyciągniesz te wentylatory to nawet na 7V na otwartej przestrzeli ledwo co je słychać. W zamkniętej obudowie to już zupełnie inna praca. Tak jak pisałem na 5V są za bardzo wydajne i słychać szum przechodzącego powietrza. Ja dlatego stwierdziłem że testy głośności wentylatorów są trochę bez sensu. Co z tego że wentylator będzie miał dobrą wydajność i 32db w teście, jak zamontujesz go w obudowie i już ma 38db bo powietrze przechodzące przez kratki filtry i ogólnie przez obudowę wytwarza taki hałas. Masz dysk SSD to test na głośność polecam robić tak. Wyłączasz pozostałe dyski i wszystkie wentylatorki jakie masz w obudowie oprócz tych które chcesz przetestować i zamykasz obudowę. Wtedy późną godziną wieczorną włączasz kompa i patrzysz jak głośno pracują dane wentylatorki. Dyski HDD niestety popsują każdy cichy komputer. Nawet kiedy mają obroty 5400rpm to je słychać, a 7200 to już masakra. Jeszcze jak Ty masz 2 takie to w zasadzie cała zaleta zasilacza Be Quiet! Pure Power L8 i coolera CPU Be Quiet! Dark Rock Pro 2 poszła. Nawet jak testowałeś tą głośność przy zamkniętej obudowie, to nie dziwię się że w tym momencie Fractal Silent Series R2 na 5V jest niesłyszalny, bo te dwa dyski zagłuszyły wszystko.

Jak to ktoś powiedział kiedyś na forum "niesłyszalne" to pojęcie względne. Dla mnie 4x Fractal Silent Series R2 na 5V nie tylko były słyszalne, ale za głośne, ale z tego co pamiętam jak je testowałem przy otwartych bokach i obudowie bez komponentów to była cisza. Myślałem, że będą okej więc wszystko ładnie złożyłem i się okazało że jest gorzej niż w przypadku starego kompa (stary komp był bardzo cichy w idle, ale bardzo głośny pod obciążeniem, ponieważ budżetowa obudowa nie dawała sobie wtedy rady, a wentylatorki zwiększały obroty wraz ze wzrostem temperatury) dlatego wymieniłem Fractal Silent Series R2 na XK1 i teraz jestem zadowolony.

Edytowane przez AndreoKomp
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Co do kurtmedia, to pozwolę sobie się zacytować (moja opinia z ceneo):

 

 

Sklep tragiczny. Przy zamówieniu produkt jest dostępny. Po kilku dniach e-mail że muszą go sprowadzić z magazynu. Później zero kontaktu. Przypadkowo, wchodząc w link z mejla dotyczący zamówienia, odkryłem, że moje zamówienie nie zostanie zrealizowane, a pieniądze wrócą na konto. Niby ok, ale ja nie przelewałem pieniędzy z konta, tylko wysyłałem przelewem. W tej sprawie jakoś sklep mejla nie napisał, na jaki adres zwrócić pieniądze. Wysłałem im dane do przelewu. Zobaczymy czy pieniądze wrócą. Co ciekawe, obecnie cena produktu, który zamówiłem wzrosła dwukrotnie.

 

Pieniądze dostałem z powrotem

Link to post
Share on other sites

Analizując Twoją wypowiedź wpadłem na pomysł - sprzedać dwa obecne dyski i kupić jeden o pojemności 2TB (WD RED będzie dobrym dyskiem do mojej konfiguracji?) + coś takiego: http://www.angela.pl/p5990,acutake-dark-disc-2.html (chodzi mi jedynie o prezentację produktu, bo sklep oczywiście zmienię). Czy taka obudowa do dysku wyciszyłaby go do takiego poziomu, by ładnie to współgrało z produktami Be Quiet!?

Link to post
Share on other sites

Nie wiem na ile takie obudowy wyciszają dysk. Na pewno jedne pod tym względem spisują się lepiej drugie gorzej, więc trzeba poszukać najlepszego produktu. Ja niestety nie znam się na nich, więc nie doradzę. Pomysł oczywiście dobry. Ja jednak problem z dyskiem rozwiązałem inaczej. Dysk sieciowy Zyxel NSA310 + dysk Seagate ST3000DM001 3TB ustawiony w garderobie. Transfery powyżej 40 mb/s przy zapisie, 48 mb/s odczyt i dostęp do danych z komputera, laptopa, smartfona i nawet jak bym chciał to z TV. Łatwość robienia kopi zapasowej, wbudowane klienty pobierania plików, ftp i wiele wiele innych zastosowań jakie dają takie dysk sieciowe. Rynek dysków również przekopałem w poszukiwaniu najmniej wadliwego i wybór padł na ST3000DM001. WD Red oczywiście też brałem pod uwagę ale on od seagate był dużo wolniejszy w testach i droższy, a czy dłużej wytrzyma... loteria. Jak kupowałem ST3000DM001 był już dłuższy czas na rynku i problemów nikt nie zgłaszał że mu ten dysk padł. Ja używam kilka miesięcy i nie ma problemów, a pracuje 24h, więc też polecam. Teraz kosztuje ok. 400zł 3TB czyli tyle co WD Red ale 2TB. Jestem tego zdania, że jak ma się dane które nie można w każdej chwili usunąć to i tak kupuje się drugi dysk i robi regularnie kopię zapasową, bo nawet WD Red nie da Ci pewności że ich nie stracisz.

Link to post
Share on other sites

Zamówiłem WD Caviar RED 2TB, ponieważ poczytałem recenzje i bardzo dobrze wypada pod względem transferów (oczywiście demonem prędkości nie jest), temperatur i hałasu. Jeszcze muszę rozejrzeć się za jakimś wyciszeniem tego dysku, ale to już jak będę miał go w swoim PC - może nie będzie takiego musu. Chociaż z drugiej strony mógłbym wcisnąć ten dysk w zatokę 5,25", ssd za tackę płyty głównej i wtedy mógłbym wymontować koszyk.

Edytowane przez rysiooo
Link to post
Share on other sites

Jak decydujesz się na tą wyciszaną obudowę do dysku to WD RED będzie bardzo dobrym wyborem. On ma specjalną technologie wywarzania talerzy. Oglądałem filmik i faktycznie chodziły ciszej talerze w takim dysku niż tradycyjnym. W takiej obudowie im chłodniejszy dysk tym lepiej, transfery na pewno Ci starczą, a trochę wyższą cenę przeżyjesz :) Również nie głupi pomysł z dyskiem SSD za tacką i wyciągnięciem koszyka. Jak byś dysk przełożył do zatoki 5.25".

Link to post
Share on other sites

WD RED zamontowany, lecz jeszcze trwa przenoszenie danych z dwóch dysków na niego. Pierwsze wrażenie - znacznie ciszej, a transfery na podobnym poziomie (80-170MB/s) przy przenoszeniu danych - tak jak z WD Blue na WD Blue. Nadal walczę z oplotami, ponieważ w ostatnich dniach jestem trochę zapracowany i mało czasu mam na modding, lecz wszystko małymi kroczkami idzie do przodu. Najprawdopodobniej jutro wrzucę na sprzedaż dwa WD Blue.

Link to post
Share on other sites

Dysku praktycznie nie słychać. Głośniejsza jest od niego karta graficzna. Myślę, że nie ma sensu już kupować wyciszającej obudowy do dysku, a jesienią wymienić GPU :)  Aktualnie zastanawiam się nad wyborem wentylatorów do obudowy. Na front prawdopodobnie będą Bitfenix Spectre Pro 140mm z białym podświetleniem. Na tył i 2 x góra zastanawiam się nad Be Quiet! Shadow Wings lub Corsair AF140 QE.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to super, może sam skuszę się na ten dysk jak wymienię sprzęt. Ja kupiłbym wersje 1TB, więc będzie jeszcze cichsza ponieważ będzie tylko jeden talerz w środku. W Twoim są na pewno dwa, a w wersji 3TB trzy talerze. Super że ten dysk nie pracuje ze stałą prędkością obrotową tylko ustawia ją w zależności od potrzeby 5400-7200rpm.

Według testów o 2.5db będzie cichsza wersja 1TB. To duża różnica, ale seria tych dysków miażdży konkurencje. Najcichszy dysk na rynku:

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/test_20_dyskow_twardych_wd_i_seagate_o_pojemnosci_1tb_i_2tb?page=0,20

Cicha grafika to do wydajności GTX 660Ti Asus z DirectCU II, powyżej tej wydajności czyli od GTX760 Gigabyte z WF3. Ja będę kupował raczej gigabyte z WF3. Będzie bezgłośna nawet pod obciążeniem przy mojej wentylacji obudowy.

W kwestii wentylatorków już się wypowiedziałem, więc nie będę się powtarzał :)

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

Mały update - bardzo skromny, ponieważ zupełnie nie mam czasu zabrać się za skończenie prac, a do tego sklepy ociągają się z zamówieniami - anulowanie zamówienia dotyczącego dwóch wentylatorów Bitfenix Spectre Pro White Led na przód, dlatego zamówiłem dwa Be Quiet Shadow Wings - trudno że bez podświetlenia - podświetlone będzie całe wnętrze ledami, także damy radę :)

Nadal czekam także na przedłużacz SATA power+data, bym mógł włożyć hdd do 5,25" i kable przeciągnąć od frontu - nie chcę by były widoczne jak wychodzą z zatoki w stronę CPU.

Co zrobiono:

- wymiana dwóch przedłużek - 24 pin i 6 pin

- wymiana kabli sata

- wymiana dysków WD Blue,2x1TB na jeden WD Red 2TB

- wymiana wentylatorów na Be Quiet Shadow Wings

- demontaż fabrycznych wentylatorów

 

Tak to się prezentuje na chwile obecną:

http://imageshack.us/a/img823/4012/2jej.jpghttp://imageshack.us/a/img703/1861/3j8z.jpghttp://imageshack.us/a/img191/3892/a62b.jpghttp://imageshack.us/a/img23/7811/nvem.jpghttp://imageshack.us/a/img443/9449/iiwh.jpghttp://imageshack.us/a/img849/1954/xf02.jpghttp://imageshack.us/a/img703/9648/g6b3.jpg

 

Do zrobienia:

- przypiłowanie zatoki 5,25" by regulator obrotów był spasowany z przednim panelem obudowy

- zamontowanie jednego wentylatora na top i dwóch na front

- demontaż koszyka dyskowego - SSD za tackę mobo, HDD do zatoki 5,25"

- bacplate GPU - nie mogę się zabrać by pomierzyć i zamówić czarny hips

- maskownica zatok 5,25'

- listwy ledowe do podświetlenia wnętrza

- dokończenie oplotów - zastanawiam się na założeniem czarnego oplotu (zbiorowy - w stylu kabla od GPU) na wszystkie kable wychodzące z zasilacza + termokurcz - czy lepiej założyć biały oplot oddzielnie na każdy przewód, czy na całe wiązki?

 

Czy ktoś jeszcze ma jakiś pomysł jeśli już zrobię wszystko co powyżej wymieniłem?

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Full wichura - finalne owentylatorowanie obudowy.

http://img401.imageshack.us/img401/163/9v6g.jpg

Za tydzień - dwa dalsze prace - ciągle czekam na przedłużki data+power do dysku - już trzeci tydzień teraz się rozpocznie odkąd złożyłem zamówienie na karen.pl i nadal nic.

Wtyczki oczywiście zmienię, tak samo zrobię zaślepkę na czerwone gniazdo w zasilaczu. Dzięki przedłużką jeden kabel z zasilacza zostanie wyjęty. Pod jedną linię podepnę SSD, HDD, Bitfenix Recon, listwy LED. Nie wiem czy fabryczny regulator nie zostanie wykorzystany do regulacji dwóch wentyli, ponieważ myślę, żeby pod dwa wyjścia Bitfenix'a podłączyć dwie listwy LEDowe, dzięki czemu mógłbym regulować jasnością, a także wyłączać zasilanie - ale to dopiero jak zerknę do danych technicznych regulatora, czy dwie linie obsłużą te listwy diodowe pod względem wydajności prądowej.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...