Skocz do zawartości

Niska wydajność nowej (HD) 7790'ki


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez carroarmato,

Recommended Posts

Witam,
otóż wczoraj zakupiłem kartę graficzną ASUS Radeon HD 7790 Direct CU II OC, podłączyłem ją zainstalowałem sterowniki* i odpaliłem program 3dmark 11 ( 1280/768, Performance - Basic). Program pokazał wynik karty 2985, na stronie Benchmark.pl jest wynik 5915. Po wyniku wnioskuję że coś jest nie tak z moją kartą, tylko nie wiem co, proszę o pomoc.

*-Instalowałem wszystkie sterowniki (Catalisty) po kolei z "rodziny" kart serii 7xxx (2 sterowniki -podobne wyniki), jak i specjalne dla 7790( Wynik ok. 1634?), odinstalowywałem programem Amd cleanup Util.
-Podłączałem bardzo ostrożnie kartę parę razy.
-Przy próbie włączenia GPU Tweak jest napisane "Fail to load dlls. Please install VGA driver", pisało tak we wszystkich sterownikach
- program GPU-Z poprawnie "widzi" moją kartę

Mój Sprzęt:
MOBA - ASRock N68-S3 ucc
CPU - AMD Phenom II X4 840 (3,2 ghz)
PSU - Corsair CX 500
RAM - Good Ram 1x4gb 1600 mhz
System - WIN 7 64 bit

Link to post
Share on other sites

Niestety kolega wyżej może mieć rację. Starsze chipsety nforce w większości przypadków nie współpracują z nowymi kartami ATI. Sukces, w ogóle, że karta odpaliła. Masa osób na tym forum już zgłaszała podobne problemy. Wypróbuj grafikę na innym sprzęcie. A jak się da wymień na coś innego byle nie ATI. Zastrzegam, że kompatybilności nie można przewidzieć i może się okazać, że z nvidią jest podobnie. Problem bierze się z tego, że karty mają PCIX 3.0 a płyta tylko 2.0.  

Edytowane przez gepardmak
Link to post
Share on other sites

@Up.

 

Tu nie chodzi tylko o kompatybilność samego złącza. Gniazdo to gniazdo pasuję na pewno. Problem leży w kompatybilności chipsetu z nowymi kartami (brak odpowiedniego biosu). Producentowi nie opłaca się wprowadzanie poprawek dla tak starej płyty bo są nowe i trzeba je sprzedać. Na razie trzeba wykluczyć wszystkie inne możliwości. Bo skoro karta odpaliła to może, problem da się rozwiązać. Jeśli masz stary bios na płycie głównej zaktualizuj go. Może rozwiąże problem kompatybilności. Potem ClearCMOS ustawień biosu. Pozostałości po sterownikach usuniesz Driver Sweeperem(najlepiej w trybie awaryjnym).  Zasilacz masz ok i raczej to nie jego sprawka. Jeśli coś podkręcasz np. CPU. przywróć ustawienia fabryczne.  Opisz rezultaty.

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jaką kartę miałeś przed HD7790 , nv czy amd?.Jeśli nvidie to może postaw system od nowa . Ale najpierw zainstaluj sobie EVGA Precision X albo msi afterburner , w opcjach ustaw osd żeby wyświetlało Ci na monitorze parametry pracy karty podczas testu w 3dmarku , i wtedy bedziesz widział czy  grafika trzyma max taktowania rdzenia i pamięci podczas obciążenia.Może być tak że w trakcie testów sterownik zmienia parametry pracy na niższe i stąd taki wynik punktowy.Patrzyłeś w CCC jak masz ustawione takty rdzenia i ramu ?.Powinno być : rdzeń -1075 MHz , ram - 1600 MHz.

Edytowane przez Marcin.mag
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Autorze, miałem ten sam problem, ale nie wiem czy Tobie w grach też przy standardowych taktowaniach pojawiał się czarny ekran itp. Przy wielu sterownikach miałem problem z tym całym Asus GPUTweak i dopiero jakąś randomową wersję ze strony Asusa ściągnąłem i zadziałało(miałem najnowsze sterowniki). Jednak ja musiałem zmniejszać taktowania abym mógł grać w cokolwiek na niej, ale co dzień musiałem zmniejszać o 10mhz taktowania obu parametrów(nie pamiętam już jakie to były) i się wkurzyłem i wysłałem ją na gwarancję.

Zgaduje iż Asus przy niektórych kartach zrąbał bios karty graficznej i coś z nimi po prostu jest nie tak ;) N

Jeszcze jeśli kogośto interesuje to w grach po obniżeniu taktowań wszystko chodzłio płynnie jak igła, tylko w metro last light(nie ważne na jakich ustawieniach) rżnęło w późniejszej fazie gry tak masakrycznie że się nie dało w ogóle grać.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Spróbuj jeszcze zainstalować sterowniki i wszystko co jest na płycie dołączonej do karty graficznej, niektórym(jak czytałem) właśnie to działało najlepiej i dopiero wtedy jak zaktualizowali sterowniki do najnowyszch (BETA!) to wszystko działało normalnie.U mnie niestety nie podziałało ;) Wydaje mi się że na taśmie produkcyjnej coś zrąbali przy niektórych kartach wgrywająć złego BIOSA ale to tylko moja opinia.

Link to post
Share on other sites

Nie napisałeś czy przed wymianą grafiki odinstalowałeś stery nv , jesli nie to proponuję najpierw zainstalować  Driver_Cleaner_Pro_15 następnie  odinstalować sterowniki od nv jeśli coś tam zostało , potem od  amd , wejść w tryb awaryjny i uruchomić Driver_Cleaner_Pro_15 oczyścić system z resztek sterowników nv i amd.Zrestartowac system i dopiero wtedy wgrać stery amd , i zobaczysz czy prawidłowo  pokazuje taktowanie.Biosu bym nie ruszał zostaw jak jest , wydaje mi się że przyczyną jest to co zostało po gt 520.W zakładce CCC o ile pamiętam jest chyba opcja przywróć domyślne , gdyby po czyszczeniu dalej coś się działo z taktowaniem to spróbuj jeszcze tego , ale najpierw użyj drivera.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Ja w takiej chwili, o ile to nie jest problem i jest to możliwe, zrobił bym format i postawił na świeżo windowsa, zachodu ciutke jest, ale mamy czystego kompa w obecnej konfiguracji. Sam kiedyś przechodziłem zmienę geforca na radka, to wiem co mówię. Nie wiemy, ile autor ma ten system, może być zaśmiecony, może nie, ale przy sprawach wymiany podstawowego sprzętu jaką jest grafika, może to pomóc. Może samo wyczyszczenie rejestru pomoże, oby :) jak nie to polecam geenralne porządki. Lub rozpocząć od sterów z płyty jak koledzy radzą, a potem instalować najnowsze.

Link to post
Share on other sites

Log z gierki jak będzie mało klatek to można pomyśleć o formacie, ogólnie Tune Up
Utilities 2013 testowa wersja na 15 dni przelecisz nim winde wywali śmieci.

 

Ja też mam mało pkt w 3d markach a w gierkach po 60 fps w DX11, jak pocisk

pkt w 3d marku dla ciebie ważny to format dysku najlżejsze stery i oc karty i proca ale

ludzi z I7 2700K i tak nie pobijesz.

Edytowane przez FPS FAN
Link to post
Share on other sites

Wydaje mi się że za bardzo sugerujesz się pkt w 3dmarku , to tylko syntetyk nic więcej .Ważne żeby w grach fps były zadowalające .Jeśli po reinstalacji systemu dalej nie ma poprawy to widocznie na tyle pkt  twój pc zasługuje.Hd 7790 to względnie słaba karta taki "wypełniacz" miedzy HD7770 a HD7850 zapewne robiony z uszkodzonych HD7850/7870 , procesor też masz słaby i nigdy nie dorówna i7 2600k 4,7ghz który wykorzystywany jest w testach .Czasem w zależności od sterowników również i pkt w smarkach wychodzą różnie , a test na który sie powołujesz był robiony na Catalyst 13.2 beta .Jeżeli masz możliwość sprawdzenia na innym pececie o podobnym konfigu to potestuj grafikę bedziesz miał porównanie.A może masz włączone oszczędzanie energi w systemie?.Oczywiście możesz wymienić na GTX 650 Ti BOOST , ale też nie ma pewności czy będziesz z niej zadowolony.

Link to post
Share on other sites

 tak dla jasności   "Okazuje się bowiem, że rdzeń Bonaire nie jest jakimś odłamem układów HD 7800 z wyłączoną częścią bloków z jednostkami Compute Units, bądź rozszerzoną wersją HD 7770. To rdzeń specjalnie zaprojektowany z myślą o Radeonie 7790 – tylko i wyłącznie" http://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/radeon-7790-test/strona/19581.html?

Link to post
Share on other sites
  • 1 miesiąc temu...
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...