Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć. Otóż, powoli przymierzam się do zakupu jakiegoś wyświetlacza.. tak to ujmę, który będzie współpracować z PCtem. Często gram w FPSy - of course BF3 i 4 pewnie tyż.

 

Odległość od takiego TV, miałbym 2,5 metra.

Od monitora - zależy ile będzie trzeba.

 

Wielkość monitora musi być 27 cali, nie mniej .Rozdzielczość, FHD. Aktualnie posiadam taki sprzęt, dwa główne parametry: i5 2500k oraz hd 7970 szafir 3gb. Pytając różne osoby, zaopatrzyłem się w takie informacje, że w tej kwocie mam wybór pomiędzy:

 

Monitorem gamingowym 120hz, ze słabymi kolorami. Nie mniej jednak, odstrasza mnie to: raz, kolory, dwa - wymagane 120 fps w grze.

 

Monitorem z matrycą IPS: dobre kolory, ale innych zalet nie znam.

 

Osobiście uważam, że monitor IPS byłby lepszym rozwiązaniem, bo gry nie widnieją na ekranie 27/9, a milej się będzie spędzało czas patrząc na to. Propozycje, uwagi, sugestie? Budżet, 1700zł +/-. 

 

 

//edit:

O, super odpowiedź gregotsw. Więc tak:

- może i gram ponad przeciętnie ale nie jest to dla mnie jakiś większy powód aby kupować monitor strightem pod to, a przy 60fps też mi się dobrze młuci.

- grafiki nie tworzę, fotek nie obrabiam.

głównie: przeglądam internet 25%, gram 60%(np fc3, ac3), oglądam filmy 15%,

 PC używam przeważnie od godziny 14 do 24 i wtedy przeważnie mam jasno w pokoju, w sensie lampa pod sufitem świeci.

 

 

- musi być opcja zamontowania na ścianie.

Edytowane przez Aximus
Link to post
Share on other sites

Po pierwsze monitor nie wymaga 120fps w grze. Może być 40, może być 80, może być 110. Faktycznie monitor pokaże swoją przewagę nad 60Hz tylko przy fps powyżej 60fps, ale i przy takiej wartości można komfortowo grać. 120Hz to raczej przy rywalizacji sieciowej się sprawdza, wtedy nawet można zejść z detalami, aby zwiększyć płynność. 

 

Jak nie grasz na ponadprzeciętnym poziomie przez sieć nie wykorzystasz 120Hz. 

 

 

Jest bardzo wiele postów tu na forum wypadałoby chociaż pobieżnie je przejrzeć.... 

 

IPS ma sporo wad, które sprawiają że nie są najlepszym rozwiązaniem w przypadku typowo multimedialnego zastosowania... Napisz czy szukasz monitora tylko do grania czy też może ma to być monitor bardziej wszechstronny, może obrabiasz fotki, albo tworzysz grafikę... Napisz kiedy grasz, czy wieczorem pracujesz przy monitorze przy zapalonym świetle itd.

 

Monitor dobiera się konkretnie pod to do czego ma służyć i musisz to sprecyzować jeśli ktokolwiek ma coś Ci poradzić.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

O, super odpowiedź gregotsw. Więc tak:

- może i gram ponad przeciętnie ale nie jest to dla mnie jakiś większy powód aby kupować monitor strightem pod to, a przy 60fps też mi się dobrze młuci.

- grafiki nie tworzę, fotek nie obrabiam.

- głównie: przeglądam internet 25%, gram 60%(np fc3, ac3), oglądam filmy 15%,

 PC używam przeważnie od godziny 14 do 24 i wtedy przeważnie mam jasno w pokoju, w sensie lampa pod sufitem świeci.

 

- musi być opcja zamontowania na ścianie.

Edytowane przez Aximus
Link to post
Share on other sites

też się podpinam pod ten post, myślę że nie ma się co pakować w TN,  60hz też daje radę a lepiej wg. mnie mieć ładniejszy obraz z matrycą IPS, tylko jaki wybrać.. prawdopodobnie jakiś LG tylko który model ma najmniejszy "ghosting" i ogólnie daje najlepszy obraz  ja mam na oku od starszego modelu DM2752D do nowszysch TM2792, 27MT93S. 

 

Tu jest przeceniony LG, ale ktoś kto go kupił pisze w komentarzu że jest bardzo duży ghosting..

http://www.agito.pl/monitor-osobisty-tv-lg-27-led-tm2792s-sz-2492-662032.html

 

Jest jakakolwiek różnica w obrazie między tymi wszystkimi modelami ? może są inne lepsze monitory np. jaiś BenQ ? 

Link to post
Share on other sites

Przy tych zastosowaniach wywalanie 1700zł nie ma najmniejszego sensu, tyle kosztują porządne IPS'y skalibrowane i do zastosowania przy pół profesjonalnej obróbce fotek albo pracach graficznych.

 

Z IPS jest sporo problemów(np. tu) do zastosowań typowo multimedialnych i do grania warto zainteresować się matrycą A-MVA od Benq. 

 

Względem IPS A-MVA od Benq ma przy zastosowaniu gamingowo-multimedialnym więcej zalet. Mają porównywalny ghosting, monitory Benq mają niski input lag, bardzo wysoki kontrast - sporo lepszy niż IPS, oraz głęboką czerń, gdzie IPS serwuje szaro/srebrną.

 

Mam Benq GW2760HM i polecam, do zastosowań multimedialnych jest to monitor który pozostawia konkurentów na matrycach IPS daleko w tyle.

 

Tutaj macie test starszego modelu na matrycy AMVA:

http://www.tftcentral.co.uk/reviews/benq_gw2750hm.htm

 

W nowym zredukowano jeszcze bardziej ghosting, poprawiono także kilka innych detali. Dodatkowo zastosowano pełną matową matrycę(w starszym była pół-matowa). 

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Ja polecam natomiast matrycę A-MVA  zamiast IPS.Widzę,że dobry  monitor na  dobrej IPS  kosztuje ponad 3 koła.

 

Do 2 tyś nie ma co brać monitora IPS bo jednemu srebrzy,a jednemu wypada monitor z wypalonym pixelem.

 

Autorze  więc pomyśl nad Samsung 27" LED S27C750PS. Matryca A-MVA  z lepsza czernią względem IPS 

Edytowane przez eVerest
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

A-MVA nie srebrzy, także pisanie z "mniejszym srebrzeniem" jest trochę nie na miejscu. 

 

Brak jakichkolwiek testów w.w. Samsunga chyba przekreśla polecanie go... bo po prostu nie ma do tego podstaw, poza samą matrycą. Chyba, że ktoś sam lubi kupować kota w worku i testować.

 

Wspomniany przeze Benq GW2760HM jest sprawdzoną konstrukcją, która jak pokazują testy bardzo dobrze wykorzystuje panel AMVA - więc go polecam. Jak Samsung wykorzystuje AMVA ciężko powiedzieć.

 

 

Na pewno ten samusng jest ładny, ale czy jest to wystarczający powód aby go wybrać?

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

 

 

Brak jakichkolwiek testów w.w. Samsunga chyba przekreśla polecanie go... bo po prostu nie ma do tego podstaw, poza samą matrycą. Chyba, że ktoś sam lubi kupować kota w worku i testować.

 

 

Ale masz przecież te 10 dni  na zwrot towaru bez podania przyczyny. :->

 

Jakość wykonania z zewnątrz samsunga bije na głowę tego  błyszczącego Benqa.

 

Masz tu test wystarczy dobrze poszukać      https://www.youtube.com/watch?v=by1wAlyNsyA

W komentarzach.

 

Gość pyta autora  "What's better for blacks in blurays? S27C750P or GW2750 or GW2760

 

Autor:   Samsung.

Edytowane przez eVerest
Link to post
Share on other sites

Gregor, mógłbyś zarzucić jeszcze jakimiś alternatywami dla tego BenQ? Nie wiem, czy rezygnowanie z IPS po jednym takim trachu to rzeczywiście powód do tego.

 

Nie znam się na tym, więc nie wiem, czy brać te IPS, czy AMVA, etc, etc, etc, etc. Dobrze by było jakby ktoś po prostu podał wady/zalety tego i tego i do tego propozycje. Co lepiej byłoby wybrać, ponieważ:.. 

Edytowane przez Aximus
Link to post
Share on other sites

HS ma tą zaletę, że nie ma podświetlenia regulowanego za pomocą PWM. Niektóre osoby wrażliwe na taki sposób regulacji odczuwają bóle głowy itp. Po krótce PWM opisane tutaj.

 

HS ma dodatkowo półmatowy ekran. Niekoniecznie jest to wada, dla niektórych zaleta, ciężko powiedzieć.

 

 

Zdecydowana większość ludzi nie odczuwa PWM i nie zauważa tego migotania, jednak dla tej wąskiej grupy Benq poskładał właśnie HS.

 

 

Szczerze mówiąc to jest też pewna iiyama na AMVA ale ma bardzo wysoki input lag i nie nada się do gier, oraz smuży znacznie. Ciężko znaleźć konkurencję dla Benq GW2760HM. Ewentualnie model ze starszego rocznika GW2750HM - tyle, że jest trochę słabszy a kosztuje tyle samo.

 

 

IPS nie jest wcale matrycą lepszą od AMVA. Jest bardzo popularna i stała się synonimem jakości zupełnie niesłusznie. Od kiedy Benq uporał się w AMVA ze smużeniem i zaserwował niski input lag to właśnie AMVA i Benq powinny liderować jeśli chodzi o monitory multimedialne.

 

 

IPS ma sporo niższy kontrast, dużo gorszą czerń, pod kątem srebrzącą bez względu jaką matrycę się trafi, mają problemy z regulacją jasności itd. Nie widzę sensu babrania się, jeśli szukamy monitora multimedialnego w IPS'y.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Dodam, że aktualnie mam Asusa VH222d i albo mam z*****y wzrok, albo nie ma żadnych smużeń i innych dupereli, poza spieprzonym podświetleniem, które jest nierówne. Nie chce eksperymentować z monitorami, chciałbym coś sprawdzonego - @up.

Edytowane przez Aximus
Link to post
Share on other sites

Tak wygląda podświetlenie przy kolorze czarnym, przy 100% jasności:

http://www.picshot.pl/pfiles/360350/jasno%C5%9B%C4%87%20100a.jpg

 

Zaraz zrobię fotkę białego, jak masz jakieś inne wątpliwości to mogę pomóc, bo przymierzam się do recki mojego GW2760HM i chcę umieścić w niej jak najwięcej nurtujących kupującego treści.

 

Biały przy 100% jasności:

http://www.picshot.pl/pfiles/360937/IMG_0037a.jpg

 

Tutaj jeszcze wrzuciłem kąty i dla porównania kąty z mojej starej TN LG L225WT

A-MVA Benq GW2760HM:
http://www.picshot.pl/pfiles/360942/GWallmin.jpg
TN LG L225WT:
http://www.picshot.pl/pfiles/360943/LGallmin.jpg
Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Przeczytałem i widzę, że monitor jest całkiem OK. Jednak jest porównywalny z Benq GW2760HM, mimo to sporo droższy. W przeciwieństwie do Benq funkcja redukująca smużenie wprowadza artefakty i nie zalecają z niej korzystać. Przez to monitor smuży trochę wyraźniej niż Benq. Wyszedł im trochę lepszy kontrast, jednak i jeden i drugi mają naprawdę bardzo wysoki i tutaj różnica jest pomijalna. Input lag obydwa mają bardzo niski.

 

Zakres regulacji jasności jest szerszy w przypadku Samsunga, tylko tam testowano HS bez PWM... także trochę ciężko powiedzieć jak to się ma do HM z PWM.

 

 

Ogólnie nie jest to monitor lepszy, a jednak sporo droższy. Samsung życzy sobie dodatkowo za lepsze wykończenie i design, oraz trochę bardziej rozpoznawalną markę.

Edytowane przez gregotsw
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

No to na 100%. Kolory, kontrast, kąty to wszystko będzie drastycznie lepsze w AMVA niż na TN. 

Czy będzie wygodniej to zależy w jakiej odległości siedzisz przed monitorem, bo za duży gdy jest za blisko to też niewygodnie. Jak jest to co najmniej 80cm to powinno być OK.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

chwila chwila, jaki szajsung na AMVA? oni mają swoje cPVA, które ma mniej więcej te same cechy poza responsywnością, znaczy się będzie smużyć, chyba że o czymś nie wiem i całkiem już położyli na nie lagę i producent matryc produkuje monitory na nie swoich matrycach, cóż, historia zna takie przypadki - najlepsze produkty LG z przed ery IPS były na panelach od AUO

Link to post
Share on other sites

Bardziej podoba mi się SAMSUNG, pewnie dlatego, że BenQ zawsze kojarzył mi się z tandetnymi monitorami, ale jak widze to sie zmieniło, mam nadzieje że znajde go w jakimś sklepie w mieście i sprawdzę..

 

Podobnie jak mój poprzednik mam pytanie jakie będą różnice w szybkości matrycy itd względem mojego Flatrona W2252S - http://www.ceneo.pl/1374665#tab=spec

Link to post
Share on other sites

Jedynym rozwiązaniem jest wybranie się do sklepu i sprawdzenie o ile gorsze kolory są w IIYAM-ie 120hz, Kiedy oglądam mecz na moim TV Samsunga 100hz obraz jest dużo bardziej dynamiczniejszy niż na moim obecnym monitorze, np kiedy gram na nim w Fife to z piłki robi się prawie że wężyk, gdybym miał dostać coś z jeszcze większym ghostingiem to by bylo raczej złe posunięcie... tym bardziej że mój LG ma już swoje lata więc myslę że technika powinna posunąć się znacznie do przodu.

 
Link to post
Share on other sites

Szczerze mówiąc nie wiem jak to jest z tym smużeniem na twojej starej TNce... Faktycznie warto by było abyś wybrał się do sklepu czy gdziekolwiek i zaobserwował jak wygląda smużenie w IPS albo AMVA, bo to jak to odbierasz jest czysto subiektywne. 

 

Dla mnie problem jest pomijalny, ale dla kogoś innego może być rażący. Obiektywnie należy powiedzieć że istnieje i dla każdego będzie w innym stopniu dokuczliwy.

Edytowane przez gregotsw
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...