Skocz do zawartości

Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję
Zdjęcie

Jakie są wymagania na studia Grafiki Komputerowej Artystycznej? I parę mniejszych pytań...

• Zamknięty Temat jest zamknięty
34 odpowiedzi w tym temacie

#21 pudlox

pudlox
  • Gaduła

• 260 postów

Napisano 17 sierpień 2013 - 23:35

Przepraszam zapomniałem dopisać, że kształcąc się w domu zamierzam także chodzi w weekendy do dobrej szkoły rysunku, ale szkoda mi czasu na studia z grafiki. Również chciałbym w czasie studiów już łapać zlecenia, żeby po ukończeniu edukacji nie zaczynać od zera tylko mieć wyrobiony jakiś grunt pod nogami ;)

• 0

#22 stelek

stelek
  • -=Zestawy komputerowe=-

• 3323 postów
  • Miejscowość:PL

Napisano 18 sierpień 2013 - 00:01

prosiłbym Cie o rozwinięcie tej myśli, bo nie rozumiem czego miałbyś oduczać gościa po ASP.

W moim przypadku 95% "artystów" po ASP to właśnie "artyści" - nauczeni że to i tamto należy zrobić tak a nie inaczej - podążają wytyczonymi ścieżkami, wytyczonymi przez "nauczycieli". Dla przykładu - namaluje taki typek czarną kropkę i przez długie godzony będzie opisywał w bajkowy sposób to co przedstawia jego "dzieło", a tu kropka czarna i widzę to ja, jak i inni odbiorcy. |Do tego standardem jest że mają nad wyraz rozbudowane EGO - "ja jestem po ASP i umim, ty nie jesteś i nic nie umiesz". W realu często jest tak że są to zwykli lenie, nieraz pozbawieni talentu. To nie jest moja opinia, tylko opinia właścicieli agencji. 

Osobiście miałem w planach ASP, ale wybrałem techniczny kierunek, bo zczaiłem że po takim ASP w sumie mam papierek, który nic mi nie daje. Nie żałuje tego wyboru  ;)

Tutaj masz sporo opinii na ten temat i niestety, albo stety w pełni się z tym zgadzam. dodam że mam również znajomych po ASP i może jeden na 10 pozytywnie mnie zaskakuje, reszta no cóż przytoczę przykład z życia :

- Siema Wojtek, jest murale do zrobienia - olbrzymia reklama na kamienicy (odpadają inne formy, bo nie można naruszyć elewacji)

- Spoko jestem zainteresowany - umówmy sięna jutro ze zleceniodawcą i dogadamy szczegóły, za tydzień przedstawimy wstępny projekt i do końca miesiąca zamykamy temat 

Dziś jest 18 i do dnia dzisiejszego zero odzewu - totalna zlewka, gdzie jak bym to sam robił to prawdopodobnie siedział bym w wysięgniku i działał.

Inny przykład - kolejny wspólny projekt z "artystą" po ASP - luty 2013 "Siemka - robimy prezentację wizualną (coś tam z geometrią - symetria kształtu czy tam inna wymyślna nazwa w sumie nic nie mówiąca).

Spoko godzę się, bo mam okazje poświecić i to nie jednym rzutnikiem, tylko "real" mapping z 3 projektorów. Do tego 3ds podszkolę...

Czerwiec 2013 - "Siema - to jak robimy coś? Bo kanclerz (opiekun wystawy) chciał by zobaczyć co zrobiliśmy" a tu nic nie zrobione, bo koleś od pierwszego kontaktu nie raczył przyjść na żadne umówione spotkanie (zawsze coś mu wypadało). 

Kolejna akcja - tym razem moja inicjatywa - w centrum miasta w parku znajduje się kilka betonowych kul. Jako że lubię porozrabiać czasem w formie graffiti to wpadałem na pomysł, by z tych kul zrobić kule bilardowe - określiłem koszt "operacji" 2x30zł, ale że sam nie dam rady to zgrałem się z jednym ze studentów ASP. Przedstawiłem plan działania i koszta jakie trzeba ponieść ... jeden miesiąc i cisza, drugi i nadal cisz .. w końcu udało m się go złapać i usłyszałem "sorry, ale niemam kasy", a przypomnę że chodziło o 30zł i dodam że koleś co weekend nawalony jak mesersznit chodzi. No i taki finał pracy z ASPkami.

A teraz przykład jak można i wcale nie potrzeba ASP żadnego - dobry znajomy z lat młodości i około 30-50 wspólnych projektów w ciągu 2lat. Pomysł i na drugi dzień działanie - czasem po 3 dni z rzędu podchodziliśmy do wykonania, bo przypał, bo akurat SOKistów 100 tysięcy itp., ale wytrwale się działało.

Takie mam doświadczenia z "artystami" po ASP - zero samo dyscypliny, problemy z dostosowaniem się, zero wpsólnego języka (co oni potrafią gadać to mała bania - nie rozumiem co 2 słowa, mam wrażenie że celowo używają naprawdę wyszukanego słownictwa, ale po co ? Ciężko ich zrozumieć, a z czasem to nawet odechciewa się wchodzić w jakikolwiek dialog. 

Oczywiście nie należy wrzucać wszystkich do jednego wora, bo jest cała masa naprawdę utalentowanych i konkretnych osób, ale z zasady tak to wygląda jak przedstawiłem powyżej - dużo gadania i zero pracy - melanż ponad wszystko i zawalanie terminów. Osobiście omijam z daleka takich "artystów" - wolę spojrzeć portfolio, i na jego podstawie oceniać, niż patrzeć na papierki.

Aha i najważniejsze - grafik to nie artysta - to maszynka do wykonywania poleceń CW, a z tym po ASP jest największy problem, bo standardem jest że oni robią po swojemu i często nie dostosowują sie do wytycznych, bo mają własną wizję, która nijak się ma do wizji copywritera. Do tego często dochodzi bardzo słaba znajomość programów graficznych. 

Uważam żeby być dobrym nie potrzeba szkoły - potrzebny jest talent i to on jest podstawą wszystkiego. Talent i pasja, do tego sumienność i systematyczność i jesteś grafik / malarz itd. 

Oczywiście jest to moje zdanie na ten temat i wcale go nikomu nie narzucam - po prostu takie a nie inne miałem przygody z absolwentami-artystami. 

Żeby nie było że ściemniam - stateczek - malowane lakierem do drzewa i pędzlem za 3zł i że to w restauracji, no to bar za free i ciągła faza :D . Bez projektu - prosto z bani - nie jestem po żadnej szkole  ;)

statek02.jpg

• 5

i9 9900K@5,0GHz + Noctua NH-D15 | Gigabyte Z390 Aorus PRO | 64GB DDR4 G.Skill Aegis 3000MHz 4x16GB | GTX 1080Ti 11GB

SSD M.2 NVMe 1TB 970PRO + 512GB 950PRO 2x SSD 256GB 850PRO | 2x SSD 500GB MX200 | QNAP 453Bmini 2x HDD 4TB

Corsair AX860 | Phanteks Enthoo Primo WHT | Logitech Master 2SCorsair Scimitar | Vortex RACE 3 | Audio: Polk Hampden
LCD: Wacom CINTIQ 27QHD+stand | Eizo CS270 | Acer XB271hub | NEC EA244WMi

#23 Battlefist

Battlefist
  • Dluzszy urlop

• 578 postów

Napisano 18 sierpień 2013 - 01:35

Zapytajcie najlepiej kogos z ASP czemu nie biora tam ludzi np. po technikum architektonicznym albo ludzi, ktorzy juz konczyli jakies szkoly rysunku.
Wlasnie po to, zeby tworzyc artystow bezmyslnie na wlasna mantre. ;)
  • 0
Dluzszy urlop od funkcji Ekspertawww.localwire.pl - moj blog IT

#24 Axl.Valder

Axl.Valder
  • Amator

• 41 postów

Napisano 18 sierpień 2013 - 11:26

Trudno się stelek z Tobą nie zgodzić. Sam mam przypadki na uczelni, gdzie osoba przede mną pokazuje swój projekt prowadzącemu... i dosłownie na mapie geodezyjnej były narysowane 3 kwadraty i parę równoległych do nich kresek udających drogę, chodnik itp.... to był jej projekt na zagospodarowanie terenu nad jeziorem. Zero pomysłu, zero wizji, zero nawet chęci stworzenia czegoś co mogłoby mieć ciekawą przestrzeń, nic co mogłoby pokazać, że chce stworzyć tam wyjątkową architekturę. Na koniec roku dostała 5. Coś takiego mógłby narysować każdy. Przez takich ludzi mam wrażenie, że studiuje bezsensowny kierunek. Ja jeszcze swojego projektu nie oddałem, bo się nie wyrobiłem, ale nie zarzucę sobie, że mój projekt nie ma pomysłu, czy jakiejś wizji. Nie staram się bronić ludzi z ASP, ale kurs rysunku, jaki miałem przed studiami bardzo miło wspominam. Byłem tam tylko rok, a bardzo wiele rzeczy się nauczyłem. 

PS: statek pierwsza klasa :)

Użytkownik Axl.Valder edytował ten post 18 sierpień 2013 - 11:27

• 0

#25 saddam

saddam
  • Software 3D | CAD | DCC WebGL

• 1712 postów

Napisano 18 sierpień 2013 - 14:38

Stelek ma całkowitą rację odnośnie ASP. Pracowałem w róznych studiach i zaskakująco często przewijał się ten motyw 'a, bo to świeżak po uczelni publicznej' i zazwyczaj poprzedzał zwolnienie delikwenta ze względu na niski poziom kompetencji, skrajny przerost teorii, brak umiejętności rozwiązanie podstawowych problemów oraz marnowanie sporej ilości czasu na wykonanie nawet prostych zadań. W pracy liczy się czas i pieniądze, a nie sztuka dla sztuki i pusta teoria.
Osoby, w przeszłości zatrudniające ludzi po ASP, zazwyczaj bardzo negatywnie wspominają to. Zbyt dużo betonowych snobów z nadętym ego, który potrafią zrobić wielku szum na podstawie wcześniej wspomniej kropki. To są w większości ludzie-wydmuszki totalnie oderwani od rzeczywistości.

• 1

#26 triplex

triplex
  • Nowicjusz

• 2 postów

Napisano 19 sierpień 2013 - 19:03

A co sądzicie o takim kierunku: http://wszib.edu.pl/...ka_komputerowa/

• 0

#27 pudlox

pudlox
  • Gaduła

• 260 postów

Napisano 19 sierpień 2013 - 19:12

Prywata.. Jak masz możliwość to idź na normalny uniwerek.. Jako pracodawca gdybym już musiał spojrzeć na papierek i miałbym dwóch chętnych i jednego po prywacie a drugiego po państwowej, to wybrał bym człowieka po państwowej.. Istnieje stereotyp, że w prywatnych uczelniach są osoby które płacą za skończenie roku i po prostu nie udało im się dostać na uczelnię państwową na której jest dużo wyższy poziom... Aczkolwiek jest kilka dobrych prywatnych szkół w tym kraju.

• 0

#28 triplex

triplex
  • Nowicjusz

• 2 postów

Napisano 20 sierpień 2013 - 18:46

cos godnego polecenia w Krakowie?

• 0

#29 pudlox

pudlox
  • Gaduła

• 260 postów

Napisano 20 sierpień 2013 - 18:55

W Krakowie to nie wiem, ale Warszawa ma bardzo dobrą politechnikę. Mówię tak czysto informacyjnie :)

Użytkownik pudlox edytował ten post 20 sierpień 2013 - 18:55

• 0

#30 BIGPUN

BIGPUN
  • won't back down

• 2058 postów
  • 3DMark 06:37063

Napisano 28 sierpień 2013 - 22:23

Najlepsi graficy jakich znam to samouki:)
Osoby z poukładanym w głowie porządkiem pracy. ASP czemu nie? To na pewno nie jest ważne dla pracodawcy. Liczy się to, że jak dostaniesz brief to po 3h pokażesz gotowy projekt w 2-3 wersjach do wysłania klientowi.
  • 1

Mr. Nobody

#31 szaibot

szaibot
  • Amator

• 26 postów

Napisano 11 styczeń 2014 - 01:34

Ja jeszcze się wtrącę :) sam jestem po ASP i potwierdzam w większości te opinie... Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć jedno.. najlepszymi grafikami projektowymi są EKONOMIŚCI (serio ludzie po ekonomi zajmujący się grafiką - a jest ich bardzo dużo// co swoją drogą wydaje mi się dziwne :D)  ale co tu nie mówić jak przychodzi do ilustracji komercyjnej to 90% ludzi po ASP. A prawda jest taka, na  grafikę na ASP idą ludzie którzy znają się jako tako na kompach rodzice mówili że ładnie rysują i wio... Jak człowiek coś robi z przekonaniem i pełnym zaangażowaniem to będzie w tym dobry i tyle.

• 0

#32 stelek

stelek
  • -=Zestawy komputerowe=-

• 3323 postów
  • Miejscowość:PL

Napisano 13 styczeń 2014 - 17:25

Jak człowiek coś robi z przekonaniem i pełnym zaangażowaniem to będzie w tym dobry i tyle.
I żadna szkoła nie będzie do tego potrzebna  ;)
  • 3

i9 9900K@5,0GHz + Noctua NH-D15 | Gigabyte Z390 Aorus PRO | 64GB DDR4 G.Skill Aegis 3000MHz 4x16GB | GTX 1080Ti 11GB

SSD M.2 NVMe 1TB 970PRO + 512GB 950PRO 2x SSD 256GB 850PRO | 2x SSD 500GB MX200 | QNAP 453Bmini 2x HDD 4TB

Corsair AX860 | Phanteks Enthoo Primo WHT | Logitech Master 2SCorsair Scimitar | Vortex RACE 3 | Audio: Polk Hampden
LCD: Wacom CINTIQ 27QHD+stand | Eizo CS270 | Acer XB271hub | NEC EA244WMi

#33 WiGoR

WiGoR
  • /**/**/**/Root%00

• 78 postów
  • Miejscowość:Exploit

Napisano 15 styczeń 2014 - 19:22

Sam jestem samoukiem i mam tylko jedną tutaj szkołę technikum z Graficznym profilem niestety byłem w tej szkole i straciłem rok z powodu wysokiego poziomu nauczania, niestety w skrócie powiem tak wychodzę z założenia że siedząc w domu przez 8 godzin i przy komputerze w programie graficznym nauczę się więcej niż przez miesiąc w szkole. Dlatego chodzę teraz do szkoły zaocznej i cały czas poświęcam grafice. Fakt ciężko jest się uczyć samemu, ale jest na pewno większa satysfakcja i wiem że chcę to na prawdę robić. Siedzę po 10/15 godzin i wiem że ta wiedzą którą już posiadam nie jest na marne. Mam 3 miesiące do 18stki i mam nadzieję że już podejmę się pracy na stanowisko grafika w jakiejś firmie gdzie wysuwałem się z propozycjami do firm i każda odpowiedziała niestety wiek mi nie pozwala na legalne pracowanie w firmie. Dobrze też rozwijać się w paru kategoriach bo nie zawsze musimy pracować na wybranym stanowisku. Nie ukrywam że chciałbym uczyć się ale nie w Polsce bo poziom nauczania w tym temacie jest bardzo niski i papierki są tyle warte co nic. Prawdziwe i bardzo dobre portfolio to jest klucz do kariery, możesz siedzieć w domu w zaciszu i wypuścić w świat to co robisz a na pewno ktoś to zobaczy i się Tobą zainteresuje. Nie trzeba mieć papierku żeby być grafikiem. Są programy Open source i tworzą w nich nie jedną pracę światowego formatu przykład blender czy gimp te dwa programy + dużo poświęconego czasu i silnej woli. Z programami podałem przykład oczywiście. Po prostu wiara i ciężka praca to jest największy klucz do sukcesu niczego innego człowiek nie potrzebuje aby stać się kimś. 

• 2

WorkStation 1. Mobo: MSI-Z77A-43G Ram: GoodRam 2x4GB 1666mhzHDD: Seagate 1TB CPU: i7 3770k 4,2Gh'z 1,101v. PSU: XFX 550W SLI. Cooler: Macho-120 GPU: GTX760-MSI 2GB 256bit
Computer 2. Mobo: ASUS-M5A78L Ram: GoodRam 1x 4GB 1666mhz HDD: Maxtor 80GB, WD400 40GB, WD1600 160GB. CPU: AMD FX-4100 3,6gh'z PSU: Wind505s 505W Cooler: Box GPU: GTX260-Gainward 896mb, 448bit.
Notebook: 3. ASUS-K50IJ: HDD: 300GB RAM: 2GB CPU: Pentium x2 2,7gh'z. GPU: intel integra.

#34 krystiankolar

krystiankolar
  • Nowicjusz

• 2 postów
  • GG:6819487
  • Miejscowość:Kraków

Napisano 27 marzec 2014 - 23:37

Polecam Architekturę i Urbanistykę na Politechnice Krakowskiej ! :) Wiadomo, że będziesz musiał sporo czasu spędzić na naukę poza uczelnią ale warto :)

• 0

#35 michalszn

michalszn
  • Nowicjusz

• 1 postów

Napisano 05 luty 2020 - 00:11

Świetna sprawa z tymi studiami, sam chciałem skończyć jakąś szkołę w tym kierunku ale skończyło się na nauce tutoriali i stopniowym łapaniu zleceń. Obecnie prowadzę własną działalność, zapraszam do sprawdzenia mojej strony, głównie robię animacje 2d http://przetwor.com pozdrawiam i życzę miłego dnia :) 

• 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 3

0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych