Skocz do zawartości

Problem z procesorem (OCCT)


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez Verbit,

Recommended Posts

Witam serdecznie

Złożyłem nowy komputer - i niestety nie chodzi on stabilnie - użyłem więc oprogramowania OCCT, aby sprawdzić gdzie leży problem. Przy sprawdzaniu procesora - niemal natychmiast wykryto błąd... Nie mam doświadczenia więc bardzo proszę mi pomóc przeanalizować sytuację. Błąd brzmi: "wykryto błąd na rdzeniu #0" Oto moja konfiguracja i screeny z wyników:
------------------
System Information
------------------
Time of this report: 8/5/2013, 23:31:35
Operating System: Windows 7 Professional 64-bit (6.1, Build 7601) Service Pack 1 (7601.win7sp1_gdr.130318-1533)
Language: Polish (Regional Setting: Polish)
System Manufacturer: MSI
System Model: MS-7758
BIOS: BIOS Date: 04/10/13 14:21:58 Ver: 04.06.05
Processor: Intel® Core i7-3770K CPU @ 3.50GHz (8 CPUs), ~3.9GHz
Memory: 8192MB RAM
Available OS Memory: 8138MB RAM
Page File: 2838MB used, 13435MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 11
DX Setup Parameters: Not found
User DPI Setting: Using System DPI
System DPI Setting: 96 DPI (100 percent)
DWM DPI Scaling: Disabled
DxDiag Version: 6.01.7601.17514 32bit Unicode

 

Zasilacz - Corsair HX750W

https://www.dropbox.com/sh/5t65znmr2ha1v1o/LGaKLQ4oKd

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez Verbit
Link to post
Share on other sites

Widac jak byk ze procek grzeje do ponad 90st!! Zle zalozone chlodzenie procka. Przy ponownym zakladaniu nalepiej jest miec nowa paste termoprzewodzaca. Ewidentnie jest to objaw przegrzewania sie procesora

 

 

Jakie masz chlodzenie? BOX czy cos innego?

I czy zakladales je samemu i wiesz ze zrobiles to dobrze?

Edytowane przez silentpa100r
Link to post
Share on other sites

Mam dość dobre chłodzenie - Zalman CNPS11X Performa - razem z ich firmową pastą. Chciałbym zauważyć - że źle odczytałeś wykres - po prawej stronie masz utylizacje - tam podchodzi pod 95% dla rdzenia. Po lewej stronie zaś masz temperaturę, która nie przekracza 79 st. Według legendy - linia zielona oznacza utylizację procesora jako całości, a czerwona - konkretnego rdzenia. Raz jeszcze spójrz na wykres - zobaczysz ze prawa oś traktuje o użyciu, a lewa o temperaturze. Porównaj proszę te skale.

 

Mogę to potwierdzić - ponieważ podczas testu bacznie przyglądałem się odczytom temperatury.

Link to post
Share on other sites

maksymalna dla 3770k to 67C ty osiągasz 77C po 42sekundach stresu i to bez OC z tego co podane na wykresach więc będzie to normalne że będzie padał

więc możliwości dwie, albo chłodzenie założone źle, z tego co widzę jest on przykręcany, być może nie dokręciłeś go do oporu?

no i druga kwestia czyli połączenie z IHSem przez pastę która kiepsko odprowadza ciepło, generalnie sprawdź jeszcze raz chłodzenie bo na fabrycznych ustawieniach nie powinien osiągać takich temperatur w stresie

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Już kupiłem solidną pastę - jak wrócę z pracy, to kolejna runda walki przede mną ;P Zalman ZM-STG1

 

OK, zrobię wszystko ~18.00 - kupiłem także nową pastę - Zalman ZM-STG1 - więc jeszcze to wymienię. :-D  Mam pytanie odnoście screenów które podałem - wykresy napięcia są w porządku? - Widzę jakieś skoki - czy wszystko jest w normie?

Edytowane przez Verbit
Link to post
Share on other sites

Widzę, że większość tutaj nie ma pojęcia o procesorach Intela :D. Temperatura graniczna dla Core i7-3770K to 98 C, powyżej tej wartości włącza się spowalniacz. Tak więc 79 C to przyzwoita temperatura i na pewno nie ona jest problemem. Mój Core i7-3770K po bardzo mocnym OC na 5 GHz osiągał właśnie 98 C i nigdy nie było problemów.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

no a on ma 79C na 3,5... co do oporu to mówiłem raczej o dokręcaniu palcami niż metrową dźwignią tak że wychodzą aż żyły na szyi :P

co do wygiętych płyt to nie widziałem jeszcze żadnej prostej, nawet na stockowym schłodzeniu (z drugiej strony nie widziałem też zbyt wielu drogich(dobrych) płyt ;) )

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Poprawka - zegar wynosi 3.9 - 11.4% OC :P! Myślę że temperatura nie jest problemem - ale nie zaszkodzi mi posmarować lepszą pastą... Ale obawiam się że to nie wystarczy - ponieważ nawet umiem gadać po angielsku, to wysmarowałem ticketa do Intela - zobaczymy jakie będzie ich stanowisko ^^. Ale Panowie - co by nie było - bardzo dziękuję za pomoc i zainteresowanie.

Link to post
Share on other sites

MSI Z77A-G43 GAMING, mam nadzieję że dobrze zrozumiem "delikatnie" ;P


No proszę Państwa... Okazało się że problem stanowią... RAM'y - mam kości G.SKILL DDR3 2x4GB 2400MHz CL9 TridentX, niestety od początku nie pracowały na taktowaniu 2400 (zawiechy, BSOD) - usadziłem je na 2200 i było dobrze (przez jakieś 3 tygodnie)... Niestety coś spowodowało destabilizację. Teraz chodzą na taktowaniu 1600 :( - occt nie wywala żadnych problemów z procem (?!) i wszystko śmiga w porządku. Przede mną długa droga do ustalenia co muszę reklamować - czy płytę główną, czy pamięci - a może procesor?!... Testowanie będzie utrudnione - nie wiem gdzie w mojej mieścince znajdę zestawik który podoła tym ramom na taktowaniu 2400 i wice wersa - nie znajde ram, które mógłbym do zestawu włożyć :/. Jakieś pomysły?

Pozdrawiam

Edytowane przez Verbit
Link to post
Share on other sites

A ile masz kosci Ram,

bo jezeli wiecej niz jedna to mozesz je wkladac pokoli i testowac.

Jezeli jedna to moze masz od kogo pozyczyc jedna i znowu przetestowac.

Chociaz na ramy mi to nie wyglada,

przewaznie przy padnietych ramach komp sie zawiesza lub wyskakuje Bluescrean.

A tak wogole to ramy mozesz przetestowac w biosie,

wejdz do biosu i znajdz Memory test.

Edytowane przez mirko-36
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Witam, pełną stabilność pracy uzyskałem po ustawieniu pamięci na częstotliwość 2000 Mhz. Jednak jak się dowiedziałem od kolegów z elektroda.pl - dzisiejsze procesory i tak obsługują pamięci max 1600 - takie tylko mają instrukcje...

 

Twój procesor i tak ma kontroler pamięci 1600mhz, więc nie wiem po co brałeś 2400.


- czyli perfidny chwyt marketingowy... Procesor w architekturze haswell też ma instrukcję do pamięci 1600 max - co oznacza że posiadanie ramów o wyższych częstotliwościach, nie ma sensu :S

 

Oczywiście, lecz ciężko to innym przekazać bo większość leci na duuuże liczby.


A więc dałem się nabrać... No cóż - od trzech producentów słyszy się: XMP - wykorzystać pamięć na maksa! (przyszło co do czego na XMP w ogóle nie poszła http://x.forum.cdaction.pl//public/style_emoticons/default/confused_prosty.gif); 2400Mhz - ultra szybkie; Płyta główna wspiera 2400; a tutaj ch** du** cy** :S
Link to post
Share on other sites

Poziom "ekspertów" z elektroda.pl mnie przeraził %-). Przecież te 1600 MHz to tylko oficjalna wartość, w rzeczywistości każdy procesor obsługuje dużo szybsze pamięci. Gdyby tak było, to jakim cudem mamy tyle rekordów taktowania DDR3? Napisałem Ci wyraźnie, podnieś napięcia RAM oraz System Agent i sprawdź efekt ;). Szczególnie ten drugi parametr ma znaczenie przy wysokich zegarach pamięci.

 

http://overclock.pl/images/articles/content/artykuly/2012/07/ram/wykresy/oc/maksymalne_taktowanie.png

 

Robiłem te testy na Core i7-3820, który też ma oficjalnie wpisane 1600 MHz. Da się więcej? Oczywiście, że tak.

Edytowane przez tomcug
Link to post
Share on other sites

standardowe taktowanie to 1600 to fakt, ale kto mówi że nie można ustawić więcej... rzeczywiście ludzie lecą na cyferki które tak naprawdę dużo nie dają, bo przyrost mocy jest rzędu 1-2%

i tomcug dobrze ci mówi o podniesieniu napięcia, duża część pamięci wyższych jak 1600 ma na pudełku odrazu napisane np 1,65V itp, więc pierwsze co należy zrobić po zainstalowaniu ich to podbić ich napięcie w biosie bo inaczej w życiu nie będą stabilnie działać na takim takcie na fabrycznym 1,5V

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...