Skocz do zawartości

i7 3770k problem z temperaturą rdzeni + nietypowa usterka


Recommended Posts

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów :)

 

Chciałem zwrócić się do Was o fachową radę,ponieważ sam nie mam za bardzo jak poradzić sobie

"na szybko" z tym tematem,a i nie siedzę w tym na bieżąco,jak zapewne większość użytkowników forum.

 

Konfiguracja mojej skrzyni  :

 

CPU - i7 3770k (unlocked) chłodzenie BOX

Mobo - Asus P8Z77-V

RAM - Patriot 2x 8GB Intel Limited Edition 1600MHz

GPU - Asus Radeon HD 6990 4GB

Zasilacz - Be Quiet Dark Power Pro 10 750W

Obudowa - CoolerMaster HAF X RC-942

 

Sprawa ma się następująco,problem jaki napotkałem w ostatnim czasie,to komunikat o możliwości przegrzania procesora,stało się to chwilę po zakończeniu gry w Hitman : Rozgrzeszenie,gra niby wymagająca, ale raczej cały proces bardziej opiera się na grafice niż na procku, i to zmobilizowało mnie do podjęcia kilku kroków, które miały ustalić, czy mam się czym martwić.

 

Od tamtej pory zarzuciłem kilka programów monitorujących pracę całego zestawu,jak i mających możliwość go przetestowania,między innymi : OCCT,SpeedFan i Everest.

 

I rezultaty mają się mniej więcej tak,iż procesor w stanie spoczynku śmiga na temperaturach około 50 (core_0)/40-36°C/reszta ,przy temperaturze otoczenia wynoszącej około 28-29°C

 Wydawało mi się to dziwne,gdyż kawał czasu wcześniej pogrywałem w TES : Skyrim,i ani razu nie powitał mnie komunikat o możliwości zjarania CPU.

 

Chłodzenie podzespołów wprawdzie chodziło na wysokich obrotach (przede wszystkim było słychać zintegrowane karty) ale nie zauważyłem jakichś szczególnych oznak,powietrze było ciepłe,ale nie gorące,a jeżeli chodzi o komunikaty,krzaczenie gry bądź zacinki systemu,nie było o tym mowy.

 

Dlatego też z ciekawości od nowa zapuściłem Hitman'a,i z tego co zauważyłem po wykresie z SpeedFan temperatury rdzeni utrzymywały się około 62 stopni,chyba tylko raz wartość rdzenia 0 doskoczyła do 80/reszta około 70.

 

Totalnie mnie to zdezorientowało,ponieważ fakt faktem do wartości krytycznych może i było mu jeszcze kawałek,ale teoretyczny próg podany przez Intel dla 3770k został przekroczony.

 

Więc spróbowałem z innej beczki,czyli test zawarty w programie OCCT,i oto jego wyniki :

 

1.Screen zrobiony na samym początku w idle 

 

http://zapodaj.net/2599158653942.png.html

 

2.Zrzut,który pokazuje skaczące napięcie,do którego chciałem nawiązać za chwilę.(wykres z CoreTemp)

 

http://zapodaj.net/72a19a18f8e0f.png.html

 

3.Zrobiony zaraz przed automatyczną blokadą temperatury (wg programu 86 stopni)

 

http://zapodaj.net/2fb34d8bea81b.png.html

 

Jak widać,po 5 minutowym okresie bezczynności wystarczyła niecała minuta,aby osiągnąć wartości krytyczne dla programu na wysokim obciążeniu danymi.

 

Zapuściłem dwa programy OCCT i CoreTemp, ponieważ chciałem mieć minimum pewności, że wartości podawane przez jeden program mniej więcej zgadzają się z drugim.

 

W tym momencie pytanie,czym to wszystko może być spowodowane ?

Zdawałem sobie sprawę z delikatnie wyższych temperatur, o których była mowa w porównaniu do SandyBridge, ale czy to wygląda aż tak źle ?

Zapewne moim błędem jest też to,że używam od nowości słabego wentylatora dostarczonego z prockiem,ale nie spodziewałem się,że przy takich czynnościach temperatury będą aż tak rosły.

 

Jeszcze jedną kwestią,która też budzi moje znaczne wątpliwości jest to, iż komputer od pierwszego uruchomienia ma problem z samoistnym włączaniem się po zakończonej pracy,tj czasami dzieje się to chwilę po wyłączeniu,niekiedy zaś po okresie 10-15 minut.

Do tej pory radziłem sobie wyłączaniem komputera z listwy zaraz po wyłączeniu, ale powoli staje się to uciążliwe i nie wiem, jak temu zaradzić.

 

Oczywiście wszystkie opcje typu Wake On Lan,dowolnym przyciskiem,głosowo,kaszlnięciem przerobiłem,także na pewno nie jest to wina przynajmniej ustawień w BIOS-ie.

 

W screenie numer 2 właśnie da się zauważyć skoki napięcia,w porównaniu do numeru 1,dlatego też cały czas świta mi w głowie zasilacz, że to własnie on może być głównym prowodyrem całej sytuacji z temperaturami włącznie.

Aczkolwiek mogę się najzwyczajniej w świecie mylić,równie dobrze może to być płyta główna,bądź cokolwiek innego.

 

Dlatego wdzięczny będę za wszelakie pomysły i rady, ponieważ nie chciałbym schrzanić tak misternie składanego zestawu,a zjechać podzespoły jest łatwo, gorzej z funduszami na nowe :/

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.

 

 

 

Link to post
Share on other sites

Posiadasz wysokie napięcie bez podkręcenia, zainwestuj w lepsze chłodzenie. W te upalne dni nasze komputery są bardziej ciepłe niż zwykle.

 

Ale w takim bądź razie jest się czym martwić,jeżeli skacze ono w tak znaczny sposób bez fajerwerków typu taktowanie 4,2GHz wzwyż ?

Chłodzenie jest bardzo dobrym pomysłem, osobiście zastanawiałem się nad Be Quiet Dark Rock Pro 2, jak już

zainwestować, to porządnie, no chyba że w większych pieniądzach szukać wodnego, ale w taki wypadku totalnie nie mam zielonego pojęcia, jakiego...

 

 

Nowicjuszu, dlatego jak wynika z załączników wrzuconych przeze mnie, do testów używałem 4 programów z czego 

na screenach widnieją działające OCCT 4.4.0 i CoreTemp, i co wyraźnie widać temperatury mniej więcej się zgadzały.

Edytowane przez MarcDGZ
Link to post
Share on other sites

Zainwestuj w Macho lub Noctua NH-U14S, temperatury spadną. Dodanie paru wentylatorów także zbije temperaturę.

 

Przerabiasz któryś z tych układów chłodzących na co dzień ?

 

Jeżeli jest jeszcze coś co wykracza poza ich cenę możesz podać, wolę dołożyć ewentualnie niż odłożyć.

 

Gdy zakupiłem obudowę, szczerze myślałem, że te 4 wbudowane spokojnie starczą, ale najwidoczniej się myliłem ... ;/

 

 

No i zostaje jeszcze kwestia tego samoistnego załączania się, jakiś pomysł co może powodować takie wybryki ?

Edytowane przez MarcDGZ
Link to post
Share on other sites

Wentylatory starczą, lecz wiadomo nie są one najwyższej jakości, przez 2 miesiące miałem Noctua NH-U14S, polecam, trzyma temperatury podobne do Noctua NH-D14. A macho jest najlepszym wyborem jeżeli nie chcesz wydawać 300zł.

 

Tak czy siak czeka mnie wydatek,także z tego co widzę, różnica między Noctuą a Macho jezeli chodzi o cenę to 100zł, więc nie robi mi to zbytniej różnicy, dlatego też zapytałem o coś solidnego ;)

 

A co jeżeli chodzi o chłodzenie wodne ? Masz jakieś doświadczenia na ten temat ?

Link to post
Share on other sites

W porządku, i tak dzięki za kilka cennych rad ;)

 

Może akurat znajdzie się jeszcze ktoś, kto będzie w stanie doradzić coś na temat chłodzenia wodnego,

 

a i pomóc rozwiązać problem z ''samozapłonem'' komputera.


Wentylatory starczą, lecz wiadomo nie są one najwyższej jakości, przez 2 miesiące miałem Noctua NH-U14S, polecam, trzyma temperatury podobne do Noctua NH-D14. A macho jest najlepszym wyborem jeżeli nie chcesz wydawać 300zł.

 

Jeszcze jedno pytanie do Ciebie, nie chcę zaśmiecać postami, ale chciałem mieć pewność, że jeszcze przeczytasz. Gdzieś udało mi się to wyhaczyć, że Noctua którą posiadasz Ty to chyba nowsze modele w stosunku do NH-D14?

Nie mylę się ?

Edytowane przez MarcDGZ
Link to post
Share on other sites

be quiet! Dark Rock Pro 2 - no ja bym go kupił za sam wygląd :) , a wydajność, ciszę i jakość wykonania dostałbym w gratisie :D  - super cooler.

 

Produktów do LC jest bardzo dużo i różne też są ceny.

Zwodowanie samego CPU, z możliwością późniejszej rozbudowy o GPU, kosztowałoby około 800zł.

Link to post
Share on other sites

 

 

be quiet! Dark Rock Pro 2 - no ja bym go kupił za sam wygląd , a wydajność, ciszę i jakość wykonania dostałbym w gratisie   - super cooler.   Produktów do LC jest bardzo dużo i różne też są ceny. Zwodowanie samego CPU, z możliwością późniejszej rozbudowy o GPU, kosztowałoby około 800zł.
 

 

Piszesz o Dark Rock Pro 2, a zapodajesz Macho. :D

Link to post
Share on other sites

Siemka
Mam tą samą płytę tylko z dopiskiem PRO i u mnie też komp włączał się samoistnie. Problemem było oprogramowanie do WiFi, a konkretnie aplikacja WiFi GO! Po jej odinstalowaniu problem przestał występować, oczywiście WiFi działa nadal na samym sterowniku.

Natomiast co do temperatur procesora to 85 st. na tych modelach to żadna tragedia, szczególnie w takie upały i na BOXowym chłodzeniu. Temp. krytyczna to dopiero 105 st. temp maksymalna bezpieczna to 90st. więc masz jeszcze delikatny zapas.

Zmiana chłodzenia na coś pokroju Macho to dobry pomysł. W dziale "sprzedam" jest wątek o "okazje cenowe" w ostatnim poście znajdziesz link do allegro z aukcją Scythe Mine II za 150zł! Jest ono wydajniejsze od Macho dogania Noctua NH-D14 i kosztuje połowę tego ostatniego :)

 

PS

Ostatnia kwestia to napięcie. Nie masz się czym martwić gdyż takie spadki to nornalka na platformie intela. Pod obciążeniem płyty automatycznie obniżają napięcie, właśnie po to żeby CPU się nie grzał.

Sprawdź jeszcze wykres Vcore, który generuje OCCT. Po zakończonym teście program automatycznie wyświetla wszystkie wykresy, ewentualnie znajdziesz je w "Dokumentach" systemu.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

be quiet! Dark Rock Pro 2 - no ja bym go kupił za sam wygląd :) , a wydajność, ciszę i jakość wykonania dostałbym w gratisie :D  - super cooler.

 

Produktów do LC jest bardzo dużo i różne też są ceny.

Zwodowanie samego CPU, z możliwością późniejszej rozbudowy o GPU, kosztowałoby około 800zł.

 

Fakt faktem, Dark Rock Pro 2 wygląda ładniej, ale na tą chwilę szczerze powiedziawszy wygląd mam w dekolcie murarza :D

 

A najnowsza Noctua NH-U14S wypada najlepiej jak dotąd ze wszystkich coolerów, jeżeli dobrze wyczytałem, lepsze są już tylko chłodzenia oparte właśnie na H20, a jednak wolałbym pozostać na tą chwilę przy 300 zł, nie 800 :)

Siemka

Mam tą samą płytę tylko z dopiskiem PRO i u mnie też komp włączał się samoistnie. Problemem było oprogramowanie do WiFi, a konkretnie aplikacja WiFi GO! Po jej odinstalowaniu problem przestał występować, oczywiście WiFi działa nadal na samym sterowniku.

 

Witaj, aplikacji w sumie zapomniałem wziąć pod uwagę, i to też mój błąd.

 

( trochę z innej beczki, pamiętam jak facetowi piszczała płyta główna i nie uruchamiał się komputer, po czym jak sprawdziłem wszystkie części okazało się, że to wszystko przez wpięcie USB bezprzewodowej myszki IBOX, jak to się odpięło komputer śmigał aż miło ;) )

 

Zaraz wyleci, zobaczymy co z tego wyjdzie, wielkie dzięki za radę i opiszę później, czy to była trafna diagnoza ;)

 

Btw ja cały czas działam na sterowniku, nie z ego zakichanego AI Suite II...

 

Co do wykresu Vcore, spróbuję jeszcze raz puścić test, wprawdzie wywala mi go po chwili z powodu przekroczenia przez rdzeń temperatury 85 stopni, ale jak najbardziej generuje dokumenty z danymi, które postaram się wrzucić w razie czego.

Edytowane przez MarcDGZ
Link to post
Share on other sites

sam kupiłem tego Scythe i czekam na przesyłkę. Gwarancja nie ma tu nic do rzeczy. Chłodzenie zmienisz najwcześniej za rok najdalej dwa lata :P


Co do wykresu Vcore, spróbuję jeszcze raz puścić test, wprawdzie wywala mi go po chwili z powodu przekroczenia przez rdzeń temperatury 85 stopni, ale jak najbardziej generuje dokumenty z danymi, które postaram się wrzucić w razie czego.

Osobiści mam zmieniony w OCCT limit temp do 105 st. czyli krytycznej temp jaka ten procek jest w stanie znieść. Ale na BOXowym chłodzeniu nie proponuje przesuwać tej granicy!

Link to post
Share on other sites

Scythe Mine 2 za 149zł to fajna oferta.

Warto jednak jeszcze rozważyć to chłodzenie.

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-zalman-cnps14x-510463/

http://chlodzenie.net/reviews/zalman-cnps14x-test-coolera-cpu/8/

 

Prawie 2 razy tańszy od be quiet! Dark Rock Pro 2 a wydajność wyśmienita.

Edytowane przez omar2033
Link to post
Share on other sites

Mega wydajne ale i też mega głośne na max. obrotach ;)

 

Mistrzu, mój Radzio 6990 i tak robi swoje na 60% obrotach przy grze, bo inaczej skacze mi pod 80-90 stopni, także moje ucho i tak już przeżywa katorgę :P

 

Ale reasumując z tego co wyczytałem, nawet Noctuy się przy nim chowają a cenowo jest prawie identycznie ;)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...