Skocz do zawartości

darmowy prąd a wybór PSU


Recommended Posts

Będę szukał jakiegoś (markowego oczywiście) zasilacza i mam pytanie - czy brak opłat za prąd jakkolwiek powinien wpływać na mój wybór?

 

trochę rozwinę to pytanie:

Nie obchodzi mnie w takim razie za bardzo efektywność, np. 80+? Czy znajdę zasilacze bardziej prądożerne, ale za to tańsze/stabilniejsze?

Na co patrzeć?

 

 

edit: chodzi o to, że rachunki płacę stałe i mogę szaleć.

Edytowane przez Errichto
Link to post
Share on other sites

Tyle że ja pytam o to, czy olewanie poboru prądu coś zmienia - jak to wpływa na wybór zasilacza?

 

No ale na pewno mi nie zaszkodzi też otrzymanie konkretnej porady, konfig prawdopodobny:

gtx 590 (dużo mocy to ciągnie)

i7-920 na asrocku x58 extreme, podkręcone w miarę możliwości sprzętu (chłodzenie scythe mugen 2)

jakieś tam ramy 1600mhz 3x4gB, parę wiatraczków, jeden HDD zwykły

 

budżet spory, 400-500zł nie robiłoby problemu. Ale oczywiście wolę zapłacić mniej za wystarczający zasilacz. Zawsze mogę też używanego poszukać.

Edytowane przez Errichto
Link to post
Share on other sites

Ja polecę Super Flowera 750W Golden Green PRO SF750P14XE (wystarczy z dużym zapasem wersja 650W). To naprawdę porządny zasilacz. Jedna mocna linia 12v, bardzo stabilne napięcia, bebechy najwyższej klasy i przy okazji wysoka sprawność, co przekłada się na niską produkcję ciepła, co z kolei wiąże się z ciszą ;)

Edytowane przez emillo5
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Olewanie prądu za bardzo nic nie zmieni - różnica w efektywności między certyfikatem Bronze a Gold, wynosi około 5%.

Platforma z GTX 590 pobiera około 540W, Nawet, jakbyś liczył te kWh, to się ich nie doliczysz :)

Jednak można zauważyć, że certyfikaty Gold i Platinum, nie są przyznawane byle jakiej marce - zazwyczaj są to dobrej jakości sprzęty.

Kolejną sprawą jest to, że w zasilaczach z wyższym certyfikatem mniej energii jest zamieniane w ciepło.

A ten Twój darmowy prąd, czy zawsze będzie darmowy?

Z budżetem 400-500zł, możesz już przebierać w zasilaczach i wymagać dużo więcej, niż w tańszych budżetówkach - modularność , hałas, certyfikat, okres gwarancji, moc itp. Z takim budżetem, nie ma sensu szukania używek.

Wskaż Swoje priorytety, a parę podpowiedzi się pojawi.

Edytowane przez SKEEPER46
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie i pomoc. Szczególnie SKEEPERowi. Odpowiadając na pytanie - nie zawsze, ale dłużej niż będę siedział na tej platformie.

Co do priorytetów: byleby to nie był no-name. I cisza mile widziana, to tyle.

A nad używką wciąż będę się zastanawiał, bo zawsze to taniej, a pozostałe części nie pachną świeżością czyli to nie grzech dorzucić do nich kilku(nasto)miesięczne PSU. Pomyślę.

Link to post
Share on other sites

Tak jak napisałem wcześniej ;)

Ja polecę Super Flowera 750W Golden Green PRO SF750P14XE (wystarczy z dużym zapasem wersja 650W). To naprawdę porządny zasilacz. Jedna mocna linia 12v, bardzo stabilne napięcia, bebechy najwyższej klasy i przy okazji wysoka sprawność, co przekłada się na niską produkcję ciepła, co z kolei wiąże się z ciszą ;)

 

Jeśli chcesz trochę zaoszczędzić i zależy ci na naprawdę niesamowitej ciszy (Super Flower też jest cichutki), to bież http://www.morele.net/zasilacz-be-quiet-pure-power-bqt-l8-cm-630w-80-plus-bronze-activepfc-4xpci-e-bn182-418345/

Edytowane przez emillo5
Link to post
Share on other sites

Co do priorytetów: byleby to nie był no-name. I cisza mile widziana, to tyle.

Zasilacze Be Quiet są bardzo dobre i są jedne z najcichszych, między innymi za sprawą świetnych wentylatorów Silent Wings.

Tutaj już padła propozycja BQ E9 700W - na Allegro jest w fajnej cenie 399zł. i to nowy z 5'cio letnią gwarancją.

Ten zasilacz, jak będziesz słuchał muzyki, szperał po internecie, będzie generował hałas na poziomie 13,7dBA - to jest nic (bardzo mało), pozostałe podzespoły komputera go zagłuszą. Zasilacz generuje taki hałas do 50% obciążenia.

Jak włączysz coś wymagającego, gdzie platforma będzie potrzebowała te 540W. to zasilacz będzie obciążony w mniej więcej 77% i powinien generować hałas na poziomie około 18dBA - to również jest bardzo mało. Przy takim obciążeniu, pewnie Twój GTX 590 świszczy jak odrzutowiec ;) .

W/g producenta, maksymalny hałas generowany przez ten zasilacz, to 23,8dBA, ale Twoja jednostka nie obciąży go aż do takiego stopnia.

Większego znaczenia dla Ciebie pewnie to nie ma, ale ;) : zasilacz posiada certyfikat Gold, co oznacza, że jego sprawność jest w okolicach 87%-90%

 

Przeglądnąłem na szybko allegro, ale z używek nic godnego uwagi nie znalazłem - reszta w Twoich rękach :)

Edytowane przez SKEEPER46
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Corsair też ma ciekawe zasilacze - nie są no name ;)

Zapewne seria HX oraz CX spełniłyby się w swojej roli, jednak BQ pod względem głośności, certyfikatu oraz dłuższej gwarancji, w/g mnie jest ciekawszym zasilaczem.

Wspomniałeś o serii AX - to już jest zupełnie inna klasa zasilaczy ( Corsair AX 760W ) - 7 lat gwarancji, Platinum, wyśmienity wentylator Sanyo, bardzo cichy (hybrydowy z półpasywnym systemem chłodzenia), do 30% obciążenia wentylator się nie włącza, chociaż to i tak nie ma znaczenia, bo jak się włączy, to go nie słychać :) (tak do 50% obciążenia) , 24dBA przy maksymalnym obciążeniu. Corsair AX 760, to nic innego, jak tańszy Seasonic Platinum 760W .

Jednak abyś stał się posiadaczem tego cuda, to budżet musiałbyś zwiększyć, chyba, że używka.

Edytowane przez SKEEPER46
Link to post
Share on other sites

"...Opis towaru
Towar powystawowy jak nowy, komplet w org pudełku 100% sprawny, przetestowany - nie używany...."

 

Zapytaj sprzedawcę. Z tego co napisał w opisie aukcji wynika, że był otwierany i sprawdzany oraz jest nowy, stał tylko na ekspozycji. Sprzedawca wystawia FV lub paragon, więc gwarancja musi być. Sprzedawcą nie jest osoba prywatna, tylko podmiot gospodarczy.

 

A tu fragment regulaminu aukcji sprzedającego:

"...III. Sposób opisu stanu sprzedawanego przedmiotu - sekcja "opis towaru"
b) towar powystawowy, jak nowy - jest to towar nieużywany w celach konsumenckich, posiadający wszystkie funkcje jakie deklaruje producent. Ten rodzaj towaru mógł uczestniczyć w prezentacji jego możliwości np. leżeć na wystawie sklepowej lub może posiadać naruszone zabezpieczenia w postaci taśm, opasek, folii. Jego stan techniczny jest taki sam jak stan techniczny towaru nowego. Stan wizualny tego rodzaju towaru - towar może posiadać drobne ślady powstałe podczas ekspozycji, otwierania opakowania. Slady te nie sa wynikiem uzywania towaru, a jedynie skutkiem jego normalnego przechowywania i ekspozycji. Wady wizualne (jeśli występują) takiego towaru umożliwiają nadal korzystanie z niego zgodnie z przeznaczeniem..."

 

 

Niestety z tego co wiem to już w AX nie montują Sanyo, ale tańsze zamienniki. Jednak nadal to fajny zasilacz w swojej cenie i nadal jest bardzo cichy ;)

No patrzcie ludzie, gdyby nie bebechy Seasonica, to te zasilacze nie miałyby takiej reputacji, ale oni wolą po swojemu zrobić...ehhh :facepalm:

Czyli chcąc mieć na 100% Denki'ego, to pewniej jest kupić SS serii X, Platinum albo przed zakupem AX, zobaczyć jaki wentyl wsadził Corsair w danym egzemplarzu.
 

Edytowane przez SKEEPER46
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...