Skocz do zawartości

Czy ktoś już miał okazję przetestować temperatury i5-4670 i i5-4570?


Recommended Posts

Cześć,

 

Dużo się mówi o tym, że nowe procesory Intela się grzeją i że próbki w redakcjach serwisów były lepsze niż egzemplarze sklepowe. A ja się właśnie biję z myślami czy kupić i-3570 czy też te nowsze i5-4570 i i5-4670. Podejrzewam, że dylemat mam nie tylko ja, ale i inni. Wobec tego chciałbym zapytać, czy ktoś już miał okazję przetestować jak to naprawdę wygląda w przypadku egzemplarzy sklepowych. Dodam, że  raczej nie chcę podkręcać, ale nie chcę też żeby procesor miał pod 70-80 stopni na domyślnych ustawieniach. Czy to prawda, że one są takie fatalne, czy też tylko podkręcacze robią larum, że nie mogą podkręcać?

 

Ja znalazłem dwa testy sklepowych i wyniki (w sensie temperatur) nie są zachęcające:

Edytowane przez Veteran
Link to post
Share on other sites

Ja w grach nie zauwazylem jakiegos dramatycznego skoku temperatur na i5-4570. Wiadomo, ze w grach procek tez jest obciazany (co prawda nieporownywalnie mniej niz karta), wiec temperaturke musi miec. Jak bede wieczorem w domu to moge podeslac Ci screeny temperatur.

 

Wytapane.

 

 

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

 

 

Ja w grach nie zauwazylem jakiegos dramatycznego skoku temperatur na i5-4570. Wiadomo, ze w grach procek tez jest obciazany (co prawda nieporownywalnie mniej niz karta), wiec temperaturke musi miec. Jak bede wieczorem w domu to moge podeslac Ci screeny temperatur. Wytapane.

No jakbyś był tak uprzejmy.

 

 

 

Te czerwone to temperatury pod obciążeniem dla i5 4670k, więc chyba nie jest tak źle na stocku ;) Przynajmniej na benchmarku :P

No takie pod obciążeniem to by były fajne. A podawajcie jeszcze jakie macie chłodzenia CPU bo to może też zaważyć.

Link to post
Share on other sites

U mnie na haswellu i7 4770k jest podobnie, w spoczynku koło 30, a max jaki pokazuje po graniu w gry to koło 55. Średnia nigdy nie jest tak wysoka, bo gdy podczas gry zwinę grę do paska by zobaczyć temperatury to są koło 40 około lub ciut więcej. Zależy wiele od konkretnej gry. W pokoju mam dość gorąco w okresie letnim, jak się ochłodzi to temperatury jeszcze spadną.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Dodam, ze moje pomiary są na chłodzeniu noctua NH-U12P se2 i płycie z87-gd65 gaming z msi. Teraz przy około 25 stopniach w domu i 26 na polu procesor ma w spoczynku 30-34 stopnie w zależności od rdzenia i momentu czy coś robi w tle. Po oc do poziomu 4,2ghz z oc genie profil szybszy temp rosną w spoczynku o jakieś 10 stopni. W grach trzeba by potestować dłużej. Jak będę kiedyś kręcić to i tak do 4,2ghz pewno, bo więcej nie ma sensu zbytnio, ten procesor na stock 3,5/3,9ghz spokojnie ogarnia wszystkie gry na max detalach.

 

Teraz jak z 30 min chodzi na stock to temp spadły do poziomu 28-32 według cpuid H/M

Edytowane przez carroarmato
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Mamy zatem 5 posiadaczy 4570, 4670, 4670k i 2x 4770k i żaden nie raportuje przekraczania 70 st. Celsjusza. W ogólnie nie narzeka. Wyniki według mnie akceptowalne, bo po prostu bałem się mocnego przekraczania 70, szczególnie że jest lato.

 

Czekam na dalsze raporty.

 

Nie dziwi Was, że mimo tylu alarmujących informacji wszystko dobrze działa? Chyba różne media za dużą wagę do tego przyłożyły, nawet jeśli temperatury są trochę wyższe. To spore forum i myślałem, że pojawią się opinię od właścicieli, że się grzeje, a tu miła niespodzianka. Teraz jestem bardziej za tym, żeby taki kupić.

Link to post
Share on other sites

Nie nie, moj procesor jeszcze 70 stopni nie widzial :D i mam nadzieje, ze nie zobaczy gdy zmienie mu chlodzenie. Ogolnie widac, ze temperatury sa wyzsze niz przy sandy czy tez ivy, ale nie sa to jakies potezne roznice ktore moglyby doprowadzic Cie do rozpaczy :D (przynajmniej u mnie tak jest)

 

Wytapane.

 

 

Link to post
Share on other sites

Również wahałem się nad wyborem Haswella, właśnie przez niepochlebne opinie na temat jego temperatur i szczęście, że w sklepie nie było Ivy ;) Nie żałuję wyboru swojego i5-4570, który bez zabaw w podkręcanie na taniej płycie ma wydajnością w grach taką samą jak 3570k, a w niektórych profesjonalnych zastosowaniach wyższą (np. rendering), oczywiście mowa tutaj o stockowym 3570k. Na screenie poniżej zamieszczam temperatury w Idle i po 10 min. OCCT (temperatura w pokoju 25 stopni, chłodzenie Arcitc Cooling Freezer 13 Pro, obudowa Core 3000 z 3 wentylatorami (przód, tył i góra)):

 

http://img21.imageshack.us/img21/7045/kgb3.jpg

 

 

A tutaj linki do wykresów z OCCT: Core #0, Core #1, Core #2, Core #3

 

Jak widać do granicy 70 stopni jeszcze trochę brakuje (mimo, że wentylator pracuje na ok. 80%, ponieważ granica 100% ustawiona jest na 70 stopni), a w grach gdzie procek ma mniej pracy niż karta temperatura nie przekracza 50 stopni. Osobiście jestem pozytywnie zaskoczony, niestety nie miałem porównania do boxowego chłodzenia, które do tej pory leży w pudełku, ale dla mnie liczy się to co jest, a nie to co mogło by być :)

Edytowane przez Ardoos
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...
Gość DRAGOPL

Witam mój I7 4770K w obudowie Fractal Design Core 3000 z chłodzenie Noctua NH-D14 w spoczynku ma 31 stopni a w stresie po około 30 minutach OCCT ma jakies 54 stopnie max na rdzeniach  Więc żednej tragedii z temperaturami nie ma. Jak podkręcę go do 4,2GHz temperatura max 60 st. Więc można żyć z takimi temperaturkami

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Witam mój I7 4770K w obudowie Fractal Design Core 3000 z chłodzenie Noctua NH-D14 w spoczynku ma 31 stopni a w stresie po około 30 minutach OCCT ma jakies 54 stopnie max na rdzeniach Więc żednej tragedii z temperaturami nie ma. Jak podkręcę go do 4,2GHz temperatura max 60 st. Więc można żyć z takimi temperaturkami

Osobiście nic mi nie mówią takie dane jak nie jest podane przy jakiej głośności chłodzenia lub jakich obrotach wentylatorków na coolerze procesor osiągnął takie temperatury. Wentylacja obudowy również pomaga w chłodzeniu. Jak będziemy mieć dużo wysokoobrotowych (głośnych) wentylatorków to pomogą w chłodzeniu procesora, a na temat chłodzenia obudowy nie wiemy nic. Po za tym masz cooler CPU za ponad 300zł, jak by na nim procesor osiągał temperatury 70 stopni, to na Intelowskim ten procesor by się co chwile wyłączał z powodu przegrzania.

 

Tu masz ładnie wytłumaczone, dlaczego nie brać Haswell'a. ;)http://forum.benchma...zł-na-ten-czas/

Wczoraj wieczorem autorowi tematu podsyłałem właśnie ten temat :). Każdy co ma problem z wyborem powinien z nim się zapoznać. Co ciekawe tam argument temperaturowy nie jest priorytetem w wyborze tylko cena, a temperatury to kolejny argument mówiący NIE Haswellowi.

Edytowane przez AndreoKomp
Link to post
Share on other sites
Gość DRAGOPL

A więc Obudowa ma 3 wentylatory: TYŁ 120x120x25mm 1200RPM, Góra i Przód  140x140x25mm 1000RPM

Wentylatory ustawione na sztywno na 50% czyli Tył na 600RPM  Góra i Przód  500RPM

Dodatkowo Noctua działa na adapterze ultra low noise czyli wentylatorki kręcą się 900RPM

 

Test na 4,2GHZ wykazał max 61St przy takich ustawieniach

Link to post
Share on other sites

Ha ha. Ani jedna osoba nie przyszła do tematu się poskarżyć na Heatwelle po jego zakupie. Ja też zamówiłem Heatwella i sam zobaczę co to warte. Na razie jestem optymistycznie nastawiony. Kolega Dragopl nawet nie używa chłodzenia powyżej 50%, a ma temperatury 61 st czyli nie jest źle.

 

Zresztą, nie martwcie się. Broadwell mogą być "Burnwell" i jeszcze będziecie wspominać Heatwella z łezką w oku :)

Link to post
Share on other sites

Na haswella najwięcej narzekają ci co go nie mają lub co tylko testy lub narzekania sobie podobnych czytali :) taka jest prawda. W praktyce wcale te procesory się aż tak nie grzeją, czy 55 stopni max podczas grania w wymagające gry to dużo?

Link to post
Share on other sites

@AndreoKomp

 

Kiepsko u Ciebie z czytaniem, jeśli nie zauważyłeś, że jednak napisane jest o chłodzeniu obudowy i prędkości wentylatora na procku. Po za tym na screenie w zakładce Fans również widać prędkości wentylatorów (CPU i jednego z trzech zamontowany w obudowie).  

 

(temperatura w pokoju 25 stopni, chłodzenie Arcitc Cooling Freezer 13 Pro, obudowa Core 3000 z 3 wentylatorami (przód, tył i góra)):

 

http://img21.imageshack.us/img21/7045/kgb3.jpg

 

Jak widać do granicy 70 stopni jeszcze trochę brakuje (mimo, że wentylator pracuje na ok. 80%, ponieważ granica 100% ustawiona jest na 70 stopni)

Edytowane przez Ardoos
Link to post
Share on other sites

@Ardoos bardzo dobrze u mnie z czytaniem i rozumieniem tego co czytam. Moja wypowiedź dotyczyła tylko wyników podanych przez DRAGOPL. Twoje wyniki są kompletne, nawet temperaturę pokoju podałeś co jest bardzo ważne, więc Ty mnie trochę źle zrozumiałeś, ale spoko, wyjaśnione :)

Link to post
Share on other sites

Ha ha. Ani jedna osoba nie przyszła do tematu się poskarżyć na Heatwelle po jego zakupie. Ja też zamówiłem Heatwella i sam zobaczę co to warte. Na razie jestem optymistycznie nastawiony. Kolega Dragopl nawet nie używa chłodzenia powyżej 50%, a ma temperatury 61 st czyli nie jest źle.

 

Zresztą, nie martwcie się. Broadwell mogą być "Burnwell" i jeszcze będziecie wspominać Heatwella z łezką w oku :)

Haswell*

 

 

Na haswella najwięcej narzekają ci co go nie mają lub co tylko testy lub narzekania sobie podobnych czytali  :) taka jest prawda. W praktyce wcale te procesory się aż tak nie grzeją, czy 55 stopni max podczas grania w wymagające gry to dużo?

Bez OC 55 stopni? To bardzo dużo.
Link to post
Share on other sites

@AndreoKomp

 

To przepraszam, źle Cię zrozumiałem ;)

 

 

@Banjo

 

Odnoszę wrażenie, że Heat (ciepło) w wypowiedzi Veterana było umyślnym błędem. 55 stopni dalekie jest do granicy 72 stopni, więc nie wiem dlaczego twierdzisz, że to bardzo dużo. Ivy ma taki sam glut pod IHS jak Haswell. Nie wiem jak jest z możliwością OC w odblokowanych modelach, ale jeśli ktoś wybiera np. pomiędzy i5-4570, a 3470, to bardziej opłacalnym wyborem jest Haswell, większa wydajność w tej samej cenie... 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...