Skocz do zawartości

Recommended Posts

WItam,

Słowami Wstępu:

Od jakiegoś czasu posiadam skromny zestaw chłodzenia wodnego w obudowie NZXT Phantom który chłodzi tylko CPU, a teraz chciałbym go troszkę rozbudować żeby dodatkowo chłodził GPU oraz ew. MOBO.

Swój zestaw składałem na szybko i jest on troszkę leciwy ale spełnia swoją funkcję i jakoś tam wygląda :P,
aktualnie posiadam:

- Chłodnice Magicool Slim 240mm + Cooltek Single 120mm Mainstream
- Blok na CPU Aquacomputer cuplex kryos Delrin
- Blok na GPU Ek-FC580 DCII -Acetal+EN (Nickel)

- Pompkę Swiftech MCP350 12V (Laing DCC-1T) + Phobya DDC Light Laing DDC Black top
- Węże... MasterKleer 
- Złączki firmy Feser/Alphacool  
10/16 G1/4" 
- Rez: Phobya 5,25" Bay Reservoir Black

 

I jak na razie to wszystko chłodzi: AMD PhenomII 955 @ 4.0Ghz, a chciałbym żeby dodatkowo chłodził GTX-a 570 po O/C i ew. te najgorętsze sekcje Płyty głównej którą posiadam: Gigabyte 990XA-UD3. 

Dalsza część programu to pytania:

Jakie chłodnice musiałbym zamontować żeby uciągnęły to wszystko?
Co dałoby się z tym zrobić za te 1000zł?
Ew. porady co do estetyki tego wszystkiego i jak by można było to poupychać.

Foto całości: (Zrobione z fleszem dlatego obskurnie to wygląda ale chodziło o ukazanie jak to wszystko na ten moment wygląda :P)

http://img62.imageshack.us/img62/323/z50p.jpg
 




 

Link to post
Share on other sites

Miejsca to Ty tam specjalnie nie masz... Ja bym zainwestował w większą obudowę i wrzucił dodatkową, dużą chłodnicę (pewnie pozbyłbym się 120tki). Pompa na pewno da sobie radę. Ale to tylko jedno z rozwiązań. Inne jest takie żeby usunąć przedni koszyk na dyski i dać tam chłodnicę w pionie. Najlepiej kanapkę push/pull. Dyski mogłyby iść do tych małych sanek które obecnie służą jako podstawka pod pompkę :D

Link to post
Share on other sites

 

 

1. Do czego jest komp używany? (gry czy jakiś intensywny rendering?) 2. Jakie obecnie są temperatury na CPU i na GPU pod obciążeniem?


1. Gry i takie tam zastosowania nieprofesjonalne ale czasem bawię się w blenderze.
2. Tylko CPU jest zwodowane i normalnie było do 44*C przy wentylatorach skręconych na minimum, a teraz te upały to do 52*C potrafi podskoczyć po kilku godzinach grania w BF3. 

 

Miejsca to Ty tam specjalnie nie masz... Ja bym zainwestował w większą obudowę i wrzucił dodatkową, dużą chłodnicę (pewnie pozbyłbym się 120tki). Pompa na pewno da sobie radę. Ale to tylko jedno z rozwiązań. Inne jest takie żeby usunąć przedni koszyk na dyski i dać tam chłodnicę w pionie. Najlepiej kanapkę push/pull. Dyski mogłyby iść do tych małych sanek które obecnie służą jako podstawka pod pompkę


Co do pierwszego rozwiązania to średnio mi podchodzi bo nie jest to obudowa za 200zł i nie miał bym co z nią zrobić, ale też dałem ciała że jak ją kupowałem to nie przemyślałem że kiedyś w W/C mi się zachce bawić :P.

Wrzucenie chłodnicy na przodzie, hmm.... tam nie ma na wysokość nawet pełnych 200mm i jedyne co by tam wlazło to jakiś grubas 120mm, a nie wiem jak by to wpłynęło na wydajność i jak tam dociągnąć węże żeby pompka działała bo jedyny jej mankament że sama nie zasysa płynu a z tym rezem nie mam zbyt wielu możliwości jej ustawiania.

 

Jak zacząłem przeglądać fora itd to idzie wepchać na Top chłodnice 360mm bez wielkich modyfikacji tylko z ustawieniem tej pompki w inny sposób niż teraz jest, nie mam za bardzo pomysłu gdzie by ją wepchnąć.

 

Link to post
Share on other sites

Nie znam za bardzo tej budy, ale myślę, że możliwe jest coś takiego.

 

1). Tylna chłodnica 120mm - wentylator dać na zewnątrz (z tyłu), wtedy chłodnica cofnie się o jakieś 25mm

2). Jak nam się cofnie 120'ka, to na top powinno dać się wepchać 360mm x 30mm, może nawet 47mm (trzeba zmierzyć - ze zdjęć trudno to określić)

3). wywalić wszystkie kosze na dyski, a dyski przenieść w zatoki 5,25 między CD/DVD a rezerwuar. Jak będzie problem z miejscem, w co wątpię, to trzeba będzie wziąć pod uwagę pozbycie się napędu.

4). Obecną chłodnicę 240mm, którą ściągniemy z top'u wymieniłbym na grubszą (np 60mm), przeniósł na sam dół (jak pozbędziemy się koszy na dyski) i można zrobić z niej "kanapkę" - miejsce będzie.

5). Pompę przenieść na zasilacz.

 

Po tym zabiegu, mamy: 3 chłodnice - 360 + 240 + 120 - taki zestaw chłodnic poradzi sobie nawet z 3 way sli/cf.

Inwestujemy jakieś 300zł na chłodnicę 360mm + złączki, do tej chłodnicy kupujemy za jakieś 120zł  trzy dobre wentylatory,

Sprzedajemy chłodnicę 240mm za choćby 100zł (przykładowo), kupujemy grubą na 60mm za 260zł, dokupujemy dwa wentyle do kanapki za jakieś 70zł. Razem około 650zł (nie liczyłem transportu, węża, płynu itp).

 

Temat do rozważenia.

Link to post
Share on other sites

Bawiłem się dzisiaj trochę miarką tu i tam i póki co zamówiłem chłodnice 360 45mm, wentylatory do niej i jeszcze pare innych drobiazgów mi potrzebnych, i jak to dojdzie to się wezmę za rozbieranie na części pierwsze tych koszyków na dyski i wtedy zdam relacje jak to wygląda :P

Link to post
Share on other sites

Tak, jak wywalę stamtąd tą 120mm to 360 wejdzie bez rozbierania niczego na topie dlatego już jakiś pozytyw :), jedyne co to kwestia dorobienia zaczepów na chłodnice w miejscu, które będzie bliżej tyłu obudowy bo inaczej bym musiał wywalić kontroler obrotów i przestawić przyciski power/reset. Ale zaczepienie chłodnicy akurat nie stanowi problemu :) ważne że się mieści


Witam po przerwie ;P
Bawiłem się trochę  i 360 na top weszła bez problemów chociaż musiałem przyciąć kawałek plastiku od panelu z USB ale i tak tego nie widać :P.
Wygląda to póki co tak:

http://img27.imageshack.us/img27/3919/w0yp.jpg

http://img10.imageshack.us/img10/4707/cvlq.jpg

Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

No Panie - pojechałeś ostro z przeróbką - super!!

Widzę, że sprytnie przyczepiłeś mały koszyk na dyski i zrobiłeś uchwyt do pompy :)

A co płynie w żyłach - glikol?

 

...chwila moment, a gdzie chłodnica 120mm?? :>

Edytowane przez SKEEPER46
Link to post
Share on other sites

Ekhm 120mm... zaginęła w akcji  :D, a tak na serio to gdybym ją chciał tam z tyłu dać to musiałbym przesunąć jeszcze do przodu 360mm, a to z kolei wiązałoby się z przesuwaniem kontrolera i panelu USB wbudowanych w budę a już nie chciałem się w to bawić ;P.

 

A z resztą... nie wiem czy tak bardzo wpłynęła by ona na wydajność, bo w moim mniemaniu jest i tak dobrze z temperaturami :), z wentylami skręconymi na minimum gdzie nie słychać praktycznie nic, po 3h grania w BF3/WoT'a, CPU nie przekroczyło 47*C, a GPU 49*C. Gdzie PhenomII 1.45V @4.1 Ghz i GTX570 OC to nie są chłodne komponenty jak by nie patrzeć ;P

Zalane to jest płynem który zwie się aquacomputer DP Ultra Blue, bo szperałem... szperałem na forach i zbierał przyzwoite opinie a w sumie fajnie wygląda :), miałem przez chwilę ambicje sam kombinować z cieczą... ale jakoś lenistwo wygrało :P
 

Link to post
Share on other sites

Chłodnicę na dole masz w układzie push-pull? Przy takim umiejscowieniu chłodnicy trzeba mieć na całej długości otwory wentylacyjne w obudowie?

 

@skeeper

 

Czy są jakies przejściówki, żeby napędy 2,5 i 3,5 zamontować w zatoce 5,25?

Edytowane przez jorginto
Link to post
Share on other sites

 

 

Chłodnicę na dole masz w układzie push-pull? Przy takim umiejscowieniu chłodnicy trzeba mieć na całej długości otwory wentylacyjne w obudowie?


1. Nie, są tylko 2 wentylatory dmuchające na chłodnice.
2. Na całej długości w miejscu gdzie ma być chłodnica. 

 

Czy są jakies przejściówki, żeby napędy 2,5 i 3,5 zamontować w zatoce 5,25?


http://allegro.pl/adapter-3-5-5-25-plastikowy-czarny-i3400561353.html chociażby coś takiego... ale imho to się nie kalkuluje ;P
Link to post
Share on other sites

Noo ... nie wiem czy fajnie, czy może jednak zwaliłem z pastą pomiędzy CPU/Blokiem bo:

 

GPU: jest git: 30-47*C (W grze, w furmarku po 15 min było 52*C)
a
CPU: na start w idle 33-37*C, ale jak trochę pogram w World OF Tanks to potrafi wbić 52*C (4*C więcej niż GPU) później jak przestanę grać to mam to 38-41*C ale czy 52*C, w grze która nie powinna aż tak żyłować kompa to jest normalne? :P

Jutro wrzucę temperatury po 1h teście z OCCT.


 

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...