Skocz do zawartości

Przemyślenia i wątpliwości przy wyborze platformy


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez SKEEPER,

Recommended Posts

Witam,

wczoraj w pracy naszła mnie myśl, że może czas na zmianę podstawy PC-ta, czyli płyty głównej i procesora (posiadany sprzęt widać w sygnaturce). Nie narzekam na brak mocy, czy ściny w grach - obecny sprzęt działa OK. Uważam jednak, że dopóki posiadane komponenty są jeszcze trochę warte na rynku wtórnym warto sprzedawać i inwestować w nowe.

 

I tu właśnie spotkałem pewien problem. Intel czy AMD? Doszedłem do wniosku, że w sumie AMD wystarcza na moje potrzeby, ale jest małe ALE. Moje obecne mobo ma kiepściutką (4+1) sekcję zasilania i w zasadzie nie warto do niej pakować nowego procesora, bo OC wyżej niż 4,0 - 4,1 GHz nie podskoczy.

 

Musiałbym więc kupić i płytę i procesor pod AM3+:

 

  • interesująca mnie płyta MSI 990FXA-GD65 kosztuje blisko 400zł
  • interesujący mnie procesor FX-8320 kosztuje blisko 600zł

 

Łączny wydatek rzędu 1000 zł i za co? za przyrost wydajności rzędu 10-15%? Aż tak dużo nie zarabiam, żeby ładować tysiaka "bo nowe". Żeby jeszcze był pewnik co do nowej generacji Steamroller - że będzie na AM3+ to kupiłbym teraz samą płytę. Ale tak to lekki kibel że się wyrażę i jest ryzyko utopienia gotówki w martwej podstawce Więc pomyślałem "teraz siedzę na AMD, poprzednio był Intel to może teraz znowu Intel?"

 

Spójrzmy na rozsądną cenowo (w miarę) intelowską podstawkę 1155:

 

  • interesujący mnie procesor i5 3370k kosztuje blisko 870zł (z zablokowanym mnożnikiem nie biorę pod uwagę, z pewnością będę robić OC)
  • interesująca mnie płyta MSI Z77A-G43 kosztuje 335 zł

Łączny wydatek rzędu 1205 zł na procek z Ivy i fajną, tanią płytę główną. No spoko, da się przeżyć. Wydajność też wzrośnie (zwłaszcza w procesorożernych grach), koszta również można zredukować o 100 - 200zł kupując używkę z Sandy - np. 2500k, ale jak zwykle jest ALE. 1155 to w zasadzie martwa podstawka i ładowanie niemałych pieniędzy w trupa mija się z celem.

 

No dobrze, spójrzmy zatem na najnowsze intelowskie dziecko - mianowicie Haswell na podstawce 1150:

 

  • interesujący mnie procesor i5 4670k kosztuje 915zł !!! (jak pisałem wcześniej, bez "K" nie wchodzą w grę)
  • interesująca mnie płyta główna MSI Z87-G43 kosztuje 420zł

Jak to się mówi - grubo. Koszt takiego utrojstwa 1335 złotych. Najdrożej ale z tego co piszą najlepiej. Ale czy na pewno? Chodzą słuchy jakoby intel wpierdzielił kiepskiej jakości pastę termoprzewodządzą pod IHS (podobnie jak w Ivy) i temperaturki są po OC niekiepskie. Do tego potencjał OC również nie powala. I w zasadzie podstawka 1150 również może być już martwa - kto wie co wymyśli Intel przy odsłonie odświeżonych Haswelli. Więc kupuję bardzo wydajny (fakt jest faktem) procesor do przyszłego podkręcania, który furczy z gorąca (jak na intela) mimo 22 nanometrów i w zasadzie kiepsko się kręci. Do tego może być na zdechłej podstawce. Cudownie.

 

Zakończenie:

 

I tak o to stoję w punkcie wyjścia. AM3+, 1155, 1150? Chyba w końcu nic nie kupię i poczekam jak sytuacja się rozwinie - nowe Haswelle, Steamrollery itp. Z tym, że wtedy mój faildozzer będzie g*** warty i w zasadzie nic się nie zwróci. Obecna sytuacja jest nie za ciekawa, dla kogoś kto myśli o zakupie przyszłościowych bebechów do swojego pieca. A może ktoś trafił w internetach na jakieś plany, fakty i zapowiedzi dotyczące tego tematu i może mi coś doradzić?

Link to post
Share on other sites

i chyba tak zrobię - tzn. poczekam. Co do zbierania: mam pieniądze, ale wydawanie na i7 jest w moim przypadku bezsensowne. Nie jestem grafikiem, ani architektem, nie renderuję ani nic. Kompa wykorzystuję używając MSSQL, MySQL, Oracle, Visal Studio, maszynę wirtualną z XPkiem + normalne użytkowanie, czyli gierki, filmy etc. A do tego spokojnie starczy i5 albo mój obecny faildozzer :)

 

Ale jak pisałem wcześniej myślałem o upgradzie z myślą o przyszłości i sprzedaży z jakim takim zyskiem obecnego proca i ew. płyty - a tu takie buty.

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites
40rozbojnik

też stoję przed takim dylematem jak ty :]] Tyle że ja wychodzę z założenia że sprzęt u mnie będzie zmieniany za kolejne 3 lata :] bo pokazujący progres wydajnościowy nie jest aż tak gigantyczny by z zapałem co roku wymieniać bebechy :] Też jak ty kokosów nie zarabiam jednak myśl że dzięki cor 4 generacji rachunki za prąd były by nieco niższe w domciu jest miłyą perspektywą. 4 generacja procków mimo że się zle podkręca i tak okazuje się wydajniejsza od poprzedników. Co do tego gluta to zdania są podzielone, część zagranicznych maniaków pisze że temperatury można zbić po zmianie pasty pod czapeczką, a część że to i tak jest rozwiązanie krótkotrwałe ze względu na układ rozmieszczeń jaki sobie obieli inżynierowie intela, nie pamiętam o jaką część tam chodziło lecz to niby jeden z tych komponentów tak grzeje i uniemożliwia dobre odprowadzenie ciepła, pomimo dobrych chłodzeń . Pozatym jak większość Ci powie 4 generacja i jej podkręcanie jest zależne już od Twojego szczęścia. Część z użytkowników trafiło na sztuki co 4,2 to max a są tacy co 5 ghz osiąga spokojnie, Tylko co z tego z chwilą gdy ponownie pojawiały się jakieś testy ukazujące to że proc powyżej 4a np 4,5 ghz  przyrostu nie widać a prąd Ci wpierdziela. Podsumowując jeżeli Twoje bebechy potrzebują wysokiego oc do tego by nie było scin i all grało jak w szwajcarskim zegarku to chyba warto zakupić nową platformę, Martwa czy nie martwa nabywców spokojnie znajdziesz , tym bardziej że sprzęt będzie miał 3 -5 letnią gwarancję ( kwestia dopłaty za 2 lata extra ) . Ja osobiście czekam do września ze zmianami , bo mają się pojawić nowe radki, być może AMD pokusi się o jakieś nowe informacje odnośnie planów z prockami, i w ten sposób będziesz miał odpowiedz na swoje pytanie czy AMD zmieni podstawki z nowszej seri ich procków . Co byś nie wybrał tak na tym stracisz. Tak jak pisałem nie ma jakiegoś op % w wydajności względem generacji poprzedniej to też pokazują ceny sprzętu w przypadku Intela oczywiście.  Oki rozpisałem się eheh myślę że nieco rozjaśniłem i uświadomiłem Cie na czym stoisz i pomoże Ci to w podjęciu decyzji:] 

Link to post
Share on other sites

@MiSkoF

 

Ja również zmieniałem sprzęt co 3-4 lata, ale wtedy za bardzo odstawałem od tematu - przykładem takiego odstania może być kupiona przeze mnie g*** płyta główna pod AMD'ka. Nie orientowałem się za bardzo co do wymogów zasilania no i mam szrot a nie płytę. Dlatego teraz staram się być na bieżąco i inwestować w sprzęt regularnie (a starych części się pozbywać).

 

Chyba właśnie poczekam aż co nieco się rozjaśni na horyzoncie a'propos Steamrollera czy kolejnej generacji Haswell'a. Ale mam takie pytanie: skoro obecne Haswelle się kiepsko podkręcają to może zainteresować się procesorem bez "K"? Np. taki i5 4570 kosztuje nieco ponad 700zł Poprzednie generacje można było z palcem w nosie podbić o ~300 - 500MHz, a jak sprawa wygląda w Haswellach?

Link to post
Share on other sites

Steamroller wyjdzie na początku przyszłego roku jako APU na podstawkę FM2+. Wersji na AM3+ najpewniej nie będzie wcale, AMD kompletnie odpuszcza sobie rywalizację w wyższych segmentach. Jeśli chodzi o podkręcanie Haswella, to można tylko podbić taktowanie do najwyższego mnożnika Turbo.

Edytowane przez tomcug
Link to post
Share on other sites
Haswell Refresh będzie znowu pod inną

 

Potwierdzona informacja, czy gdybanie?

 

A to że wydaje się nieopłacalny to inna sprawa. Jak dla mnie chore są obecne ceny Haswell'owych procesorów jak i płyt głównych. Zwłaszcza że zrobiono znowu oszczędności (pasta) i potencjał OC jeszcze bardziej spadł dla modeli z "K". Gdzie się podziały te czasy, że za ~500 zł można było mieć jeden z lepszych modeli procesora (czasy Core 2 Duo, konkretnie mam na myśli model e8400)...

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Dysponuję, owszem. Ale nie dużym, bo uważam że upgrade płyty i procesora nie powinien przekroczyć 1200zł. Na razie wybrałem taki zestaw: http://www.morele.net/inventory/info/NgVmt6/

 

Cena wydaje się ok - procesor jest kompromisem między wydajnością a ceną, a płyta wydaje się w porządku dla procka bez "K". A jakby komfort normalnego użytkowania komputera spadł (w co wątpię) albo przyrost wydajności w grach był nie taki jakiego oczekiwałem, to na szczęście można w ciągu 10 dni zwrócić towar.

 

Ktoś się może przesiadał z 8 wątkowego AMD'ka na 4 jajowego Intela? Jak wrażenia?

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Koledzy, Haswell jest totalnie nieopłacalny i każdy to wie. A takie bzdury z wymarłą podstawką jako powód do jego kupna możecie sobie gdzieś wsadzić, bo Haswell Refresh będzie znowu pod inną.

Niby czemu jest nieoplacalny?

 

Kazdy kto kupuje komputer na 3-4 lata kupuje wymarla podstawke.

 

Przestancie pisac glupoty o haswellach, nigdy ich nie widzieliscie i tylko wipisujecie, ze slabo sie kreca, maja wysokie temperatury, maja gluta pod ihs itp. haswell ma nie wiele wyzsze temperatury od ivy, kreci sie podobnie i tez nie jest lutowany.

Link to post
Share on other sites

 

 

Kazdy kto kupuje komputer na 3-4 lata kupuje wymarla podstawke.

 

No właśnie ja nie kupuję komputera na 3-4 lata tylko inwestuję w sprzęt na rok lub max 2 lata, a stare bebechy staram się sprzedawać. Dlatego zależy mi na "żywej" podstawce, żebym miał możliwość przynajmniej jednego upgrade'u bez zmiany płyty.

Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Ja osobiście kupiłbym lepszą kartę graficzną, ale jeżeli Ty się zastanawiasz nad zmianą procesora i płyty, to zmieniłbym na i5 4670K + MSI Z87 G43.

 

W przypadku Ivy, procesor i5 3570K, czyli najwydajniejsza i5'ka 1155, jest chyba najczęściej wybieranym procesorem przez osoby, które składają sobie nowy zestaw. Można również zaobserwować, że do 3570K jest dobierana płyta MSI Z77 G43 - jedna z tańszych płyt, która oferuje naprawdę spore możliwości OC, 3 lata gwarancji, oferująca lepszy dźwięk niż konkurenci, itp.

 

Bardzo podobne zjawisko zaczyna się kreować w przypadku Haswell, czyli i5 4670K + MSI Z87 G43 - z resztą sam masz taki zestaw w Swoim temacie ;)  i moje zdanie jest takie:
 - Jeżeli chcesz zmodernizować Swój komputer, to inwestycja w i5 4670k + MSI Z87 G43 byłaby w/g mnie najlepsza.  Staniesz się posiadaczem najwydajniejszej i5'ki na rynku, co oczywiście zaowocuje zwiększonym, a przede wszystkim zauważalnym komfortem użytkowania komputera oraz nie powinno być problemów ze sprzedaniem takiego zestawu w przyszłości, ze względu na jego popularność, która już dzisiaj jest naprawdę bardzo duża.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Ja osobiście kupiłbym lepszą kartę graficzną, ale jeżeli Ty się zastanawiasz nad zmianą procesora i płyty, to zmieniłbym na i5 4670K + MSI Z87 G43.

 

W przypadku Ivy, procesor i5 3570K, czyli najwydajniejsza i5'ka 1155, jest chyba najczęściej wybieranym procesorem przez osoby, które składają sobie nowy zestaw. Można również zaobserwować, że do 3570K jest dobierana płyta MSI Z77 G43 - jedna z tańszych płyt, która oferuje naprawdę spore możliwości OC, 3 lata gwarancji, oferująca lepszy dźwięk niż konkurenci, itp.

 

Bardzo podobne zjawisko zaczyna się kreować w przypadku Haswell, czyli i5 4670K + MSI Z87 G43 - z resztą sam masz taki zestaw w Swoim temacie ;)  i moje zdanie jest takie:

 - Jeżeli chcesz zmodernizować Swój komputer, to inwestycja w i5 4670k + MSI Z87 G43 byłaby w/g mnie najlepsza.  Staniesz się posiadaczem najwydajniejszej i5'ki na rynku, co oczywiście zaowocuje zwiększonym, a przede wszystkim zauważalnym komfortem użytkowania komputera oraz nie powinno być problemów ze sprzedaniem takiego zestawu w przyszłości, ze względu na jego popularność, która już dzisiaj jest naprawdę bardzo duża.

 

Lepszej grafiki nie potrzebuję - gram w rozdzielczości 1680x1050 i moja 7850 sprawuję się w niej bardzo dobrze. Koszt mobo i proca 4670k jest o ~200zł większy niż przy zestawie z 4570. Jednakże na korzyść zestawu z "K" przemawia oczywiście możliwość OC. I chyba zdecyduję się na właśnie ten zestaw - jak już brać nowy sprzęt, to brać porządny.

 

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi - temat do zamknięcia.

Edytowane przez 40rozbojnik
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...