Skocz do zawartości

Problem z zawieszaniem komputera. Karta grafiki czy zasilacz?


Recommended Posts

Witam niedawno kupiłem nowy komputer i mam problem ponieważ często podciąż obciążenia komputer przestaje reagować. Zastanawiam się nad zasilaczem lub kartągrafiki. Podczas gry i.t.d najpierw pojawiająsiętakie jasne malutkie paski ledwo widoczne a później po chwili komputer przestaje reagować( wentylatory i wszystko działą ekran jest ciągle ten sam) I dopiero wo odcieciu prądu na zasilaczu odczekaniu kilku sekund włączeniu znowu jest ok. 

 

 

Podzespoły:

Procesor AMD FX-8350

Karta Grafiki MSI AMD Radeon 7870 2 GB

Płyta główna Asus M5A97 LE R2.0

Pamięć ram: Corsair XMS3 8GB 1333mhz (2x4gb)

Zasilacz Silentium PC Deus G1 600W

Edytowane przez eqalizer
Link to post
Share on other sites

No i stało się :/. Miałem niemal identyczny przypadek. . To co mam w sygnaturce lecz wcześniej FX6300 + ASRock PRO3. 1,5 miesiąca dochodziłem co jest nie tak. Problem opisywałem na forach , byłem w kilku zaprzyjaźnionych sklepach, kombinowaliśmy i nic.Podczas testów mieliśmy wyłącznie karty graficzne radeon. Za Chiny nie dało sie dojsc ładu z kompem.Kupiłem wiec  i5 też z płytą asrocka i jak ręką odjął. Co najdziwniejsze po kilku tygodniach kumpel ze sklepu zadzwonił ,że proc ( FX6300  )  z płytą działa o0 ...lecz tylko z kartami nvidii. Wiem ,ze brzmi to wrecz nierealnie ale tak było. Ja na twoim miejscu proponuję najprosciej wsadzic jakiegoś dżiforsa. Jak to nie pomoze sprawdź zasiłkę i ram.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Jeśli masz katę   AMD Radeon  to możesz spróbować zwolnić troszeczkę cpu i ograniczyć w ten sposób pobór energii 

i sprawdzić grafikę i ram przy okazji . 

catalyst control center zakładka zasilanie przesuń suwak od taktowania cpu o jeden w lewo 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Zasilacz sprawdzisz używając miernika - http://forum.benchmark.pl/topic/78009-pomiar-napi%C4%99%C4%87-na-zasilaczu/

Możesz też do swojego peceta wpiąć inny zasilacz - pożycz od kogoś o podobnej lub większej mocy ale, co oczywiste, markowy.

 

 

 

proc ( FX6300 ) z płytą działa o0 ...lecz tylko z kartami nvidii.

No to autorze pożycz od kogoś jakiegoś GeForce i zrób u siebie mały test... ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Niestety nie mogłem sprawdzić wcześniej i w sumie w ciągu najbliższych kilku dni też nie dam rady ale jak dziś włączyłem tak dla testu BF'a 3(potrafi obciążyć podzespoły) to problem nastąpił ponownie ale tym razem z tyłu przełąćznik w zasilaczu tak jakby sie zablokował.i dopiero po chwili trzymania go w tamtej pozycji sie odblokowal.  Sekcja zasilania jest dość gorąca tak po 7-10 sekundach zaczyna lekko parzyc lecz zauważyłęm że radiator na chipset'cie jest goracy i jak się go dotknie to po 5 sekundach zaczyna parzyc. Może to jakośpomoże w zlokalizowaniu problemu?

Link to post
Share on other sites

Kilka tygodni temu usuwałem podobny problem w sprzęcie kolegi. FX8150+Radeon7870. Okazało się, że grafika z zegarami fabrycznymi 1100/1200 nie była stabilna. W niektórych grach niebieskie ekrany, zacięcia. Wgrałem nowy bios, który obniżył zegary do 1000/1100. Niby ok. Ale zasilacz też poszedł, bo nie wyrabiał zmieniłem na Termaltake 750W i jest ok.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Artefakty sugerują, że może to być efekt przegrzewania, procki AMD FX wydzielają sporo ciepła. Fabryczne chłodzenie jest lipne i nie daję rady. Co może powodować przegrzewanie sekcji zasilającej płyty głównej, a nawet zasilacza jeśli obudowa jest mało przewiewna i zasilacz na górze obudowy. Z płytą będzie więcej zabawy na początek zmień zasilacz na mocniejszy(750W). Zmiana chłodzenia z box na np. Fortis 1225 też może pomoc obniżyć temperatury mostka i sekcji zasilającej. W twoim przypadku może być tak, że kilka różnych usterek składa się na jeden duży problem stabilności. 

Edytowane przez gepardmak
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Temperatura procesora jest w normie. Wymienie ale za jakis czas. Nie rozumiem po co mocniejszy zasilacz do tego zestawu? Radiator na sekcji byłby dziś ale nie dałęm rady zakupić i dopiero jutro dam rade. Mam 2 wentylatory na panelu bocznym wiec z dmuchaniem na sekcje nie powinno byc chyba problemu? 1 z przodu 1 z tyłu 2 na panelu bocznym. Zasilacz faktycznie jest troszeczke cieply ale w normie. 

 

/edit Moze jakies konkretne radiatory polecacie pod tę płyte?

Edytowane przez eqalizer
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Z tymi radiatorami na sekcji to dobry pomysł, bo ona jest goła. Niemniej 4+1 faz zasilających dla czteromodułowego FX-8350 to zdecydowanie za mało - tu może leżeć problem: ten proceso ma TDP=125W a po OC lub przy pełnym obciążeniu jeszcze więcej (myślę, że do około 150W) zatem moim zdaniem sekcja nie daje rady.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

To można spróbować obniżyć trochę pobór (chyba że potrzebujesz tyle rdzeni), Wyłącz 1 lub 2 moduły ustaw taktowanie na 3,2-3,8 i powinno ci wystarczyć, a sekcja nie będzie się tak męczyć i być może problem się nie będzie pojawiał.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Zmniejszyłęm taktowanie na początek na min:2800 max 3400 i od wczoraj nie było tego problemu w ogóle. W ciągu tygodnia chce zamontowaćradiator na płycie. Co polecacie bardziej paste termo + klej czy taśme? A w ciągu miesdiąca max półtorej chce zamontowaćchłodzenie Silentium PC Fortis HE 1225. Bardzo dzięuje za wszystkie rady, udzieloną pomoc i poświęcony czas  :)

Edytowane przez eqalizer
Link to post
Share on other sites
  • 2 tygodnie później...

"Zmniejszyłęm taktowanie na początek na min:2800 max 3400 i od wczoraj nie było tego problemu w ogóle "

 

 

Przecież  mówiłem żebyś zmniejszył taktowanie  maksymalne  minimalne niema sensu zwiększać bo poco  w spoczynku  grzać  proca  ? :/

Edytowane przez m2434
Link to post
Share on other sites
Gość usunięty

Ustawił jak chciał, ważne że maksymalne są mniejsze. :P

 

Oprócz radiatorów na sekcji można pokombinować z nadmuchem na nią, czasami domowym sposobem coś moża 'ugrać'. No i nierzadko wymiana obudowy na bardziej przewiewną również pomaga.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...