Skocz do zawartości

Jak/czym sprawdzić czy ram działa w dual channel?


Recommended Posts

Witam serdecznie!

 

Mam problem.

Z uwagi na moją niewiedze i ogólną ignorancje ;) dokupiłem sobie pamięci do blaszaka.

Miałem:   kingston 2x2gb 1600 cl9 dual channel

Dokupiłem: kingston 2x4gb 1600 cl9 dual channel

Następnie gdzies przeczytałem, że to nie będzie trybiło, więc korzystam tylko z tych nowszych-dokupionych a te co miałem leżą i sie kurzą.

W wikipedii natomiast znalazłem następujący fragment odnośnie całego tego bajzlu co narobiłem:

"Płyty główne oparte na nowoczesnych chipsetach obsługują tryb dual channel również, gdy użyjemy do jego budowy dwóch par pamięci o różnej pojemności (np. 2x256 MiB + 2x512 MiB)." - te wartości są tak śmiesznie małe, że zakładam, ze moja płyta nalezy do tych 'nowoczesnych'...

 

...stąd pojawia się moje pytanie, czy jesli wepne w zółte sloty 2 kości 2gb, a w... bodajże... niebieskie sloty 2 kości 4gb - czy to ustrojstwo będzie działało w trybie dual channel? jakim programem moge to sprawdzic? czy ten programy nie oszukują jeśli są inne kości?

 

Moja płyta głowna to p67 pro3 b3.

 

Prosze o jakiś komentarz, bo nie wiem czy mam używać te słabsze kości razem z nowszymi, czy zrobić z nich sobie breloczek ;]

 

ps. Wydaje mi sie, ze temat bardziej dotyczy ramu niż płyty głównej, stąd wylądował w tym dziale.

Link to post
Share on other sites

Pisalem o kościach które miałem, i kóre dokupiłem potem - wyszczególnionych w pierwszym poście 5 linijka tekstu - czyli teraz mam dwa razy dwie sztuki kości o pojemności 2 i 4gb a używam tylko tych o większej pojemności z obawy, ze nie bedzie dzialalo w dual channel.

 

Pytanie: jak sprawdzić czy to działa poprawnie? bo w opcjach biosu nigdzie [sprawdziłem każdy zakamarek] nie ma nawet słowa 'dual'...

Obecnie mam kości wpięte w sloty A1 i B1 [niebieskie]

Edytowane przez Arassuil
Link to post
Share on other sites

Trochę sporo wymagań odnośnie DUAL'u w/g manuala str.19

ale ogólnie działa to tak, że jedna kość slot niebieski i druga też niebieski lub tylko w białych, jak masz wszystkie obsadzone to działają na zasadzie 2xDUAL ;)

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

wg. strony 19: "For the configuration (3), please install identical DDR3 DIMMs in all four slots."
O ile znam ang. wychodzi na to, ze w mojej plycie nie bedzie dzialac ;/
Ale i tak sprawdze, dzieki za info, odpisze jeszcze czy trybią 4 różne kości, czy nie oboma programami.

edit: dwie kości oczywiscie dzialaja w trybie 'DUAL', zaraz doloze te drugie kosci, i zobacze czy tez bedzie dual...

niestety wyniknal kolejny problem, wg tychże programow wymienionych wyżej moje DRAM frequency to 800MHz, a kości mają 1600 [aida64 dodatkowo podaje 'efektywna czestotliwosc taktowania' 1600 ale 'rzeczywistą' 800] - to znaczy, ze coś jest źepsute? [w biosie ustawiłem 1600]

Edytowane przez Arassuil
Link to post
Share on other sites

Wszystko jest dobrze. Pamięci Ci działają na 1600 MHz.

Włącz CPU-Z, następnie zakładka 'Memory' i zobacz czy w oknie 'Channels #' jest Dual. Jeśli tak, to pamięcie działają w tym trybie.

Edytowane przez rap_r
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

ok, im confused....
wg. specyfikacji płyty głównej nie ma prawa to działac tak jak jest wpięte teraz [4 kości, 2x2gb w A2B2, i 2x4gb w A1B1]

ale program pokazuje że jest dual ... no cóż... pewnie nigdy sie nie dowiem ;p

 

Dziekuje wszystkim za pomoc, temat chyba wyczerpany.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...