Skocz do zawartości

Cichy, energooszczędny i ładny komputer


Idź do rozwiązania Problem ogarnięty przez kajtek.,

Recommended Posts

Chcę złożyć komputer, który ma być cichy, w miarę energooszczędny i co ważne ładny, bo będzie w miarę wyeksponowany. Początkowo planowałem wszystko kupić od nowa, ale trochę części mam, bo wyciągnąłem dawno nie używany sprzęt. Zastanawiam się czy warto, bo do niczego innego mi się nie przydadzą, więc ewentualnie mogę je sprzedać za grosze.

 

Posiadam w tej chwili do dyspozycji:

- płyta ASUS M4A785-m

- procesor AMD Athlon II 3000

- dysk WD 500GB SATA

- dysk Samsung 500GB SATA

- zasilacz Chieftec 400W

- dysk Seagate 300GB IDE

- ze trzy nagrywarki DVD NEC

 

Zaznaczam, że komputer TYLKO i wyłącznie do przeglądania sieci, odtwarzania filmów, pracy z arkuszami, odczytywania pdf i od czasu do czasu edycji kodu. Do filmów, bo podpięty będzie pod monitor z tunerem TV, który posiadam.

 

Czy sądzicie, że coś tu warto zmienić? Dołożyć? Ramu kupię 4GB chyba, bo po co więcej.

 

I pytanie najważniejsze: jakaś fajna obudowa Wam przychodzi do głowy? Bo na razie znalazłem ładną Antec i Modecom. Na budę do 300zł bez zasilacza. Na resztę nie zakładam granicy, bo i tak tu nie włożę procesora za 1,5k. :)

Link to post
Share on other sites

Zasilacz mam akurat tygodniowy. W zasadzie myślę o czymś małym, ale czy w obudowę SFF idzie mATX czy już ITX? Nad APU nie myślałem, a właśnie czytam i widzę ciekawe rozwiązanie i niedrogie.

Edytowane przez grzegorz01
Link to post
Share on other sites

Akurat do kompa, na którym nie będzie się grało, to lepiej wybrać Celerona G1610.

Są obudowy SSF, w których się mieści zasilacz ATX, ale z reguły są stosunkowo duże i w formie kostki.

Warto się zastanowić nad nieco większą konstrukcją, ale w rozsądnej cenie np. Zalman Z1 lub Z2.

Jeśli chodzi o resztę komponentów, to to co masz najlepiej by było sprzedać i zainwestować w coś lepszego.

Za niecałe 500 zł kupisz płytę pod LGA1155, Celerona G1610 oraz minimum 4GB RAMu.

Procesor ma wydajność taką jak E8400, ale cała platforma w stresie nie pobiera więcej jak 60W.

Kwestia tylko tego jak pod tak małym obciążeniem będzie zachowywał się ten zasilacz.

Może warto pomyśleć nad czymś skrojonym pod takiego kompa.

Za około 250 zł dostaniesz obudowę Tacens Orum i do tego zasilacz Fortron FSP200-50GSV 85+ z brązowym certyfikatem.

Link to post
Share on other sites
  • 6 miesięcy temu...

Reaktywuję jeszcze ten temat, żeby nie zakładać nowego, bo do dziś nie zbudowałem tego komputera, ale może to i dobrze, bo skonkretyzowały mi się wymagania.

 

Mocy komputer będzie się u mnie marnował, bo nie gram. Większość czasu przy komputerze to edytory, wyliczenia, wyszukiwanie informacji w pdfach. Jeśli są długie, to zgrywam na czytnik e-book i dopiero tam czytam). Jak widzicie są to rzeczy, którym podoła absolutnie każdy komputer, a z uwagi na wykonywanie sporej części pracy z domu zacząłem się zastanawiać jak nie "marnować" prądu, bo ewidentnie ma to miejsce.

 

Myślę, że pora na przesiadkę na jakiś bardziej dopasowany do zadań sprzęt, ale teraz stoję przed dylematem, co tu będze najrozsądniejsze...

 

1. Budować w miarę energooszczędną platoformę na mITX?

2. Kupić prosty notebook i podpiąć pod monitor?

3. Szukać gotowych rozwiązań mini-PC?

 

A może jeszcze coś innego?

Link to post
Share on other sites

Możemy przyjąć, że bardziej liczy się tu efekt. Komputera nie kupuję codziennie i spokojnie parę lat mi posłuży.

 

Dodam jeszcze, że daleki jestem od teorii, że nowy komputer ma dać oszczędność w rachunkach, bo wówczas mógłbym zrobić jak niektórzy i kupić przeciętnego laptopa, który nie dożyje momentu, w którym zacznie się zwracać. :)

 

Po prostu do takich prac chętnie złożę coś odpowiedniego, co bez sensu nie będzie się grzać, tylko spełni swoją rolę.

Edytowane przez grzegorz01
Link to post
Share on other sites
  • Rozwiązanie

Crucial 8GB 1600MHz CL9 Ballistix

Intel Core i5-4570 /3.2GHz, 6MB, LGA 1150, BOX/

Gigabyte GA-H81M-HD3 /intel H81, LGA1150/

Liteon iHAS122 SATA (black)

bequiet! PurePower L8 400W

Zalman ZM-T4 USB 3.0 (b/z)

Crucial M500 120GB (500/130MB/s)

Western Digital Blue 500GB 7200rpm 16MB cache SATA600

 

2035 zł + kody na darmowe złożenie i wysyłkę przy zakupie w esc.pl do wpisania w komentarzu do zamówieniaX98TY2AZ + dostawa

 

Myślę że nic lepszego złożyć się nie uda. Wydajny procesor serii i5, płyta główna z kompletem wyjść audio 5.1 na I/O. Możliwość rozbudowy pamięci RAM dzięki jednej kości 8 GB. Dysk HDD 500 GB na magazyn danych oraz dysk SSD 120 GB na system oraz cały soft. Proponowany dysk SSD posiada słaby zapis, ale z tego co widzę Tobie zależy bardziej na wczytywaniu oraz otwieraniu a tutaj spisuje się on bardzo przezwoicie. Patrząc na aspekt energooszczędności, w zestawie posiadasz zasilacz kompatybilny z stanami C6 / C7 przez co będziesz mógł spokojnie przełączać komputer w stan uśpienia. Cały zestaw w standardzie mATX

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...