Skocz do zawartości

Chipset B85 H81, karta Intel HD 5600 i płyta MSI - zakupy


Recommended Posts

Witam wszystkich!

 

Planuję bardzo duży upgrade mojego kompa. Obecnie posiadam:

AMD Phenom II x2 550 3,1 Ghz @ Phenom II x4 3,1 Ghz

1 x 4GB RAM DDR3 1333 GoodRam

Nvidia GeForce GT 220

HDD Samsung 500GB HD502HJ

MB: ASUS M5A78L-M LX V2

chłodzenie: Spartan HE923

PSU: Fortron 350W

 

Komputera używam głównie do przeglądania Internetu, edycji Video, programowania i czasami, chodź bardzo rzadko – gier.

 

Zamierzam kupić procesor Intel Core i5 4570 3,2-3,6 GHz . Z tego co wiem, to potrzebują one specjalnych zasilaczy, ale chyba można wyłączyć jakąś tam funkcję oszczędzania energii i będą dobrze działać.

I teraz zaczynają się moje wątpliwości:

1) Kiedy Intel wypuści chipset H81?

2) Czy płyty oparte o nim będą tańsze od tych na B85? Jak bardzo?

Obecnie moim wyborem jest MSI B85M-E33:

http://www.msi.com/product/mb/B85M-E33.html#?div=Detail

3) Czy będzie ona dobrze działać pod Linuxem (UEFI)?

4) Czy w Biosie będzie dało się włączyć sprzętowe przyspieszenie wirtualizacji (VT-X)?

5) Czy procesory bez K będzie dało się chodź trochę podkręcić na tej płycie?

 

Zamierzam używać zintegrowanej karty HD5600, szkoda że Iris Pro nie jest dostępna dla procesorów desktopowych :(

 

6. Zastanawiam się nad następującymi opcjami, jeśli chodzi o wybór pamięci:

A) zostawić 4GB GoodRam + kupić SSD i zrobić dużą pamięć SWAP na SSD

B) sprzedać pamięć i kupić 1 x 8GB 1600MHz CL10 GoodRam Play

C) sprzedać pamięć i kupić 2 x 4GB Kingston 1600MHz CL9

D) dokupić 1x GoodRam 4GB 1333MHz CL9 i ewentualnie podkręcić całość

 

7. Z tego co wiem, to APU bardzo dobrze wykorzystuje Dual Channel – na platformie AMD dochodziło nawet do 40% różnicy w testach – czy tak samo jest u Intela?

 



Mam jeszcze jedno pytanie, oznaczę je ósemką: Czy będzie różnica w stabilności i wydajności między chipsetami H81 a B85?

 

Pozdrawiam!



OK, jeśli ktoś zna odpowiedź na jedno z pytań to bardzo proszę, aby mi odpowiedział. Nie podejrzewałem, że ktoś walnie posta z wszystkimi, wypunktowanymi odpowiedziami.

Link to post
Share on other sites

1. Pewnie na jesieni bo wtedy pojawią się budżetowe procki.

2. Ciężko powiedzieć, póki co ceny się utrzymują na dość dziwnym poziomie (260 za maksymalnie zubożoną płytę) i trzeba poczekać aż kurz opadnie po premierze Haswella to B85 stanieje do pewnie 200zł a H81 to pewnie będzie coś koło 150zł (oczywiście wszystko to tylko gdybanie).

5. Podkręcanie umożliwiają teraz wszystkie chipsety ale intel to załata i OC będzie tylko w Z87.

6. B się wydaje najlepszyszym wyborem.

8. Zależy od proca, przy budżetówkach różnicy nie będzie ale przy mocniejszych sztukach będzie niewielka.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

1. Pewnie na jesieni bo wtedy pojawią się budżetowe procki.

2. Ciężko powiedzieć, póki co ceny się utrzymują na dość dziwnym poziomie (260 za maksymalnie zubożoną płytę) i trzeba poczekać aż kurz opadnie po premierze Haswella to B85 stanieje do pewnie 200zł a H81 to pewnie będzie coś koło 150zł (oczywiście wszystko to tylko gdybanie).

5. Podkręcanie umożliwiają teraz wszystkie chipsety ale intel to załata i OC będzie tylko w Z87.

6. B się wydaje najlepszyszym wyborem.

8. Zależy od proca, przy budżetówkach różnicy nie będzie ale przy mocniejszych sztukach będzie niewielka.

Dzięki za odpowiedź!

 

Jeśli chodzi o odpowiedź na pytanie 6, to zastanawiam się, czy do apu nie przyda się dual channel. Tutaj jest temat, który wzbudził moje wątpliwości (dotyczy on co prawda konkurencyjnej platformy, ale mam wrażenie, że panują tu podobne zależności):

http://forum.benchmark.pl/topic/77638-amd-apu-5600k-a-pamie%C4%87-czy-to-prawda/

 

Jeszcze raz dziękuję  :)

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...