Skocz do zawartości

Recommended Posts

Komputer ma służyć głównie do magazynowania i odtwarzania muzyki w wysokiej rozdzielczości, może kiedyś do odtwarzania filmów. Powinien być jak najcichszy i mieścić w sobie przynajmniej 4 dyski HDD działające w RAID. Grafika zintegrowana. Mile widziana obudowa pozioma.

 

Ogólna propozycja zestawu:

CPU: Intel i3/i5 ze zintegrowaną grafiką

MBR: m-ATX / m-ITX najchętniej MSI

RAM: DDR3 CL7 1600Mhz 2x4GB

HDD: 4x WD Green 1,5T

PSU: modularne, chętnie Seasonic

obudowa: Fractal Design Node 605 lub inna

nagrywarka: CD/DVD, jakaś slim dla powyższej obudowy lub inna pasująca

chłodzenie: BOX (?)

 

dodatki opcjonalne:

SDD: Samsung 840 Pro 128GB

ekran: niewielki, niedrogi LCD

klawiarura: Logitech k400

 

Karta dźwiękowa zbędna, będzie podłączony przez usb do zewnętrznego DACa.

 

Proszę uprzejmie o jakieś propozycje :)

Edytowane przez bluex0
Link to post
Share on other sites

 

 

4 dyski HDD działające w RAID

Który typ RAIDu ?

 

 

CPU: Intel i3/i5 ze zintegrowaną grafiką

Jeżeli nie ma mowy o grach, to najlepiej Celerona G1610, lub Pentium G2020, można się też pokusić o i3-3225.

 

 

MBR: m-ATX / m-ITX najchętniej MSI

Tutaj szczególną uwagę trzeba zwrócić na usytuowanie portów SATA.

 

 

RAM: DDR3 CL7 1600Mhz 2x4GB

Spokojnie wystarczy 1333MHz CL9, ale warto pomyśleć o 2x8GB, żeby wrzucić do RAMu plik wymiany i TEMPy.

 

 

HDD: 4x WD Green 1,5T

Pomyśl o RED, mają dłuższą gwarancję i wyeliminowane wady Greenów, które średnio się nadają do RAIDa.

 

 

chłodzenie: BOX (?)

Do Celerona i Pentium wystarczy, żeby było cicho z i3/i5 warto pomyśleć o Scythe Shuriken.

 

 

SDD: Samsung 840 Pro 128GB

Do magazynu zbędny wydatek.

 

 

ekran: niewielki, niedrogi LCD

 

Warto się zastanowić nad 17" Dellem, których jest pełno na Allegro.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Trochę zmieniła mi się koncepcja - dyski będą osobno w serwerze NAS:

Synology 213j + WD Red 3TB x2

 

PC może być teraz dużo "chudszy" więc poszukuję odpowiedniej obudowy.

Pentium G2020 wydaje się być dobrym wyborem więc domyślam się, że powinienem szukać mobo z chipsetem B75.

Ram 2x4GB czy nawet 2x2GB G.Skill DDR3 Eco 1333Mhz CL7 powinien wystarczyć.

Co do PSU, jaką powinien mieć minimalną moc? Niektóre obudowy zwierają wbudowany 150W, ale nie wiem czy tyle wystarczy.

Edytowane przez bluex0
Link to post
Share on other sites
Co do PSU, jaką powinien mieć minimalną moc? Niektóre obudowy zwierają wbudowany 150W, ale nie wiem czy tyle wystarczy.

W przypadku Celerona lub Pentium wystarczy z zapasem, bo w stresie taki zestaw bierze około 60W.

Zerknij na poniższy zestaw, powinien spełnić zakładane wymagania.

Wszystkie ceny z wyjątkiem obudowy i zasilacza z Proline, obudowa i zasilacz z RAM.net.

 

Patriot Intel Game II DDR3 Dual Chanel 2x4GB 1333 CL9 239,00 (większa ilość ram, żeby w nie umieścić plik wymiany)

Intel Pentium G2020 2,9 GHz 3MB cache s. 1155 Box. 225,00 (można też pomyśleć o G1610)

MSI B75MA-G43 IB75 s1155. 235,00 (płyta z kompletem wyjść na tylnym panelu)

WD Blue WD10EZEX 1TB sATA III 64MB. 245,00 (dobry dysk na system)

OBUDOWA TACENS ORUM - ITX - CZARNA 105,00 zł (mała zgrabna obudowa do HTPC)

Zasilacz Micro ATX SFX Fortron FSP200-50GSV 200W bulk 116,00 zł (dobry i cichy zasilacz z brązowym certyfikatem).

Razem z przesyłkami 1198 zł.

Edytowane przez Pawel7
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

@Paweł

Ram ok, niech będzie 8GB choć wolę mieć CL7.

Płyta główna jest m-ATX, a obudowa wymaga (chyba, sugeruję się nazwą) m-ITX, więc pewnie lepszym wyborem byłoby np MSI B75IA-E33, ogólnie raczej wolałbym właśnie jakąś w standardzie m-ITX, daje większe możliwości jeśli chodzi o obudowy.

Dodatkowo zestaw niestety wymaga jakiejś nagrywarki DVD, a nie jestem w stanie czy podana obudowa ma na to gdzieś miejsce (strasznie mało zdjęć jest na stronie producenta). Ogólnie skłaniałbym się raczej w stronę Chieftec FI-01B.

Byłbym też wdzięczny za polecenie mi jakiegoś stosunkowo dobrej nagrywarki slim.

Link to post
Share on other sites
Ram ok, niech będzie 8GB choć wolę mieć CL7.

W tym przypadku nawet nie odczujesz różnicy między CL7 i CL9.

 

 

Płyta główna jest m-ATX, a obudowa wymaga (chyba, sugeruję się nazwą) m-ITX, więc pewnie lepszym wyborem byłoby np MSI B75IA-E33

Obudowa jest mATX, skopiowałem opis ze sklepu i jest w nim błąd.

Płyta, którą zaproponowałem ma komplet wyjść audio.

 

 

ogólnie raczej wolałbym właśnie jakąś w standardzie m-ITX, daje większe możliwości jeśli chodzi o obudowy.

Wcale nie, bo dobre obudowy ITX kosztują sporo, a wbrew pozorom zwykle wcale nie są dużo mniejsze.

 

 

Dodatkowo zestaw niestety wymaga jakiejś nagrywarki DVD, a nie jestem w stanie czy podana obudowa ma na to gdzieś miejsce (strasznie mało zdjęć jest na stronie producenta).

Obudowa mieści zwykły standardowy napęd 5,25".

 

 

Ogólnie skłaniałbym się raczej w stronę Chieftec FI-01B.

Tacens jest tylko 10 cm dłuższy od tego Chiefteca, ale w zamian mieści pełnowymiarowy napęd 5,25" i zasilacz SFX.

 

 

Byłbym też wdzięczny za polecenie mi jakiegoś stosunkowo dobrej nagrywarki slim.

W tej chwili jest ich na tyle mały wybór, że co nie kupisz, to powinno być OK. 

Edytowane przez Pawel7
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...