Skocz do zawartości

Wybór sprzetu za 3400zł


Recommended Posts

Siema wszystkim. Postanowiłem sprawić sobie nowy nabytek, aby moc oglądać filmy. Właśnie tutaj mam dylemat, czy mógłbym prosić o ewentualne propozycję co kupić?? Kino domowe chciałbym z bluetoothem, telewizor powiesić na ścianie. Mam do dyspozycji 3400zł na wszystko, czyli stojak na TV i półkę na kino bo chciałbym mieć go zaraz pod TV. A teraz mój największy dylemat... Mam lapka z karta grafiki Radeon 3650, który dekoduję dźwięk i obraz i puszcza wyjściem HDMI które posiadam w lapku. Jak zrobić, aby wydobyć ten dźwięk z karty aby poszedł przez kino, a obraz to TV?? Czy da się to w ogóle zrobić?? Jakie kino by musiało być??

Link to post
Share on other sites

No więc kwestia podłączenia. Jak sam piszesz lapek daje na HDMi sygnał AV (audio+video), idziesz jednym kablem do kina, która zabiera sobie sygnał audio, a przepuszcza sygnał video, który drugim kablem idzie od kina do TV. Najlepsze podłączenie.

 

Teraz HDTV. Do czego ma być - telewizja (jaka), gry (z czego), filmy (z czego)?

 

No i KD (kino domowe) - ile miejsca, czy może być używane?

Link to post
Share on other sites

No więc kwestia podłączenia. Jak sam piszesz lapek daje na HDMi sygnał AV (audio+video), idziesz jednym kablem do kina, która zabiera sobie sygnał audio, a przepuszcza sygnał video, który drugim kablem idzie od kina do TV. Najlepsze podłączenie.

 

Teraz HDTV. Do czego ma być - telewizja (jaka), gry (z czego), filmy (z czego)?

 

No i KD (kino domowe) - ile miejsca, czy może być używane?

Super o takie właśnie wytłumaczenie mi chodziło tego podłączenia :roll: A wtedy przez karte graficzna HDMI pojdzie normalnie sam dźwiek np z Foobara czy z gier??Aby używać kina jako głośników?? A co do TV, chciałbym aby był Full HD przedewszystkim duzy :P min 37 cali i głównie do filmów z lapka, filmy HD. A co do kina domowego, to używki nie wchodza w gre, chciałbym nowe. Pokój to 30m2 a przeznaczenie głównie filmy z lapka HD 1080p czy 720p, w wakacje czasem gry jak bede miec PCeta, tez karta radeon ale 4890 z HDMI na sledziu :) Aa jeszcze takie pytanko, jaka jest jakość dźwięku z takiego wyjscia HDMI??
Link to post
Share on other sites

A co do kina domowego, to używki nie wchodza w gre, chciałbym nowe. Pokój to 30m2 a przeznaczenie głównie filmy z lapka HD 1080p czy 720p, w wakacje czasem gry jak bede miec PCeta, tez karta radeon ale 4890 z HDMI na sledziu :roll: Aa jeszcze takie pytanko, jaka jest jakość dźwięku z takiego wyjscia HDMI??

1. jakosc dzwieku jest taka sama jak z optyka (1010101010101...). za efekt koncowy odpowiada amplituner.

2. do 30m2, nowe, KD+TV, z video switchem (koniecznym do podlaczania wg schematu Michaela), kablami... w 3400 na mnie nie licz. moze torture? :P

Link to post
Share on other sites

Jakim video-switchem? komputer-HDMI-amplituner-HDMI-telewizor, i co chcesz od Torture :)

 

Ale fakt, zmieścić się w 3400 będzie trudno... cholernie trudno...

 

No więc zacznę od przekonywania Cię do 720p. W pokoju wielkości 30metrów siedząc 3 metry od HDTV różnicy na 42 calach między 720p a 1080p nie zobaczysz. Po za tym telewizja lepiej wypadnie na 720p. 1080p przydaje się gdy chce się grać z mocnego komputera, np z 4890 (lepiej poczekaj i kup 5830/5850).

 

Teraz same telewizory:

1. 42-u calowy TX-P42X10Y (a także 37-calowy TX-P37X10Y) kupisz za mniej niż 2000PLN z dostawą do domu. Najlepszy TV do telewizji, cyfrowej, naziemnej, osiedlowej, kurde każdej. Ojciec właśnie go kupił i na prawdę stacje wyglądają lepiej niż na moim 1080p. Po za tym nada się do konsol, do DVD, także do Blue-Ray.

2. 42-u calowe TX-P42S10e 1080p (mój :P) jest genialny, ale jeśli nie mamy sygnału 1080p nieopłacalny w stosunku do tańszych "X". przewagę zdobędzie właśnie na komputerze, i gdy siedzimy blisko ekranu. (2600-2700PLN z dostawą)

3. 42-u calowy TX-P42U10 jest alternatywą dla TV z punktu 2. Wszystko to samo, lecz ma mniej złącz HDMi, i chyba jest pozbawiony jakiejś marketingowej funkcji, ale nie jestem pewien. Po za tym ty to samo świetne neoPDP. Jest słabiej dostępny, ale na allegro zawsze się jakiś znajdzie.

 

Teraz przechodzimy do sedna. Chcesz go powiesić, wieszaki do panasonica to jakieś 200-pare złoty. w Przypadku HDready z kasa nie było by tak źle i kupił bys do tego jakieś plastikowe kino domowe, ale w przypadku fullHD nie ma mowy o głośnikach w zamierzonej cenie. Po za tym na 30-metrowy pokój wypadało by dać kilka kafli na samo kino hi-fi (od 3000zł).

 

Teraz się zastanów, odpisz, a wieczorem pomyślę :roll:

Link to post
Share on other sites

Jakim video-switchem? komputer-HDMI-amplituner-HDMI-telewizor, i co chcesz od Torture :P

pi razy drzwi, wsio przez hdmi:

komputer-> }

dvd-> }

blue-ray-> }-> KD -> TV

konsola-> }

cokolwiek-> }

 

nie kazdy (o ile jakis, bo zupelnie sie w nich nie orientuje) plastik to potrafi.

Torture- on lubi(potrafi) skladac cos z niczego :roll:

 

pare uwag, do 30m2:

1. min 42 cale

2. zadne plastikowe all-in-one. do takiego pokoju trzeba uwazac, aby dobrac wystarczajaco mocne "normalne KD"...

3. do tylnych monitorow wypada miec standy (+ ~150-200 zl uzywane, ~300-400 najtansze nowe).

4. odnosnie 1080p mam podobne zdanie do Twojego. jednak jesli komp bedzie glownym zrodlem to sklanialbym sie ku lcd. jesli nie to pdp.

Link to post
Share on other sites

Witam, kurde wiem ze w tej kwocie ciężko będzie sie smiescić, ale używki kina nie chce. Co do TV, będę chciał aby pełnił rolę monitora do lapka, takeigo duzego :roll: Wiec naprawde nie wiem, czy 720p czy 1080p ale skłaniał bym się do Full HD, mam zamiar siedziec ok 2-3 metry od TV, a głównym zródłem będzie komputer lub lapek, po HDMI. I od czasu do czasu telewizja naziemna nic wiecej. Zestaw chce głównie do ogladania filmów i czasem jak bedzie PC-et to do grania. Grafike juz mam kupioną, monitor Full HD 23 Cale i smiga wsyztsko pieknie ładnie :P) Nie ma kłopotów. A co do kina, zgadzam się z wszystkimi, ale nie będzie mnie stać na cos innego... niestety. Brat ma 500W Samsunga, nie wiem ile w jego mocy jest prawdy, model HT TP 33 i w filmach radzi sobie rewelacyjnie, nie przekracza sie 40%, ale pokój ma 12m2 a ja 30m2. Spodobał mi sie w sklepie Samsung TX325 czy jakos tak :) nie pamietam dokaldnie grał znośnie cos w tych granicach. To będzie stało w domu tylko w weekend uzywane bedzie :P A co do mojego wczesniejszego pytania, po tym HDMI kabelku dzwięk będzie też np z foobara czy gier np?? Czy tylko Filmy?? A co do kwoty to 3400 aby było wystzsko poza kablami :) to będzie osobna bajka :P Thx wielkie za pomoc :) Czekam

Link to post
Share on other sites

_nrt_ ale na razie piszemy o komputerze, KD i HDTV... ja tu konieczności kupowania switcha nie widzę, ale młody jestem :P

 

Nie wiem dokładnie jak to jest w lapkach, wiem ze w PC, Do karty graficznej z HDMI i HDCP (konkretnie marki nVidia, bo taka mam :) ) podłącza się wewnątrz skrzynki kabelek z karty dźwiękowej zintegrowanej, bądź karty dźwiękowej rozszerzeń. Pewnie w ATi jest tak samo, z resztą sama nazwa (ATi HD) sugeruje przeznaczenie do sprzętu HD. Musisz spytac się ziomków od komputerów, czy lapek na stałe puszcza audio przez HDMi, na innym dziale Ci powiedzą :roll:

 

Kwestia sprzętu: Podejrzewam, że na plasticzek z 1000zł trzeba wydać. Skoro masz 3400, to nawet słaby matematyk obliczy, że na HDTV pozostaje 2400zł. A Ty jeszcze wspominałeś o wieszaku i stoliku. Masakra. Powiem Ci, że nawet nie wiem co doradzić. Markety pełne są telewizorów za 1500zł, ale to jest totalny syf - ja Ci tego nie polecę. Z KD sprawa ma się tak samo. Zarówno _nrt_ jak i ja pisaliśmy już, że masz duży pokój. W moim doznaniu nawet bardzo duży. Generalnie to działa na naszą niekorzyść, bo o ile na 12 metrach plastik przeciętnemu słuchaczowi wystarczy (a wiem to z autopsji, bo ojciec użytkuje KD Panasonica na takiej powierzchni, i jest nim tak zajarany, że gdyby nie był w związku, to pewnie współżył by z subwooferem) o tyle na 30 metrach takie rozwiązanie wypada fatalnie (co też znam z autopsji, bo mój wuj na 35 metrach używa KD SONY (4200zł) ale niestety plastikowego, z bezprzewodowymi satelitami, i o jakichkolwiek efektach nawet mowy nie ma).

 

Tak więc co trzeba zrobić? ano wypada pójść na kompromis. Sporemu salonowi może towarzyszyć większa odległość od telewizora, co pozwala zastosować HDTV o niższej rozdzielczości. I do tego będę Cie przekonywał - kup sobie 720p i usiądź te 3 metry od ekranu. Wydasz na to 1900zł, zostanie 1500. A resztę powiem, jak juz zgodzisz się na to ustępstwo, bo jak nie, to ja nie potrafię Ci doradzić.

Link to post
Share on other sites

_nrt_ ale na razie piszemy o komputerze, KD i HDTV... ja tu konieczności kupowania switcha nie widzę, ale młody jestem :P

nie chodzi mi o switch osobny, chodzi mi o ampli ktory przyjmie sygnal audio-wideo z X zrodel i bedzie potrafil oddac w jednym kablu do TV. byle jaki to potrafi, ale nie az tak byle jaki :roll: o to mi chodzi.

tak sie zastanawiam, czy do 30m2 z samym kinem bym sie w 3400 zmiescil...

Link to post
Share on other sites

_nrt_ ale na razie piszemy o komputerze, KD i HDTV... ja tu konieczności kupowania switcha nie widzę, ale młody jestem :P

nie chodzi mi o switch osobny, chodzi mi o ampli ktory przyjmie sygnal audio-wideo z X zrodel i bedzie potrafil oddac w jednym kablu do TV. byle jaki to potrafi, ale nie az tak byle jaki :) o to mi chodzi.

tak sie zastanawiam, czy do 30m2 z samym kinem bym sie w 3400 zmiescil...

a to sroka, źle zrozumiałem, ale i tak zwykły plastik to za mało na 30m więc trzeba zaproponować coś innego.

 

Jeśli nowe to kino to ja nie bardzo, bo brałbym pewnie AVR 255 (2200), albo AVR 355 (3200) i Jamo S608 HCS3 (2400zł ), albo S606 HCS3 (1900). Podobają mi się :)

 

BTW co do moich wyborów to czuję się przekonany do JBL. Dobrze, że chcę tylko stereo, bo jak zobaczyłem ile kosztuje cały nowy nothridge pack to mi się zrobiło smutno, że mnie nie stać :P Jeszcze tylko nie jestem przekonany co do modelu... es30 na mój pokój pewnie by wystarczyły, no i w przyszłości mogły by robić za tylne satelity w KD, e60 zdmuchły by sąsiadkę z łóżka... wiem o tym, ale mimo wszystko te dwa głośniki basowe w e80,90 i 100 tak kusza oczy, że.... :P Ewentualnie mógłbym połączyć parę es30 z sub'em e150p, który zaspokajałby moje potrzeby wizualne :roll:

 

Z elektroniką nawet myślałem nad hk970 i hk980, ale hk 3490 ma "main in" (tak, poczytałem trochę ostatnio :) ), które w przyszłości wykorzystam, po za tym audiofilem nie jestem, tak więc zdecydowanie odkładam na amplituner.

Link to post
Share on other sites

Jeśli nowe to kino to ja nie bardzo, bo brałbym pewnie AVR 255 (2200), albo AVR 355 (3200) i Jamo S608 HCS3 (2400zł ), albo S606 HCS3 (1900). Podobają mi się :P

http://www.rtvagdmedia.pl/opis/-/11697

do 30m jak znalazl :D

mowiac powaznie do kina-kina wystarczy byle co, byle nie z plastiku + sub, chyba ze jest sie fanem musicali. bez suba trzeba isc polke cenowa wyzej. do muzyki ten zestaw jednak nie bedzie...

Link to post
Share on other sites

Chłopaki co wy to wypisujecie, przeciez nie dam za kino domowe 6k!! Ocknijcie się i na ziemie prosze :D Dwa, pokój ma te 30m2 ale kino będzie mniej wiecej w srodku jego, na powierzchni ok 15m2, nie wiem jak wyjasnic, ale głosniki nie będa w narożnikach pokoju tylko przy scianie w odległosci ok 3m od siebie. Po prawej bedzie komp i meble jakies, a po lewej moje łozko i inne rzeczy :P I naprawde nie wychodzcie mi z kinami za 6k bo naprawde sensu nie ma. Pozatym to ma mi dostarczac wrazen z ogladania filmów, ma byc głosno i wszystko sie trzasc, a brata samsung daje rady i to doskonale, ale na powierzchni 12m2 niestety. Ale ma duzy zapas mocy, mniej wiecej 20/50 i juz jest fajnie. I w tych realiach prosze sie obracac. A co do TV siedziec bede koło 3m od niego, a wpadł mi w oko LG i samsung 42 cali full HD za niecałe 2k. Podam moje propozyjce

http://www.ceneo.pl/2286517

http://www.ceneo.pl/2387697

http://www.ceneo.pl/2476780

 

To kino bedzie współpracowac tak jak mowilismy??

Link to post
Share on other sites

Kinami za 6k wymienialiśmy się tylko między sobą, wiemy, że Cie nie takie nie stać, z resztą nie tylko Ciebie.

 

Te LG i Samsungi za niecałe 2k to na pewno LCD. Telewizor LCD generujący chociaż przeciętny obraz kosztuje 4-6 kzł. Dlatego też poradziłem Ci plazmy. Siedząc 3 metry od ekranu wystarczy Ci 720p HDready - plazma P42X10Y za 1900PLN i żaden telewizor LCD w tej, ani nawet w wyższej cenie nie będzie działał lepiej, ani nawet porównywalnie. Z resztą rób jak chcesz, Twoja kasa.

 

Co do kina się nie wypowiem, gdyż nowe KD kosztuje ponad 3000zł. Jeśli chcesz koniecznie kupić plastik, to kup, ale mnie się o zdanie nie pytaj, bo nigdy nie wpadłem na pomysł przyglądania się tworom za 1000zł (czyt. nie wiele o nich wiem).

Link to post
Share on other sites

Kinami za 6k wymienialiśmy się tylko między sobą, wiemy, że Cie nie takie nie stać, z resztą nie tylko Ciebie.

 

Te LG i Samsungi za niecałe 2k to na pewno LCD. Telewizor LCD generujący chociaż przeciętny obraz kosztuje 4-6 kzł. Dlatego też poradziłem Ci plazmy. Siedząc 3 metry od ekranu wystarczy Ci 720p HDready - plazma P42X10Y za 1900PLN i żaden telewizor LCD w tej, ani nawet w wyższej cenie nie będzie działał lepiej, ani nawet porównywalnie. Z resztą rób jak chcesz, Twoja kasa.

 

Co do kina się nie wypowiem, gdyż nowe KD kosztuje ponad 3000zł. Jeśli chcesz koniecznie kupić plastik, to kup, ale mnie się o zdanie nie pytaj, bo nigdy nie wpadłem na pomysł przyglądania się tworom za 1000zł (czyt. nie wiele o nich wiem).

Hm a jaka rożnica miedzy LCD i plazma jest?? Zobacze ja w jakości?? Bo ja zbyt sie nie znam, podałem to czemu sie przygladałem :P) Na plazmie co jest lepsze niz na LCD?? O tak zapytam a nie odczuje w jakości?? Jak bede siedział miedzy 2 a 3 m od niego?? Z zapuszczonego HDMI z kompa?? A do tych panasoniców co podałes to jakie kino, no dobra moze byc 3500zł max ale juz nic wiecej?? Skusiłem sie na te plazme 42 cale :D mniam ;d

Link to post
Share on other sites

Różnic między plazmą a LCD chyba tylko ślepy nie dostrzeże. Zacznij od czasu reakcji - w LCD wartość tę podaje się w ms (mili sekunda 0,001s), zazwyczaj wynosi ona 1-5 ms, a jest to tylko wartość deklarowana przez producenta. W telewizorach plazmowych wartość ta idzie w jednostkach o 1000 mniejszych (np Panasonic - 0,001ms.). W efekcie telewizory plazmowe nie smużą, to znaczy że za kopniętą białą piłką na zielonej murawie nie powstanie biała smuga, jak ma to miejsce w LCD. Telewizory plazmowe mają o wiele większa tolerancje dla słabego sygnału - przez to znacznie lepiej radzą sobie z telewizją. Plazma ma głębszą czerń (większy kontrast), naturalniejsze kolory (w LCD są one zazwyczaj pastelowe), większe kąty widzenia (kolory identyczne pod każdym kątem patrzenia), nowsze modele mają zadeklarowaną większą żywotność niż LCD (Panasonic deklaruje 100000 godzin dla swoich modeli PDP (plazmowych) i 60000 godzin dla LCD). Plazma bierze nieco więcej prądu, szczególnie starsze modele cechowały się prądożernością, jednak te obecne zostały udoskonalone (mój podczas oglądania telewizji brał 150-170W, podczas gdy LCD 42 cale starszej generacji (czyt. takiej na jaką Cię stać) nie zejdzie poniżej 120W.

 

edit a kino... naprawdę nie wiem. Nie ma porządnych nowych kin za taką kasę, które można polecić. Mając 1500zł do dyspozycji składał bym zestaw hi-fi z używanego sprzętu, ale nie wiem co Ty na to.

Link to post
Share on other sites

Różnic między plazmą a LCD chyba tylko ślepy nie dostrzeże. Zacznij od czasu reakcji - w LCD wartość tę podaje się w ms (mili sekunda 0,001s), zazwyczaj wynosi ona 1-5 ms, a jest to tylko wartość deklarowana przez producenta. W telewizorach plazmowych wartość ta idzie w jednostkach o 1000 mniejszych (np Panasonic - 0,001ms.). W efekcie telewizory plazmowe nie smużą, to znaczy że za kopniętą białą piłką na zielonej murawie nie powstanie biała smuga, jak ma to miejsce w LCD. Telewizory plazmowe mają o wiele większa tolerancje dla słabego sygnału - przez to znacznie lepiej radzą sobie z telewizją. Plazma ma głębszą czerń (większy kontrast), naturalniejsze kolory (w LCD są one zazwyczaj pastelowe), większe kąty widzenia (kolory identyczne pod każdym kątem patrzenia), nowsze modele mają zadeklarowaną większą żywotność niż LCD (Panasonic deklaruje 100000 godzin dla swoich modeli PDP (plazmowych) i 60000 godzin dla LCD). Plazma bierze nieco więcej prądu, szczególnie starsze modele cechowały się prądożernością, jednak te obecne zostały udoskonalone (mój podczas oglądania telewizji brał 150-170W, podczas gdy LCD 42 cale starszej generacji (czyt. takiej na jaką Cię stać) nie zejdzie poniżej 120W.

http://www.eukasa.pl/rtv/sklep/962862/p ... pt870ep-k/

To Kino?? Bedzie to grac przez HDMI??

edit a kino... naprawdę nie wiem. Nie ma porządnych nowych kin za taką kasę, które można polecić. Mając 1500zł do dyspozycji składał bym zestaw hi-fi z używanego sprzętu, ale nie wiem co Ty na to.

Dzieki wielkie za wyjaśnenie :P czyli juz wiem, ze będe brac plazme :P) A cos z samsunga było by warte polecenia?? Czy tylko Panasonic?? Jak tak to wtedy jakies "KD" do tego które by przyjęło dzwiek z HDMI i przepusciło Video do TV. Niestety uzywki nie wchodza w gre :D Tylko nówki... Wiem, ze nie zaszaleje, ale no prosze cos napewno wykombinujecie??

hmm

http://www.redcoon.pl/index.php/cmd/sho ... fId/ceneo/

ten by sie nadał?? Ale czemu tam pobór mocy jest 295W?? :P Rodzice mnie wyeksmituja ;p

 

http://www.eukasa.pl/rtv/sklep/962862/p ... pt870ep-k/

A to kino by mogło być?? Napisane, że ma 590W wg DIN przy zniekształceniach 1% Wiec na mój gust dość mocne będzie. A teraz pytanie, czy podłącze do niego to co chce i jak chce??

Link to post
Share on other sites

295W nominalnie, tj. gdy ekran jest cały biały z maksymalną jasnością, podczas oglądania telewizji ten model, podobnie jak mój, bierze 150-170W, co mierzyłem osobiście.

 

A kino... może być, ta sama marka, to przynajmniej obsłużysz wszystko jednym pilotem (viera link). Ale podłączenie nie co inne, bo kino ma tylko jedno złącze HDMi, mianowicie będzie wyglądać to tak:

lapek-HDMI-telewizor-kabel_optyczny-KD

Link to post
Share on other sites

Hmm a jak to wyglada?? Mam w sterownikach SPDIF czy jakoś tak i jedno wyjście swieci na czerwono. Chyba bedzie to. Tyle ze ja bym nie chciał tyle kabli ciagnac. A to jak napisałes to nie da rady?? i Wtedy by musiał miec włączony TV. P.s. nie wiem czy karta w lapku pusci mi sygnał 5.1 :D bo to tylko stereo chyba :P wiec kapiszon:/ a jakis przelotek HDMI na audio??

Link to post
Share on other sites

No w tedy TV musi być włączony. Ale powiem Ci, że puszczanie muzyki z lapka nie ma sensu. Karty dxwiękowe są beznadziejne. Dużo lepiej wyjdzie, jak zgrasz muzykę na pendrive'a i podłączysz go do KD, a to ma USB. A filmy przez HDMi do TV, a z tamtąd sam dźwięk optykiem (SPDIF) do KD.

Link to post
Share on other sites

No w tedy TV musi być włączony. Ale powiem Ci, że puszczanie muzyki z lapka nie ma sensu. Karty dxwiękowe są beznadziejne. Dużo lepiej wyjdzie, jak zgrasz muzykę na pendrive'a i podłączysz go do KD, a to ma USB. A filmy przez HDMi do TV, a z tamtąd sam dźwięk optykiem (SPDIF) do KD.

Ale jest jeszcze jeden problem, gry?? Jakbym chciał w cos zagrac?? Hmm w stacjonarce mam Radka 4890 i Xonara d2x, bo wtedy bym grał na tym, to bedzie smigac?? A z TV do KD optykiem?? Telewizor na bank ma takie cos?? A co do SPDIF z lapka to nie mogłbym tego tak zrobic?? jakość będzie beznadziejna??
Link to post
Share on other sites

Nie widzę problemu

1. xonar - optyk - KD oraz radek - HDMI - telewizor

2. xonar - kableke wenątrz PC - radek - HDMI - telewizor - optyk - KD

Dalej nie kumam ;) Inaczej, w lapku mam SPDIF wiec moge go uzyc do KD?? pojdzie niz Dzwiek 5.1?? Xonara bede miec tylko 2 miesiace w roku na wakacje :)
Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...