Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cześć.

 

Mój zestaw to i7-4770K + ASUS Z87 PRO w dobrze wentylowanej obudowie Fractal Design R4.

(2 cooloery na przestrzał). Do tego nie używam żadnej karty graficznej na PCI-e, więc wnętrze obudowy jest bardzo chłodne (25-27*C).

 

W nazwijmy to IDLE czyli przeglądanie internetu, odtwarzanie muzyki, czytanie PDF'ow procesor osiąga temperatury rzędu 30-35*C w długim okresie takiej pracy.

 

Gdy puszczę kompilację kodu na 8 wątkach obserwuję nagły skok temperatury. błyskawicznie skacze do 70 później do 80, 90 i przy 95*C komp się wyłącza. Do takiego stanu dochodzi raptem po około 1-2 minutach ciągłej kompilacji.

 

Procesor działa na boxowy coolerze. Nie jest podkręcony - pracuje na 3.5GHz / 1.024V.

Czy jest to normalne? Słyszałem że Haswelle są cieplejsze od Ivy ale żeby aż tak? Mógłbym powiedzieć że w moim przypadku ten procesor w takim stanie jest kompletnie bezużyteczny bo nie po to kupowałem 8 wątkowca żeby budować soft używając 4....

 

Czy BOX'owy cooler jest aż tak kiepski? Czy trafił mi się w jakiś sposób uszkodzony egzemplarz? Radiator sprawdzałem i jest dobrze dociśnięty do IHS'a. 

 

Mój OS to Linux Mint 15 + Kernel 3.8.0

 

Pozdrawiam,

Piotrek

Edytowane przez jotixel
Link to post
Share on other sites

No raczej jest kiepski, bo u mnie i7 4770k też stock 3,5ghz na coolerku noctua nh-u12p se2 ma w spoczynku jak piszesz 28-32 stopnie, max temp jaką widziałem według cpuid 60stopni, podczas gry kilka h w Crysis3/CoH2 max temp to 50-55 stopni. Ja mam obudowę CM HAFX i mobo z87-gd65 z MSi. Dobrze by było wymienić chłodzenie na inne.

Link to post
Share on other sites

Powodem może być krzywy IHS (co nie kwalifikuje się na gwarancje), co zwiększa temperatury. Drugą sprawą jest boxowy cooler... Przy dzisiejszych procesorach mało kiedy wyrabia. U mnie box miał 90*c na i5 750... 2.6GHz... teraz mam Spartana HE923 i OC do 4GHz i dochodzi co 65*c także jest różnica... ;)

Polecę ci parę coolerów
1) SPC Spartan 924 Pro 

https://www.cooling.pl/silentiumpc-spartan-pro-he924,produkt,553869.html
2) SPC Fera 1224 

https://www.cooling.pl/silentiumpc-fera-pro-he1224,produkt,553807.html
3) SPC Fortis 1225

https://www.cooling.pl/silentiumpc-fortis-he1225,produkt,552333.html
4) Themal. Macho HR-02 

https://www.cooling.pl/thermalright-hr02-macho-120,produkt,554106.html
5) Noctua NH-D14 

https://www.cooling.pl/noctua-nhd14,produkt,552090.html
6) Be Quiet Dark Rock Pro 2

http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-be-quiet-dark-rock-pro-2-bk017-474368/

 

Dobry cooler zapewni ci nie tylko (bardzo) niską temperaturę ale i będzie duuużo ciszej ;)

Przy dłuższym kompilowaniu/renderingu etc. OC się przyda - nawet te minimalne 300-500MHz.

Edytowane przez Kapucynek
Link to post
Share on other sites

Zastanawiałem się nad lepszym chłodzeniem, ale czytałem że problemem

nieoskalpowanego Haswella jest przewodność cieplna (a raczej jej brak) między

rdzeniem a czapką. Czy lepszy cooler może coś na to zaradzić? Bo intuicja

podpowiada mi że średnio. Z drugiej strony widziałem w internecie posty dotyczące

temperatur na Haswellu od ludzi z różnymi coolerami i wyniki były bardzo rozbieżne.

 

Obecnie nawet przy tych 80-95*C na rdzeniu radiator jest stosunkowo chłodny.

 

Jeśli miałbym kupować cooler to coś z wysokiej półki. Ten Be Quiet Dark wygląda

sensownie. Tylko cena jest dość wysoka - czy nie lepiej dopłacić i wziąć wodniaka

Corsair H110i ? Inna sprawa to czy zmieści mi się obok RAMu

taki Be Quiet albo NH-D14? - Posiadam RAM Patriot Viper Extreme Division 4 4x4GB -

Obsadzone wszystkie sloty, a na kościach radiatorki kilka cm ponad laminat.

 

Oczywiście zakup radiatora tylko w przypadku gdby miał coś pomóc z temperaturą :-/

Bo sam poziom hałasu jest dla mnie akceptowalny.

Edytowane przez jotixel
Link to post
Share on other sites

To jest śmieszne, żeby Intel sprzedawał procesor z coolerem, a ten się nie wyrabiał mimo że kulturą pracy nie grzeszy. Na dodatek tutaj nie chodzi tylko o parę stopni. Ciekawe jaką temperaturę by osiągnął procesor po 1h takiej pracy i mocno upalne dni gdyby się automatycznie nie wyłączał. Chyba wtopiłby się na stałe w płytę główną. Moim zdaniem jeśli na gwarancje tego nie można oddawać, to nie pozostaje Ci nic innego jak kupić jakiś nowy bardzo dobry cooler. Czekam na wyniki temperatur po jego wymianie. Bardzo mnie to ciekawi.

Link to post
Share on other sites

UNIKAJ WSZELKIEGO PSEUDO LC TYPU CORSAIR H-SERIES/ANTEC KUHLER ITP! 

Wydajność ma topowego Air-Coolera a cena kosmos + są mega problematyczne!

 

Zapowietrza się, płynu nie dolejesz... A jak wyleje to już się módl aby jak najmniej rzeczy uszkodziło. Nawet nie wiadomo jak z tymi płynami... raz przewodzą prąd raz nie.

 

Porządny gotowiec LC to około 600zł. A własny jeszcze lepszy zestaw to ok. 700zł.

 

Trzymaj się noctury NH-D14 ---- najwydajniejszy i najcichszy, ale wygląd paskudny - nie ma co.

 

NH-D14 + trzeci wentylator (taki sam jak 1) = kosmos

Link to post
Share on other sites

Tylko pod NH-D14 muszę pewnie dokupić kit montażowy NM-i115x ?

Śmieszne jest to, że Noctua wysyła to za darmo do posiadaczy NH-D14 podczas

gdy Morele woła sobie za ten element aż 42 zł....

 

Jaką pastę poleciłbyś gdybym zdecydował się na tą Noctuę?

 

I jak z montażem? Czy zmieści się w mojej konfiguracji?

Edytowane przez jotixel
Link to post
Share on other sites

A haswell nie ma przypadkiem takiego samego montażu jak 1155/1156?

 

Btw. NH-D14 ma jedną z najlepszych past NH1 w zestawie (która jest BARDZO droga).

 

Col. Liquid Pro nie polecam i to zdecydowanie. Zawiera metale i z tego powodu BARDZO DOBRZE PRZEWODZI PRĄD.

Edytowane przez Kapucynek
Link to post
Share on other sites

Na stronie Noctuy jest cała lista obsługiwanych płyt i coolerów. Bardzo łatwo to sprawdzić można. Topowe czy najpopularniejsze modele są bez problemu kompatybilne z 1150 socketem.

Link to post
Share on other sites

@Kapucynek ale dobrze nałożony doskonale odprowadza ciepło. Aczkolwiek jeżeli ktoś nie umie nałożyć pasty na cooler/procesor bez wylania jej na pozostałe komponenty niech wogole się za to nie zabiera. Tak czy siak polecam obejrzeć filmiki z nakladaniem liquid pro i kupić pastę bo jest jedną z najlepszych.

Link to post
Share on other sites

Tylko pod NH-D14 muszę pewnie dokupić kit montażowy NM-i115x ?

Śmieszne jest to, że Noctua wysyła to za darmo do posiadaczy NH-D14 podczas

gdy Morele woła sobie za ten element aż 42 zł....

 

Jaką pastę poleciłbyś gdybym zdecydował się na tą Noctuę?

 

I jak z montażem? Czy zmieści się w mojej konfiguracji?

Nie ma problemu z montażem noctuy na 1150.Moja nhu12p se2 śmiga bezproblemowo na 1150.Przy moich pamięciach hyper x genesis mam jeszcze pare milimetrów między pamięciami a wentylatorem.Sam wentylator zasłania 2 pierwsze banki:/ System chłodzenia spory ale wart każdego wydanego grosza.nh d14 jeszcze większy ale troche lepiej sobie radzi z odprowadzaniem ciepła.

Co do pasty noctua daje w zestawie z coolerem bodajze nt-h1 jedna z lepszych jakie miałem okazje używać:)

Edytowane przez renholder1987
Link to post
Share on other sites

Cześć.

 

Mój zestaw to i7-4770K + ASUS Z87 PRO w dobrze wentylowanej obudowie Fractal Design R4.

(2 cooloery na przestrzał). Do tego nie używam żadnej karty graficznej na PCI-e, więc wnętrze obudowy jest bardzo chłodne (25-27*C).

 

W nazwijmy to IDLE czyli przeglądanie internetu, odtwarzanie muzyki, czytanie PDF'ow procesor osiąga temperatury rzędu 30-35*C w długim okresie takiej pracy.

 

Gdy puszczę kompilację kodu na 8 wątkach obserwuję nagły skok temperatury. błyskawicznie skacze do 70 później do 80, 90 i przy 95*C komp się wyłącza. Do takiego stanu dochodzi raptem po około 1-2 minutach ciągłej kompilacji.

 

Procesor działa na boxowy coolerze. Nie jest podkręcony - pracuje na 3.5GHz / 1.024V.

Czy jest to normalne? Słyszałem że Haswelle są cieplejsze od Ivy ale żeby aż tak? Mógłbym powiedzieć że w moim przypadku ten procesor w takim stanie jest kompletnie bezużyteczny bo nie po to kupowałem 8 wątkowca żeby budować soft używając 4....

 

Czy BOX'owy cooler jest aż tak kiepski? Czy trafił mi się w jakiś sposób uszkodzony egzemplarz? Radiator sprawdzałem i jest dobrze dociśnięty do IHS'a. 

 

Mój OS to Linux Mint 15 + Kernel 3.8.0

 

Pozdrawiam,

Piotrek

Na zagranicznych forach jest parę wątków gdzie ludzie opisują podobne przypadki jak twój.

HS na boxe uzyskuje temp które powodują spowolnienie zegara lub jak u Ciebie restart.

Co do samego coolera nie ma co szaleć ponieważ jakość pasty między procesorem a ihs jaką dał

Intel jest na tyle kiepska że nawet najlepszy system chłodzenia bez jej wymiany nie uczyni cudów.

Wystarczy wymiana boxowego chłodzenia na coś lepszego. Przepłacanie za noctua czy coś równie drogiego

bez zdjęcia ihs nic nie da.

Link to post
Share on other sites

Ja od czasów kupna core2duo przestałem używać boxowego chłodzenia, bo zwyczajnie jest słabe. Dla mnie jest wręcz dziwne kupować procek za 1400 i trzymać go na wyrobie coolero podobnym licząc na cuda, wiele zależy od posiadanej obudowy również. Nawet jak się nie kręci procka warto wymienić chłodzenie dla ciszy i o wiele mniejszej temperatury. Dziś mamy upalny dzień, powoli w Rzeszowie dobija 30 a jest dopiero 10, w domu jakieś 25 stopni a temperatura w spoczynku 28-33 jak była u mnie. Wczoraj długo grałem w Crysis3 i max temp jaka była to 55 stopni.

Link to post
Share on other sites

Że też Intel nie wpadł na pomysł, żeby na IHS nakleić plombę gwarancyjną... jeszcze by mniej szło odprowadzić ciepło i słabiej podkręcać procki :>

Szkoda, bo chciałem zmodernizować w tym roku kompa na Haswell, ale takim bublom podziękuje. Powinny powstać programy/Biosy do zarządzania temperaturą tak, żeby Haswell pracował na 92-94 stopnie i masowo powinny wracać do Intela przepalone sztuki. Każdy procesor chociaż raz, przed zakończeniem gwarancji :menda:

Link to post
Share on other sites

"Użytkownik jotixel edytował ten post wczoraj, 19:37". Wcześniej nie było napisane o budzie. ;)

 

W sprawie coolera polecałbym Macho HR-02 BW.

 

Kolego nie kłam. O budzie było napisane od samego początku. W edycji poprawiłem

jedynie literówkę i długość linii...

 

W każdym razie dzięki wszystkim za odzew i cenne uwagi. Jeśli się coś w temacie

zmieni dam znać.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...