Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam :)

 

W moim pierwszym poście chciałbym prosić o ocenienie zestawu komputerowego, który zamierzam kupić za około miesiąc. Ewentualne porady lepszych części w podobnej cenie mile widzianie :) Sprzęt będzie służyć głównie do gier, nagrywania (mam oddzielną nagrywarkę więc o spadki FPS przez Frapsa nie trzeba się martwić) i do renderingu. W przyszłości zamierzam nieco poczytać o podkręcaniu ale póki nie będzie potrzeby zostawie oryginalne mnożniki. No dobra, przejdę do meritum:

 

System operacyjny - Microsoft Windows 7 Home Premium 64-bit PL DVD OEM

 

Płyta główna - Gigabyte GA-Z87X-OC

 

Procesor - Intel Core i5-4670K 3.4GHz BOX (Haswell)

 

Karta graficzna - Asus GeForce GTX 760 DirectCU II OC 2GB DDR5 PCI-E BOX

 

Pamięć RAM - Corsair DDR3 2x4096MB 1600MHz CL9.0 XMP Vengeance LP

 

Dysk twardy - WD Caviar Black WD1002FAEX (1TB)

 

Dysk SSD - Plextor PX-M5S Series PX-128M5S (128GB)

 

Zasilacz - Corsair VS 650W

 

Obudowa - SilentiumPC Gladius M40

 

Napęd - ASUS DVD-RW DRW-24B5ST

 

Monitor - BenQ 24" LED 3D XL2411T (120Hz)

 

Mysz - Razer Taipan

 

Klawiatura - Razer Deathstalker

 

Podkładka pod mysz - Razer Goliathus Fragged Alpha Speed

 

 

Komputer będzie całkiem nowy. Ze starego nie mam żadnych części kwalifikujących się do przełożenia do tego.

 

 

 

Mam także pytanie:

 

Czy chłodzenie procka jest wystarczające i czy ten zasilacz sobie poradzi ?

 

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi i uwagi dotyczące mojej konfiguracji.

 

Pozdrawiam :)

Edytowane przez PiotroZ
Link to post
Share on other sites

 

Fajny zestaw się szykuje, aczkolwiek nie polecam tej obudowy. Przy takim sprzęcie lepiej dołożyć do młodszego brata x40, czyli Gladiusa x80 który jest o wiele lepiej zaprojektowany (nie jest tak ciasny, banalne czyszczenie filtrów, lepszy front i materiał) Co do płyty to ja bym brał ASRock Z87 (tańszy, praktycznie taka sama) a z zaoszczędzonej kasy dokupiłbym chłodzenie Thermaltake NiC F4 bo po jakimkolwiek OC boxowy cooler nie wyrobi. Jeszcze jeden wentylatorek do obudowy, kosztów to nie zwiększy bo wystarczy 1200 mm od SilenciumPC za bodajże 17 zł, a byłoby grzechem nie wykorzystać miejsca na wentylatory jakie daje x80 (najlepiej wdmuchujący, przy zasilaczu). Zasilacz jest Ok.

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Coś słaby ten komputer jak na kwotę 6.6K.

Jeśli poza grami ma być używany czyli np do montażu to ja bym się pokusił już o i7.
Także 8GB RAMu to strasznie mało i z własnego doświadczenia wiem że podczas montażu to jest prawie nic. Przydałoby się 2x8GB.

Zastanów się też czy chces Windowsa Home. Home obsługuje tylko 16GB RAMu. Jeśli kupujesz komputer na lata i będziesz zwiększał pojemność RAMu to potrzebujesz wyższej wersji windowsa.
 

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Na samą jednostkę przeznaczam 4.4k



 Przy takim sprzęcie lepiej dołożyć do młodszego brata x40, czyli Gladiusa x80

Cena sporo wyższa od M40 ale myślę, że wyskrobię gdzieś te dodatkowe 150 zł :) Dzięki za podpowiedź.



Home obsługuje tylko 16GB RAMu.
 

Ok, ale kompletnie nie potrzebne mi biznesowe funkcje Professional'a, a tak poza tym to 16 GB RAMu to raczej wystarczająca ilość do obróbki. Na swoim lapku z 4GB udało mi się zlepić nie jedno intro w After Effects'ie więc wydaje mi się, że 16 GB wystarcza w zupełności :P RAM jest tani więc niedługo dokupie pewnie kolejną partię.

Edytowane przez PiotroZ
Link to post
Share on other sites

Także 8GB RAMu to strasznie mało i z własnego doświadczenia wiem że podczas montażu to jest prawie nic. Przydałoby się 2x8GB.

 

 

Tutaj się nie zgodzę. Dzisiaj żadna gra nie będzie wymagała 8GB ramu nawet na najwyższych wymaganiach. Jeżeli nie korzystasz z profesjonalnych programów do obróbki wideo, lub grafiki jak AutoCAD, SonyVegas z efektami specjalnymi to te 8GB w zupełności wystarczy. Ponadto nie ma sensu dzisiaj kupować pamięci RAM na zapas bo niedługo wejdzie DDR4 i ceny DDR3 na pewno spadną.  A tak to będziesz pluł sobie w brodę że przepłaciłeś. Jakbyś jednak stwierdził że 8 GB nie starczy to w każdym momencie możesz dokupić.  ;)

Link to post
Share on other sites
wejdzie DDR4 i ceny DDR3 na pewno spadną.

Nie byłbym tego taki pewny.. , bo raczej będzie wręcz przeciwnie, tak samo jak było z DDR1 i DDR2.

 

Do autora.

Co Cię skusiło, namówiło na wybranie platformy Haswell ora tak drogiej płyty głównej jak: Gigabyte GA-Z87X-OC?, bo poza tym że ma dużo portów USB 3.0, niczym się od tych o prawie połowę tańszych płyt nie będzie różnić, jeśli chodzi o typowe podkręcanie procesora, nie wyciśniesz na niej nie wiadomo ile, niestety. 

Druga sprawa to zasilacz, planujesz w przyszłości SLI ?, bo jeśli nie to dobra 500 wystarczy.

 

Złożę zestaw na Ivy Bridge, wyjdzie moim zdaniem lepiej, niż na Haswell-u:

 

Intel Core i5-3570k

Corsair DDR3 8GB(2x4GB) 1600MHz Vengeance Low Profile CL9

MSI Z77A-G45

Gigabyte GeForce GTX770 OC 2GB lub jeśli chcesz trochę zaoszczędzić Gigabyte GeForce GTX760 2GB

SilentiumPC Deus M1 550W

 

Łącznie wychodzi 3447(z gtx770) zł więc zostaje 1000 na resztę komputera. Czyli Dyski, napęd i obudowę. Co do dysku SSD mógłbyś pokusić się o Samsung SSD 840 PRO 128GB

 

Jak widać zmieniając platformę z haswell na Ivy Bridge, zaoszczędzamy dużo pieniążków,a dzięki temu można pozwolić sobie na zakup GTX770, dzięki któremu zyskujemy jeszcze lepszą wydajność w grach, ale czy warto dopłacać ok 500 zł dla trochę większej wydajności? No nie wiem. Możesz zostać przy GTX760, który również jest bardzo wydajną kartą. Rezygnując z GTX770, pieniądze, które zostaną, możesz dołożyć do Intel Core i7-3770k, który trochę przyspieszy Ci renderowanie lub po prostu zachować je na inne wydatki, bo jakby nie patrzeć 5 stów drogą nie chodzi  :). Pozdrawiam

 

P.S. Jak coś to sorry za składnie i ewentualne błędy, ale lekki kacyk przeszkadza się skupić

Edytowane przez synn1993
  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Szczerze mówiąc to myślałem nad GTX 770. Po odjęciu dysku SSD, cena praktycznie się zrównała z poprzednią, a dysk SSD jest łatwiej dokupić za 400 zł niż za 1000 zł dokupić do SLI 760 np. Do Haswella skłonił mnie fakt iż będzie to nowy komp i naczytałem się, że w wypadku składania nowego kompa, jest on opłacalny. Sam nie wiem, z tym renderingiem to też bym nie przesadzał, nie mam ciśnienia aby film był gotowy w 10 minut :D Całkiem ciekawa jest Twoja propozycja. Tylko stąd moje pytanie - jak wydajnościowo w porównaniu z haswellem ?



Druga sprawa to zasilacz, planujesz w przyszłości SLI ?, bo jeśli nie to dobra 500 wystarczy.

Możliwe. Jaki dałby rade uciągnąć dwa GTX 770 ?

Link to post
Share on other sites

A więc tak zestaw  po nazwaniem fractal beast  :D 

 

trochę o zaproponowanym zestawie:

 

 

 

Autorze stworzyłem Ci zestaw,który naprawdę posłuży Ci kilka dobry lat a nawet i więcej.Masz tu mocny procek z zapasem mocy na przyszłość(budżet pozwala,to grzech nie brać),solidne mobo które pozwoli dość mocno podkręcić procek,solidne  i ciche chłodzenie(czołówka jeżeli chodzi o chłodzenie),mocna grafika(później jak będzie brakować mocy dodasz drugą taką samą i będzie SLI z GTX 770.Podwójna bestia  )dalej solidny i szybki ssd dysk.Jeden z najlepszych dysków SSD (pojemność wynosi 256GB. Miejsca  na ssd dysku nigdy za wiele  )dość wydajny HDD,solidny wydajny i  bardzo cichy zasilacz z certyfikatem GOLD(Pozwoli bez problemu zbudować SLI z GTX 770),solidna obudowa(gruba blacha,minimalistyczny wygląd.(Zjada i gniecie wszystko w swojej kategorii cenowej.),RAM za bardzo dobry parametrami,DVD oczywiście pioneer(czołówka jeżeli chodzi o DVD)

 

 

CPU Intel Core i7-3770K

MOBO MSI Z77A-G45 

RAM  Crucial Ballistix 8GB (2x4GB) DDR3 1600MHz 

CPU COOLER  PHANTEKS PH-TC14PE

GPU Gigabyte GeForce GTX770 2048MB DDR5/256bit (1189/7010) (wer. OC - OverClock)

SSD  SSD Samsung 256GB SSD840 SATAIII, 7mm PRO 

HDD  Western Digital Caviar Blue, 3.5'', 1TB,

PSU  Be Quiet! STRAIGHT POWER CM  E9 680W Gold  

CASE Fractal Design Arc Midi R2 

DVD Pioneer DVD-RW RECORDER 

 

Całość 6013,42 zł

 

Link do zestawu  http://www.morele.net/inventory/info/xghn5g/

 

 

Życzę udanego zakupu!   ;) 

Edytowane przez eVerest
Link to post
Share on other sites

Zestaw zaproponowany przez eVerest jest lepszy niż Twój autorze.
Haswell pomimo że jest najnowszym procesorem Intela nie będzie przyszłościowy bo i tak płyta główna nie obsłuży DDR4.

Sandy Bridge i Ivy Bridge są 1-10% wolniejsze od Haswella za to znacznie już tańsze. Szczególnie dobrze wypada Sandy Bridge które w przeciwieństwie do Haswella i iIvy mają lutowane odpromienniki ciepła (IHS) przez co znacznie mniej się grzeją. Według mnie i7 2600K to najlepszy wybór.

Szkoda też pakować takie pieniądze w chłodzenie procesora. 350zł piechotą nie chodzi a efektywność wcale nie jest jakoś zauważalnie większa niż konstrukcji za połowę tej kwoty. Polecam radiator Venomous X. Sam takowy posiadam i z cichym wentylatorem 120mm spokojnie mogę kręcić swojego i5 ponad 5GHz.

Zaoszczędziłbym też na dysku SSD. Myślę że nadal ich powierzchnia jest zbyt droga. 128GB spokojnie wystarczy na wszystkie programy i system. Lepiej teraz kupić SSD 128GB i za 2-3 lata kupić za tą samą cenę dysk 512GB jeśli zajdzie taka potrzeba. Sam posiadam SSD 64 GB i poza programami do montażu (i wieloma innymi) systemem nadal mam około 50% wolnego miejsca.

Link to post
Share on other sites

Ale Panowie, monitor, mysz i klawiatura też swoje kosztują. Na samą jednostkę nie zamierzam wydawać 6 tysięcy. Przeczytajcie dokładnie co podałem w swojej konfiguracji :)



Zmodyfikowałem swojego PC. Zmieniłem obudowe na SilentiumPC X80, płyte na MSI Z87 GD65 Gaming i zostaje przy Haswellu oraz zamiast dysku SSD dałem GTX 770. Dysk SSD łatwiej będzie dokupić za 400 zł niż za 1000 drugiego 760 do SLI :) Zaznaczam również, że za te 6600 kupuje CAŁY ZESTAW. Więc nie proponujcie mi części do samej jednostki za 6 koła, bo nie zamierzam za tyle kupować samego kompa. Gdybym chciał tyle przeznaczyć na samą jednostkę, to oczywistym jest, że pakowałbym się w i7 bez zastanowienia. Monitor, mycha i klawka swoje kosztują niestety ;) Ponawiam pytanie - jaki zasilacz poradzi sobie w przyszłości z GTX 770 w SLI ?

Link to post
Share on other sites

http://www.morele.net/inventory/info/EvFhB/

 

łap, wszystko w budżecie a sprzęt lepszy.

mocne gpu, modularny zasilacz, świetna przewiewna obudowa, etc etc.

peryferia dobre i sprawdzone, pamiętaj że nie wszystko (a wręcz niewiele) ze znaczkiem razera jest porządne.

do tego wypadało by tylko wsadzić Macho HR-02 zamiast Fortisa, ale chwilowo nie mają na stanie więc dałem co jest.

  • Popieram 2
Link to post
Share on other sites

Bardzo dziękuje za ten zestawik, chyba się na niego skuszę :) Jednakże pozostane przy akcesoriach Razer'owskich. Wiem, że nie wszystkie ich sprzęty są dobre (z niektórymi mam pewne doświadczenia) ale naczytałem się akurat o tych modelach i wypadają dobrze. W każdym razie zakupie tego kompa :) Dzięki jeszcze raz !

 

 

btw - ten zasilacz rozumiem da rade w GTX 770 SLI ? :)

Edytowane przez PiotroZ
Link to post
Share on other sites

Klawa jest okej, podkładka to pi razy drzwi to samo co qck+ tylko z obszyciem. O taipanie z kolei dużo nie wiem, ale jak koniecznie razer to z czystym sumieniem mogę polecić Deathaddera 3.5g/2013

Zastanawiałem się nad DeathAdder'em 2013, ale czytałem, że są z nim problemy ze sterownikami. Jeżeli nie, no to ktoś mnie wprowadził w błąd. Za Taipanem przemawia sensor 4G z 8200 DPI. Nastawiam się w 90% na fpsy więc jest to dla mnie ważna kwestia :) Aczkolwiek wiem, że DeathAdder też sporo ma. Pomyślę :)

Link to post
Share on other sites

ja proponuję taki zestaw http://www.morele.net/inventory/info/GlOVih/

nikt nie proponował zestawu na lga2011 a myślę że w tej chwili to najbardziej opłacalna(wydajność/możliwości/cena) oraz przyszłościowa podstawka, szczegónie jeśli ktoś używa kompa nie tylko do gier

w późniejszym terminie trzeba by dołożyć jeszcze 2 kości ramu aby działały w quad

poza tym reszta może być taka jak dał sid, ja dałem troszke inne dla alternatywy

Link to post
Share on other sites
ten zasilacz rozumiem da rade w GTX 770 SLI ?

 

Praktycznie da radę, lecz teoretycznie pracowałby pod dużym obciążeniem, dlatego jeśli poważnie zastanawiasz się nad SLI w przyszłości zaleciłbym raczej zakup mocniejszego brata czyli wersję 730W

 

 

 

nikt nie proponował zestawu na lga2011

 

Nie bez powodu kolego. Moim zdaniem LGA2011 nie na ten budżet i nie na to zastosowanie. I7 3820 stety niestety, ale nie będzie wydajniejszy od I7 3770K jeśli chodzi o czynności do jakich autor będzie używać komputera, czyli do grania i renderowania filmików. Tak jak autor napisał w jednym poście " z tym renderingiem to też bym nie przesadzał, nie mam ciśnienia aby film był gotowy w 10 minut", więc kilka, kilkanaście sekund w renderowaniu go nie zbawi, a właśnie taka, co najwyżej, będzie różnica między tymi procesorami, więc nawet jeśli w niektórych zastosowaniach I73820 jest szybszy, to na pewno nie jest to warte dopłacania do droższej platformy(chodzi mi przede wszystkim o koszt samej płyty głównej) LGA2011. Takie jest moje subiektywne zdanie na ten temat.

Edytowane przez synn1993
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

Praktycznie da radę, lecz teoretycznie pracowałby pod dużym obciążeniem, dlatego jeśli poważnie zastanawiasz się nad SLI w przyszłości zaleciłbym raczej zakup mocniejszego brata czyli wersję 730W

Fakt, różnica cenowa jest niewielka od 630W, a zawsze to jakiś zapas. Dzięki za radę !

Edytowane przez PiotroZ
Link to post
Share on other sites
Moim zdaniem LGA2011 nie na ten budżet

budżet jest wystarczająco wysoki aby pokusić się o zakup właśnie kompa na tej platformie

 

I7 3820 stety niestety, ale nie będzie wydajniejszy od I7 3770K jeśli chodzi o czynności do jakich autor będzie używać komputera, czyli do grania i renderowania filmików

różnica wydajności tych procesorów nie zależnie czy stock czy oc to jakieś 5%, raz na kożyść jednego, raz drugiego

ja uważam że 3820 jest dużo lepszym prockiem niż 3770k głównie ze względu na lutowany ihs a nie glut, to już lepszym wyborem jest 2600k/2700k, zyskuje się także szereg innych kożyści związanych z lga2011np. 4-kanałowy kontroler pamięci, 8 slotów pamięci, możliwość upgradu do 6-rdzeniowca

 

 

to na pewno nie jest to warte dopłacania do droższej platformy(chodzi mi przede wszystkim o koszt samej płyty głównej) LGA2011

różnica w cenie płyty jest po części kompensowana różnicą wynikającą z ceny procka, różnica 100-150zł, więc cały zestaw już tak mocno się nie różni ceną

przy budżecie powyżej 6k ja bym nawet nie myślał o i5 tylko rozważał na którą i7 się zdecydować

no ale oczywiście to moje zdanie

Edytowane przez ryba21184
Link to post
Share on other sites

przy budżecie powyżej 6k ja bym nawet nie myślał o i5 tylko rozważał na którą i7 się zdecydować

 

Powtarzam jeszcze raz. Na CAŁY ZESTAW wraz z monitorem, myszką, klawiaturą i OS'em przeznaczam ponad 6k. Na samą jednostkę idzie około 4,5-5k.

Link to post
Share on other sites

Moja propozycja ;)

Mocny procek do podkręcania.Solidne mobo,które pozwoli wysoko podkręcić procek, mocna grafika(pozwoli grać na wysokich ustawieniach),SSD dysk dla komfortowego korzystania z komputera(system i aplikacji będą szybciej się ładować),solidna obudowa z 3ma wentylatorami,solidny zasilacz,monitor który wybrałeś,system o który prosiłeś. Peryferia na wysokim poziomie ;)

 

Całość 6570.86 zł.Czyli się zmieścimy! :D 

link do zestawu http://www.morele.net/inventory/info/l5hzV5/

 

Życzę udanego zakupu! ;) 

http://iv.pl/images/97371844630514234997.jpg

Edytowane przez eVerest
Link to post
Share on other sites

Mamy różne zasilacze i nagrywarki DVD.Starałem się zmieścić się budżecie.Nie kopiowałem Twego zestawu.

 

P.S. To jak mamy podobne zestawy mógł byś usunąć ten post?Nie potrzebnie tworzyłem zestaw.Autor lepiej  weźmie Twój zestaw.

Edytowane przez eVerest
Link to post
Share on other sites

Reg. wew. zestawów

"! Zabronione jest również powielanie zaproponowanych zestawów bez wyraźnych zmian.
W takim przypadku należy opisać, co i dlaczego zmieniłoby się w aktualnie najbardziej trafnym zestawie aby lepiej spełniało założenia tematu.
"

 

Po prostu na przyszłość się pilnuj, bo u mnie taki bałach (klepanie 500 podobnych zestawów w temacie) nie przejdzie.

Link to post
Share on other sites

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...