Skocz do zawartości

GTX 660Ti + i5 750 da radę?


Recommended Posts

Witam!

 

Przymierzam się do kupna karty graficznej GTX 660Ti (MSI lub Gigabyte), który ma zastapić GTX-a 260. Moje pytanie dotyczy procesora, który posiadam czyli i5 750. Czy ten procesor będzie ograniczał tego GTX-a 660Ti? Czy trzeba będzie się pobawić w zmianę platformy?

 

Mój zestaw:

i5 750 + Thermalright Vanomous X

MSI P55-GD65

Patriot DDR3 12 GB

Fractal Design Newton R3 600W

WD Caviar Black 500GB

 

Mój budżet to 1000-1100zł.

Link to post
Share on other sites

Nie będzie ograniczał.

Małe OC do 3.6/3.8 i nie ma problemu.

 

Widzę, że posiadasz ten sam procek co ja. Mam pytanie odnośnie OC. Nie znam się na tym zbyt dobrze dlatego pytam. Chodzi o napięcie procesora. Mam 3,4GHz i napięcie ustawione 1,25 i kiedy puszczam go w OCCT napięcie spada do 1,20? To znaczy, że mogę zmniejszyć napięcie czy coś jest nie tak?

Link to post
Share on other sites

Widzę, że posiadasz ten sam procek co ja. Mam pytanie odnośnie OC. Nie znam się na tym zbyt dobrze dlatego pytam. Chodzi o napięcie procesora. Mam 3,4GHz i napięcie ustawione 1,25 i kiedy puszczam go w OCCT napięcie spada do 1,20? To znaczy, że mogę zmniejszyć napięcie czy coś jest nie tak?

Spada czy skacze od 1.2 do 1.25v?

 

Co do OC: http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0%2C6

  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W takim razie rzuć jakimś przykładem, że tak faktycznie jest. Mam na myśli testy.

Proszę.

1). http://www.3dmark.com/3dm11/5580015

2). http://www.3dmark.com/3dm11/6409952

Zwróćcie uwagę na ilość punktów w graphics score.

 

Procesor to jeden podzespół całej jednostki (całego komputera) - jeżeli mówimy o ograniczeniu przez procesor, to procesor może ograniczać nam całą jednostkę.

Link to post
Share on other sites

 

 

W 3DMarku jak program testuje wydajność karty graficznej to nie dziwię się, że procesor nie ma znaczenia, dopiero jak następuje test procesora i będzie on miał słaby wynik to wpłynie to na ogólną wartość punktów. Mnie interesują testy w grach, w 3DMarki nie gram. Mam dwurdzeniowego E8400 podkręconego do 3.6GHz i mi taki procesor wystarcza do pracy, ale do gier obecny 9600GT się nie nadaje. Skoro jest tak jak piszesz, że procesor nie ogranicza karty, to kupię sobie teraz GTX660 i gram we wszystkie gry w Full HD zgodnie z tym co piszesz. Bardzo bym chciał żebyś miał racje, dlatego czekam na testy z gier potwierdzające Twoją teorie.

Link to post
Share on other sites

Andreo, właśnie sam sobie odpowiedziałeś "....test procesora i będzie on miał słaby wynik to wpłynie to na ogólną wartość punktów....", a nie na punkty karty graficznej.

 

Pamiętaj, że gry wykorzystują też procesor i mniejsza ilość FPS w grach, przy tej samej karcie graficznej, będzie spowodowana słabszym procesorem, a nie ograniczaniem karty przez procesor.

 

Obejżyj sobie - tylko 2 minuty

 

P.S. - miałem GTX460 + Phenom 965. Chciałem przyspieszyć kompa w grach i miałem do wydania 1700zł. Mogłem kupić i5 + nowe mobo + ramy a kartę zostawić. Jednak takie rozwiązanie nie dałoby takiego kopa w grach, jak kupienie HD 7970 i teraz mój zestaw miażdży cyce :)

 

I jeszcze jedno: napisałś "....W 3DMarku jak program testuje wydajność karty graficznej to nie dziwię się, że procesor nie ma znaczenia, dopiero jak następuje test procesora...." - 3DMark ma też coś takiego, jak Combined Score :) 

Edytowane przez SKEEPER46
Link to post
Share on other sites
AndreoKomp

Napisano dziś, 01:26

 

 

SKEEPER46, dnia 19 Cze 2013 - 01:11, napisał:snapback.png

W 3DMarku jak program testuje wydajność karty graficznej to nie dziwię się, że procesor nie ma znaczenia, dopiero jak następuje test procesora i będzie on miał słaby wynik to wpłynie to na ogólną wartość punktów. Mnie interesują testy w grach, w 3DMarki nie gram. Mam dwurdzeniowego E8400 podkręconego do 3.6GHz i mi taki procesor wystarcza do pracy, ale do gier obecny 9600GT się nie nadaje. Skoro jest tak jak piszesz, że procesor nie ogranicza karty, to kupię sobie teraz GTX660 i gram we wszystkie gry w Full HD zgodnie z tym co piszesz. Bardzo bym chciał żebyś miał racje, dlatego czekam na testy z gier potwierdzające Twoją teorie.

 

Link to post
Share on other sites

Konkurencyjne forum ale trudno http://pclab.pl/art52167.html .

Bardzo fajnie napisane , mi też trochę przejaśniało na ten temat :) .

 

Pozdr.

Ten artykuł, jak dla mnie, jest pełen sprzeczności i mylenia pojęć.

Tutaj jest to jaśniej napisane i z uwzględnieniem właściwych słów języka polskiego.

http://www.videotest...balamy-teorie/#

Edytowane przez SKEEPER46
Link to post
Share on other sites

Andreo, właśnie sam sobie odpowiedziałeś "....test procesora i będzie on miał słaby wynik to wpłynie to na ogólną wartość punktów....", a nie na punkty karty graficznej.

 

Pamiętaj, że gry wykorzystują też procesor i mniejsza ilość FPS w grach, przy tej samej karcie graficznej, będzie spowodowana słabszym procesorem, a nie ograniczaniem karty przez procesor.

 

Obejżyj sobie - tylko 2 minuty

 

 

 

P.S. - miałem GTX460 + Phenom 965. Chciałem przyspieszyć kompa w grach i miałem do wydania 1700zł. Mogłem kupić i5 + nowe mobo + ramy a kartę zostawić. Jednak takie rozwiązanie nie dałoby takiego kopa w grach, jak kupienie HD 7970 i teraz mój zestaw miażdży cyce :)

 

I jeszcze jedno: napisałś "....W 3DMarku jak program testuje wydajność karty graficznej to nie dziwię się, że procesor nie ma znaczenia, dopiero jak następuje test procesora...." - 3DMark ma też coś takiego, jak Combined Score :) 

 

 

Wyraźnie widać, że zmienia się tylko wynik procesora. A GPU na różnica na poziomie błędu statystycznego.

 

 

 

 

PS. To ja podesłałem Blackowi te skriny. :)

Edytowane przez DarkFalcoN
  • Popieram 1
Link to post
Share on other sites

W 3DMarku jak program testuje wydajność karty graficznej to nie dziwię się, że procesor nie ma znaczenia, dopiero jak następuje test procesora i będzie on miał słaby wynik to wpłynie to na ogólną wartość punktów. Mnie interesują testy w grach, w 3DMarki nie gram. Mam dwurdzeniowego E8400 podkręconego do 3.6GHz i mi taki procesor wystarcza do pracy, ale do gier obecny 9600GT się nie nadaje. Skoro jest tak jak piszesz, że procesor nie ogranicza karty, to kupię sobie teraz GTX660 i gram we wszystkie gry w Full HD zgodnie z tym co piszesz. Bardzo bym chciał żebyś miał racje, dlatego czekam na testy z gier potwierdzające Twoją teorie.

 

Witam,

 

Otóż gwoli wyjaśnienia... mam taka samą sytuację z konfigiem komputera, E8200@3.8GHz, dokupiłem GTX660 Gigabyte, nowe gry śmigają, aż miło popatrzeć (nie ma gry, której nie można uruchomić (z małym wyjątkiem) w full hd I Z PEŁNYMI opcjami (sniper 2, medal of honor, crysis 2, black op2) . Teraz o problemie, z wydajnością miałem problem w dwóch grach (tj. Far Cry 3 i Crysis 3), właśnie wychodzi nowa generacja gier, które aby działać na mojej karcie w pełnych detalach, potrzebują niestety 4 rdzeni procesora. Dokupiłem quada q9540@3,4GHz teraz Far Cry ma średnio 35 klatek/s, Crysisa 3 nie testowałem, ale pewnie będzie działał na granicy płynności ok 25 klatek/s. Wnioski odnośnie ograniczania kart graf. przez procesory wyciągnijcie Panowie sami.

Link to post
Share on other sites

Procesory ograniczają karty, sam mam i5 760 i jego stockowe 2,8ghz to było za mało do gtx580, wynik karty w 3d11 był zaniżony, po oc do poziomu 3,6/3,8ghz sytuacja uległa znacznej poprawie, i również wynik "gpu score" wzrósł. Wsadź do core2duo gtx680... gry widocznie lepiej też chodzą po oc, np. BF3 czy Wiedźmin2. Przesadą jest histeria w drugą stronę, że do jakiejś tam karty trzeba mieć 4,5ghz, bo większości testów widać, ze nowe szybkie procki po oc w zależności od gry i jej narzutu na cpu dają widoczny przyrost po oc, czasem różnica jest marginalna rzędu 5fps więcej, gdyż gra ma narzut na gpu o tyle.

Link to post
Share on other sites

...z wydajnością miałem problem w dwóch grach (tj. Far Cry 3 i Crysis 3), właśnie wychodzi nowa generacja gier.......

Nie rozumiem tego zdania. :roll:

 

 

....właśnie wychodzi nowa generacja gier, które aby działać na mojej karcie w pełnych detalach, potrzebują niestety 4 rdzeni procesora.....

Far Cry 3 i Crysis 3 działają w pełnych detalach, nawet na Athlon x2.

 

 

Procesory ograniczają karty, sam mam i5 760 i jego stockowe 2,8ghz to było za mało do gtx580, wynik karty w 3d11 był zaniżony, po oc do poziomu 3,6/3,8ghz sytuacja uległa znacznej poprawie, i również wynik "gpu score" wzrósł. 

Daj linki do screenów z tych testów :>

 

 

Myślę, że trzeba się zastanowić nad znaczeniem zdania: "Procesor ogranicza kartę graficzną"

Jeżeli by tak było, to jakbyśmy wsadzali to coraz lepszą kartę graficzną do kompa z procesorem core2duo, nie było by żadnego przyrostu FPS'ów, bo procesor by ograniczył te karty. Ale każdy z Was wie, że tak nie jest - im lepsza karta, tym więcej FPS'ów.

 

 

 

Witam!

 

Przymierzam się do kupna karty graficznej GTX 660Ti (MSI lub Gigabyte)

Solutions7 - dużo ciekawszą propozycją w podobnej cenie, jest HD 7950 - ale już sam musisz poczytać fora i testy.

Link to post
Share on other sites

Nie rozumiem tego zdania.  :roll:

 

 

Far Cry 3 i Crysis 3 działają w pełnych detalach, nawet na Athlon x2.

 

 

Daj linki do screenów z tych testów  :>

 

 

Myślę, że trzeba się zastanowić nad znaczeniem zdania: "Procesor ogranicza kartę graficzną"

Jeżeli by tak było, to jakbyśmy wsadzali to coraz lepszą kartę graficzną do kompa z procesorem core2duo, nie było by żadnego przyrostu FPS'ów, bo procesor by ograniczył te karty. Ale każdy z Was wie, że tak nie jest - im lepsza karta, tym więcej FPS'ów.

 

 

 

Solutions7 - dużo ciekawszą propozycją w podobnej cenie, jest HD 7950 - ale już sam musisz poczytać fora i testy.

 

Nie rozumiem tego zdania. :roll:

 

 

Far Cry 3 i Crysis 3 działają w pełnych detalach, nawet na Athlon x2.

 

 

Daj linki do screenów z tych testów :>

 

 

Myślę, że trzeba się zastanowić nad znaczeniem zdania: "Procesor ogranicza kartę graficzną"

Jeżeli by tak było, to jakbyśmy wsadzali to coraz lepszą kartę graficzną do kompa z procesorem core2duo, nie było by żadnego przyrostu FPS'ów, bo procesor by ograniczył te karty. Ale każdy z Was wie, że tak nie jest - im lepsza karta, tym więcej FPS'ów.

 

 

 

Solutions7 - dużo ciekawszą propozycją w podobnej cenie, jest HD 7950 - ale już sam musisz poczytać fora i testy.

 

 

1."Z wydajnością miałem problem..." tzn. FPS średnio 17 kl/s, objawy: skoki obrazu (zakładam, że do poprawnego wyświetlania obrazu PC powinien osiągać 25 kl/s i więcej),

2. Tak to prawda na pełnych detalach zadziała na Athlonie X2 ze średnim FPS np. 1-2 kl/s + karta GTX660,

Q9450 + GTX660 tak jak napisałem wcześniej 35 kl/s,

C2D 8200 + GTX660 FPS 17kl/s

 

Prawda leży po środku, no może trochę bliżej karty graficznej tzn. lepsza karta, dużo więcej FPS, procesor 4 rdzeniowy do nowych gier (bo taka optymalizacja). Mówię o FullHD i pełnych detalach. Niestety za rok bez 4 rdzeniowca pozostanie gra w minimalnych detalach i nie zmieni tego nawet GTX 780 w połączeniu z dwurdzeniowym procesorem 10GHz.

 

 

Link to post
Share on other sites

 

 

Pamiętaj, że gry wykorzystują też procesor i mniejsza ilość FPS w grach, przy tej samej karcie graficznej, będzie spowodowana słabszym procesorem, a nie ograniczaniem karty przez procesor.

Moim zdaniem nikt pisząc że procesor ogranicza kartę graficzną nie ma na myśli sytuacji, że sama karta ma mniejszą wydajność w przypadku słabego procesora. Chodzi o coś zupełnie innego, co wyjaśnię poniżej.
Każda gra potrzebuje mocy procesorowej i graficznej. Ściśle to zależy od konkretnej gry, ale może być tak, że jedna lokacja w grze potrzebuje dużo więcej mocy procesorowej, a inna bardzo mało. Kiedy mamy mocną grafikę, to o moc obliczeń graficznych nie musimy się martwić, bo zawsze będziemy mieć ilość klatek która zapewni nam idealną płynność. Słaby procesor zestawiony z mocną grafiką jest już problemem, bo w momentach kiedy gra będzie potrzebować dużej mocy procesorowej, a jej nie będzie, to klatki polecą mocno w dół. Grając w grę musimy mieć zapewnioną idealną płynność przez całą grę.

Załóżmy, że mamy mocną grafikę X i słaby procesor Y. Grafika X będzie wstanie w danej grze wygenerować zawsze powyżej 60fps zapewniając nam idealną płynność. Procesor z kolei w tej samej grze, będzie miał za małą moc procesorową i w wielu miejscach nie będzie wstanie się wyrobić. To spowoduje spadki klatek do nawet np. 15fps. W tej sytuacji można powiedzieć, że procesor ogranicza kartę graficzną, bo jego moc obliczeniowa powoduje spadki do 15fps, gdzie karta spokojnie mogłaby wyświetlić ponad 60fps. Dlatego ludzie na forum zawsze pytają jaka karta do danego procesora lub na odwrót, żeby dobrać te dwa komponenty z podobnego przedziału mocowego. Wiadomo, że w różnych grach różnie to będzie w przypadku źle dobranego procesora i karty. Na pewno lepiej mieć trochę mocniejszą kartę niż procesor, bo w grach karta ma najwięcej do roboty. Zjawiska ograniczania nie byłoby, gdyby był system wzajemnego uzupełniania się. Procesorowi brakuje mocy procesorowej, więc te obliczenia wykonuje za niego karta. Karcie brakuje mocy graficznej, a procesor się nudzi, to te obliczenia wykonuje procesor. Niestety ja o czymś takim nie słyszałem.

Link to post
Share on other sites

Dzięki za wszystkie wypowiedzi. Stwierdziłem po nich, że jednak dokonam zakupu nowej gafiki pod mój konfig. Jeżeli karta grfaiczna będzie ograniczana przez procesor to chyba w jakimś niwielkim stopniu, w końcu w nie zamierzam wkładać tam coś pokroju GTX 780/770/680 czy HD 7970.

 

SKEEPER46 - cały czas gdzieś tam z tyłu głowy siedzi mi ten HD 7950

 

AndreoKomp - i tutaj jest chyba rozwiązanie mojego problemu. Poczekam na premiere GTX 760 i zobaczymy jaka jest jej wydajność.

Edytowane przez Solutions7
Link to post
Share on other sites

To samo mam na myśli co autor powyżej, lepiej mieć mocną kartę z i5 niż słabą z i7. Najważniejszy jest zachowany balans pomiędzy gpu i cpu, bo jeśli by tak nie było to wszyscy by siedzieli na core2duo z gtx680 w parze, a tak nie jest. Są gry pisane pod cpu, są pod gpu, a część idelanie zbalanowana i oba podzespoły są optymalnie wykorzystane. Idealny przykład SC2, gra mega zależna od cpu, grafika wystarcza pokroju radeona 5850 do gry w fullhd na max detalach, a oc procka daje skoki fps rzedu 30... wiem, bo sam grałem w SC2 na 2 konfiguracjach które mam w domu. Idealna gra to która potrafi wykorzystać 4 rdzenie procka w pełni. Idealnym partactwem programistów jest diablo3 które praktycznie korzysta z 1 rdzenia, a 3 pozostałe się nudzą. Przy mega zadymie i 4 graczach fps leci ostro w dół poniżej 30 na gtx580, paranoja?

Link to post
Share on other sites
Gość
This topic is now closed to further replies.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...