Skocz do zawartości


Uwaga, ta strona używa Cookies
Stosujemy je, aby ułatwić Tobie korzystanie z naszego serwisu. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej.
Dowiedz się więcej    
Akceptuję

Sposób wyceniania sprzętu, który posiadamy.

Poradnik wycena cena wartość komponenty części podzespoły

  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 usunięty

usunięty

Napisano 18 czerwiec 2013 - 20:26

Witam,
 
Ponieważ w tym dziale zajmujemy się wyceną posiadanych przez uzytkowników komponentów i całych zestawów pokażę, jak w łatwy sposób samemu ustalić jaką wartość ma posiadany przez nas sprzęt.
 
1) Najważniejszą sprawą jest dokładne określenie producenta i modelu posiadanego podzespołu, który wchodzi w skład zestawu jaki mamy. W tym celu należy posłużyć się programami diagnostycznymi, takimi jak CPU-Z, GPU-Z oraz HD Tune dzięki którym szybko sprawdzimy, jaki posiadamy procesor, płytę główną, pamięci, dysk twardy oraz kartę grafiki.
Można też użyć jednego programu do całościowej diagnostyki peceta, takiego jak AIDA64 lub SiSoftware Sandra Lite.
 
Możemy też skorzystać z wbudowanego w system operacyjny narzędzia jakim jest menadżer urządzeń, który dołączony jest do każdej wersji 98, ME, 2000, XP oraz Vista i 7.
 
We wskazany sposób nie sprawdzimy jednak, jaki posiadamy zasilacz. W celu ustalenia, jaki dokładnie posiadamy musimy zdjąć bok obudowy i dokładnie przepisać to, co znajduje się na naklejce na nim znajdującej się.
 
2) Jeśli nie możemy skorzystać z powyższych programów, ponieważ posiadamy pojedyncze komponenty bądź nie mamy możliwości ich podłączyć dokładnie oglądamy, co posiadamy - na sprzęcie znajdują się różnego rodzaju napisy oraz naklejki, z których spisujemy dane o producencie oraz modelu komponentu.
 
3) Ostatnią możliwością jest spisanie danych z faktury zakupu oraz dokumentów gwarancyjnych - jeśli takowe posiadamy. Nie jest to dokładne ponieważ często sprzedawcy albo ich nie wypisują albo umieszczają tam niekompletne dane o sprzedawanym sprzęcie.
 
4) Gdy posiadamy już niezbędne dane uruchamiamy przeglądarkę internetową i wchodzimy na stronę portalu aukcyjnego jakim jest Allegro.pl bądź Świstak.pl gdzie w odpowiednie okienko wpisujemy nazwę posiadanego produktu i sprawdzamy ceny oferowanych takich samych bądź o podobnych parametrach komponentów.
Możemy użyć też porównywarki cenowej jak Ceneo.pl, Skąpiec.pl czy Nokaut.pl NA podstawie danych z tych serwisów ustalamy cenę posiadanego komponentu.
 
5) Jeśli posiadamy jakąś gwarancję na sprzęt, który chcemy wycenić / sprzedać, możemy spodziewać się wyższej ceny za oferowany / wyceniany przez nas produkt. Jeśli zaś sprzęt jest uszkodzony, zniszczony lub posiada jakąś inną wadę - cena / wartość będzie odpowiednio niższa.
 
Pamiętajmy też, że sprzęt tyle jest warty, ile zechce dać za niego potencjalny kupujący 8-)
 
 
Poradnik wykonany celem ułatwienia wyceniania sprzętu przez użytkowników forum.
Wszelkie uwagi i sugestie co do tego poradnika proszę zgłaszać mi na PW.


Użytkownik Igorrodz edytował ten post 18 czerwiec 2013 - 20:32


Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Poradnik, wycena, cena, wartość, komponenty, części, podzespoły

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych